Προενισχυτής 2 xlr/channel



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Αγαπητέ Μπουκάλη , μέρες που είναι , λέω να μην συγχιστώ με την άγνοιά σου και την κακοπροαίρετη συμβολή σου - παρέμβαση σου στο νήμα.
Αν έχεις κάτι σοβαρό να γράψεις , να το κάνεις. Αν δεν έχεις , μην γράφεις τίποτα. Μάσα τσίχλα , για να μην πετάς αρλούμπες .
ΠΟυ θα μας την πείς κιόλας , άσχιετε,αστοιχείωτε , αναιδή.
Αγαπητε, ανακαλυψες το πρωτο ενεργο ηχειο παγκοσμιως που εχει το crossover μετα τον ενισχυτη... Τοχεις σιγουρο το Νομπελ, δεν το συζηταω!

Περαν τουτου, μαθε και το εξης:
1. Τα ενεργα ηχεια κανουν κατανομη των συχνοτητων στα μεγαφωνα πριν τα τελικα σταδια ενισχυσης.
2. Τα τελικα σταδια ενισχυσης (ενα για καθε μεγαφωνο που οδηγει) "βλεπουν" απευθειας το μεγαφωνο χωρις να παρεμβαλλεται κανενα αλλο παθητικο στοιχειο.
3. ΔΕΝ υπαρχει κανεις κατασκευαστης ενεργων ηχειων παγκοσμιως που να χρησιμοποιει της ιδιας ισχυος τελικο σταδιο οπως για τις χαμηλες συχνοτητες, σε μεγαφωνα που διαχειριζονται υψηλοτερες απο τις χαμηλες συχνοτητες. Τα υπολοιπα τελικα σταδια εχουν πολυ μικροτερη ισχυ απο οτι το τελικο σταδιο που αναλαμβανει να οδηγησει το μεγαφωνο των χαμηλων συχνοτητων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
ΔΕΝ υπαρχει κανεις κατασκευαστης ενεργων ηχειων παγκοσμιως που να χρησιμοποιει της ιδιας ισχυος τελικο σταδιο οπως για τις χαμηλες συχνοτητες, σε μεγαφωνα που διαχειριζονται υψηλοτερες απο τις χαμηλες συχνοτητες.
Μη βάζεις στοίχημα.

Εκτός κι αν θες με το ζόρι, να ξέρω να βγάλω κάνα φράγκο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
3. ΔΕΝ υπαρχει κανεις κατασκευαστης ενεργων ηχειων παγκοσμιως που να χρησιμοποιει της ιδιας ισχυος τελικο σταδιο οπως για τις χαμηλες συχνοτητες, σε μεγαφωνα που διαχειριζονται υψηλοτερες απο τις χαμηλες συχνοτητες. Τα υπολοιπα τελικα σταδια εχουν πολυ μικροτερη ισχυ απο οτι το τελικο σταδιο που αναλαμβανει να οδηγησει το μεγαφωνο των χαμηλων συχνοτητων.
Γενικά ναι, έτσι είναι... παρ΄ολα αυτά υπάρχουν κ σχεδιάσεις με την ίδια ισχύ ενισχυτή.

π.χ. να μία από σοβαρό κατασκευαστή.

 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Καλά που με ενημέρωσες Μπουκάλη .
Μιάς και εγώ δεν ξέρω τι εστί ενεργό ηχείο .
Κάνε μου μια χάρη και πέρνα να δείς το σύστημά μου Μαρκου , στις ηχητικές αποδράσεις και ξαναέλα.
Πήγαινε από σελίδα 50 και μετά.
Για την ακρίβεια σελίδα 54 ποστ 1068, για να δείς το τελευταίο. Αν θέλεις να χαζέψεις ξεκίνα από την αρχή.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Γενικά ναι, έτσι είναι... παρ΄ολα αυτά υπάρχουν κ σχεδιάσεις με την ίδια ισχύ ενισχυτή.

π.χ. να μία από σοβαρό κατασκευαστή.

