Προτάσεις για στεγνωτήριο

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Ό,τι είπε ο Βλάσης. Επίσης, το νερό που μαζεύεται στον κάδο, είναι το καλύτερο για να χρησιμοποιηθεί στο σίδερο/σιδερόπρεσα.
Δεν το προτείνω.
Μπορεί να έχει πάρει μυρωδιές από τον χώρο και αυτές οι οσμές να περάσουν στα φρεσκοπλυμένα ρούχα.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
επίσης θα έχει ολίγον από χνούδι καθώς μια ποσότητα αυτού του νερού συλλέγεται αφού έχει πλυθεί ο συμπυκνωτής
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Λόγω βλάβης του προηγούμενου ή μόνο για θέμα κατανάλωσης; Γιατί οικονομικό φαίνεται και το προηγούμενο. Μόλις 83 κιλοβατώρες σε ετήσια βάση η διαφορά τους, άντε πες επί 2 σε ρεαλιστική χρήση 4μελούς οικογένειας. Σαν να λέμε 30 ευρώ τον χρόνο;
Θα αγοράζαμε στεγνωτήριο για το εξοχικό, οπότε πήγε το τετραετίας Samsung εκεί και το καινούριο LG εδώ.

Σε πολύ λιγότερο χρόνο ολοκληρώνει το στέγνωμα το κορυφαίο LG. Μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Στα συν του ότι πλένει μόνο του εσωτερικά το φίλτρο.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Θα μπείτε στο φόρουμ των μαμάδων και θα τις βρείτε να συζητάνε “Προτάσεις για ζεύγος σαμπγούφερς”
προσγείωση στην πραγματικότητα:

Την προηγούμενη Κυριακή βάπτισα τις μπεμπούλες μου την 2 χρόνων και την 7 μηνών.Την Κυριακή πρέπει να τις κοινωνήσω, όμως η μικρή μου δεν τρώει όλες τις τροφές πόσο μάλλον το κρασί με τον άρτο….. …δεν ξέρω τι να κάνω….
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
προσγείωση στην πραγματικότητα:
2 ετών την βάφτησε; δεν πάει καλά ο κόσμος, αφού δέχτηκε (και χώρεσε) να μπεί στην κολυμπύθρα...

θυμήθηκα έναν τραγόπαπα στο Αλιβέρι, που πήγαμε να κοινωνήσει ο - 7 μηνών τότε - μεγάλος καρνάβαλος , που ήταν σε θέση μια χαρά να μεταλλάβει , ο γαμωτραγόπαπας έβαλε από τον νεοκόρο να τον κρατήσει ανάσκελα για να μην πέσει η θεια κοινωνία κάτω, οπότε αφενώς τρόμαξε το παιδί , αφετέρου παραλίγο να το πνίξει.
δεν ξέρω γιατί δεν τον τράβηξα τον καριόλη από τα γένια και δεν τον έδερνα ίσα με σήμερα. υποκριτές χριστιανοταλιμπάν που λένε και μερικοί...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Ό,τι είπε ο Βλάσης. Επίσης, το νερό που μαζεύεται στον κάδο, είναι το καλύτερο για να χρησιμοποιηθεί στο σίδερο/σιδερόπρεσα.
Όχι Wizzy, δεν ισχύει: τα συμπυκνώματα αυτά έχουν υπολείμματα από μαλακτικό και πολύ μικρά χνούδια, και γι'αυτό είναι εντελώς ακατάλληλα για τέτοια χρήση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δεν το προτείνω.
Μπορεί να έχει πάρει μυρωδιές από τον χώρο και αυτές οι οσμές να περάσουν στα φρεσκοπλυμένα ρούχα.
επίσης θα έχει ολίγον από χνούδι καθώς μια ποσότητα αυτού του νερού συλλέγεται αφού έχει πλυθεί ο συμπυκνωτής
Η εμπειρία μου είναι αντίθετη από τη δική σας. Χρήσιμες κι οι δυο πτυχές, προς ενημέρωση του ενδιαφερομένου.
Όχι Wizzy, δεν ισχύει: τα συμπυκνώματα αυτά έχουν υπολείμματα από μαλακτικό και πολύ μικρά χνούδια, και γι'αυτό είναι εντελώς ακατάλληλα για τέτοια χρήση.
ΟΚ, θα κάνω συγκριτικό test στο σίδερο κι αν δω διαφορά, θα επανέλθω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Τι γελάς ρε @costas EAR; :biggrin:

