Προσθετικά λαδιού κινητήρα.

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά λάδι κάθε δέκα χιλιάδες πού αλλάζω δεν τσιμπάει σταγόνα.
Επίσης λόγω υγραερίου όπως μπαίνουν βγαίνουν δεν μαυρίζουν καν.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος δεν κάνει μεταλλικούς θορύβους το μοτέρ ούτε ακούγεται κάτι παράξενο όταν δίνεις γκάζι και είσαι από πάνω με ανοιχτό το καπό.

Αυτό πού ακούω είναι πιο πολύ βούισμα σχετικά χαμηλής συχνότητας σαν συντονισμός και το κάνει πιο έντονα γύρω στις τρεις με τρεισήμισι χιλιάδες στροφές που μου περνάει και τρίξιμο με τις καινούργιες βάσεις πλέον και μέσα στο αυτοκίνητο!
Το υγραέριο είναι 9 χρόνια στο αυτοκίνητο το έβαλα με το πού το πήρα στα χέρια μου με 60000χλμ και το αυτοκίνητο πηγαίνει έκτοτε μόνο στον ίδιο μάστορα που μου έκανε και την εγκατάσταση.
Κάπου εκεί στις τρεις χιλιάδες είναι και η ροπή του μετά όσο ανεβάζεις στροφές δεν το κάνει κόβει πολύ το βουητό!
χμμμ ρουλεμάν τα ξέχασα αυτά,αλλά λίγα τα χιλ για τέτοια ζημιά που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αλλαχθούν γιατί πάει για μεγάλη ζημιά.
Γείτονας με το sonata 6κύλινδρο 2λιτρο έκανε 670.000 πρίν το δώσει και δεν έκανε ''τσικ''
4 κύλινδρο είναι του φίλου σου 2000cc σαν το δικό μου!
6 κυλινδρα είναι τα 2700cc και δεν έφερε τέτοια το 2004!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καταρχήν διάβασα να βάλεις μαζι 2 διαφορετικά πρόσθετα. Διαφωνώ. Ζημιά δε θα πάθεις,στη χειρότερη περίπτωση απλά δε θα είναι τόσο αποτελεσματικό όσο βαζοντας το ένα, στη καλύτερη θα είναι απλα το ίδιο.Οσον αφορά τα λάδια τωρα. Βάζεις πάντα ένα καλό λαδάκι. Αν θέλεις στείλε μου αριθμό κινητήρα να σου πω τι τύπο παίρνει και τι σου προτείνω σαν μάρκα. Πάντα με ένα καλό λάδι υπάρχει διαφορά και θεωρώ πως είναι και περιττό ένα πρόσθετο λαδιού σε αυτή τη περίπτωση. Βέβαια στην περίπτωση σου δε ξέρουμε αν ο θόρυβος είναι μέσα από το μοτέρ η αν όντως συντονίζει κάτι... Λεω εγω τωρα μηοως οι βασεις ειναι πολυ σκληρές και γι αυτο συντονιζει σε συγκεκριμενες στροφες;τον εκανε αυτον το θορυβο πριν την αλλαγη;
Συμπιεση εχει πάρει ο μαστορας;
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Συμπίεση δεν νομίζω να έχει πάρει.

Τον θόρυβο πρίν αλλάξω τις βάσεις τον έκανε που και που σε πολύ μικρότερο βαθμό στην αριστερή πλευρά που μάλλον εύρισκε κάπου.
Με τις βάσεις μεταφέρθηκε δεξιά σε υπερβολικό βαθμό.
Μάλλον δεν έχει σχέση ο προηγούμενος θόρυβος με τον νέο.
Αριθμός πλαισίου εξυπηρετεί?
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Να πάρει σίγουρα και μια συμπίεση. Θα προτιμούσα κινητήρα αλλά αν δεν έχεις στείλε μου πλαίσιο να δω τι μπορώ να κάνω.αριστερα είναι η βάση σαζμαν. Ηταν κομμένη; Άλλαξε και τις 3;
Και μια παρένθεση.Οτι πρόσθετο βάλεις ή αλλάξεις λιπαντικό μην περιμένεις ότι θα το πάρεις από το συνεργείο και θα είναι άλλο αυτοκίνητο .Σίγουρα θα έχει μια μικρη διαφορά αλλα Θέλει και αυτό λίγο το χρόνο του μεχρι να δημιουργήσει ένα καινούριο φιλμ στα τοιχώματα με το νέο λιπαντικό η προσθετο
 
