Προτάσεις για καλώδιο ηχειων;

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Εχεις κανει μετρησεις για την τοποθετηση mid-tweeter,ωστε να ελαχιστοποιηθει το comb filtering?
Θεωρητικά με το κροσοβερ N7000 δεν υπαρχει, ειναι κατασκευασμένο για αυτα τα συγκεκριμένα ντραιβερς και δουλεμένο στα πρωτα στούντιο μονιτορ της JBL 432x , οπως και στα paragon και τελευταια τριδρομα hartsfield
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
φίλε @Retro_Soulman , το μόνο mogami που θα σου κάνει διαφορά είναι το 2477.
Γενικά τα mogami σε σχέση με τα belden είναι καλύτερα σε όλους τους τομείς.
Το 2477 είναι το πιο ισσοροπημένο καλώδιο της mogami αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα. Θα το βρεις Ιταλία, Πολωνία Γαλλία με μια τιμή γύρω στα 12-15€/μέτρο.
Τα υπόλοιπα καλώδια της mogami, ακόμα και το ακριβότερο 2803, είναι ισορροπημένα επίσης, αλλά στεγνά, στενά και με ιδιαίτερα περιορισμένη σε ύψος και πλάτος σκηνή.
Σαφώς και το 2477 δεν κάνει τη τεράστια σκηνή που κάνουν άλλα καλώδια, αλλά είναι το καλύτερο της mogami!!
Αν ανέβεις σε budget τότε κοιτάς σε κάτι άλλο.
πολύ καλή πρόταση επίσης και το duelund που ήδη σου πρότειναν σ'αυτή τη κατηγορία τιμής!
Αν επίσης δε θες να δώσεις τόσα όσο το 2477, τότε μη πάρεις mogami, δε θα διαφέρει ιδιαίτερα από αυτό που άκουσες από το beldenάκι!:wink:
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Εγώ πάντως το ίδιο belden έχω και μου ακούγεται μία χαρά από το no name που είχα πριν, ίσως ακούγεται και καλύτερα αν και μπορεί να είναι θέμα αυθυποβολής, χειρότερα πάντως αποκλείεται.
Κάντε blind tests με τη βοήθεια καποιου φιλου/συγγενή σας να δειτε αν ακουτε τις διαφορες, αν ξερεις οτι παιζει τωρα το Α μετά το Β επηρεάζεσαι
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλώδιο ηχείων είναι αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τη μπουγάδα σε αυτή την τιμή, θα αντέξει πολλά χρόνια, ο χαλκός που περιέχει δεν οξειδώνεται εύκολα! :pickingnose:
Κάνει και για μαστίγιο, για τους πιο...μερακλήδες.
να δύο τομείς πάνω στους οποίους θα μπορούσε το καλώδιο αυτό να διαπρέψει!
εύγε!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εντάξει. Αν κάνει 5 ευρώ το μέτρο δεν το λες και φθηνό.


Πλάκα κάνω, 3€ το μέτρο έχουν τα δικά μου! :p


Κάντε blind tests με τη βοήθεια καποιου φιλου/συγγενή σας να δειτε αν ακουτε τις διαφορες, αν ξερεις οτι παιζει τωρα το Α μετά το Β επηρεάζεσαι



Χαχα, και τι ξέρουν αυτοί;
Άσε που δεν είναι εποχή για blind tests. :p
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Η τοποθέτηση των μονάδων έχει γίνει με βάση κάποιες οδηγίες;
http://jbl43.com/?pid=67143480

H JBL προτείνει αυτη τη θεση στο τουιτερ σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί το Κ130 γουφερ, λιγο μεγαλη αποσταση απο τη κορνα. Εγω εχω το τουιτερ ιδια αποσταση οπως και στα στουντιο μονιτορ 4320.
 

T

Tadakis

Guest
Βλεπω από τους δήθεν ‘forward thinkers’ που δεν μπορούν λάμπες, κόρνες, πικαπ και θεωρούν το (πλέον ανώριμο) σύμπλεγμα dsp/class D σαν την νέα νόρμα αλλά έχουν μείνει ακόμα στα Mogami, Belden και Canare σχεδίασης περασμένων δεκαετιών. Ακόμα και οι studiάκες κοινοτητες το ψάχνουν εδώ και πάνω από μια δεκαετία με ανακαλωδιώσεις χιλιομετρων ολόκληρων studio. Grimm, Gotham και λοιπές έχουν ανεβάσει πολύ πλέον το πήχη.

