Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Ψάχνοντας το θέμα, ανακάλυψα πως είμαι στις 50 μοίρες (μήκος οθόνης 2,8μ & απόσταση θέασης 3,0μ), δηλαδή είμαι στο ανώτερο όριο του sweet spot κατά THX (40-50 μοίρες) !!
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως και διαβάσματος, σκέφτηκα την πρόταση του @costas EAR για τα Adam A77X και αποφάσισα να κινηθώ προς αυτή (ή κάποια παραπλήσια) λύση την οποία θα υλοποιήσω σε βάθος χρόνου. Προτιμώ να το στήσω σιγά-σιγά και να πάρω κάτι που να μη χρειαστεί να αλλάξω "ποτέ" (από πλευράς ποιότητας εννοώ), παρά να δώσω αρκετά χρήματα για ένα χαμηλότερης ποιότητας σύστημα βασισμένο σε κάτι φθηνό όπως τα LSR308, το οποίο ναι μεν θα ολοκληρώσω πιο σύντομα από άποψης κόστους, αλλά θα είναι πολύ δύσκολο να αναβαθμίσω αργότερα, ιδιαίτερα όσα περισσότερα ηχεία πάρω.
Άρα λοιπόν, είναι όντως τα Adam A77X η καλύτερη ποιοτικά λύση κάτω από το χιλιάρικο ή ίσως υπάρχει και κάτι καλύτερο ή ισάξιο σε λιγότερα χρήματα (πχ Presonus Sceptre S8 ή τα επερχόμενα Fluid FX80 τα οποία κρίνοντας από τις εξαίσιες κριτικές που έχουν τα FX8 λογικά θα είναι πολύ καλά) ?
Απ' όσο είδα, τα Adam A77X μπορούν να τοποθετηθούν και όρθια αλλάζοντας τη θέση του tweeter, οπότε με βολεύει για τα μπροστινά (L/R) λόγω οθόνης.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τα Α7Χ ειναι εξαιρετικα. Εχοντας το μικροτερο μοντελο (Α7Χ) πιστευω οτι θα ευχαριστηθεις την επιλογη σου.

Απο σαμπ εχεις κατι? Τριαντα τμ ειναι καλος χωρος για να στηθει ενα πολυ αξιοπρεπες συστημα. Απο την ιδια εταιρια και το Α8Χ καλυπτει τις αναγκες σου. Πιστευω οτι ενα ομοσταυλο σαμπ θα δεσει το γλυκο πχ Adam Sub12 Ομως πολυ σωστα το εγραψες σιγα προσθετεις στο συστημα σου.

Το A77X θα το προτιμουσα ξαπλωτο. Καπου οι μηχανικοι της εταιριας αναφερουν τα οφελη της συσκεκριμενης επιλογης.

Απο την Dynaudio το LYD 48 ειναι 200 ευρω πιο ακριβο. Σε συνδιασμο με το δικο τους σαμπ 18S νομιζω οτι το συστημα πεταει.

Ενας ενδιαφρον συνδιασμος ειναι Α77Χ + DYNAUDIO 18S.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Τα Α7Χ ειναι εξαιρετικα. Εχοντας το μικροτερο μοντελο (Α7Χ) πιστευω οτι θα ευχαριστηθεις την επιλογη σου.

Απο σαμπ εχεις κατι? Τριαντα τμ ειναι καλος χωρος για να στηθει ενα πολυ αξιοπρεπες συστημα. Απο την ιδια εταιρια και το Α8Χ καλυπτει τις αναγκες σου. Πιστευω οτι ενα ομοσταυλο σαμπ θα δεσει το γλυκο πχ Adam Sub12 Ομως πολυ σωστα το εγραψες σιγα προσθετεις στο συστημα σου.

Το A77X θα το προτιμουσα ξαπλωτο. Καπου οι μηχανικοι της εταιριας αναφερουν τα οφελη της συσκεκριμενης επιλογης.

Απο την Dynaudio το LYD 48 ειναι 200 ευρω πιο ακριβο. Σε συνδιασμο με το δικο τους σαμπ 18S νομιζω οτι το συστημα πεταει.

