Προτάσεις για compact μηχανή με raw αρχεία

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
μια χαρα ειναι οι φωτο, σουπερ! ( και γιατι να κλεισει το νημα δε καταλαβα...οτι γουσταρεουμε κανουμε...!!)

μπορεις να βαζεις κ να βαζουμε βεβαια φωτο κ στα αντιστοιχα θεματα με τις ληψεις σου στο photo gallery, η να κανεις κ κατι νεο δικο σου.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Συμφωνώ να κλείσει το νήμα ΜΟΝΟ με ένα εκτενές οπτικό αφιέρωμα στη σεξουάλα γειτόνισσα του Βασίλη. :rolleyes:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Ευχαριστώ παίδες!
Οταν πάρω καλό και μεγάλο τηλεφακό θα ψάξω και για τη σεξουάλα γειτόνισσα...για την ώρα αυτές που μπορώ να πιάσω γύρω γύρω θέλουν φώτο 'εις ανάμνηση'...:D

Καλό φαίνεται το μηχανάκι, το έχω ρίξει στο διάβασμα...με παρεξένεψε λίγο το κούνημα που κάνουν το σωθικά της, ελέω shake reduction system από ότι τελικά διάβασα και δυστυχώς ανακάλυψα ότι έχω μια σκονίτσα στον αισθητήρα κολλημένη, με κάτι πρώτα φυσήγματα με τρόμπα μπαλονιων δεν έφυγαν και ψάχνομαι τώρα για το τι κιτ καθαρισμού να αγοράσω και απο που...καμιά ιδέα;


σε φωτο


από το Pixel mapping της κάμερας



:(
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
το αμέσως επόμενο πράγμα που πρέπει να αγοράσω είναι ένα φλας...για χρήση off-camera

 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Εγώ να βαριέμαι; εσύ αν δεν βαριέσαι ρίξ' της ένα καθαρισμάτακι και όσο θα την έχεις για καθάρισμα, μιας και δεν βαριόμαστε όπως είπαμε, δεν μου δίνεις και το σύστημα σου να κάνω λίγο shooting! lol

δυστυχώς δεν είσαι κοντά μας, εδώ στο Νότο John αλλιώς θα πέρναγα μια βόλτα να μου δείξεις το καθάρισμα αλλά και να μου μάθεις και 2-3 πραγμάτακαι από την εμπειρία σου...

Πάντως κυττώντας γύρω γύρω σε fora και youtube νομίζω ότι αν πάρω ένα μαλακό πινελάκι, σαν αυτά της ζωγραφικής και το οποίο να είναι αχρησιμοποίητο, και κάνω μερικά μαλακά χτενίσματα με το πινέλο θα ξεκολλήσουν τα σκουπιδάκια και μετά με ένα φυσερό θα φύγουν...ή μήπως πάλι όχι...μήπως έχει κανείς μηχανή που να θέλει καθάρισμα; :o
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Γι'αρχή θα πρότινα να τη στείλεις σ'επαγγελματία για ένα σωστό καθάρισμα. Κάνα 30άρι-40άρι θα σου πάρει και εφόσον δεν αλλάζεις συχνά φακό θα είσαι εντάξει για πολύ καιρό. Στη συνεχεια κοιτας και για μεθόδους καθαρίσματος. (υπάρχουν πολύ καλα kit της SensorKlear, VisibleDust κτλ)
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
jpg απευθείας από την κάμερα με φίλτρο



και μία από raw ολίγο πειραγμένη στο lighroom

 




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ομορφες!

(απ οτι βλεπω , ειναι αρκετα υποφωτισμενες, και μαλλον εχεις ριξει κ το φλας απευθειας πανω στο θεμα, κατι το οποιο προσωπικα αποφευγω)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Σωστά τα λες Γιάννη.
Ολες είναι εντός σπιτιού, συνήθως χωρίς τα φώτα του σπιτιού που είναι λίγο περίεργα και με ελάχιστο φυσικό φωτισμό, λόγω και της μουντάδας που είχαμε στην Αθήνα χθες-προχθες. Το φλας είναι αναγκαστικά το pop-up της μηχανής και προσπαθώντας να μην τις κάψω κατεβάζω αρκετά την αντιστάθμιση. Από κει και πέρα είναι και πειραγμένες στο lightroom το οποίο μόλις προχθες ξεκίνησα να το δουλεύω οπότε...καταλαβαίνεις.
Για αυτό έγραψα πιο πίσω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να πάρω με την πρώτη ευκαιρία είναι ένα flash τόσο για bounce lighting όσο και off-camera και παιχνίδι με τα φώτα γενικότερα...εξάλλου αυτό το παιχνίδι με το φως δεν είναι η φωτογραφία;
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
...δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με το flicker και πάνε περίπατο τα links o_O

Τις προάλλες έβλεπα τις φωτογραφίες (αυτές που δεν βλέπετε παραπάνω) σε σπίτι φίλου που έχει μια οθόνη samsung πάνω σε ένα mac mini. Καμμία σχέση με ότι βλέπω εγώ στην οθόνη του laptop. Αυτό που με χάλασε κυρίως είναι ότι φαίνονταν πολύ σκοτεινές. Αυτό όμως γινόταν μόνο στις δικές μου φωτο, σε δικές του που είδαμε όλες είχαν ωραία σωστή φωτεινή αποτύπωση, χωρίς να τις έχεις πειράξει έτσι όπως βγήκαν από την κάμερα του. Μήπως φταίει ότι τις βλέπω στην οθόνη του Laptop και ότι επεξεργασία τους κάνω 'δείχνει' μόνο σε μένα ενώ όλοι οι άλλοι βλέπουν ότι να'ναι; Η οθόνη μου είναι 15.4" Toshiba TruBrite® WXGA TFT display, resolution 1,280 x 800.

Τι είδους οθόνη θεωρείται ως σωστή για την επεξεργασία φωτογραφιών;

Οπως πολύ σοφά μίλησε ένας γέροντας κάποτε, σιγά-σιγά αλλά σταθερά οδηγούμαι στον καιάδα...

...

Τώρα να δεις τι "πιστολιές" θα φας. Θες τσαντούλες, έξτρα φακουδάκια, ενδεχομένως μεγαλύτερη οθόνη στον υπολογιστή ... θα φας καλά. :tongue: Μπορεί να χρειαστείς και καμιά κόμπακτ στην πορεία για να μην κουβαλάς την ακριβή σε γάμους, βαφτίσια και στη μουλιάσουν με καμιά σαμπάνια. :prankster: Αλλά τέτοιος που είσαι καλά να πάθεις! :p
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Άμα θέτε να φαίνονται σε άλλες ιστοσελίδες οι φώτοζ - hotlinked το λέμε στο χωριό μου :tongue: - μια καλή δωρεάν λύση είναι το photobucket. Γιατί το φλικρρρρ χρειάζεται μερικά σούτια για να στρώσει. :idk:

Προτείνω να δημιουργηθούν στο photobucket εξ αρχής φάκελοι με θεματικές ενότητες για να μπορεί ο χρήστης να βρίσκει τι έχει ανεβάσει.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ειναι ενα μαγαλο κεφαλαιο που λες η σωστη απεικονιση -προβολη των φωτο αλλα κ γενικα...Ποτε τις βλεπουμε σωστα κ γιατι κ ποτε οχι..!

Ανοιξε αν θες ενα ξεχωριστο νημα να το συζητησουμε!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top