Προτάσεις για ακουστικά για ακρόαση μουσικής

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Εξαρτάται από την υλοποίηση της εξόδου ακουστικών.
Οι παλιοί ενισχυτές είχαν έξοδο απευθείας από το τελικό στάδιο μέσω μιας μεγάλης αντίστασης και για αυτό υπήρχε συνέργεια με ακουστικά υψηλής εμπέδησης.
Τώρα συνήθως έχουν ένα τελεστικό που οδηγεί εύκολα ακουστικά , πλην κάποιων ενισχυτών που έχουν ενσωματωμένη εξειδικευμένη λύση.
Ποια μοντέλα έχεις;
Τα Marantz PM6004 & Marantz CD5004 έχω. Με βάση τα μοντέλα αυτά δεν ξέρω αν χρειάζεται (και έχει νόημα) να πάω σε ακουστικά με πολλά (ή λίγα) "Ω"....
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Τα Marantz PM6004 & Marantz CD5004 έχω. Με βάση τα μοντέλα αυτά δεν ξέρω αν χρειάζεται (και έχει νόημα) να πάω σε ακουστικά με πολλά (ή λίγα) "Ω"....
Ο ενισχυτής δεν φαίνεται να έχει κάτι ιδιαίτερο μάλλον παίρνει απευθείας χωρίς buffer.
Το CD player έχει έξοδο βασισμένη στο NJM2068 όχι κάτι σπουδαίο αλλά σίγουρα καλύτερο από μια απλή έξοδο της πλάκας.
Κατάλληλο μόνο για ακουστικά χαμηλής εμπέδησης και υψηλής ευαισθησίας.
Εγώ στην θέση σου θα διάλεγα ένα νορμάλ ακουστικό της αρεσκείας μου, θα το άκουγα με αυτά που έχεις και στην πορεία βλέπεις αν σου χρειάζεται ενισχυτής.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Ο ενισχυτής δεν φαίνεται να έχει κάτι ιδιαίτερο μάλλον παίρνει απευθείας χωρίς buffer.
Το CD player έχει έξοδο βασισμένη στο NJM2068 όχι κάτι σπουδαίο αλλά σίγουρα καλύτερο από μια απλή έξοδο της πλάκας.
Κατάλληλο μόνο για ακουστικά χαμηλής εμπέδησης και υψηλής ευαισθησίας.
Εγώ στην θέση σου θα διάλεγα ένα νορμάλ ακουστικό της αρεσκείας μου, θα το άκουγα με αυτά που έχεις και στην πορεία βλέπεις αν σου χρειάζεται ενισχυτής.
Νορμάλ ακουστικό εννοείς υποθέτω καποιο σαν το AKG που πρότεινες παραπάνω....
Και κριτήριο για το αν χρειάζεται και ενισχυτής ακουστικών είναι το πόσο χαμηλά ή δυνατά ακούγονται (δυστυχώς δεν είμαι εξπέρτ σε αυτά εξου και οι πολλές ερωτήσεις);
Σ' ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο που διαθέτεις Παρασκευή βράδυ!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Νορμάλ ακουστικό εννοείς υποθέτω καποιο σαν το AKG που πρότεινες παραπάνω....
Και κριτήριο για το αν χρειάζεται και ενισχυτής ακουστικών είναι το πόσο χαμηλά ή δυνατά ακούγονται (δυστυχώς δεν είμαι εξπέρτ σε αυτά εξου και οι πολλές ερωτήσεις);
Σ' ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο που διαθέτεις Παρασκευή βράδυ!
Ναι νορμάλ είναι ένα ακουστικό που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε οδήγηση και αυτό που ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η υψηλή ευαισθησία και όχι τόσο η τιμή της εμπέδησης.
Ο ενισχυτής ακουστικών είναι μια μικρογραφία ενός ενισχυτή ηχείων συνεπώς δεν συμβάλλει μόνο στην ένταση, που για πολλά ακουστικά δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο, αλλά συμβάλλει πολύ στην ποιότητα του ήχου.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Τα περισσότερα ακουστικά σήμερα είναι στα 32Ω αντί για 600Ω που ήταν πριν μερικές δεκαετίες. Επίσης οι σχεδιαστές τους προβλέπουν ότι όσα έχουν λογική τιμή μάλλον θα καταλήξουν να παίζουν με τα ενσωματωμένα κυκλώματα των υπολογιστών και των κινητών και φροντίζουν να είναι αρκούντως ευαίσθητα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για ακουστικά γιατί θα βελτιώσουν την ακουστική σου απόλαυση.