υ.γ. Δεν μπαίνω σε καμμία αντιπαράθεση και για κανένα λόγο για καλώδια η λάμπα.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Βλεπω από τους δήθεν ‘forward thinkers’ που δεν μπορούν λάμπες, κόρνες, πικαπ και θεωρούν το (πλέον ανώριμο) σύμπλεγμα dsp/class D σαν την νέα νόρμα αλλά έχουν μείνει ακόμα στα Mogami, Belden και Canare σχεδίασης περασμένων δεκαετιών. Ακόμα και οι studiάκες κοινοτητες το ψάχνουν εδώ και πάνω από μια δεκαετία με ανακαλωδιώσεις χιλιομετρων ολόκληρων studio. Grimm, Gotham και λοιπές έχουν ανεβάσει πολύ πλέον το πήχη.

υ.γ. Δεν μπαίνω σε καμμία αντιπαράθεση και για κανένα λόγο για καλώδια η λάμπα.



Δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντάς σε ότι σε ρωτάνε, αν θες πες τη γνώμη σου να μαθαίνουμε κάτι παραπάνω...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βλεπω από τους δήθεν ‘forward thinkers’ που δεν μπορούν λάμπες, κόρνες, πικαπ και θεωρούν το (πλέον ανώριμο) σύμπλεγμα dsp/class D σαν την νέα νόρμα αλλά έχουν μείνει ακόμα στα Mogami, Belden και Canare σχεδίασης περασμένων δεκαετιών. Ακόμα και οι studiάκες κοινοτητες το ψάχνουν εδώ και πάνω από μια δεκαετία με ανακαλωδιώσεις χιλιομετρων ολόκληρων studio. Grimm, Gotham και λοιπές έχουν ανεβάσει πολύ πλέον το πήχη.

υ.γ. Δεν μπαίνω σε καμμία αντιπαράθεση και για κανένα λόγο για καλώδια η λάμπα.
Δεν έχουν μείνει σε αυτές τις μάρκες. Θεωρούν ότι δεν χρειάζεται κάτι διαφορετικό, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το dsp.
 

T

Tadakis

Guest
Δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντάς σε ότι σε ρωτάνε, αν θες πες τη γνώμη σου να μαθαίνουμε κάτι παραπάνω...
Με χαρα να απαντήσω και να προτείνω σύμφωνα με τις εμπειριες και οποίες γνώσεις - οπως έκανα και εδώ.Την αντιπαράθεση λέω αποφεύγω γιατί δεν έχει κανένα νόημα.
 



gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Κάντε blind tests με τη βοήθεια καποιου φιλου/συγγενή σας να δειτε αν ακουτε τις διαφορες, αν ξερεις οτι παιζει τωρα το Α μετά το Β επηρεάζεσαι
Και γιατί να το κάνουμε αυτό, για να ξεβρακωθούμε;

Άσε ρε φίλε....
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θεωρητικά με το κροσοβερ N7000 δεν υπαρχει, ειναι κατασκευασμένο για αυτα τα συγκεκριμένα ντραιβερς και δουλεμένο στα πρωτα στούντιο μονιτορ της JBL 432x , οπως και στα paragon και τελευταια τριδρομα hartsfield
Φιλε μου,με τοσο μεγαλη αποσταση μεταξυ mid-tweeter σιγουρα εχεις καποια ακυρωση!Εγω θα προτεινα αν δεν μπορεις να μετρησεις,να βαλεις το τουιτερ οσο κοντυτερα γινεται στο mid,δηλαδη απο πανω.

Φιλικα.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Φιλε μου,με τοσο μεγαλη αποσταση μεταξυ mid-tweeter σιγουρα εχεις καποια ακυρωση!Εγω θα προτεινα αν δεν μπορεις να μετρησεις,να βαλεις το τουιτερ οσο κοντυτερα γινεται στο mid,δηλαδη απο πανω.

Φιλικα.
20200402_121708.jpg


Η αποσταση ειναι μικρή, απο επάνω το υψος ξεφεύγει αρκετα , τα εχω δοκιμασει ολα και ο καλυτερος ηχος ειναι με αυτον τον συνδυασμό ντραιβερς και με αυτη τη συνθεση !
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
View attachment 159700

Η αποσταση ειναι μικρή, απο επάνω το υψος ξεφεύγει αρκετα , τα εχω δοκιμασει ολα και ο καλυτερος ηχος ειναι με αυτον τον συνδυασμό ντραιβερς και με αυτη τη συνθεση !
Σωστος!Ο χωρος σου και το ειδος της μουσικης που βλεπω οτι ακους ειναι σουπερ!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top