Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Ενα σαμπ δεν φτάνει
...και κατά το γνωστό άσμα:

"Ένα subακι είναι λίγο, πολύ λίγο
Δύο subακια είναι λίγα, τι να πω;
Τρία subακια είναι λίγα, πολύ λίγα
Θα πάρω τέσσερα και θα έρθω να σε βρω!"
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Το sony κάνει upmixing το δικάναλο σε 7.1 και όχι σε immersive 3d format's.

Δεν κάνει upmixing τα δικάναλα αρχεία δειγματοληψίας 24/192. Μέχρι 24/96 τα κάνει.

Επίσης το sony:

- παίζει οτιδήποτε είναι ασημένιο (τα πάντα όλα, sacd, dvd audio, blue ray audio, όλα, universal player τελείως)

- παίζει όλα τα γνωστά αρχεία ήχου είτε μέσω usb, είτε διαδικτυακά (ethernet)

- παίζει ταινίες από σκληρό ή μέσω δικτύου, αλλά όχι ατμος (μέχρι 7.1 τα παίζει όλα)

- παίζει Netflix 4k και hdr, Spotify, YouTube, και κάποιες ακόμα εφαρμογές

- το χειρίζεσαι μέσω κινητού ή τάμπλετ, με εφαρμογή που λέγεται sony music center (app store)

- κοστίζει κάτω από 350€

- δεν έχει αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος και δεν υπάρχει τρόπος να βάλετε χοντρό χαιεντάδικο καλώδιο

- έχει 2 hdmi εξόδους, και μπορεί από τη μια να βγάζει εικόνα και από την άλλη ήχο.

- βγάζει από την hdmi ήχου σε pcm όλα τα φορμάτ ήχου, δηλαδή κάνει decoding 7.1 (όχι atmos)

- έχει μόνο ψηφιακές εξόδους (καθαρόαιμο transport)

- έχει WiFi και ενσύρματο ethernet, αλλά και Bluetooth

- υποστηρίζει dolby vision, hdr10, dts x, 3d, και ότι υπάρχει.

- κάνει και εξαιρετικό upscaling σε 4κ



Πρόταση:

Ένα sony για πηγή, και:
8-καναλο dac με hdmi είσοδο
σαμπ με 7.1 bass management και volume control (Κλάιν Μάιν)
7 δορυφόρους με ρυθμιστικά τονικότητας στην πλάτη.
Προβολέα ή τηλεόραση
Ψεκαστε σκουπίστε τελειώσατε.
Πιο οικονομική λύση, δεν υπάρχει.
Οι διαφορές με το 700 ποιες είναι??
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Οι διαφορές με το 700 ποιες είναι??
Η βασική διαφορά όσον αφορά τα χαρακτηριστικά είναι ότι το Χ700 δεν παίζει DVD-Audio δισκάκια, ενώ η ποιότητα κατασκευής του Χ800Μ2 (και του Χ800) είναι σαφώς ανώτερη.
Οι διαφορές τώρα του Χ800 με το Χ800Μ2 είναι κυρίως η υποστήριξη Dolby Vision του δεύτερου...
Αν έχω ξεχάσει κάτι ας με διορθώσει ο Κώστας...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Τά φώτα σας παρακαλώ .
Φίλος έχει δύσκολα ηχεία βάσης , 50 w καί 82 DB άν δεν κάνω λάθος .
Μά τό μπάσο που έχουν δεν του φτάνει . Έτσι του περνά μιά σκέψη να πάρει και 2 σαμπάκια να τα βάλει από κάτω από τά ηχεία του , δηλαδή να αντικαταστήσει τίς βάσεις που έχει με τα σάμπ και να ακούσει κάπως καλύτερα από πρίν .
Δέν τό έχω μέ τα σαμπ , καί ζητώ τα φώτα σας .
Tί να προσέξει ; σκέφτεται σωστά ; τί αλλο μπορεί να κάνει ;
Τά ηχεία δεν θέλει να τα αλλάξει , γιά συναισθηματικούς λόγους .
Αυτά ,
Καί γιά ιδιοκατασκευές το συζητά φτάνει να ξέρει πιό subwoofer και τί διαστάσεις να έχει τό κουτί γιά να του έρθει ....πιό οικονομικά .
Μπάτζετ 300e ....τόν κόβω και μέχρι 1000e :) με υπομονή .