Ενας ενδιαφρον συνδιασμος ειναι Α77Χ + DYNAUDIO 18S.
Προς το παρόν δεν έχω απολύτως τίποτα, θα ξεκινήσω από το μηδέν. Το Α8Χ έχει πολύ μικρή διαφορά τιμής από το Α77Χ, οπότε θα προτιμήσω το δεύτερο που παίζει πιο δυνατά μιας και η απόσταση ακρόασης είναι σχετικά μεγάλη (θα την μειώσω πάντως στα 2 μέτρα περίπου, μικραίνοντας λίγο τις διαστάσεις της οθόνης)...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Περιπου στα 2,5 μετρα καλα εισαι.

Τα δυο επταιντσα ειναι περιπου σαν δεκαιντσο. Κι εγω στη θεση σου θα προτιμουσα το Α77Χ.

Προσωπικα εχω το σαμπ της FOCAL SUB6. Απιστευτος ογκος. Νομιζω οτι σαμπ θα πρεπει επισης να ειναι στις αμεσες επιλογες σου. Βεβαια κι εδω θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στην επιλογη σου. Καλυτερα να περιμενεις καποιο διαστημα και να παρεις ενα καλο. Παντα υπαρχει η πολυ αξιοπιστη και προσιτη λyση του Prisonus Templor10. Τουλαχιστον εδω δεν παει αχρηστο ακομη και να πας σε κατι ανωτερο.

Απο τι πηγη σκεφτεσαι να παιξεις?
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Sub εννοείται θα μπει/μπουν αργότερα, το ποιό/ποιά θα είναι θα εξαρτηθεί από το διαθέσιμο budget. Πηγή έχω προς το παρόν έναν Pioneer SC-2023 και μ' αυτόν θα παίξουν αρχικά τα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Πριν από λίγο έγινα ο ευτυχής κάτοχος ενός ζεύγους Adam T7V !

Τα A77X αλλά και τα Α7Χ είναι πολύ ακριβά για εμένα στην παρούσα φάση μιας και στο άμεσο μέλλον δεν προβλέπεται να μπορέσω να διαθέσω ικανό ποσό για ηχοσυστήματα λόγω ενασχόλησης με άλλο "άθλημα", οπότε κατόπιν ωρίμου σκέψεως, αρκετού διαβάσματος τόσο εντός όσο και εκτός φόρουμ αλλά και συνομιλιών με φίλους από εδώ, κατέληξα στα εν λόγω μιας και πιστέυω ότι είναι το καλύτερο value for money στη φθηνή κατηγορία.

Η αγορά προτζέκτορα θα πάει στο απώτερο μέλλον, μαζί με τις όποιες αναβαθμίσεις όταν θα υπάρχει το απαραίτητο χρήμα, οπότε προς το παρόν θα αγοραστεί μια σχετικά μεγάλη και φθηνή τηλεόραση, άρα το μέγεθος της οθόνης - άρα και η απόσταση ακρόασης - δεν είναι πλέον περιοριστικός παράγοντας, πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να κάνω υποχωρήσεις στις μέγιστες στάθμες από τη στιγμή που θα μικρύνει η απόσταση ακρόασης.

Στο δια ταύτα τώρα, τα ηχεία τοποθετήθηκαν στις βάσεις τους και σε απόσταση 1,95 m τόσο μεταξύ τους, όσο και από τη θέση ακρόασης και συνδέθηκαν με τις εξόδους προενίσχυσης του Pioneer με καλώδιο male rca to male xlr, με τα tweeter να στοχεύουν τη θέση ακρόασης (toe in) σύμφωνα με τις οδηγίες της Adam.

Pure Direct ρύθμιση στον Pioneer και ξεκίνησαν οι ακροάσεις...Τι να πω, έμεινα άναυδος από την απόδοσή τους σε όλο το φάσμα !
Απίστευτη καθαρότητα, διαχωρισμός οργάνων, πλάτος και βάθος σκηνής, διάφανες και αέρινες μεσουψηλές και γρανιτένιες (δεδομένου του μεγέθους του γούφερ πάντα) χαμηλές και με τα ηχεία ακόμα άστρωτα !!!