Εγώ σου βάζω και ένα τεστ τριών ακουστικών που θα κοίταζα στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.
και μία σύγκριση στο skroutz
Εγώ τελικά θα έπαιρνα τα AKG.
 


Μηνύματα
46
Reaction score
8
Τα περισσότερα ακουστικά σήμερα είναι στα 32Ω αντί για 600Ω που ήταν πριν μερικές δεκαετίες. Επίσης οι σχεδιαστές τους προβλέπουν ότι όσα έχουν λογική τιμή μάλλον θα καταλήξουν να παίζουν με τα ενσωματωμένα κυκλώματα των υπολογιστών και των κινητών και φροντίζουν να είναι αρκούντως ευαίσθητα.
Εγώ παιδιά λάτρης του Hi-Fi είμαι και δε "χαζαρώνω" μαραφέτια τύπου Η/Υ και κινητά. Από 6 χρονών πιτσιρικάς "ζήλευα" το Pioneer ασημί ηχοσύστημα του θείου μου "με τον μπλέ φωτισμό να "παίζει" αναλόγως τον ήχο που έβγαινε από τα ηχεία",
το χά'ι'δευα (επιφυλακτικά όμως, γιατί δεν ήξερα τί άλλο μπορούσε να κάνει αυτό το μηχάνημα!😄😄) και με το μυαλό που είχα τότε νόμιζα ότι αυτό που έβλεπα ήταν κάτι που δεν το είχε φτιάξει άνθρωπος αλλά κάτι ανώτερο!
Γι' αυτό και τα πρώτα ΔΙΚΑ μου λεφτά, όταν άρχισα να δουλεύω σε βαθμό να αυτοσυντηρούμαι, τα έκανα ηχοσύστημα και όχι αυτοκίνητο ή μηχανακι, ή ότι άλλο έκαναν οι συνομίληκοί μου τότε.
Και με τον γνωστό τρόπο τα αγόρασα: ταξίδι στην Αθήνα, τουρ σε όλα σχεδόν τα μεγάλα μαγαζιά της Αθήνας και δοκιμές✌✌...Και αγορά εννοείται σύμφωνα με τα όσα "σήκωνε" η τσέπη μου τότε.
Αυτό όμως δε μπόρεσω να το χαρώ όσο ήθελα: ήρθε οικογένεια στη ζωή μου, το σπίτι είναι γεμάτο κι επειδή δεν έχω τον προσωπικό χρόνο να χαρώ το σύστημα από τα ηχεία μόνος μου, θέλω να αγοράσω τα ακουστικά....🙂
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Καλησπέρα φίλε μου,
Πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για ακουστικά γιατί θα βελτιώσουν την ακουστική σου απόλαυση.
Εγώ σου βάζω και ένα τεστ τριών ακουστικών που θα κοίταζα στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.
και μία σύγκριση στο skroutz
Εγώ τελικά θα έπαιρνα τα AKG.
Σ' ευχαριστώ, λίγο-πολύ αυτά μου προτείνετε σχεδόν όλοι εδώ και πράγματι βλέπω ότι είναι αρκετά "ευαίσθητα". Επόμενη ερώτηση είναι ως προς αυτά τα τρια που είναι τριών διαφορετικών κατασκευαστών: ποια είναι πιο ανθεκτικά και ποια έχουν καλύτερο after-sales service (βλ. ανταλλακτικά κλπ.);
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Σ' ευχαριστώ, λίγο-πολύ αυτά μου προτείνετε σχεδόν όλοι εδώ και πράγματι βλέπω ότι είναι αρκετά "ευαίσθητα". Επόμενη ερώτηση είναι ως προς αυτά τα τρια που είναι τριών διαφορετικών κατασκευαστών: ποια είναι πιο ανθεκτικά και ποια έχουν καλύτερο after-sales service (βλ. ανταλλακτικά κλπ.);
Από αυτά τα τρία τα δύο είναι κλειστού τύπου και το τρίτο ανοικτού.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top