Προτάσεις για ακουστικά για ακρόαση μουσικής

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά (headphones) για ακρόαση μουσικής και μόνο (Rock κυρίως). Με ενδιαφέρει να τα χρησιμοποιώ μόνο στον Marantz ενισχυτή μου ή στο ομόνυμο CD player μου με καρφί. Κοινώς δεν "καιγομαι" για ασύρματα, bluetooth ή χρήση σε κινητό.
Θέλω να έχουν ξεκούραστο ήχο, χωρίς πολλές "εκπτώσεις" όμως στην ποιότητα του ήχου (ελπίζω να μην ζητάω πολλά..).
Το budget μου είναι περί τα €80-€100. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Ιδέες έχουμε, αλλά καλύτερα να τα δοκιμάσεις στο κεφάλι σου αν είναι να τα φοράς πολλές ώρες! Εγώ λέω πάντα να μείνει σε εταιρίες που ειδικεύονται σε ακουστικά, π.χ. AKG, Audio Technica, Sennheiser, Beyer Dynamics.

Υπάρχουν ακουστικά που πατάνε πάνω στα αυτιά και άλλα που πατάνε γύρω από τα αυτιά. Υπάρχουν ακουστικά που είναι ανοιχτά που ακούγονται και στους γύρω, αλλά και κλειστά που σε απομονώνουν από το περιβάλλον. Τι προτιμάς;
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Αν δεν υπάρχει απαίτηση να μην ενοχλείται καθόλου άλλο πρόσωπο κατά την ακρόαση, (κάτι που γίνεται πολύ ενοχλητικό ας πούμε στο υπνοδωμάτιο), τα K240 studio είναι ό,τι πρέπει. Και είναι και ξεκούραστα, διότι είναι over ear.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Ωραία, κλασική επιλογή Κώστα. Κι όχι εντελώς κλειστά ώστε να ακους αν σου φωνάζει η παντόφλα!
 


Μηνύματα
46
Reaction score
8
Ιδέες έχουμε, αλλά καλύτερα να τα δοκιμάσεις στο κεφάλι σου αν είναι να τα φοράς πολλές ώρες! Εγώ λέω πάντα να μείνει σε εταιρίες που ειδικεύονται σε ακουστικά, π.χ. AKG, Audio Technica, Sennheiser, Beyer Dynamics.

Υπάρχουν ακουστικά που πατάνε πάνω στα αυτιά και άλλα που πατάνε γύρω από τα αυτιά. Υπάρχουν ακουστικά που είναι ανοιχτά που ακούγονται και στους γύρω, αλλά και κλειστά που σε απομονώνουν από το περιβάλλον. Τι προτιμάς;
Τα over-ear (κλειστά) προτιμώ. Υποθέτω ότι χώρια το ότι μπορεί να ενοχλούν τους γύρω, θα είναι και πιο βολικά στα αυτιά, έναντι των ανοιχτών. Τώρα, στη Λάρισα που βρίσκομαι δεν υπάρχουν τααα μαγαζιάαα με τοοο στοκ για να έχω την άνεση να τα επισκεφθώ και να τα δοκιμάσω....
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Τα over-ear (κλειστά) προτιμώ. Υποθέτω ότι χώρια το ότι μπορεί να ενοχλούν τους γύρω, θα είναι και πιο βολικά στα αυτιά, έναντι των ανοιχτών. Τώρα, στη Λάρισα που βρίσκομαι δεν υπάρχουν τααα μαγαζιάαα με τοοο στοκ για να έχω την άνεση να τα επισκεφθώ και να τα δοκιμάσω....
Αν είναι έτσι, έλα να εγκατασταθείς Αθήνα που όχι μόνο υπάρχουν τόόόσα εξειδικευμένα καταστήματα, αλλά ενίοτε διοργανώνονται και ειδικές εκθέσεις μόνο για ακουστικά (όντως).
Ισχυρό κίνητρο μετεγκατάστασης, ε;
Αν είναι έτσι, έλα να εγκατασταθείς Αθήνα που όχι μόνο υπάρχουν τόόόσα εξειδικευμένα καταστήματα, αλλά ενίοτε διοργανώνονται και ειδικές εκθέσεις μόνο για ακουστικά (όντως).
Ισχυρό κίνητρο μετεγκατάστασης, ε;
Επίσης κοίτα και το θέμα του βάρους. Είναι σημαντική παράμετρος, ειδικά σε πολύωρη ακρόαση.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Μπορεί να είναι over-ear και open. Έτσι μου αρέσουν εμένα. Αν κι έχω over-ear closed και on-ear open!
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Μπορεί να είναι over-ear και open. Έτσι μου αρέσουν εμένα. Αν κι έχω over-ear closed και on-ear open!
Κοιτάζω το Skroutz για τις μάρκες που πρότεινες. Βλέπω χρήση studio, monitoring κ.α. Σημαίνει κάτι αυτό για τη χρήση που το θέλω (αυστηρά ακρόαση μέσω ολοκληρωμένου ενισχυτή). Επίσης μιλάνε για παράλληλη χρήση με DACS κτλ.
Πρέπει να λάβω κάτι υπόψην μου από αυτά;
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Μην κοιτάς τίποτα άλλο και χτύπα αυτά!!!!! Άντε να φτάσουν 100 με τα μεταφορικά.

