Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τώρα πλέον είμαι νόμιμος και με τη βούλα...:tongue::roflmao::rolleyes:
Νόμιμος θα εισουν αν άκουγες από τα 4 μέτρα χωρίς σαμπ με παθητικά που ψάχνεις να βρεις το γουφερ. Εκεί να δεις ντισπερσιον χωρίς κόκκο μικροσκοπικό.
Αν βέβαια τα συνδυάζες και με κάνα χτικιαρη λαμπατο σαν κάτι γιαπωνέζικους με 2 γλόμπους σε μεταλλικό κλουβί θα μας είχες ταράξει στην νομιμότητα. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κάτι μου λέει πως δε θα τα βγάλει στο σφυρί στις αγγελίες τα νέα σαμπ.

Δεν θα ανατριχιασω από έκπληξη, αν του χρόνου τέτοια εποχή, κάνει στον εαυτό του, δώρο άλλα δύο.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Μπραβο Αντωνη. Καλοριζικα!

Κρυφο ποταμακι εισαι, αθορυβα μεν αλλα το συστημα αν δεν κανω εγινε πληρες! Πρεπει να πηγες στο 7.4 ?

Περιμενουμε εντυπωσεις
Ευχαριστώ Βασίλη,
Προς το παρόν είμαι στο 5.4, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βάλω πρώτα ταβάνι (5.4.4) και στο τέλος τα δύο πίσω (7.4.4). Το πλάνο είναι να πάρω μπροστινή τριάδα τα T8V και να ανέβουν τα 7άρια στο ταβάνι και πίσω μετά, ίδωμεν.
Προς το παρόν περιμένω να σεταριστούν τα σαμπ με το minidsp και να δω το αποτέλεσμα.
Άλλο ένα θύμα του φόρουμ..
Το έχω ξαναπεί, ευτυχώς που έστω και αργά έπεσα θύμα του φόρουμ, παραπλανημένος πρωτίστως από εσένα αλλά και τους υπόλοιπους συνήθεις ύποπτους των ενεργών...:hi::thumbsup:
ΥΓ. Το κόστος όλων των ηχείων (5 δορυφόροι και 4 σαμπ) ισοδυναμεί με το κόστος μόνο του ενός ζευγαριού (μπροστινά) των ML που είχα !!
 
Last edited:




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Αντωνη ειχα την εντυπωση οτι εbγαζε xlr, η μηπως υπαρχει κι αλλη εκδοχη του mini dsp
Βασίλη, υπάρχει αυτό. Δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου εξηγήσω πώς θα "τραβήξεις" XLR από τις εξόδους του στις εισόδους των subwoofers.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Βασίλη, υπάρχει αυτό. Δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου εξηγήσω πώς θα "τραβήξεις" XLR από τις εξόδους του στις εισόδους των subwoofers.
Εγω στις φωτο οπως το βλεπω (δεν διακρινονται καθαρα) δεν μου μοιαζουν για xlr. Εισαι σιγουρος?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Απλά τις 3 επαφές μιας balanced σύνδεσης αντί να τις βγάζει σε XLR βύσμα, τις βγάζει σε κάτι που λέγεται phoenix connector και είναι σαν ηλεκτρολογική κλέμα. Δε συνδέεις βύσμα πάνω του, βιδώνεις γυμνά τα 3 καλωδιάκια (2 εσωτερικά + 1 μπλεντάζ) ενός balanced καλωδίου.

1607070659706.png
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Αντωνη ειχα την εντυπωση οτι εbγαζε xlr, η μηπως υπαρχει κι αλλη εκδοχη του mini dsp
Αυτό ακριβώς έχω Βασίλη, RCA μόνο. Ούτως ή άλλως δεν έχει εξόδους XLR ο Marantz.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Διαχείρισης συσκευών το ανάγνωσμα :rolleyes::mad::roflmao:

Με 5 (προς το παρόν) ενεργούς δορυφόρους και 4 (προς το παρόν επίσης) ενεργά sub συν ενισχυτή, media player, UHD player, τηλεόραση και minidsp, μιλάμε για 14 καλώδια τροφοδοσίας so far τα οποία προσεχώς θα φτάσουν τουλάχιστον τα 18 !!
Το ένα 10άρι πολύπριζο έχει ήδη γεμίσει και τις υπόλοιπες συσκευές τις έχω σε άλλες πρίζες τοίχου, οπότε προκύπτουν τα εξής ερωτήματα τα οποία χρήζουν απάντησης από τους ενεργούς πολυκάναλους οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα:

1) Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος (αν υπάρχει) σύνδεσης των συσκευών όσο αφορά την τροφοδοσία ? Όλες μαζί στο ίδιο πολύπριζο (προφανώς ενώνοντας περισσότερα από ένα μαζί) ή μοιρασμένα σε διάφορες πρίζες του δωματίου ?
2) Πως ανοίγουμε και κλείνουμε τις συσκευές ? μέχρι στιγμής ανοίγω πρώτα τον ενισχυτή, μετά τα ηχεία ένα-ένα και στο τέλος τα sub. Στο κλείσιμο πρώτα τα ηχεία, μετά τα sub και τέλος τις υπόλοιπες συσκευές. Με τα ηχεία οροφής μεθαύριο τι κάνουμε (προφανώς δεν γίνεται να ανεβαίνουμε στη σκάλα κάθε φορά να τα ανοίγουμε και να τα κλείνουμε) ?
3) Έχω παρατηρήσει ότι έχω αρκετό βόμβο από τα sub με το ρυθμιστικό του gain στη μέση, ιδιαίτερα όταν τα βάζω κοντά σε γωνίες (πχ τα πίσω σε δοκιμές που έκανα) και ειδικά σε διαφορετική πρίζα από τα υπόλοιπα, πρέπει να κοιτάξω τη γείωση ?
4) Επειδή έχω το ρυθμιστικό του gain στο τέρμα στα ηχεία, όταν τα ανοίγω μετά από μερικά δευτερόλεπτα κάνουν ένα χαρακτηριστικό "μπουμ", θα έχω πρόβλημα ή να βάζω το ρυθμιστικό χαμηλά και μετά να τα ανοίγω ?
Μπορεί να ακούγονται λίγο χαζά τα παραπάνω αλλά δεν είναι όταν έχεις τόσες (και περισσότερες αρκετοί) συσκευές και άνοιξε-κλείσε :headbang:
Ακούω προτάσεις/συμβουλές από τους έμπειρους !
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Διαχείρισης συσκευών το ανάγνωσμα :rolleyes::mad::roflmao:

Με 5 (προς το παρόν) ενεργούς δορυφόρους και 4 (προς το παρόν επίσης) ενεργά sub συν ενισχυτή, media player, UHD player, τηλεόραση και minidsp, μιλάμε για 14 καλώδια τροφοδοσίας so far τα οποία προσεχώς θα φτάσουν τουλάχιστον τα 18 !!
Το ένα 10άρι πολύπριζο έχει ήδη γεμίσει και τις υπόλοιπες συσκευές τις έχω σε άλλες πρίζες τοίχου, οπότε προκύπτουν τα εξής ερωτήματα τα οποία χρήζουν απάντησης από τους ενεργούς πολυκάναλους οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα:

1) Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος (αν υπάρχει) σύνδεσης των συσκευών όσο αφορά την τροφοδοσία ? Όλες μαζί στο ίδιο πολύπριζο (προφανώς ενώνοντας περισσότερα από ένα μαζί) ή μοιρασμένα σε διάφορες πρίζες του δωματίου ?
2) Πως ανοίγουμε και κλείνουμε τις συσκευές ? μέχρι στιγμής ανοίγω πρώτα τον ενισχυτή, μετά τα ηχεία ένα-ένα και στο τέλος τα sub. Στο κλείσιμο πρώτα τα ηχεία, μετά τα sub και τέλος τις υπόλοιπες συσκευές. Με τα ηχεία οροφής μεθαύριο τι κάνουμε (προφανώς δεν γίνεται να ανεβαίνουμε στη σκάλα κάθε φορά να τα ανοίγουμε και να τα κλείνουμε) ?
3) Έχω παρατηρήσει ότι έχω αρκετό βόμβο από τα sub με το ρυθμιστικό του gain στη μέση, ιδιαίτερα όταν τα βάζω κοντά σε γωνίες (πχ τα πίσω σε δοκιμές που έκανα) και ειδικά σε διαφορετική πρίζα από τα υπόλοιπα, πρέπει να κοιτάξω τη γείωση ?
4) Επειδή έχω το ρυθμιστικό του gain στο τέρμα στα ηχεία, όταν τα ανοίγω μετά από μερικά δευτερόλεπτα κάνουν ένα χαρακτηριστικό "μπουμ", θα έχω πρόβλημα ή να βάζω το ρυθμιστικό χαμηλά και μετά να τα ανοίγω ?
Μπορεί να ακούγονται λίγο χαζά τα παραπάνω αλλά δεν είναι όταν έχεις τόσες (και περισσότερες αρκετοί) συσκευές και άνοιξε-κλείσε :headbang:
Ακούω προτάσεις/συμβουλές από τους έμπειρους !
1) + 3) διαφορετικές πρίζες => περισσότερα προβλήματα με ground loops
Προσπάθησε να μαζεύονται όλα στην ίδια πρίζα.
Αν τα sub έχουν διακόπτη ground lift, δοκίμασε τον στην άλλη θέση.

