Προτάσεις για καλώδιο ηχειων;


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτός ο Έαρ είπε στην αρχή:
Δώσε κι άλλη περιγραφή, με δικά σου λόγια.
Αναλυτικά τι άκουσες.
Και θα στο εξηγήσω..."

..και μετά χάθηκε... :idk:
Δεν απάντησε. Αν απαντήσει το συνεχίζω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Aυτό δεν λέει και πολλά.
α) Υπάρχει όντως αυτή η πληροφορία στο πρόγραμμα; Το έχει ακούσει με κάποιο τρόπο, π.χ. σε άλλο σύστημα;
β) ποιος μας λέει ότι αυτό που ακούει με το noname είναι αέρας και δεν είναι τσιτωμένα πρίμα ( άρα θέλει τσιτωμένα πρίμα)
β) Απο πότε η τιμή καθορίζει το αποτέλεσμα;
α)σου φαίνεται για "χθεσινός" στο χώρο ο φίλος @Retro_Soulman για να μη ξέρει αν άκουσε ξύρισμα ή γνωστή σ'αυτόν μουσική πληροφορία???
β)από πάντα!
Γι'αυτό έχεις bryston και όχι crown,
γι αυτό ο ντοκ αγοράζει νιούμαν κι όχι kali,
γι αυτό ο @jiovani75 έχει pmc κι όχι koda..
γι αυτό, και για πολλά άλλα, όπως λέι ο ντοκ, με πορδές δε βάφεις αυγά!
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Όταν π.χ. το phono σου κοστίζει λίγότερο από το IC που το συνδέει με τον ενισχυτή, τότε είσαι άρχοντας!
:dance2:

Και αν του ρεύματος κοστίζει περισσότερο από το IC στο phono, τότε είσαι Θεός.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Εγώ απάντηση δεν πήρα ακόμα ρε γμτ. Αφού τα noname ικανοποιούν τον νηματοθέτη, τότε γιατί ψάχνει κάτι άλλο; Εκτώς αν δεν τον ικανοποιούν, οπότε ας μας πει τί ακριβώς ζητάει.
Ζηταω κατι καλύτερο απο τα νο νειμ το οποιο δεν πηρα με τα belden.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε, πρόσεχε γιατί η απέχθειά σου για μάρκες όπως Belden, Mogami, Canare κλπ ( μάρκες που προτείνει ο Κωσταυτιάς δηλαδή ), θα οδηγήσει τον φίλο σε ένα έξοδο,ε?
ρε συ Νίκο η δική μου απέχθεια ??? λέει ο ίδιος όχι εγώ! ότι δεν ακούει έστω τα ίδια με το καλωδιάκι των 10 λεπτών/μέτρο?
Το θέμα δεν είναι οι μάρκες που προτείνει κάποιος, αλλά τι προτείνει κάποιος!

Ζηταω κατι καλύτερο απο τα νο νειμ το οποιο δεν πηρα με τα belden.
Όταν π.χ. το phono σου κοστίζει λίγότερο από το IC που το συνδέει με τον ενισχυτή, τότε είσαι άρχοντας!
αμ μπράβο!
Αγοράζεις το κορυφαίο καλώδιο που μπορείς, και μετά ρίξε του πάνω ένα αξιοπρεπές phono...παπάδες θα ακούσεις!!
Ή πάρε το καλύτερο phono και βάλτου ένα φτηνό καλωδιάκι, ούτε τη λειτουργία από μεγάφωνο στρατοπέδου δε θα βγάζει σε ποιότητα!!
:dance2:

