Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
βγάλε όλο τον χώρο φωτό
Will do...
θέλεις μια μέτρηση με μικρόφωνο να δώσει στοιχεία για το που κ πως πρέπει να επέμβεις
Nope...αυτά τα αφήνω στους επαγγελματίες ή γνωρίζοντες, εγώ δεν προτίθεμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία, δεν έχω τον χρόνο. Όπως είπα και παραπάνω, προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό με το μικρότερο δυνατό κόστος μόνος μου. Όταν υπάρξει το απαραίτητο μετρητό ίσως καταφύγω στους ειδικούς για περαιτέρω βελτίωση...
Ήδη καβάτζαρα τον θείο μου που πιάνουν τα χέρια του μέσα στην εβδομάδα θα πάμε μέχρι το Leroy να πάρουμε MDF και τα συναφή και κατόπιν να φτιάξουμε τις γωνίες αρχικά.
Στη συνέχεια θα πάρω μερικά φθηνά διαχυτικά και θα βάλω σε πρώτη και δεύτερη ανάκλαση, πίσω από τα ηχεία και πάνω στο ταβάνι ανάμεσα στα ηχεία και τον χώρο ακρόασης, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πολύ ο χώρος μέχρι να επέμβει το χέρι του ειδικού...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Will do...

Nope...αυτά τα αφήνω στους επαγγελματίες ή γνωρίζοντες, εγώ δεν προτίθεμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία, δεν έχω τον χρόνο. Όπως είπα και παραπάνω, προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό με το μικρότερο δυνατό κόστος μόνος μου. Όταν υπάρξει το απαραίτητο μετρητό ίσως καταφύγω στους ειδικούς για περαιτέρω βελτίωση...
Ήδη καβάτζαρα τον θείο μου που πιάνουν τα χέρια του μέσα στην εβδομάδα θα πάμε μέχρι το Leroy να πάρουμε MDF και τα συναφή και κατόπιν να φτιάξουμε τις γωνίες αρχικά.
Στη συνέχεια θα πάρω μερικά φθηνά διαχυτικά και θα βάλω σε πρώτη και δεύτερη ανάκλαση, πίσω από τα ηχεία και πάνω στο ταβάνι ανάμεσα στα ηχεία και τον χώρο ακρόασης, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πολύ ο χώρος μέχρι να επέμβει το χέρι του ειδικού...
κατά προσέγγιση τότε δοκίμασε να βάλεις στις γωνίες κάτι σε helmholtz μέχρι το ταβάνι
να πιάσεις τα χαμηλά

παίξε με τις διαμέτρους και τις αποστάσεις των οπών του πάνελ με μικρή πυκνότητα υλικού
περίπου 6000 Pa.s/m2 έχει το μαύρο Αριθερμ των 16-18 κιλών (αντίστοιχα δες και για ορυκτοβάμβακα)
το αντίστοιχο πράσινο είναι κοντά στα 10.000+ αν θυμάμαι καλά


266484_50599e1aefbca47c3d5ba11f8d16c135.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Φωτογραφίες του χώρου...
Και δύο σχεδιαγράμματα...
 

Attachments


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Φωτογραφίες του χώρου...
Και δύο σχεδιαγράμματα...
Παναγγια μου !
το bunker !!!
εντοιχησε τα, απαντα και ανοιξε ' να παραθυρο , βαψε ενα τοιχο ... τα λευκα κελια ητο μεθοδος σοφρωνισμου ....
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καταλαβαίνω ότι είναι "δικός" σου ο χώρος και κάνεις ότι θες. Αν ναι, τότε πολύ ζηλεύω γιατί μπορείς να το κάνεις κούκλα και με περιορισμένο budget. Φαντάζομαι ότι τώρα θα έχεις αρκετά ψηλό RT άρα εκτός από τις γωνίες, κάνε και DYI panel για εμπρός, πλάγια και ταβάνι.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
εντοιχησε τα, απαντα και ανοιξε ' να παραθυρο , βαψε ενα τοιχο ... τα λευκα κελια ητο μεθοδος σοφρωνισμου ....
Οι δύο κουρτίνες είναι παράθυρα...
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Γίνεται καλό ;)
Αστειευεσαι? Τελειο μπορει να γινει. Με γνωσεις και φραγκα.
Ποσο καλυτερο μπορει να ειναι ενα δωματιο που δεν εχει χτιστει για τον συγκεκριμενο σκοπο?
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Καταρχήν Καλές Γιορτές σε όλους !!!

Λοιπόν, έφτιαξα ένα πρόχειρο πλάνο και θέλω τη γνώμη σας:

1) Καλύπτω τις 3 μπροστινές γωνίες με MDF (40 εκ πλάτος) μέχρι πάνω και από μέσα βάζω ρολό ορυκτοβάμβακα
2) Επάνω σε κάθε MDF βάζω 1-2 διαχύτες Diffuser Curve
3) Από 1-2 Diffuser Curve σε πρώτη και δεύτερη ανάκλαση στους πλαϊνούς τοίχους
4) Από ένα "σύνθετο" με 2 Diffuser Curve στη μέση & 10 Diffuser Line περιμετρικά (μήκος 1,8μ & πλάτος 1,2μ), ένα πάνω από τη θέση ακρόασης ανάμεσα στα ηχεία και τον καναπέ και ένα στο κέντρο του πίσω ταβανιού
5) Από 1 Diffuser Curve πίσω από τα μπροστινά ηχεία
6) Από 1 Diffuser Curve απέναντι από τα μπροστινά ηχεία στον πίσω τοίχο

Ερώτηση: υπάρχει λόγος αντί για διάχυση σε κάποιο από τα παραπάνω σημεία ή αλλού να χρειαστεί απορρόφηση ("αυγοθήκες") ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Καλύπτω τις 3 μπροστινές γωνίες με MDF (40 εκ πλάτος
60 cm πλάτος.