:drinks:
-
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Τά φώτα σας παρακαλώ .
Φίλος έχει δύσκολα ηχεία βάσης , 50 w καί 82 DB άν δεν κάνω λάθος .
Μά τό μπάσο που έχουν δεν του φτάνει . Έτσι του περνά μιά σκέψη να πάρει και 2 σαμπάκια να τα βάλει από κάτω από τά ηχεία του , δηλαδή να αντικαταστήσει τίς βάσεις που έχει με τα σάμπ και να ακούσει κάπως καλύτερα από πρίν .
Δέν τό έχω μέ τα σαμπ , καί ζητώ τα φώτα σας .
Tί να προσέξει ; σκέφτεται σωστά ; τί αλλο μπορεί να κάνει ;
Τά ηχεία δεν θέλει να τα αλλάξει , γιά συναισθηματικούς λόγους .
Αυτά ,
Καί γιά ιδιοκατασκευές το συζητά φτάνει να ξέρει πιό subwoofer και τί διαστάσεις να έχει τό κουτί γιά να του έρθει ....πιό οικονομικά .
Μπάτζετ 300e ....τόν κόβω και μέχρι 1000e :) με υπομονή .


:drinks:
-
Γίνεται. Απο προενισχυτή;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Γίνεται. Απο προενισχυτή;

-
Τά σαμπ πρέπει να συμβαδίζουν με τα DB και τα W του ηχείου ;
Aν ναι , καποια πρόταση θα ήθελα .
Ευχαριστώ .
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Δεν χρειαζεται αν το σαμπ ειναι ενεργο-ρυθμιζομενο.
Μπορει να κανει/παρει, 2 σαμπ με 8ιντσο ή με 10ινσο γουφερ και ειναι σουπερ.
Συνδεση Hi input απο τα κυριως ηχεια αλλιως μπλέκει λιγο το θεμα, αν παει σε κροσαρισματα.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μόλις παρέλαβα το Presonus Temblor T10, το απόγευμα έχει στήσιμο, καλιμπράρισμα και δοκιμές, θα επανέλθω με σχόλια...
Είναι κρίμα μόνο του να είναι, θα νιώθει μοναξιά.
Σα τα γκαπις στα ενυδρεία είναι αυτά, θέλουν να είναι σε κοπάδι για να τα χαίρεσαι.

Τους δορυφόρους τους πήρες σε κοπάδι, τους χαίρεσαι. Δεν πήρες 1 δορυφόρο μόνο του, να μελαγχολήσει.

Γιατί γίνονται αυτές οι διακρίσεις στα σαμπ, δε μπορώ να καταλάβω. Ψυχή δεν έχουν αυτά; Κλαινε τα καημένα..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Είναι κρίμα μόνο του να είναι, θα νιώθει μοναξιά.
Σα τα γκαπις στα ενυδρεία είναι αυτά, θέλουν να είναι σε κοπάδι για να τα χαίρεσαι.
Το έχω εμπεδώσει μην ανησυχείς, θα έρθει σε κάποια στιγμή και το αδερφάκι του (ή τα αδερφάκια του)...:laugh::roflmao::wink:
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Λοιπόν....κάτι δεν πάει καλά, κάτι έκανα πολύ λάθος όλα τα προηγούμενα χρόνια...:headbang::O_o:

Έχουμε και λέμε...πρώτα λίγο unboxing έτσι για την ιστορία...
1.jpg


2.jpg


3.jpg


Οι πρώτες εντυπώσεις (αντιληπτή ποιότητα κατασκευής, στιβαρότητα, οπτική) είναι άριστες, δεν μπόρεσα να βρω κανένα σημείο να "γκρινιάξω".
Αρχικά λοιπόν, το sub μπήκε στο κέντρο, ανάμεσα στα δύο μπροστινά, σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών του φόρουμ.

