Προτάσεις για ηχεία βάσης σε χώρο 25 τμ

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
το μπας ριφλεξ απαγορεύεται γιατί είναι ένα ακόμα επιπρόσθετο πρόβλημα,
Αυτό ισχύει για όλα τα δωμάτια ή μόνο τα μικρά; Από πόσα τετραγωνικά και κάτω; Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο; Αν το έχεις γράψει ήδη αλλού πες μου που να ψάξω. Thanks. :drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αυτό ισχύει για όλα τα δωμάτια ή μόνο τα μικρά; Από πόσα τετραγωνικά και κάτω; Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο; Αν το έχεις γράψει ήδη αλλού πες μου που να ψάξω. Thanks. :drinks:
Μπας ριφλεξ σε μικρό δωμάτιο είναι μπελάς στο κεφάλι σου.

Οι διαστάσεις των μικρών δωματίων είναι τέτοιες, που πέφτουν καρφί πάνω σε τυπικές συχνότητες συντονισμού σωλήνων μπας ριφλεξ, ενώ στα μεγαλύτερα δωμάτια, κατεβαίνει αυτή η συχνότητα και μάλλον τη γλυτώνεις πιο εύκολα.

Βεβαίως αν δεν έχεις σαμπ, το τυπικό μικρό ηχείο θα βασίζεται στο μπας ριφλεξ για να βγάλει μπάσο, αλλά τι είναι το μπας ριφλεξ;
Είναι ένας ιδιοσυντονισμός, ένας σωλήνας τόσου μήκους κι εύρους που συντονίζει εκεί, στο σημείο συντονισμού της οπής.

Σκέψου τώρα να συμπέσει το σημείο αυτό, με ένα ιδιοσυντονισμό του χώρου, λόγω μπαουνταρις. Μεγάλε, δε συμμαζευεται με τίποτα όμως.

Πώς θα ξέρεις αν θα συμπέσει; Θα το ξέρεις γνωρίζοντας μετρήσεις στο χώρο σου, ώστε να ξέρεις τα προβληματικά σημεία, και ταυτόχρονα γνωρίζοντας την συχνότητα συντονισμού της οπής, από ένα αναλυτικό σχεδιάγραμμα απόκρισης του ηχείου. Φεξε μου και γλίστρησα.

Όπως έχουμε εξηγήσει πολλές φορές, η παρουσία σωλήνα ανάκλασης δεν είναι απαραιτήτως κακό πράγμα, αρκεί να είναι στους ...υπόηχους, ή εκεί κοντά στους 20 κύκλους, όπως δηλαδή τα σαμπ.

Σε κεινες τις συχνότητες, πρακτικά δεν υφίστανται τα μπαουνταρις.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Μπας ριφλεξ σε μικρό δωμάτιο είναι μπελάς στο κεφάλι σου.

Οι διαστάσεις των μικρών δωματίων είναι τέτοιες, που πέφτουν καρφί πάνω σε τυπικές συχνότητες συντονισμού σωλήνων μπας ριφλεξ, ενώ στα μεγαλύτερα δωμάτια, κατεβαίνει αυτή η συχνότητα και μάλλον τη γλυτώνεις πιο εύκολα.

Βεβαίως αν δεν έχεις σαμπ, το τυπικό μικρό ηχείο θα βασίζεται στο μπας ριφλεξ για να βγάλει μπάσο, αλλά τι είναι το μπας ριφλεξ;
Είναι ένας ιδιοσυντονισμός, ένας σωλήνας τόσου μήκους κι εύρους που συντονίζει εκεί, στο σημείο συντονισμού της οπής.

Σκέψου τώρα να συμπέσει το σημείο αυτό, με ένα ιδιοσυντονισμό του χώρου, λόγω μπαουνταρις. Μεγάλε, δε συμμαζευεται με τίποτα όμως.

Πώς θα ξέρεις αν θα συμπέσει; Θα το ξέρεις γνωρίζοντας μετρήσεις στο χώρο σου, ώστε να ξέρεις τα προβληματικά σημεία, και ταυτόχρονα γνωρίζοντας την συχνότητα συντονισμού της οπής, από ένα αναλυτικό σχεδιάγραμμα απόκρισης του ηχείου. Φεξε μου και γλίστρησα.

