Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Πριν από λίγο μπήκε και άλλο ένα Adam T7V στο κεντρικό κανάλι, έγινε η απαραίτητη ισοστάθμιση με τον Pioneer, επιλέχθηκε DTS Neo X Music και ξεκίνησε το στρώσιμο...:)

ΥΓ1. Η τιμή τσίμπησε περίπου 90 ευρώ πάνω για το ένα T7V...>:(
ΥΓ2. Είναι απίστευτο πόσο μικρή είναι η κόπωση των αυτιών σε ακρόαση με σχετικά μεγάλες εντάσεις στα πρίμα, ακόμα και σε σχέση με τη μεμβράνη των ESL, τι να πω...έχω μείνει άναυδος...:errwhat:
Κλασικό παράδειγμα πχ η είσοδος του Time (The Dark Side Of The Moon), όπου ο χαμός με τα ξυπνητήρια για πρώτη φορά δεν με ενόχλησε...:dance2:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Μπράβο, έφτασες στα 3 adam. Από σαμπ ποτέ με το καλό προβλέπεται?
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Μπράβο, έφτασες στα 3 adam. Από σαμπ ποτέ με το καλό προβλέπεται?
Αρκετά αργότερα λόγω κόστους...σιγά σιγά όλα θα γίνουν όπως πρέπει...;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Έτσι μπράβο, πάμε δεξιά.

Όσο απομακρύνεται κανείς από το δικάναλο, απομακρύνεται κι από το αποτυχημένο κομμουνιστικό καθεστώς.

musical_revolution_by_katsumaru.png

Πάρτα, να μη βρίσκει να πάρει ο νταποστ, να μείνει με το σφυροδρέπανο.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Φτασαμε λοιπον στο μαγικο νουμερο 5. Τελεια! Μαλλον εδώ παρκαρεις οσον αφορα τα ηχεια.

Παντως σιγανο ποταμακι. Κάθε 10 μερες προσθετεις από ένα εως 2 ηχεια. Τι εχει σειρα μετα?
Μηπως... καλωδια! :lol:

Αντε με το καλο να τα δεχτεις. Περιμενουμε εντυπώσεις!
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Φτασαμε λοιπον στο μαγικο νουμερο 5. Τελεια! Μαλλον εδώ παρκαρεις οσον αφορα τα ηχεια.

Παντως σιγανο ποταμακι. Κάθε 10 μερες προσθετεις από ένα εως 2 ηχεια. Τι εχει σειρα μετα?
Μηπως... καλωδια! :lol:

Αντε με το καλο να τα δεχτεις. Περιμενουμε εντυπώσεις!
Ευχαριστώ, εννοείται να γράψω εντυπώσεις...:)
Όντως εδώ παρκάρω όσον αφορά τα ηχεία. Σειρά μετά έχει ένα 10άρι φθηνό sub και κατόπιν τηλεόραση να βλέπουμε και καμιά ταινία (υπολογίζω μέχρι Σεπτέμβρη)...
Μετά οικονομία για να μπει σε κάποια φάση το πρώτο sub array...;)
 







Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Γρήγορες ερωτήσεις:

α) Τρέχοντας το MCACC του Pioneer μου βγάζει απόσταση ηχείων 2,21 μέτρα για το καθένα, ενώ είναι 1,80 μέτρα στην ουσία. Το κρατάω ή το αλλάζω από το μενού του ενισχυτή ?
β) Στις στάθμες των ηχείων, το δεξί μπροστινό μου το έχει 0,5 dB παρακάτω από όλα τα άλλα και το κεντρικό 1,0 dB (προφανώς λόγω ασσύμετρου χώρου ?). Τι κάνω, τα βάζω όλα το ίδιο ή τ' αφήνω όπως τα ρύθμισε ο ενισχυτής ?
γ) Αναφορικά με τις στάθμες πάλι, μου έχει βάλει τα ηχεία στα -3,0 dB (εκτός του κεντρικού & του μπροστινού δεξιά όπως είπα που είναι στα -3,5 & -4,0 αντίστοιχα). Τα αφήνω όπως είναι ή τα ανεβάζω στο 0 dB ?
Ευχαριστώ...
ΥΓ. Οι φωτογραφίες έρχονται σε λίγο και οι εντυπώσεις το βραδάκι...
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.881
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top