6.jpg


Πρώτο καλιμπράρισμα με το antimode και με το ρυθμιστικό της έντασης στη μέση κόντεψα να πάθω ανακοπή από το πρώτο "μπαμ" του κώνου στην αρχή, ενώ στα πρώτα δευτερόλεπτα του "κύκλου" οι πόρτες κόντευαν να φύγουν από τις κάσες και όλα τα έπιπλα, σωλήνες του καλοριφέρ, το ξύλινο πάτωμα και ένα ραφάκι έτριζαν σαν τρελά και νόμιζα ότι θα διαλυθεί το σπίτι...
Το δε sub πίστευα ότι θα γίνει φύλλο και φτερό στα εξ ων συνετέθη, αλλά προφανώς δεν έπαθε τίποτα...
Τελειώνει το antimode και έρχεται η σειρά του MCACC του Pioneer να πάρει τη σκυτάλη για πλήρες καλιμπράρισμα. Με το που πάει να ελέγξει τη στάθμη του sub, μου 'ρχεται ένα ωστικό κύμα σαν να πάτησε μέσα στο δωμάτιο ο T-Rex, πετάχτηκα από τον καναπέ...επιτόπου μου βγάζει μήνυμα στην οθόνη ότι η στάθμη του sub είναι πολύ υψηλή και πρέπει να την χαμηλώσω. Την χαμηλώνω στο "παρά πέντε", πατάω συνέχεια, ξανά τα ίδια, πάλι το μήνυμα. Το χαμηλώνω στο "παρά δέκα", πάλι μία από τα ίδια, το βάζω στο "παρά τέταρτο", το ίδιο σενάριο...

Λέω δεν είναι δυνατόν, που θα το πάω στο μηδέν ? το βάζω πάλι στη μέση και συνεχίζω την ισοστάθμιση. Με το που τελειώνει, ελέγχω τη στάθμη των ηχείων τα οποία ήταν όλα στα 0 db , ενώ το sub το είχε στα -12 db !!
Εδώ να σημειώσω ότι στο SVS PC-2000, το μήνυμα μου το έβγαζε με το ρυθμιστικό της στάθμης πάνω από τη μέση και τελικά το είχα μόνιμα στη μέση, με τη στάθμη της ισοστάθμισης του Pioneer να μου βγαίνει -8,5 db και μιλάμε για διπλάσιας ισχύος sub με μεγαλύτερο κώνο !!

Ξεκινάω τις ακροάσεις, το μπάσο απίστευτα δυνατό, τόσο που σχεδόν δεν αντεχόταν, αλλά όχι τόσο "στεγνό" και με γρήγορο σβήσιμο, ενώ είχε και αρκετό μπουμάρισμα.
Υποθέτω ότι φταίει το στρίμωγμα και η δυνατή ένταση, παρόλη τη μείωση των 12 db του Pioneer.

Αποφασίζω λοιπόν να το βάλω στην εμπρός δεξιά γωνία, ακριβώς εκεί που είχα και το SVS PC-2000 και έπαιζε καλά.

7.jpg


Ξανά από τη αρχή όλα, το ρυθμιστικό της έντασης στη μέση, και στο πρώτο μπαμ του antimode μια από τα ίδια...Αποφασίζω να αφήσω μόνιμα το ρυθμιστικό στο "παρά τέταρτο" και συνεχίζω για να πάρω πάλι το μήνυμα του pioneer περί υψηλής στάθμης το οποίο αγνοώ και συνεχίζω μέχρι τέλος. Ρίχνω ένα βλέφαρο στη στάθμη του sub πάλι -12 db, το αφήνω και αρχίζω τις ακροάσεις ξανά.

Η δύναμη του μπάσου είναι απίστευτη, ποτέ δεν θα πίστευα ότι ένα δεκάρι sub με τόσο μικρη ισχύ (σε σύγκριση με τα αντίστοιχα SVS, XTZ κλπ) και με το ρυθμιστικό στάθμης στο ένα τέταρτο της διαδρομής και με περαιτέρω μείωση 12 db από τον ενισχυτή μπορεί να παίξει τόσο δυνατά. Σαφώς πιο δυνατά από το PC-2000 με το ρυθμιστικό στη μέση και -8,5db από τον ενισχυτή, τι να πω δεν ξέρω δεν απαντώ...

