Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων








Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ολα ρε θα τα καρφωσω στους ΧαιΕνταδες αυτα που λετε για τα μάπα πολυμπριζα και τους μαπα διακοπτες και τις μαπα ασφαλειες & θα γινει χαμος ρε, κανενας δε σας μιλαει ρε!

θα σας δειξω εγω τι θα παθετε!



B2CF7D1B-0326-4DE5-A1C5-3CC7C61074D3.jpeg
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Μέχρι να περάσει ο καιρός να λήξει η απαγόρευση κυκλοφορίας για να έρθει ο ειδικός να σετάρει τα σαμπ, τα έβαλα δίπλα κολλητά στα ήδη υπάρχοντα μπροστά μέσω minidsp σαν απλό διακλαδωτή (δηλαδή χωρίς φίλτρα, απλά bypass).

Ερώτηση προς τους κατέχοντες έτσι για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας:

Με ένα sub σε κάθε έξοδο όπως πριν, κατά τη διάρκεια της ισοστάθμισης (Audyssey XT32) ο Marantz με προέτρεπε να χαμηλώσω την ένταση του κάθε sub προκειμένου να φτάσω στην επιθυμητή στάθμη των 75 dB περίπου για το καθένα. Αποτέλεσμα ήταν να χρειαστεί να βάλω το ρυθμιστικό της έντασης ελάχιστα πάνω από το μηδέν προκειμένου να είμαι μέσα στα όρια, το έχω γράψει και σε προηγούμενα ποστ.

Τώρα, έχοντας δύο sub κολλητά (τα οποία ο ενισχυτής βλέπει προφανώς σαν ένα) σε κάθε έξοδο, το ρυθμιστικό της έντασης του καθενός από τα δύο ζευγάρια πρέπει να είναι ελάχιστα κάτω από τη μέση προκειμένου να επιτευχθεί η απαραίτητη στάθμη των 75 dB σε κάθε κανάλι !!
Δηλαδή, αν στη θέση του ενός σαμπ, βάλουμε ένα άλλο με διπλάσια ισχύ (2 ίδια όπως εδώ) το ρυθμιστικό της έντασης πρέπει να ανέβει σημαντικά για να δώσει την ίδια στάθμη, το ακριβώς αντίθετο απ' ότι θα περίμενε κάποιος (άσχετος όπως εγώ γιατί προφανώς θα υπάρχει λογική εξήγηση) !!

Παρακαλούνται όσοι έχουν όρεξη και διάθεση να μου δώσουν τα φώτα τους, θα έχει ενδιαφέρον, ευχαριστώ προκαταβολικά !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μέχρι να περάσει ο καιρός να λήξει η απαγόρευση κυκλοφορίας για να έρθει ο ειδικός να σετάρει τα σαμπ, τα έβαλα δίπλα κολλητά στα ήδη υπάρχοντα μπροστά μέσω minidsp σαν απλό διακλαδωτή (δηλαδή χωρίς φίλτρα, απλά bypass).

Ερώτηση προς τους κατέχοντες έτσι για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας:

Με ένα sub σε κάθε έξοδο όπως πριν, κατά τη διάρκεια της ισοστάθμισης (Audyssey XT32) ο Marantz με προέτρεπε να χαμηλώσω την ένταση του κάθε sub προκειμένου να φτάσω στην επιθυμητή στάθμη των 75 dB περίπου για το καθένα. Αποτέλεσμα ήταν να χρειαστεί να βάλω το ρυθμιστικό της έντασης ελάχιστα πάνω από το μηδέν προκειμένου να είμαι μέσα στα όρια, το έχω γράψει και σε προηγούμενα ποστ.

Τώρα, έχοντας δύο sub κολλητά (τα οποία ο ενισχυτής βλέπει προφανώς σαν ένα) σε κάθε έξοδο, το ρυθμιστικό της έντασης του καθενός από τα δύο ζευγάρια πρέπει να είναι ελάχιστα κάτω από τη μέση προκειμένου να επιτευχθεί η απαραίτητη στάθμη των 75 dB σε κάθε κανάλι !!
Δηλαδή, αν στη θέση του ενός σαμπ, βάλουμε ένα άλλο με διπλάσια ισχύ (2 ίδια όπως εδώ) το ρυθμιστικό της έντασης πρέπει να ανέβει σημαντικά για να δώσει την ίδια στάθμη, το ακριβώς αντίθετο απ' ότι θα περίμενε κάποιος (άσχετος όπως εγώ γιατί προφανώς θα υπάρχει λογική εξήγηση) !!