Και ακριβώς η διάσταση για διαχυτή. ;)

Από ένα "σύνθετο" με 2 Diffuser Curve στη μέση & 10 Diffuser Line περιμετρικά (μήκος 1,8μ & πλάτος 1,2μ), ένα πάνω από τη θέση ακρόασης ανάμεσα στα ηχεία και τον καναπέ και ένα στο κέντρο του πίσω
Ωραίο το σύνθετο 1,8*1,2

Μπορείς να κάνεις και μεγαλύτερο σύνθετο. 3 μεγάλα στη σειρά, και 2 σειρές μικρά γύρω γύρω.

Προτείνω ένα "σύνθετο" σε κάθε τοίχο, σε όλους τους τοίχους.

Πιο μεγάλο κερδίζει.




Ερώτηση: υπάρχει λόγος αντί για διάχυση σε κάποιο από τα παραπάνω σημεία ή αλλού να χρειαστεί απορρόφηση ("αυγοθήκες") ?
Πουθενά δε θες ούτε ίχνος απορροφησης να φαίνεται.


Αυτό που θες, είναι τα διαχυτικά να είναι κολλητά πάνω σε ένα mdf, οπότε κόβεις πλάκες στο μέγεθος του "σύνθετου", και πίσω από τις πλάκες mdf βάλε πυκνή απορρόφηση.
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Σήμερα έκοψα τις 3 τάβλες MDF (16mm), τις έβαψα μαύρες, πήρα και τον ορυκτοβάμβακα ρολό και αύριο το πρωί ξεκινάω την τοποθέτηση με τη βοήθεια του θείου. Αυτή θα είναι και η πρώτη φάση των εργασιών, οι οποίες θα γίνουν σταδιακά σε βάθος λίγων μηνών ελπίζω. Έχω βγάλει ένα κοστολόγιο περί τα 500 € για όλα, πολύ λογικό ποσό και θέλω να ελπίζω ότι θα βελτιωθεί πολύ ο ήχος.
Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες και ηχητικές εντυπώσεις λογικά αύριο το απόγευμα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. ελα, τωρα ειδα το χωρο... σουπερ καραγουσταρω !!!!!!!!!!!!! φιλε μας μπορεις να κανεις εξαιρετικο πραμα εκει μεσα...
 



Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Μάλλον λίγο πιο χοντρό από το σύνηθες για αυτη τη χρήση.
Το αμέσως μικρότερο πάνελ στο Praktiker ήταν 8mm το οποίο είναι πολύ λεπτό και φοβόμουν ότι θα έκανε κοιλιά. Βασικά ήθελα να πάρω 12άρι αλλά δεν είχε (το Leroy στο Μαρούσι δεν είχε καθόλου ετοιμοπαράδοτα MDF), οπότε πήρα αναγκαστικά το 16άρι. Λες να είναι πρόβλημα το πάχος ?
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Δεν θα πάλλεται. Εγώ θα έβαζα 8αρι.
Εμ, δεν μου το διευκρινίσατε...τώρα είναι αργά...:errwhat:
Οι εργασίες αναβλήθηκαν γιατί τσίμπησε γρίπη ο θείος, οπότε εν αναμονή...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Μόλις χθες τελείωσα την τοποθέτηση των MDF στις γωνίες, έστησα ξανά τα ηχεία και τα sub, καλιμπράρισμα και ακουστικές δοκιμές. Μπορώ να πω σχεδόν με απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν είδα καμία βελτίωση στις χαμηλές συχνότητες (και οπουδήποτε αλλού), το γιατί δεν το γνωρίζω. Πιθανόν να είναι πολύ παχύ το 16άρι όπως μου είπαν οι γνωρίζοντες, μπορεί να είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω δεν απαντώ...
Η αλήθεια είναι ότι βιάστηκα λίγο, αλλά αφενός δε μπορούσα να ξέρω το προτεινόμενο πάχος (δεν βρήκα και πουθενά εδώ καμία αναφορά), αφετέρου δεν το έψαξα καλύτερα το όλο θέμα. Στις μέρες που μεσολάβησαν από τη αγορά μέχρι την τοποθέτηση, διάβασα αρκετά και είδα καλύτερες (και λίγο πιο κοστοβόρες) λύσεις τις οποίες κράτησα στο μυαλό μου για επόμενη φορά. Σε κάποια φάση ίσως τα ξηλώσω και τα φτιάξω όπως πρέπει να τη βοήθεια μαραγκού αυτή τη φορά για να γίνει σωστά (κυρίως τα πηχάκια).
Από την άλλη, σκέφτηκα ότι μικρό το κακό από τη στιγμή που ο στόχος είναι να φτάσω τα 4 sub, οπότε σύμφωνα με αυτά που διαβάζω το πρόβλημα των χαμηλών διορθώνεται μόνο του χωρίς την ανάγκη room treatment αν δεν κάνω λάθος.
Το input gain των δύο σαμπ εξακολουθεί να είναι σχεδόν στο μηδέν προκειμένου να συνεχίσει σωστά η ισοστάθμιση, τα νεύρα μου...>:(:mad::headbang:
Σε επόμενο ποστ θα επανέλθω με μερικές ερωτήσεις σχετικά με την ισοστάθμιση, όσο αφορά τις στάθμες των ηχείων...
Μερικές φωτογραφίες...
 

Attachments



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top