Αγαπητε, τα Watt ειναι ασχετα με την ικανοτητα ενος ενισχυτη να παρεχει ισχυ... Υπαρχουν περιοχες συχνοτητων που ο ενισχυτης των χαμηλων συχνοτητων "βλεπει" μεχρι και 1.5Ω... αυτο δεν συμβαινει ποτε με ενα tweeter.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλά που με ενημέρωσες Μπουκάλη .
Μιάς και εγώ δεν ξέρω τι εστί ενεργό ηχείο .
Κάνε μου μια χάρη και πέρνα να δείς το σύστημά μου Μαρκου , στις ηχητικές αποδράσεις και ξαναέλα.
Πήγαινε από σελίδα 50 και μετά.
Για την ακρίβεια σελίδα 54 ποστ 1068, για να δείς το τελευταίο. Αν θέλεις να χαζέψεις ξεκίνα από την αρχή.
πες και για τα Coral να ψαρώσει.... :laugh:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν χρειάζεται με αυτά ψαρώνεις μόνο εσύ. :lolsign:
Αγαπητε, τα Watt ειναι ασχετα με την ικανοτητα ενος ενισχυτη να παρεχει ισχυ... Υπαρχουν περιοχες συχνοτητων που ο ενισχυτης των χαμηλων συχνοτητων "βλεπει" μεχρι και 1.5Ω... αυτο δεν συμβαινει ποτε με ενα tweeter.
Αυτό τώρα το λες με σιγουριά ή το εικάζεις?
Γιατί αν έχεις ακουστά υπάρχουν και κάτι tweeters ribbon νομίζω τα λένε , σε κάτι magnepan που επίσης κατεβαίνουν στο 1,5 ωμ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
ribbon νομίζω τα λένε , σε κάτι magnepan που επίσης κατεβαίνουν στο 1,5 ωμ
Όταν οδηγούσα (ενεργή πολυενισχιση) τα ριμπον με 2,5 κιλοβάτ, σωστό κρος βέβαια στο ψηφιακό πεδίο (και χωρίς τίποτα στο παθητικό) τα έβλεπα τα ριμπον να πυρώνουν μέσα στη νύχτα από τα γκάζια, αλλά ποτέ δεν έκαψα ριμπον!

Έτσι λειτουργούν! Φέγγουν στο σκοτάδι! :lol:
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Όταν οδηγούσα (ενεργή πολυενισχιση) τα ριμπον με 2,5 κιλοβάτ, σωστό κρος βέβαια στο ψηφιακό πεδίο (και χωρίς τίποτα στο παθητικό) τα έβλεπα τα ριμπον να πυρώνουν μέσα στη νύχτα από τα γκάζια, αλλά ποτέ δεν έκαψα ριμπον!

Έτσι λειτουργούν! Φέγγουν στο σκοτάδι! :lol:
Δεν υπαρχει Magnepan που το ribbon του να κατεβαινει κατω απο τα 3Ω (στα 3,7 μονο φτανει τοσο χαμηλα) αλλα εν πασει περιπτωσει, αυτο ΔΕΝ εχει σχεση με την αναλογη πτωση της αντιστασης στα μεγαφωνα των χαμηλων γιατι το ρευμα που "ρουφανε" ειναι λγοτερο απο το 1/20 απο τις αναλογες απαιτησεις στις χαμηλες συχνοτητες...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το 1.7 δεν έχει καν ριμπον, πάνω σε πλαναρ είναι 2 μεγάφωνα, ένα γουφερ κι ένα μιντ-τουίτερ.

Σα το μιντ της σειράς 3. Λείπει το ριμπον.

Εν ολίγοις, αυτή ψηλά είναι αντίσταση μιντ από μαγκ, πάνω σε πλαναρ. Χονδρικά 3,3ωμ μετράει το μεγάφωνο σε πλαναρ, με μικρές διακυμάνσεις αναλόγως μοντέλου και είδους μεγαφώνου (3.9 έως 2.8).

4ωμ δεν πιάνει κανένα μεγάφωνο μαγκ.
Τώρα μαζί με τα πηνία του κρος, ίσως να πιάνει και να ξεπερνάει τα 4ωμ, γιατί έχει πηνία της πλάκας.

Τα αληθινά ριμπον, δε ξεπερνούν σε καμία περίπτωση τα 2ωμ, είναι αδύνατο. Πρόκειται για μια στενή λωρίδα αλουμινόχαρτου, μήκους 1,5-1,8μ, αιωρούμενη ανάμεσα σε 2 μαγνήτες.
Τι λες βρε άσχιετε που είχες και ενεργό και παθητικό κρος? :lolsign:
Όχι μαρή, σκέτο ενεργό.

Αλλά συνήθως, για προστασία του ριμπον, οι περισσότεροι αφήνουν κι ένα πυκνωτή σε σειρά με το μεγάφωνο, δηλαδή αφήνουν ένα κομμάτι παθητικού.

Εγώ τα είχα πάντα σκέτα τα ριμπον, κατευθείαν πάνω στους τελικούς, χωρίς πυκνωτή χωρίς τίποτα, στεγνά.

Δεν έκαψα ποτέ ριμπον. ;)
 
Last edited:







Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top