 



Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Αυτά όμως είναι ανοιχτά...
Και η τιμή Σκρούτζ είναι 110.
απο το αμαζον τα αγοράζουν :p,αλλά και πάλι κερδίζεις 14 ευρώ .......Επειδή τα έχω, δεν ενοχλουν καθόλου,εκτός και αν ακους πάρα πολύ δυνατά και ο άλλος είναι δίπλα. Για την τιμή αυτή μην το σκέφτεσαι (και από το άμαζον για να έρθουν....). Εννοείται πως θέλουν καλό ενισχυτή ακουστικών και καλό υλικό.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807

Μηνύματα
46
Reaction score
8

Εύκολα στην οδήγηση διότι τα μηχανήματα που έχεις δεν έχουν σοβαρές εξόδους ακουστικών.
Harman target tuning , κατάλληλο για rock μουσική.
Look no further.
Ενδέχεται δλδ. να αγοράσω ακουστικά και να μην μπορώ να τα αξιοποιήσω επαρκώς λόγω του οτι θα τα δουλεύω πάνω σε "φέτες" (Marantz PM6004 & CD5004); Πρέπει να αγοράσω και εξτρά "μαραφέτια"; Δώστε λίγο τα φώτα σας. Δεν ξέρω πολύ θεωρία για τα ακουστικά.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Ενδέχεται δλδ. να αγοράσω ακουστικά και να μην μπορώ να τα αξιοποιήσω επαρκώς λόγω του οτι θα τα δουλεύω πάνω σε "φέτες" (Marantz PM6004 & CD5004); Πρέπει να αγοράσω και εξτρά "μαραφέτια"; Δώστε λίγο τα φώτα σας. Δεν ξέρω πολύ θεωρία για τα ακουστικά.
Ακριβώς, οι φέτες έχουν μια τυπική έξοδο ακουστικών που αν και στην περίπτωση της Marantz είναι ελαφρώς προσεγμένη δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αξιοποιήσει τις δυνατότητες ενός καλού ακουστικού.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Ακριβώς, οι φέτες έχουν μια τυπική έξοδο ακουστικών που αν και στην περίπτωση της Marantz είναι ελαφρώς προσεγμένη δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αξιοποιήσει τις δυνατότητες ενός καλού ακουστικού.
Και θύμισε μου σε παρακαλώ: όσο μεγαλύτερη η αντίσταση "Ω" στα ηχεία (επομένως και στα ακουστικά) τόσο ευκολότερα "οδηγούνται; Ή αναποδα τα λέω;
Ευχαριστώ
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Και θύμισε μου σε παρακαλώ: όσο μεγαλύτερη η αντίσταση "Ω" στα ηχεία (επομένως και στα ακουστικά) τόσο ευκολότερα "οδηγούνται; Ή αναποδα τα λέω;
Ευχαριστώ
Τα ακουστικά χαμηλής εμπέδησης θέλουν ρεύμα, τα υψηλής >150Ω τάση.
Ένας καλός ενισχυτής ακουστικών τα οδηγεί όλα.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Τα ακουστικά χαμηλής εμπέδησης θέλουν ρεύμα, τα υψηλής >150Ω τάση.
Ένας καλός ενισχυτής ακουστικών τα οδηγεί όλα.
Εφόσον λοιπόν δε θελήσω να μπω σε εξοδα για ενισχυτή ακουστικών, τουλάχιστον προς το παρόν, και μείνω σε ότι μου παρέχουν/προσφέρουν οι φέτες, τότε όσο περισσότερα λοιπόν τα "Ω" που αναγράφονται στα specifications τόσο καλύτερα;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Εφόσον λοιπόν δε θελήσω να μπω σε εξοδα για ενισχυτή ακουστικών, τουλάχιστον προς το παρόν, και μείνω σε ότι μου παρέχουν/προσφέρουν οι φέτες, τότε όσο περισσότερα λοιπόν τα "Ω" που αναγράφονται στα specifications τόσο καλύτερα;
Εξαρτάται από την υλοποίηση της εξόδου ακουστικών.
Οι παλιοί ενισχυτές είχαν έξοδο απευθείας από το τελικό στάδιο μέσω μιας μεγάλης αντίστασης και για αυτό υπήρχε συνέργεια με ακουστικά υψηλής εμπέδησης.
Τώρα συνήθως έχουν ένα τελεστικό που οδηγεί εύκολα ακουστικά , πλην κάποιων ενισχυτών που έχουν ενσωματωμένη εξειδικευμένη λύση.
Ποια μοντέλα έχεις;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top