Προσθηκη sub σε diy συστημα

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Καλημερα σε ολους...
Το συστημα μου ειναι ενα σχεδον full diy και ειμαι αρκετα εως πολυ ικανοποιημενος...
Πηγη το pc - ενα modified es9018 dac - opa 627 προενισχυτης - Τελικος ,δοκιμαζω διαφορα, τωρα παιζω με εναν καλοφτιαγμενο lm3886 , αναλογα τα κεφια, εχω 3-4 τελικους, σε λιγες μερες Θα μουρθει και ενας Behringer α800 , παιχνιδι να γινεται ... Ηχεια MTZ basicbass (7" + tw) Χωρος περιπου 15τμ , θεση "ας πουμε" ακροασης, ανασκελα στον καναπε στα 2 μετρα... Σπανια παιζω δυνατα και γενικα μ αρεσει χαλαρα και ηρεμα.. Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Αυτο που μου λειπει ειναι , οταν παιζω χαλαρα και ομορφα, να φουσκωσει λιγακι το μπασο.. σα να παταγα το μαγικο Loudness κουμπακι..
Σκεφτομαι λοιπον να στριμωξω σε μια γωνιτσα ενα μικρο σαμπακι, ισα ισα να φουσκωνει τα χαμηλα..

Και ερωτω, Ποιος θα ηταν ενας οικονομικος τροπος να το προσθεσω διχως να αλλαξω καποια συσκευη η να αλλοιωσω οτι ηδη εχω? φανταζομαι σε ετοιμο sub θα συνδεα το high-in.. αλλα σε diy που θα χει απλα line in?
Σαμπ εχω ενα αρχαιο 10αρακι καπου (αμα το βρω και παιζει) αλλα σκεφτομαι και το diy η καποιο ετοιμο μαζεμενο σε διαστασεις.
Budget περιορισμενο, αλλα θελω κατι να παιξω αυτον τον καιρο να ξελαμπικαρω λιγο..
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένα απλό βαθυπερατό φίλτρο θες να αθροίζει τα δύο κανάλια, L+R, και να δίνει στην είσοδο ενός τελικού. Παίρνοντας από την έξοδο του προενισχυτή σου λογικά θα είσαι ΟΚ. Αν δεν αρκεί η στάθμη προσθέτεις ένα ενεργό κυκλωματάκι με τελεστικό.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Να βγάλεις μια δεύτερη παράλληλη έξοδο από τον OPA.
Ψάξε πληροφορίες για το diy RIPPOL
μόνο που αυτό θέλει 2 μεγάφωνα, και τελικό, και φίλτρο, και στο τέλος, εκτός από τον κόπο της ξυλοκατασκευης, έρχεται πολύ ακριβό, ειδικά εάν του χώσεις κάποιο minidsp ice-pwr.
Καλύτερα να αγοράσεις έτοιμο μτχ.
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
ευχαριστω παιδια... ενυσχητικα εχω ακετα.. και κιταια απο ebay αλλα και κανα δυ pa βοσκανε στην αποθηκη μου.. γιαυτο ελεγα κατι σε diy ισως μου βγαινε φθηνουτσικα..
Ένα απλό βαθυπερατό φίλτρο θες να αθροίζει τα δύο κανάλια, L+R, και να δίνει στην είσοδο ενός τελικού. Παίρνοντας από την έξοδο του προενισχυτή σου λογικά θα είσαι ΟΚ. Αν δεν αρκεί η στάθμη προσθέτεις ένα ενεργό κυκλωματάκι με τελεστικό.
κατι ετοιμο μηπως εχεις δει?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
ευχαριστω παιδια... ενυσχητικα εχω ακετα.. και κιταια απο ebay αλλα και κανα δυ pa βοσκανε στην αποθηκη μου.. γιαυτο ελεγα κατι σε diy ισως μου βγαινε φθηνουτσικα..

κατι ετοιμο μηπως εχεις δει?
Έτοιμο δεν χρειάζεσαι. Είναι απλούστατο αν έχεις ένα κολλητήρι. Δυο πυκνωτές και τρεις-τέσσερις αντιστάσεις είναι συν, αν θέλεις, ένα ποτενσιόμετρο στο τέλος.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Έτοιμο δεν χρειάζεσαι. Είναι απλούστατο αν έχεις ένα κολλητήρι. Δυο πυκνωτές και τρεις-τέσσερις αντιστάσεις είναι συν, αν θέλεις, ένα ποτενσιόμετρο στο τέλος.
Η αποκοπη πως θα ρυθμιζεται? απλα πχ με παθητικο φιλτρο στο σαμπ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η αποκοπη πως θα ρυθμιζεται? απλα πχ με παθητικο φιλτρο στο σαμπ?
Ναι από τη στιγμή που θες κάτι απλό. Μπορείς να βάλεις δύο πυκνωτές ας πούμε και να μπορείς να επιλέξεις δύο συχνότητες μέσω ενός διακόπτη. Για παράδειγμα 70 και 100 Hz. Ένας πυκνωτής 0.1 για τα 100 Hz και ένας 0.15 για τα 70.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ελπίζω να κατάλαβες τι πρέπει να χρησιμοποιήσεις...
summed.gif

Το παραπάνω, με δυο αντιστάσεις 15ΚΩ είσαι μια χαρά για να αθροίσεις το σήμα από τα δύο κανάλια, χωρίς να αλληλοεπηρεάζονται.

Από εκεί και πέρα θες φιλτράρισμα για το βαθυπερατό. Με έναν πυκνωτή C1 προς τη γη 0.1 κόβεις στους 100 Hz περίπου με 6 db κλίση. Αν βάλεις 0.15 πας στους 70 Hz περίπου.
summed plus filter.png


Αν θέλεις μεγαλύτερη κλίση βάζεις άλλη μια αντίσταση 15Κ μετά τον πυκνωτή και άλλον ένα πυκνωτή 0.1.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Καλημερα.. σκεφτομουν να το κοψω πολυ χαμηλα, σκεφτομαι καπου στα 35-40hz.. ισα ισα να συμπληρωνει... φανταζομαι 2ης ταξης νομιζω θα ηταν πολυ καλα, γιατη με 1ης δεν ξερω πως θα ακουγεται στον μικρο μου χωρο.. αν μπορεις δωσμου τις τιμες...
By the way χθες ψαχνοντας να δω τι μεγαφωνα , ενυσχητες εχω, βρηκα ενα ROCKFORD P-210S4 που μου χει δωσει ενας φιλος, φαινεται σχεδον καινουριο (θα δω τι κουτι θελει, αν μου χωραει εκει που το θελω) , και βρηκα και ενα Behringer Ultragraph Pro FBQ1502HD
το οποιο εχει sub out... Δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος, αλλα θα το κουμπωσω το ΣΚ αναμεσα στον προ κ τον τελικο να δω πως ακουγεται κ αν δεν με ενοχλει κατι θα αφησω..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν υπάρχει κόψιμο subwoofer στους 35-40. Συσχετιζόμενο με τη κλήση του φίλτρου ψηλά, είναι σαν μην βγάζει στάθμη ή τέλος πάντων θα είναι εξαιρετικά μειωμένη.
Οι 70 hz είναι το ελάχιστο επιτρεπτό σημείο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top