Στη θέση αυτή εξαφανίστηκε ένα μεγάλο μέρος της όποιας ασάφειας και καθάρισαν πολύ οι ουρές, ενώ μειώθηκε αισθητά το μπουμάρισμα. Στα Unforgiven & Nothing Else Matters των Metallica ένιωθες τη γροθιά από τη μπότα στο στομάχι και το στήθος, ενώ στο Thunderstruck των AC/DC έγινε της τρελής και όλα αυτά με το ποτενσιόμετρο του Pioneer στα -2.0db (τερματίζει στα +16db αν θυμάμαι καλά).
Βέβαια, όταν προσπάθησα να ανεβάσω λίγο ακόμα την ένταση, τα προβλήματα του χώρου έγιναν πιο αισθητά, προφανώς ούτε το antimode και πολύ περισσότερο ο pioneer (το σύστημα ισοστάθμισης του οποίου δε μπορεί να δουλέψει κάτω από ατα 64Hz) μπορούν να κάνουν θαύματα.

Σημειωτέον ότι είχα στην κατοχή μου πριν δύο 15ιντσα (το ένα δεν πιάνεται γιατί ήταν ένα παλιό και για τα πανηγύρια Crystal Audio, το άλλο ένα Earthquake Supernova MKV-15 για το οποίο είχα διαβάσει διθυραμβικές κριτικές στον ειδικό τύπο) και ένα 12ιντσο (SVS PC-2000 το οποίο ήταν σαφώς καλύτερο από το Earthquake με διαφορά). Ε λοιπόν, το μικρό 10αράκι της Presonus τα ξεπερνάει όλα, σε ατάκα, σαφήνεια αλλά και ένταση, δεν το χωράει το μυαλό μου, αλλά μετά την αποκάλυψη με τα Adam δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση πλέον...

Πάντα στον δικό μου - αφρόντιστο - χώρο, με τα ίδια μηχανήματα (Pioneer SC-2023 & Antimode), για να μην παρεξηγούμαι...

Ακούω ενστάσεις, απόψεις και συμβουλές για το στήσιμο, όποιες και αν υπάρχουν...
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Θα πρεπει να περιποιηθείς τις γωνιες, Α Π Α Ρ Α Ι Τ Η Τ Α.
Θα μπορέσεις μετα ν ανεβασεις κι άλλο ενταση στο σαμπ. Θα ξανακανεις μετα δοκιμες στην τοποθετηση του. Εχεις δυο εναλλακτικες. Ετοιμες λυσεις και καπως ποιο ακριβες. Εναλλακτικα μπορεις να κανεις μονος σου καποια πραγματα.

Εγω εστησα προχειρα ορθια στις γωνιες mdf με πλατος 60 εκατοστα (από το πατωμα ως το ταβανι) κι αλλαξε το συμπαν. Να φανταστεις οτι το σαμπ παραπανω απο το παρα 25 ηταν αδυνατο να το ανεβασω (εντονο μπουμαρισμα). Τωρα επιτελους ειναι κατακορυφα στο 12 και χαιρομαι τις ατελειωτες εντασεις.

Συντομα προχωραω σε οριστικο στησιμο του mdf με τον παρακατω τροπο. Παιρνω διογκωμενη πολυστερινη (φιλιζολ) πλατος 5 εκατοστα. Δημιουργω ενα τριγωνο στις γωνιες. Η υποτεινουσα του τριγωνου θα ειναι 60 εκατοστα και οι πλευρες 40 εκατοστα. Θα παχτωθει με μπολικο πετροβαμβακα. Στη συνεχεια πανω στην υποτεινουσα του τριγωνου και κολλητα στο φιλιζολ θα μπει το mdf για να εχουμε την απαραιτητη διαχυση. Χωρις να ειναι η ιδανικη λυση (εχω πρακτικες δυσκολιες με τα ντουβαρια) ωστόσο θα εχω σημαντικη βελτιωση.