Last edited:

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Με του σαζμαν έχω αλλάξει 4 συνολικά δεν ήταν κομμένες εντελώς αλλά κοπαναγαν αρκετά.
Θα σου στείλω το απόγευμα αριθμό πλαισίου που τον έχω εύκαιρο.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Πότε άλλαξες δίσκο-πλατώ. Μήπως είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη;
Μήπως ο θόρυβος είναι από το κιβώτιο; Δοκίμασε πρόσθετο στο λάδι κιβωτίου.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αν ήταν του σαζμάν ή του ρουλεμάν του δίσκου ο θόρυβος θα ήταν συνεχόμενος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ο αγαπητός φίλος έχει βάλει υγραέριο στο αυτοκίνητο του. Μήπως η φθορά έρχεται από εκεί;

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά το υγραέριο λειτουργεί άψογα , καλύτερα και από την βενζίνη.
Είναι ρυθμισμένο σωστά και δεν έχει βγάλει/δημιουργίσει ποτέ προβλήματα.
Ποτέ δεν έχω παραλείψει service σε τίποτα!
Μαζί με τις βάσεις άλλαξα και δύο τσιμουχες οπότε λύθηκε και εκεί το αυτοκίνητο νομίζω στρόφαλου και εκκεντροφόρου.
Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει εκεί κάτι λάθος?
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όχι με τπτ από τσιμουχες.μπορει όμως να έχει πέσει η συμπίεση λόγο υγραερίου. Γι αυτό επιμένω να πάρει ο μηχανικός μια μέτρηση
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Το υγραέριο όταν κάνει ζημιά , την κάνει στις βαλβίδες, έδρες, και γύρω γύρω τους.
Αν έχει πέσει η συμπίεση θα είναι από καμία ψιλοαρπαγμένη έδρα ή βαλβίδα, δλδ δεν θα σφραγίζει καλά ο θάλαμος καύσης. Αν έχει πάρει και κανά τσιμουχάκι ανοχές και τσιμπάει λίγο λάδι , να το αποτέλεσμα.
Μπουζί φοράει υγραερίου ή τα απλά τα δικά του?
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Τι γίνεται όταν πέφτει η συμπίεση?
Πήρε ο φίλος που μου άλλαξε τις βάσεις και δεν μου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα θα τον ρωτήσω αύριο όμως λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μειώνεται η απόδοση του κινητήρα. Αρχικά. Ανάλογα και γιατί πέφτει η συμπίεση.
Αν πέφτει από ταλαιπωρημένα ελατήρια συμπίεσης στα πιστόνια , παρατηρείται και μία σχετική άνοδος της θερμοκρασίας λειτουργίας.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μπουζί φοράει ιριδίου από τη μαμά και τού βάζω τα ίδια εδώ και λίγο καιρό μετά από ταξίδι σε στάση μου μυρίζει με το καλοριφέρ ανοιχτό λάδι μέσα στην καμπίνα χωρίς να έχει πέσει ποτέ η στάθμη του λαδιού όμως για αυτό άλλαξα τις τσιμουχες επίσης μου άλλαξε και κάτι τσιμουχες στα μπουζί και φλάντζα στο πάνω καπάκι.
Μειώνεται η απόδοση του κινητήρα. Αρχικά. Ανάλογα και γιατί πέφτει η συμπίεση.
Αν πέφτει από ταλαιπωρημένα ελατήρια συμπίεσης στα πιστόνια , παρατηρείται και μία σχετική άνοδος της θερμοκρασίας λειτουργίας.
Έχω την αίσθηση κάποιες φορές ότι δεν έχει την ίδια απόδοση ο κινητήρας αλλά παροδικά και μπορεί να είναι και η ιδέα μου!
 



Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Θα βαλω το καλό λαδάκι και βλέποντας !!!!!!

Αν έχετε καμιά ιδέα τι να ψάξω......

Τον κάνει και σε στάση με νεκρά το συντονισμό!!!!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top