2) Πάρε μια τηλεχειριζόμενη πρίζα ή έστω πολύμπριζο με διακόπτη για τα ηχεία+subs και άνοιγε τα όλα μαζί.

4) Δε γίνεται όταν θες ν' ακούσεις/δεις κάτι να κάνεις όλο αυτό... αν δε χρειάζεται το gain στο τέρμα, χαμήλωσε το απλά. Θα πετύχεις και καλύτερο λόγο σήματος προς θόρυβο έστω και θεωρητικά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
3) Έχω παρατηρήσει ότι έχω αρκετό βόμβο από τα sub με το ρυθμιστικό του gain στη μέση, ιδιαίτερα όταν τα βάζω κοντά σε γωνίες (πχ τα πίσω σε δοκιμές που έκανα) και ειδικά σε διαφορετική πρίζα από τα υπόλοιπα, πρέπει να κοιτάξω τη γείωση ?
Αγοράζουμε συσκευές με XLR. :biggrin:

2) Πως ανοίγουμε και κλείνουμε τις συσκευές ? μέχρι στιγμής ανοίγω πρώτα τον ενισχυτή, μετά τα ηχεία ένα-ένα και στο τέλος τα sub. Στο κλείσιμο πρώτα τα ηχεία, μετά τα sub και τέλος τις υπόλοιπες συσκευές. Με τα ηχεία οροφής μεθαύριο τι κάνουμε (προφανώς δεν γίνεται να ανεβαίνουμε στη σκάλα κάθε φορά να τα ανοίγουμε και να τα κλείνουμε) ?
Δεν έχουν standby?

Υπάρχει η λύση του sequencer
 




Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.137
Reaction score
26.696
Αρασέ ή ζετέ;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φρικασέ, κονκασέ!

 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Διαχείρισης συσκευών το ανάγνωσμα :rolleyes::mad::roflmao:

Με 5 (προς το παρόν) ενεργούς δορυφόρους και 4 (προς το παρόν επίσης) ενεργά sub συν ενισχυτή, media player, UHD player, τηλεόραση και minidsp, μιλάμε για 14 καλώδια τροφοδοσίας so far τα οποία προσεχώς θα φτάσουν τουλάχιστον τα 18 !!
Το ένα 10άρι πολύπριζο έχει ήδη γεμίσει και τις υπόλοιπες συσκευές τις έχω σε άλλες πρίζες τοίχου, οπότε προκύπτουν τα εξής ερωτήματα τα οποία χρήζουν απάντησης από τους ενεργούς πολυκάναλους οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα:

1) Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος (αν υπάρχει) σύνδεσης των συσκευών όσο αφορά την τροφοδοσία ? Όλες μαζί στο ίδιο πολύπριζο (προφανώς ενώνοντας περισσότερα από ένα μαζί) ή μοιρασμένα σε διάφορες πρίζες του δωματίου ?
2) Πως ανοίγουμε και κλείνουμε τις συσκευές ? μέχρι στιγμής ανοίγω πρώτα τον ενισχυτή, μετά τα ηχεία ένα-ένα και στο τέλος τα sub. Στο κλείσιμο πρώτα τα ηχεία, μετά τα sub και τέλος τις υπόλοιπες συσκευές. Με τα ηχεία οροφής μεθαύριο τι κάνουμε (προφανώς δεν γίνεται να ανεβαίνουμε στη σκάλα κάθε φορά να τα ανοίγουμε και να τα κλείνουμε) ?
3) Έχω παρατηρήσει ότι έχω αρκετό βόμβο από τα sub με το ρυθμιστικό του gain στη μέση, ιδιαίτερα όταν τα βάζω κοντά σε γωνίες (πχ τα πίσω σε δοκιμές που έκανα) και ειδικά σε διαφορετική πρίζα από τα υπόλοιπα, πρέπει να κοιτάξω τη γείωση ?
4) Επειδή έχω το ρυθμιστικό του gain στο τέρμα στα ηχεία, όταν τα ανοίγω μετά από μερικά δευτερόλεπτα κάνουν ένα χαρακτηριστικό "μπουμ", θα έχω πρόβλημα ή να βάζω το ρυθμιστικό χαμηλά και μετά να τα ανοίγω ?
Μπορεί να ακούγονται λίγο χαζά τα παραπάνω αλλά δεν είναι όταν έχεις τόσες (και περισσότερες αρκετοί) συσκευές και άνοιξε-κλείσε :headbang:
Ακούω προτάσεις/συμβουλές από τους έμπειρους !
Sonoff wifi. Πιστευω οτι αυτο θα σε βοηθησει για το ανοιγμα-κλεισιμο συσκευων. Το συνδεεις στο πολυμπριζο και κανεις διαχειριση με το κινητο.
Και ενα βιντεακι πως το συνδεεις.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top