Παντως μπραβο σου. Με σταθερα βηματα προχωρας. Αν δεν κανω λαθος εχεις πλεον 5 ηχεια (σωστα?) + το σαμπ. Πηγη τον Sony. Και δεν ξερω από προενισχυση τι εκανες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ε λοιπόν, το μικρό 10αράκι της Presonus τα ξεπερνάει όλα, σε ατάκα, σαφήνεια αλλά και ένταση, δεν το χωράει το μυαλό μου, αλλά μετά την αποκάλυψη με τα Adam δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση πλέον...
Άλλος ένας δυσαρεστημένος πελάτης...


Ακούω ενστάσεις, απόψεις και συμβουλές
Χρειάζεται να πάρεις ακόμα 3 τέτοια σαμπ.

Και να φτιάξεις το χώρο σου.
 



Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Το κατάλαβες κι εσύ. Ωραία!! Άκου μουσικές!!! Αθήνα είσαι;
Ναι Αθήνα είμαι.

Θα πρεπει να περιποιηθείς τις γωνιες, Α Π Α Ρ Α Ι Τ Η Τ Α.
Θα μπορέσεις μετα ν ανεβασεις κι άλλο ενταση στο σαμπ. Θα ξανακανεις μετα δοκιμες στην τοποθετηση του. Εχεις δυο εναλλακτικες. Ετοιμες λυσεις και καπως ποιο ακριβες. Εναλλακτικα μπορεις να κανεις μονος σου καποια πραγματα.

Εγω εστησα προχειρα ορθια στις γωνιες mdf με πλατος 60 εκατοστα (από το πατωμα ως το ταβανι) κι αλλαξε το συμπαν. Να φανταστεις οτι το σαμπ παραπανω απο το παρα 25 ηταν αδυνατο να το ανεβασω (εντονο μπουμαρισμα). Τωρα επιτελους ειναι κατακορυφα στο 12 και χαιρομαι τις ατελειωτες εντασεις.

Συντομα προχωραω σε οριστικο στησιμο του mdf με τον παρακατω τροπο. Παιρνω διογκωμενη πολυστερινη (φιλιζολ) πλατος 5 εκατοστα. Δημιουργω ενα τριγωνο στις γωνιες. Η υποτεινουσα του τριγωνου θα ειναι 60 εκατοστα και οι πλευρες 40 εκατοστα. Θα παχτωθει με μπολικο πετροβαμβακα. Στη συνεχεια πανω στην υποτεινουσα του τριγωνου και κολλητα στο φιλιζολ θα μπει το mdf για να εχουμε την απαραιτητη διαχυση. Χωρις να ειναι η ιδανικη λυση (εχω πρακτικες δυσκολιες με τα ντουβαρια) ωστόσο θα εχω σημαντικη βελτιωση.

Παντως μπραβο σου. Με σταθερα βηματα προχωρας. Αν δεν κανω λαθος εχεις πλεον 5 ηχεια (σωστα?) + το σαμπ. Πηγη τον Sony. Και δεν ξερω από προενισχυση τι εκανες.
Επειδή προς το παρόν ξέφυγα οικονομικά (τηλεόραση + sub), θα πρέπει να κάνω μια μεγάλη παύση και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Σίγουρα πάντως ο χώρος θέλει δουλειά, θα το εντάξω στον μακροπρόθεσμο προϋπολογισμό...
Ναι, 5 ηχεία + το sub προς το παρόν. Ρόλο προενισχυτή παίζει ο Pioneer και θα συνεχίσει να το κάνει για πολύ καιρό...

Άλλος ένας δυσαρεστημένος πελάτης...
Βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν είχα δώσει βάση στα γραφόμενά σου πριν από μερικά χρόνια όταν ξεκίνησα την αναβάθμιση του συστήματός μου και έδωσα ένα σκασμό (για τα δικά μου δεδομένα πάντα) χρήματα "τσάμπα". Θα είχα φτιάξει σύστημα σούπερ με ενεργά...:headbang:
Τέλος πάντων, κάλλιο αργά παρά ποτέ...
Χρειάζεται να πάρεις ακόμα 3 τέτοια σαμπ.
Και να φτιάξεις το χώρο σου.
Ναι, το έχω καταλάβει, σιγά-σιγά.....
Και να αλλάξεις (προ)ενισχυτή κάποια στιγμή.
Κάποια στιγμή (πολύ αργότερα) θα γίνει κι αυτό...

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια όλους !!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top