Παρακαλούνται όσοι έχουν όρεξη και διάθεση να μου δώσουν τα φώτα τους, θα έχει ενδιαφέρον, ευχαριστώ προκαταβολικά !
Μάλλον εξαρτάται απο την έξοδο του minidsp
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν ξέρω καλά το σετάρισμα του πολυκάναλου, αλλά δεν πρέπει το sub να το σετάρουμε στα 85 από τον πολυκάναλο;
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Το MultEQ ΧΤ32 κατά τη ρύθμιση των μονάδων subwoofer επιδιώκει στάθμη αναφοράς χαμηλών 75 dB στη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Μάλλον εξαρτάται απο την έξοδο του minidsp
Δημήτρη αμφιβάλω και το λέω γιατί και προ minidsp, όταν είχα το SVS-2000 (μεγαλύτερη ισχύς) στη θέση του Presonus (όταν ήταν ένα ακόμα), το ρυθμιστικό του ήταν ελάχιστα κάτω από τη μέση κατά την ισοστάθμιση. Με το που μπήκε το πρώτο Presonus στην ίδια θέση το ρυθμιστικό ελάχιστα πάνω από το μηδέν, κάτι που παρέμεινε το ίδιο και με την προσθήκη του δεύτερου Presonus (όχι δίπλα, στην απέναντι "γωνία").
Ούτως ή άλλως, όπως είπα το minidsp έχει bypass όλα τα φίλτρα, οπότε είναι σαν splitter.
Όπως και να 'χει δε με απασχολεί ο λόγος που γίνεται αυτό ούτε θα κάτσω να σκάσω, απλά το συζητάω γιατί μου φαίνεται περίεργο και ενδιαφέρον.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δημήτρη αμφιβάλω και το λέω γιατί και προ minidsp, όταν είχα το SVS-2000 (μεγαλύτερη ισχύς) στη θέση του Presonus (όταν ήταν ένα ακόμα), το ρυθμιστικό του ήταν ελάχιστα κάτω από τη μέση κατά την ισοστάθμιση. Με το που μπήκε το πρώτο Presonus στην ίδια θέση το ρυθμιστικό ελάχιστα πάνω από το μηδέν, κάτι που παρέμεινε το ίδιο και με την προσθήκη του δεύτερου Presonus (όχι δίπλα, στην απέναντι "γωνία").
Ούτως ή άλλως, όπως είπα το minidsp έχει bypass όλα τα φίλτρα, οπότε είναι σαν splitter.
Όπως και να 'χει δε με απασχολεί ο λόγος που γίνεται αυτό ούτε θα κάτσω να σκάσω, απλά το συζητάω γιατί μου φαίνεται περίεργο και ενδιαφέρον.
Άλλος πιθανός λόγος είναι πως εξομαλύνθηκαν κάποιες κορυφές με τα περισσότερα σαμπς.
 




Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Αφού (ξανά)πήρα το Umik-1 και έβγαλα τα μάτια μου 3 μέρες φουλ να διαβάζω και να δοκιμάζω (κοψομεσιάστηκα) και αφού τελικά μετά κόπων και βασάνων και άπειρα μπινελίκια κατάφερα να βρω μια σειρά, έφτιαξα μια καμπύλη για τα 4 σαμπ και την πέρασα στο minidsp.
Πάω κατόπιν να τρέξω το Audyssey στον Marantz και ενώ του έχω συνδέσει όλα τα σαμπ στην μία έξοδο και θα έπρεπε κανονικά να τα βλέπει σαν ένα, αυτός επιμένει στην ισοστάθμιση να βλέπει 2 σαμπ και να μην προχωράει γιατί λέει το δεύτερο σαμπ έχει πολύ χαμηλή στάθμη και τις λίγες φορές που προχώρησε με κάποιο τρόπο μετά κολλούσε...:mad::eek::frown:
Προφανώς πήγα στο manual speaker setup και επέλεξα ότι έχω συνδεδεμένο 1 σαμπ, χαμπάρι ο Τρύφωνας...
Άλλαξα έξοδο σαμπ από πίσω μπας και για κάποιο λόγο είχε πρόβλημα, τίποτα...
Έκλεισα και άνοιξα τον ενισχυτή πάνω από 3-4 φορές μήπως έχει κολλήσει χωρίς να αλλάξει τίποτα.
Έχει κανείς καμία ιδέα ?
Η αλήθεια είναι ότι μέσα σε 3 μέρες σχεδόν πλήρους ενασχόλησης έμαθα αρκετά πράγματα, αφού φυσικά προηγουμένως κόντεψα να τα σπάσω όλα και να τα πετάξω από το παράθυρο με διάφορα κουφά κολλήματα και δικές μου βλακείες....:roflmao::laugh::rolleyes:
Εννοείται ότι παίζω και μαθαίνω έτσι για να περνάει η ώρα μιας και με την καραντίνα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο και είναι ευκαιρία να μάθω κάτι παραπάνω, το σετάρισμα θα το αναλάβει ο ειδικός όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν.
 




Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top