Προτάσεις για ηχεία βάσης σε χώρο 25 τμ

Μηνύματα
4.455
Reaction score
7.719
Αυτό ισχύει για όλα τα δωμάτια ή μόνο τα μικρά; Από πόσα τετραγωνικά και κάτω; Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο; Αν το έχεις γράψει ήδη αλλού πες μου που να ψάξω. Thanks. :drinks:
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση το 90% των στουντιακων μόνιτορ είναι διδρομα μπας ριφλεξ, τα οποια και χρησιμοποιούνται σε κοντινή απόσταση για την δουλειά τους σε μικρούς φροντισμενους χώρους μικρότερους ακόμη των 25τμ
Τι να απαγορεύεται δλδ?
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Φίλε αν έχεις τα pmc γιατί δεν τα δοκιμάζεις?
Αν τα έχεις δοκιμάσει και δεν σου αρέσουν στο χώρο, τι ακριβώς δε σου αρέσει?
Μπορείς να επέμβεις καθόλου στο χώρο ή όχι?
Τα ηχεία μπουμαρουν και δεν έχω περιθώρια για αλλαγές στο χώρο. Θα θελα να ακούσω τα atc scm 11 μήπως με καλυψουν η κάτι άλλο παρεμφερές.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τα ηχεία μπουμαρουν και δεν έχω περιθώρια για αλλαγές στο χώρο. Θα θελα να ακούσω τα atc scm 11 μήπως με καλυψουν η κάτι άλλο παρεμφερές.
Yπάρχουν μετρήσεις με τα pmc στον χώρο? Πιθανόν το μπουμάρισμα αυτό να μπορει να μαζευτεί κάπως με κάποια ισοστάθμιση με υπολογιστή για αρχή για να δεις αν σου αρέσει το αποτέλεσμα και να μην μπεις σε παραπάνω έξοδα με την ελπίδα οτι θα σου αρέσει κάτι που δεν θα μπορείς να δοκιμάσεις στον χωρο σου!

Καλό θα ήταν δηλαδή να καταλάβουμε και μετρητικά τι σε "ενοχλεί" ώστε να δούμε πως αντιμετωπίζεται.

Τα pmc παίζουν σε άλλο χώρο ή είναι στα αποδυτήρια?
Υπάρχει κάποιο πρόχειρο σχεδιάγραμμα του χωρου και των θέσεων των ηχείων?
 


Μηνύματα
1.664
Reaction score
1.501
Τα ηχεία μπουμαρουν και δεν έχω περιθώρια για αλλαγές στο χώρο. Θα θελα να ακούσω τα atc scm 11 μήπως με καλυψουν η κάτι άλλο παρεμφερές.
Αξιζει να το ψαξεις λιγο με καποιο classD τελικό παντως. Θα το στεγνωσει καλα το ηχειο. Αν υπάρχει στον κυκλο σου ή μπορεις να εξασφαλισεις κανενα demo... Θα ειναι λαθος να πας σε μικροτερο ηχειο.
 



Μηνύματα
3.859
Reaction score
630
Βρήκα αυτό δε ξέρω πόσο είναι διαφωτιστικό ...... :idk:
Έχει μόνο τις επίσημες προδιαγραφές του ηχείου.
που αναφέρει για απόκριση συχνότητας από 28 Hz, αλλά δεν αναφέρει στάθμη. Προτείνει ενισχυτή από 40 Watt.

Το αντίστοιχο τωρινό είναι το
Tweenty5.24i

To οποίο το δίνει απόκριση από 27 Hz (χωρίς να αναφέρει και πάλι στάθμη), αλλά προτείνει ενισχυτή από 15 Watt.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.859
Reaction score
630
Βρέθηκαν μετρήσεις του twenty5i.24i
(αντίστοιχο με ένα 6.5αρι)

" Bass extension
-3dB, 27Hz in room,
____________________________ 38Hz anechoic"

από εδώ: https://www.google.com/url?q=https://pmc-speakers.com/sites/default/files/attachments/twenty5-24%20review%20HiFi%20Critic%20Sept%2017.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwiJ5velgIPvAhVHQxUIHfKzBVkQFjAHegQIABAB&usg=AOvVaw0Cud8jhEicMjkKcf7maqJV

Έχει και διαγράμματα απόκρισης συχνότητας.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
η μεγαλη αποσταση απο τους τοιχους βγαζει σχετικα εκτος του παιχνιδιου τον χωρο και αυτο ισχυει για ολα τα ηχεια
Θα χρειαζόταν όμως να ισχύει αυτή η συνθήκη όχι μόνο για τα ηχεία,αλλά και για τη...θέση ακρόασης.Αλλιώς τα προβλήματα που θ'αποφεύγονταν με την απομάκρυνση των ηχείων βρίσκονται ξανά μπροστά (ή από...πίσω) μας.
Δεν μειώνεται το sbir όταν κολλάς τα ηχέια στον πίσω τοίχο?