Παρ' όλο το δύσκολο δωμάτιο, όπου τα Martin Logan χρειάζονταν οπωσδήποτε το σύστημα ισοστάθμισης του Pioneer για να παίξουν καλά, τα Adam χωρίς καμία επέμβαση έπαιξαν ακόμα καλύτερα στα σημεία και από τα Martin Logan (με την ισοστάθμιση), όσο περίεργο και να φαίνεται αυτό, με τα ίδια μηχανήματα στον δικό μου (αφρόντιστο) χώρο, για να είμαι σαφής και να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις !!

Να μην μακρυγορώ, δεν πίστευα ποτέ πως θα έμενα τόσο ικανοποιημένος από ένα τόσο φθηνό ηχείο, σε σημείο που να μην αναπολώ καθόλου τα ML, χωρίς καμία δόση υπερβολής. Στο προσεχές μέλλον θα προστεθούν και τα υπόλοιπα αδέρφια του και φυσικά το/τα καινούργια SubT10S τα οποία είναι το φυσικό ταίρι τους...

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον @costas EAR και τον @vastsar για τις πολύτιμες οδηγίες και καθοδήγησή τους, αλλά και όλους τους υπόλοιπους φίλους οι οποίοι στα ανάλογα πόστ μου άνοιξαν τα μάτια στο θαυμαστό κόσμο των ενεργών !

Αν υπάρχει καμία συμβουλή, οδηγία ή σχόλιο πολύ ευχαρίστως να τα ακούσω...:)
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Τελικά θα προχωρήσω στην αγορά δύο τεμαχίων JBL LSR308 γι' αρχή και στην συνέχεια βλέποντας και κάνοντας...
Από αυτά που έχω διαβάσει είναι ίσως η καλύτερη αγορά στη χαμηλή κατηγορία τιμής, οπότε το ρίσκο είναι μικρό...
Πάρε τρία καλυτερα για αρχή
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Παρ' όλο το δύσκολο δωμάτιο, όπου τα Martin Logan χρειάζονταν οπωσδήποτε το σύστημα ισοστάθμισης του Pioneer για να παίξουν καλά, τα Adam χωρίς καμία επέμβαση έπαιξαν ακόμα καλύτερα στα σημεία και από τα Martin Logan (με την ισοστάθμιση), όσο περίεργο και να φαίνεται αυτό, με τα ίδια μηχανήματα στον δικό μου (αφρόντιστο) χώρο, για να είμαι σαφής και να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις !!
Καλημέρα και καλορίζικα τα Adam. Ποια είναι αυτά τα σημεία που πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο αποτέλεσμα; Μήπως έχεις εντοπίσει τι γίνεται στον χώρο και ευννοεί τα Adam σε σχέση με τα ML;
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Καλημέρα και καλορίζικα τα Adam. Ποια είναι αυτά τα σημεία που πιστεύεις ότι έχεις καλύτερο αποτέλεσμα; Μήπως έχεις εντοπίσει τι γίνεται στον χώρο και ευννοεί τα Adam σε σχέση με τα ML;
Ευχαριστώ !
Κοίταξε, από αυτά που μπορώ να καταλάβω με τις περιορισμένες γνώσεις που έχω σχετικά με το αντικείμενο του ήχου είναι κυρίως ότι:
α) Τα ML είχαν στο κάτω μέρος της καμπίνας την οπή εκτόνωσης των χαμηλών. Το πάτωμά μου είναι παλέτες με κόντρα πλακέ από πάνω και λεπτή μοκέτα, πράγμα που σημαίνει ότι λειτουργεί σαν "αντηχείο" (δεν γνωρίζω αν είναι δόκιμος ο όρος αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ), ενισχύοντας τις χαμηλές συχνότητες, οπότε θόλωνε ολόκληρο το φάσμα με αποτέλεσμα συχνότητες συντονισμού και ακυρώσεις, πράγμα που διορθωνόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό με το σύστημα ισοστάθμισης του Pioneer.
Παρ' όλα αυτά όμως, πιθανόν να μην ήταν αρκετό.