Αν έχει υπολείμματα από χνούδι κτλ, θα φανεί στην πλάκα του σίδερου. Εάν δεν έχει, ε, δεν θα φανεί! Τι, δεν είναι διαφορά αυτή;;;
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
αν φανεί έχει καλώς, αν δεν φανεί μήπως θα είναι επειδή θα έχουν κολλήσει στην αντίσταση;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ανέβασε συγκριτικό τεστ.
Σε προκαλώ.
Challenge accepted!
αν φανεί έχει καλώς, αν δεν φανεί μήπως θα είναι επειδή θα έχουν κολλήσει στην αντίσταση;
Για ποια αντίσταση μιλάς; (διευκρίνιση θέλω για να ξέρω τι θα απαντήσω)
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
budget δε μας είπες.
Είχα candy Α+++ με αντλίες θερμότητας κλπ κλπ σουξου μούξου και χάλασε λέει η αντλία σε λιγότερο από 5 χρόνια.
Κόστος επισκευής γύρω στο 300ρι, πάω για καινούργιο.
Φίλη είχε bosch ακριβό. Στην τετραετία χάλασε πλακέτα. Της είπαν 400 ευρώ.
Συμπέρασμα: μη παίρνετε ακριβά, αναλώσιμα είναι τα ρημάδια...
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
2 ετών την βάφτησε; δεν πάει καλά ο κόσμος, αφού δέχτηκε (και χώρεσε) να μπεί στην κολυμπύθρα...

Δεν ξέρω να σε πω.... γκουγκλάρισμα έκανα κατά παρότρυνση του γιατρού να δω εάν συζητούν οι μαμάδες για σαμπς, αλλά μόνο τέτοια νήματα βρήκα... Το μόνο που βρήκα να συζητούν νούμερα δεν ήταν για το RT60 αλλά ένα που βγάζουν στη φόρα τα σπερμοδιαγράμματα των συντρόφων τους... η χουχουλίνα να δίνει συμβουλές στην υλιάννα

 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Χειμώνα καλοκαίρι, πάντα στεγνωτηριο.

Πολλλλλλλλλά χρόνια τώρα...


Μετα από 30 χρόνια αποφάσισα να μην χρησιμοποιω πια το στεγνωτήριο.(Miele)
Εβγαλα το καλώδιο από την πρίζα και στεγνώνω , το χειμώνα ,τα λίγα συγκριτικα με το παρελθον ρούχα,σε απλώστρες στον ειδικό χώρο που αερίζεται και το καλοκαίρι στον ήλιο.

Ειναι παλαιότερου τύπου με υψηλότερη κατανάλωση ενέργειας.Αυτα με τη διοδο του αέρα προς το περιβαλλον ( σωλήνα εξαερισμού )δεν κυκλοφορούν πια.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Έχουμε παλαιού τύπου miele, το βρήκαμε στο σπίτι. Για πολλά χρόνια αποφεύγαμε να το χρησιμοποιήσουμε, από όταν το πιάσαμε βρήκαμε την υγειά μας. Τα ρούχα βγαίνουν πολύ μαλακά. Νερό μαζεύει στο δοχείο, το αδειάζεις, και χνούδια επίσης, αλλά πολύ εύκολο όλο αυτό.
Τώρα για κατανάλωση, όντως μιλάμε για μεγάλη (2,5 κιλοβατ νομίζω; ) αλλά σιγά πια. Να κάψεις το πολύ 15 κιλοβατώρες την εβδομάδα για 30 εβδομάδες τον χρόνο; Καλοκαίρι σπανίως βάζουμε. Εντάξει εάν έπαιρνα τώρα θα το κοιτούσα και αυτό.
Πιθανότατα έχει κι εσένα τη δυνατότητα να αποχετεύει το νερό, αντί να το αποθηκεύει στο δοχείο. Υποθέτω γνωρίζεις ότι στα λίγο παλιότερα (και πολλά νεότερα) πρέπει να πλένεις από καιρού εις καιρόν τον συμπυκωτη.
Για το σιδερο να προτιματε το νερακι που βγαινει απο τα κλιματιστικα.
Αυτό κι αν είναι βρωμερό!
Στα συν του ότι πλένει μόνο του εσωτερικά το φίλτρο.
Αυτό είναι από μόνο του μεγάλο προσόν.
Τι γελάς ρε @costas EAR; :biggrin:

Αν έχει υπολείμματα από χνούδι κτλ, θα φανεί στην πλάκα του σίδερου. Εάν δεν έχει, ε, δεν θα φανεί! Τι, δεν είναι διαφορά αυτή;;;
Στο θάλαμο βρασμού θα φανεί, εν καιρώ.
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Πάντως όσα είναι με οθόνες και ηλεκτρονικά, παρουσιάζουν βλάβες στην πλακέτα τους.
Λες και τα προγραμματίζουν να χαλάσουν σε 2 - 3 - 4 χρόνια, με πολύ ακριβή την επισκευή τους που την καθιστά ασύμφορη και το πετάς να πάρεις άλλο.
Προτιμότερο ένα φτηνό χωρίς πλακέτες και εγκεφάλους και αν χαλάσει το πετάς και δεν κλαις τα λεφτά σου.
Οι περισσότερες κριτικές που διαβάζω στον σκρουτζ, για πλυντήρια και στεγνωτήρια, μιλάνε για βλάβες κυρίως σε πλακέτες.
Ακόμη και στα ακριβά και "καλά" μηχανήματα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top