Είχα θετικές εμπειρίες απο bookshelf εμπροσθιας οπής , απαραίτητες προυπόθεσεις η απομακρυνση απο τους πλαινούς και η μικρή απόσταση ακρόασης
Αυξάνει η συχνότητα όπου θα εμφανιστεί η θεμελιώδης υποχώρηση.Αυτό θα επέτρεπε κι ευχερέστερη φροντίδα στο τοίχωμα όπισθεν των ηχείων για την ταπείνωση του φαινομένου.Πλην όμως...Η προσέγγιση για ηχεία τυπικής αρχιτεκτονικής συνεπάγεται ως παράπλευρη δράση την εμφάνιση κάποιας επιπλέον ενέργειας σε ανώτερη ζώνη πάνω στις μεσαίες,η οποία θα χρειαζόταν ισοστάθμιση.Εννοείται κιόλας ότι για την ουσιαστική ταπείνωση των φαινομένων SBIR χρειάζεται ανάλογη μέριμνα και ως προς τις αποστάσεις που θα έχει η θέση ακρόασης από τοιχωματικά όρια ..
Τα ηχεία μπουμαρουν και δεν έχω περιθώρια για αλλαγές στο χώρο. Θα θελα να ακούσω τα atc scm 11 μήπως με καλυψουν η κάτι άλλο παρεμφερές.
Δεν φταίνε τα ίδια τα ηχεία...Το δε άβολο με την αρχιτεκτονική γραμμής μεταφοράς είναι ότι δεν ενδείκνυται φραγή της προκειμένου να μετριάζονταν τα ενοχλητικά φαινόμενα...
Απόσταση μεταξύ ηχείων 4 μέτρα και απόσταση ακρόασης ίση προς 3 μέτρα όπως αναφέρθηκαν,υποδηλώνει τοποθεσία των ηχείων κοντά σε κάποια τοιχώματα,ενδεχομένως λόγω...ανώτερης βίας.Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.664
Reaction score
1.501
Βρέθηκαν μετρήσεις του twenty5i.24i
(αντίστοιχο με ένα 6.5αρι)

" Bass extension
-3dB, 27Hz in room,
____________________________ 38Hz anechoic"

από εδώ: https://www.google.com/url?q=https://pmc-speakers.com/sites/default/files/attachments/twenty5-24%20review%20HiFi%20Critic%20Sept%2017.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwiJ5velgIPvAhVHQxUIHfKzBVkQFjAHegQIABAB&usg=AOvVaw0Cud8jhEicMjkKcf7maqJV

Έχει και διαγράμματα απόκρισης συχνότητας.
σε μενα ετσι μετρανε.
pmc.jpg
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.733
Reaction score
28.011
Aν δεν συμπεριλάβετε sab , - :party: - ακούστε και αυτά εδώ από κοντά .

......10e ....το κιλό περίπου !
-

-
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Αξιζει να το ψαξεις λιγο με καποιο classD τελικό παντως. Θα το στεγνωσει καλα το ηχειο. Αν υπάρχει στον κυκλο σου ή μπορεις να εξασφαλισεις κανενα demo... Θα ειναι λαθος να πας σε μικροτερο ηχειο.
Έχω κάνει σκέψη για πιο μεγάλο ενισχυτή αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Έχω κάνει σκέψη για πιο μεγάλο ενισχυτή αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα
Μπορείς να πάρεις μετρήσεις απο τα pmc και να μας δείξεις ένα σχεδιάγραμμα του χώρου?
Θα είσαι πολύ πιο σίγουρος για το αποτέλεσμα απο τις λύσεις που θα μπορούν να δωθούν απ ότι είσαι τώρα.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Μπορείς να πάρεις μετρήσεις απο τα pmc και να μας δείξεις ένα σχεδιάγραμμα του χώρου?
Θα είσαι πολύ πιο σίγουρος για το αποτέλεσμα απο τις λύσεις που θα μπορούν να δωθούν απ ότι είσαι τώρα.
Ο χώρος είναι 4 x 8 περίπου τα ηχεία θα τοποθετηθούν στην πλευρά που είναι 8 μέτρα απόσταση ακρόασης περί τα 3 μετρα.
Ο χώρος είναι 4 x 8 περίπου τα ηχεία θα τοποθετηθούν στην πλευρά που είναι 8 μέτρα προς την άκρη,απόσταση ακρόασης περί τα 3 μετρα
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ο χώρος είναι 4 x 8 περίπου τα ηχεία θα τοποθετηθούν στην πλευρά που είναι 8 μέτρα απόσταση ακρόασης περί τα 3 μετρα.
1)Yπάρχουν περιθώρια αλλαγής διάταξης του setup στον χώρο? Όπως θέλει να πει και ο diskohead να τοποθετήσεις τα ηχεία στην μικρή πλευρά.
(άρα ο χώρος είναι μεγαλύτερος από 25τμ...)
2)Αγοράς ενός μικροφώνου για μετρήσεις?
3)Τα ηχεία έχουν όμοια απόσταση απο τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια ή κάποιο από τα δύο είναι στην γωνία?

Αν ναι, είναι σημαντικά βήματα που θα κάνουν πιο συγκεκριμένη την οποιαδήποτε αγορά σου.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
1)Yπάρχουν περιθώρια αλλαγής διάταξης του setup στον χώρο? Όπως θέλει να πει και ο diskohead να τοποθετήσεις τα ηχεία στην μικρή πλευρά.
(άρα ο χώρος είναι μεγαλύτερος από 25τμ...)
2)Αγοράς ενός μικροφώνου για μετρήσεις?
3)Τα ηχεία έχουν όμοια απόσταση απο τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια ή κάποιο από τα δύο είναι στην γωνία?

Αν ναι, είναι σημαντικά βήματα που θα κάνουν πιο συγκεκριμένη την οποιαδήποτε αγορά σου.
Ένα από τα δύο θα είναι σε γωνία και δεν γίνεται στην μικρή πλευρά.
 

Μηνύματα
1.664
Reaction score
1.501
Οτι ηχειο και να βαλεις ετσι παντως... πρεπει να πηξεις με απορροφηση και τον τοιχο στον οποιο θα εχεις πρωτη ανακλαση απο το ηχειο που θα ειναι κολλητα και κυριως στον υπόλοιπο χωρο που θα εκπεμπει το αλλο ηχειο... αυτο που είναι κολλητα στον τοιχο έρχεται υπο προυποθεσεις και με απλη ισοσταθμιση απο τον υπολογιστη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top