β) Τα ML είναι στην ουσία δίπολα, οπότε επειδή κυρίως ο τοίχος πίσω από τα ηχεία (Παρ' όλο που τα είχα σε μεγάλη απόσταση, πάνω από 1,5 μέτρο) είναι μπετό, ενίσχυε τις μεσαίες & υψηλές συχνότητες με αποτέλεσμα αρκετά "σκληρά" και επιθετικά πρίμα, τα οποία σε συνδυασμό με τις "χαλαρές" χαμηλές συχνότητες δημιουργούσαν ένα ηχητικό πέπλο και "μπέρδεμα" τελικά.

Προσοχή, δε θέλω να πω σε καμία περίπτωση ότι τα ML δεν ήταν καλά ή κάτι τέτοιο, απλά στον δικό μου χώρο και με τα δικά μου μηχανήματα δεν απέδιδαν όπως έπρεπε και είχαν σχεδιαστεί. Για παράδειγμα, ο Δημήτρης που πήρε τα δικά μου τα ML, επικοινώνησε μαζί μου μετά από λίγο καιρό για να μου πει ότι είχε μείνει κατενθουσιασμένος από τα ηχεία, τα οποία είχαν αντικαταστήσει τα προηγούμενα high end δικά του, της τάξης των 10,000 € και δεν περίμενε ότι θα παίξουν καλύτερα !
Βέβαια, και ο χώρος του είναι καλύτερος, αλλά και τα μηχανήματά του...

Μέσα στις επόμενες μέρες θα τρέξω και το σύστημα ισοστάθμισης του Pioneer με τα Adam να δω τι ψάρια θα πιάσω, είμαι πολύ περίεργος...

Η ουσία είναι ότι πραγματικά δεν περίμενα με τίποτα να πάρω τέτοια απόδοση με ηχεία των 400 € το ζευγάρι, φαντάζομαι (ή μάλλον δε μπορώ να φανταστώ) τι ακους με καλά ενεργά πολλαπλάσιας τιμής !!
[DOUBLEPOST=1556083496][/DOUBLEPOST]Να κάνω μια ερώτηση επί τη ευκαιρία, έχει σημασία ότι το ένα καλώδιο ρεύματος είναι πιο μακρύ από το άλλο γιατί δεν έφτανε στο πολύπριζο ?
Ξέρω ότι τα καλώδια των ηχείων πρέπει να έχουν το ίδιο μήκος, αναρωτιέμια λοιπόν αν ισχύει το ίδιο και για τα καλώδια τροφοδοσίας...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Να κάνω μια ερώτηση επί τη ευκαιρία, έχει σημασία ότι το ένα καλώδιο ρεύματος είναι πιο μακρύ από το άλλο γιατί δεν έφτανε στο πολύπριζο ?
Ξέρω ότι τα καλώδια των ηχείων πρέπει να έχουν το ίδιο μήκος, αναρωτιέμια λοιπόν αν ισχύει το ίδιο και για τα καλώδια τροφοδοσίας...
Όχι, δεν παίζει κανένα ρόλο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Welcome to the club. ;)

Πολύ οικονομική η επιλογή σου, αλλά με αυτήν την απόσταση ακρόασης, τα πατάνε τα Μάρτιν Λόγκαν και το άκουσες.

Με ακριβότερα ενεργά ηχεία μη φαντάζεσαι ότι θα ακούσεις καμία τρομερή βελτίωση, ε, θα είναι λίγο καλύτερα, οκ. Αυτό που θα κερδίσεις, θα είναι μεγαλύτερες στάθμες, μεγαλύτερα δυναμικά και κατά βάση μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης.

Στα ηχεία αυτό πληρώνεις. Την απόσταση ακρόασης. Είναι το ακριβότερο πράγμα που υπάρχει. :)

Εντάξει,και λίγη καλύτερη ποιότητα, μετρήσιμα πράγματα, βλέπεις τα σχεδιαγράμματα παραμορφώσεων των ακριβότερων, και καταλαβαίνεις ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο...