Και αν του ρεύματος κοστίζει περισσότερο από το IC στο phono, τότε είσαι Θεός.
Καλά θα ήταν!!
αρχίζεις και μαθαίνεις!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Σκέφτηκα να βαλω μεγαλύτερης διατομής αν και δεν εχει ιδιαίτερο νοημα γιατί εσωτερικά εχω βαλει το belden 9497. Ισως δοκιμάσω καποιο απο τα mogami
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
αμ μπράβο!
Αγοράζεις το κορυφαίο καλώδιο που μπορείς, και μετά ρίξε του πάνω ένα αξιοπρεπές phono...παπάδες θα ακούσεις!!
Ή πάρε το καλύτερο phono και βάλτου ένα φτηνό καλωδιάκι, ούτε τη λειτουργία από μεγάφωνο στρατοπέδου δε θα βγάζει σε ποιότητα!!
Μα αυτό έχω κάνει! Το κορυφαίο αγόρασα: mogami 2549.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ρε συ Νίκο η δική μου απέχθεια ??? λέει ο ίδιος όχι εγώ! ότι δεν ακούει έστω τα ίδια με το καλωδιάκι των 10 λεπτών/μέτρο?
Το θέμα δεν είναι οι μάρκες που προτείνει κάποιος, αλλά τι προτείνει κάποιος!
Έλα βρε Λέανδρε. Μόλις είδες Belden έστησες παρτάκι. Χέσε μας. :p
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έλα βρε Λέανδρε. Μόλις είδες Belden έστησες παρτάκι. Χέσε μας. :p
ευχαριστώς , αλλά δεν είναι η ώρα μου, είμαι πρωινός τύπος!!! :tongue: :tongue:
Μα αυτό έχω κάνει! Το κορυφαίο αγόρασα: mogami 2549.
καταπληκτικό, φοβερό!!! για ic όμως τι έχεις??
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Όσον αφορα τι ακουω και τι οχι, το συστημα ειναι ενεργό με ντραιβερ κορνας (που εψαχνα αρκετο καιρο), JBL 2440 με διαφραγματα 2441 τα οποια εχουν εξτρα extension, και με τους αλνικο με τα εξτρα gauss των 2440 ειναι ενας συνδυασμός που προτιμάται. Τουιτερ το αλνικο JBL 2402 με το παθητικο αλλα αναβαθμισμένο JBL N7000 κροσοβερ. Ειναι ενα συστημα που ακουω τουλάχιστον 3 ωρες την μερα οποτε νομιζω μπορω να καταλαβω την παραμικρή λεπτομέρεια και αλλαγή και λόγο αυτιών και λογο ευαισθησίας ντραιβερς. Και αυτο που ακουσα ηταν όντος υποδεέστερο του νο νειμ. Γιαυτο και ακομα υπαρχει το νο νειμ να "τρεφει" κορνες και τουιτερ
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εγω παντως θα βαλω παντου Neotech... NEOTECH NES-5001 στο σπιτι και στ αμαξι NES-5004 στα γουφερ + NES-5005 στα τουιτερ...
Εξαιρετικα Νορμαλ τιμες και φαινομενικα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης..
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όσον αφορα τι ακουω και τι οχι, το συστημα ειναι ενεργό με ντραιβερ κορνας (που εψαχνα αρκετο καιρο), JBL 2440 με διαφραγματα 2441 τα οποια εχουν εξτρα extension, και με τους αλνικο με τα εξτρα gauss των 2440 ειναι ενας συνδυασμός που προτιμάται. Τουιτερ το αλνικο JBL 2402 με το παθητικο αλλα αναβαθμισμένο JBL N7000 κροσοβερ. Ειναι ενα συστημα που ακουω τουλάχιστον 3 ωρες την μερα οποτε νομιζω μπορω να καταλαβω την παραμικρή λεπτομέρεια και αλλαγή και λόγο αυτιών και λογο ευαισθησίας ντραιβερς. Και αυτο που ακουσα ηταν όντος υποδεέστερο του νο νειμ. Γιαυτο και ακομα υπαρχει το νο νειμ να "τρεφει" κορνες και τουιτερ
Εχεις κανει μετρησεις για την τοποθετηση mid-tweeter,ωστε να ελαχιστοποιηθει το comb filtering?
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το παλιοmogami 2549.
αα.....καλώδιο είναι κι αυτό???
μάλιστα..
για τι χρήση??
δε θα είναι καλό!!
παλιοκαλώδιο το ανεβάζεις..παλιοκαλώδιο το κατεβάζεις!!:whistling::whistling:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εχεις κανει μετρησεις για την τοποθετηση mid-tweeter,ωστε να ελαχιστοποιηθει το comb filtering?

Άλλος με το μικρόφωνό μας???? χαχαχαχαχα!!
Εγώ πάντως μετά το πέρας της καραντίνας έχω κανονίσει να επισκεφτώ δύο συμφορουμίτες προκειμένου να κάνουμε μετρήσεις!! Θα λιώσουμε στο ίου ίου!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
αα.....καλώδιο είναι κι αυτό???
μάλιστα..
για τι χρήση??
δε θα είναι καλό!!
παλιοκαλώδιο το ανεβάζεις..παλιοκαλώδιο το κατεβάζεις!!:whistling::whistling:


Καλώδιο ηχείων είναι αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τη μπουγάδα σε αυτή την τιμή, θα αντέξει πολλά χρόνια, ο χαλκός που περιέχει δεν οξειδώνεται εύκολα! :pickingnose:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλώδιο ηχείων είναι αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τη μπουγάδα σε αυτή την τιμή, θα αντέξει πολλά χρόνια, ο χαλκός που περιέχει δεν οξειδώνεται εύκολα! :pickingnose:
Κάνει και για μαστίγιο, για τους πιο...μερακλήδες.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top