Όπως έχουμε εξηγήσει πολλές φορές, η παρουσία σωλήνα ανάκλασης δεν είναι απαραιτήτως κακό πράγμα, αρκεί να είναι στους ...υπόηχους, ή εκεί κοντά στους 20 κύκλους, όπως δηλαδή τα σαμπ.

Σε κεινες τις συχνότητες, πρακτικά δεν υφίστανται τα μπαουνταρις.
Να αναφέρω επίσης πως έχω ηχεία δαπέδου pmc fb1i αλλά είναι μεγάλα για τον χώρο και εξάλλου ο ενισχυτής είναι μικρός για τα συγκεκριμένα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Να αναφέρω επίσης πως έχω ηχεία δαπέδου pmc fb1i αλλά είναι μεγάλα για τον χώρο και εξάλλου ο ενισχυτής είναι μικρός για τα συγκεκριμένα.
Έχεις τέτοια καλά ηχεία και δε τα παίζεις με τον primare γιατί είναι μικρός ......... πάρε τότε έναν τελικό.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν υπάρχουν "μεγάλα ηχεία", όλα μικρά είναι.

Υπάρχουν μεγάλα προβλήματα ηχητικής του χώρου ακρόασης. Αυτά, θεραπεύονται με πολλαπλά σαμπ και dsp.

Ευχαριστώ, 50€.
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ως λάτρης των PMC, να αναφέρω ότι απαιτεί αρκετή απόσταση από τους τοίχους.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
η μεγαλη αποσταση απο τους τοιχους βγαζει σχετικα εκτος του παιχνιδιου τον χωρο και αυτο ισχυει για ολα τα ηχεια
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αυτά πιστεύω θα σε καλύψουν σχετικώς...

https://www.skroutz.gr/s/21235806/Wharfedale-Linton-Walnut-Veneer.html
Για ποιον λόγο να μη προτιμήσεις αυτά:


Γενικά ρωτάω, όχι για τον φίλο που ψάχνει, καμία σχέση.

Ή αυτά;


Έτσι, συζήτηση κάνουμε.

Α, να κι αυτό:


Και επίτηδες δε βάζω τα κεφ λς 50, είναι δύσκολη κουβέντα..
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
Για ποιον λόγο να μη προτιμήσεις αυτά:


Γενικά ρωτάω, όχι για τον φίλο που ψάχνει, καμία σχέση.

Ή αυτά;


Έτσι, συζήτηση κάνουμε.

Α, να κι αυτό:


Και επίτηδες δε βάζω τα κεφ λς 50, είναι δύσκολη κουβέντα..
Γιατί KEF & JBL έχουν ένα 5 ιντσο γουφεράκι, ενώ τα Definitive έχουν ενσωματωμένο sub (πολύ καλό αυτό) και είπε ο φίλος ότι δεν θέλει σαμπ. Από την άλλη τα Linton είναι τρίδρομα βάσης με οκτάιντσο γούφερ και είναι (υποκειμενικά ) ομορφότερα για σαλόνι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
να μεινει οπως ειναι και να αγορασει τα καταληλα ενεργα (προφανως) οταν συγκεντρωθει το μπατζετ - δεν το ειπε κανεις, το λεω εγω. 🐒
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αυτό ισχύει για όλα τα δωμάτια ή μόνο τα μικρά; Από πόσα τετραγωνικά και κάτω; Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο; Αν το έχεις γράψει ήδη αλλού πες μου που να ψάξω. Thanks. :drinks:
Αν έχεις κρος στην διπλάσια συχνότητα από αυτή του συντονισμού του bass reflex ουσιαστικά δεν έχεις πρόβλημα από ότι θυμάμαι.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
η μεγαλη αποσταση απο τους τοιχους βγαζει σχετικα εκτος του παιχνιδιου τον χωρο και αυτο ισχυει για ολα τα ηχεια
Δεν μειώνεται το sbir όταν κολλάς τα ηχέια στον πίσω τοίχο?

Είχα θετικές εμπειρίες απο bookshelf εμπροσθιας οπής , απαραίτητες προυπόθεσεις η απομακρυνση απο τους πλαινούς και η μικρή απόσταση ακρόασης
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Φίλε αν έχεις τα pmc γιατί δεν τα δοκιμάζεις?
Αν τα έχεις δοκιμάσει και δεν σου αρέσουν στο χώρο, τι ακριβώς δε σου αρέσει?
Μπορείς να επέμβεις καθόλου στο χώρο ή όχι?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top