Σαμπ πάρε μεγάλα και δυνατά. Τουλάχιστον δύο για αρχή. Είναι απολύτως σωστό τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από όλο το υπόλοιπο ηχοσύστημα μαζί με τον προβολέα, το πανί, την τηλεόραση και τους καναπέδες. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Στα ίδια λεφτά που πωλούνται τα Μάρτιν Λόγκαν μαζί με τα ενισχυτικά που χρειάζονται, καθώς και πλειάδα ανάλογων χαϊεντάδικων ηχείων, αν πάρεις Άνταμ, τζένελεκ, Νιούμαν, κλπ στουντιακής χρήσης ζώα, θα πας να κάνεις μήνυση στους κατασκευαστές χαιεντομηχανών για παραπλάνηση καταναλωτων και για ασχετοσυνη στον τομέα ενασχόλησης σε βαθμό κακουργήματος...

Με την καραμπίνα θα βγεις στους δρόμους να τους κυνηγάς...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Welcome to the club. ;)
Θενκς !

Με ακριβότερα ενεργά ηχεία μη φαντάζεσαι ότι θα ακούσεις καμία τρομερή βελτίωση, ε, θα είναι λίγο καλύτερα, οκ. Αυτό που θα κερδίσεις, θα είναι μεγαλύτερες στάθμες, μεγαλύτερα δυναμικά και κατά βάση μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης.

Στα ηχεία αυτό πληρώνεις. Την απόσταση ακρόασης. Είναι το ακριβότερο πράγμα που υπάρχει. :)
Αυτό το έχω εμπεδώσει μέσα από τα γραφόμενά σου...:)

Σαμπ πάρε μεγάλα και δυνατά. Τουλάχιστον δύο για αρχή. Είναι απολύτως σωστό τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από όλο το υπόλοιπο ηχοσύστημα μαζί με τον προβολέα, το πανί, την τηλεόραση και τους καναπέδες. :D
Κι αυτό το έχω καταλάβει, ο περιοριστικός παράγοντας είναι το κόστος. Να ξεκινήσω με όσα T10S MK2 αντέχει η τσέπη μου ή λιγότερα 12άρια ?
Επίσης, χρειάζομαι foam isolators στα ηχεία ?
Στα ίδια λεφτά που πωλούνται τα Μάρτιν Λόγκαν μαζί με τα ενισχυτικά που χρειάζονται, καθώς και πλειάδα ανάλογων χαϊεντάδικων ηχείων, αν πάρεις Άνταμ, τζένελεκ, Νιούμαν, κλπ στουντιακής χρήσης ζώα, θα πας να κάνεις μήνυση στους κατασκευαστές χαιεντομηχανών για παραπλάνηση καταναλωτων και για ασχετοσυνη στον τομέα ενασχόλησης σε βαθμό κακουργήματος...
:laugh::laugh::laugh::laugh:

Σ' ευχαριστώ για όλα !!! :thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κι αυτό το έχω καταλάβει, ο περιοριστικός παράγοντας είναι το κόστος. Να ξεκινήσω με όσα T10S MK2 αντέχει η τσέπη μου ή λιγότερα 12άρια ?
Αν αντέχεις 2 τεμάχια 12" Άνταμ, ξεκινάς με αυτά.
Μετά, σε δεύτερο χρόνο, πάρε κι άλλα 12" Άνταμ.

Επίσης, χρειάζομαι foam isolators στα ηχεία ?
Δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερο νόημα αυτά...
Εκτός κι αν έχεις κάποιο πρόβλημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλή αρχή στον "ενεργό χορό" του ήχου και καλές ακροάσεις.

Αντε να παίρνουμε σειρά ένας ένας.

Ps: και εγώ δίπολα έχω, 5.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Καλή αρχή στον "ενεργό χορό" του ήχου και καλές ακροάσεις.
Να 'σαι καλά, ευχαριστώ, με το καλό κι εσύ λοιπόν...:)

ΥΓ. Μίκρυνα λίγο την απόσταση ακρόασης στο 1,85 m και έτρεξα το πρόγραμμα ισοστάθμισης του Pioneer με τα Adam...τα ρέστα μου, δε λέω τίποτε άλλο !!!:dance2::drinks::thumbsup:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top