Προτάσεις-λύση για αγορά ενισχυτή Home Cinema

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Καλησπερίζω την παρέα, νέοπας εδώ ονόματει Στέλιος, ήρθα μετά από παρότρυνση, σε εσάς τους ειδικούς, από τον Γρηγόρη (Tigergreg) o οποίος μου είπε ότι ενδέχεται να βοηθήσετε στο πρόβλημά μου.

Εχω κάτι κολόνες HIFI Magnat 2χ160rms τις οποίες τις οδηγούσα με έναν Luxman L210, o οποίος καθότι είχε πολύ καλή ποιότητα, ήταν μικρός πολύ για τα ηχεία και από την μισή του ένταση και πάνω άρχιζε και στέγνωνε από ρεύματα (με πολλούς κινδύνους και για ηχεία και ενισχυτή).
Μην τα πολυλογώ τον έδωσα στον πατέρα μου μαζί με κάτι άλλες φέτες που είχα να βάλει κατι ηχεία που μου έδωσε ο Γρηγόρης, και εγώ είμαι στο ψάξιμο τώρα για να τον αντικαταστήσω.
Για να καταλάβετε, οι κολώνες είναι δίπλα στην τηλεόραση, δίχως να παίζουν αυτές μόνιμα.
Εχουμε και λέμε:
Πάνω στην τηλεόραση έχω βάλει ένα 2.1 από υπολογτιστή σαν μόνιμα ηχεία και καθημερινά
Στην τηλεόραση είναι συνδεμένα κονσόλα και media player me HDMI

Σκέφτομαι να πάρω ενισχυτή home cinema που να έχει και HDMI ARC ώστε να δρομολογείται ο ήχος της τηλεόρασης στον ενισχυτή (και οι 2 συσκευές πάνω του διότι είναι δύσκολη να βάλω βγάλω HDMI στην τηλεόραση οπότε θα λειτουργεί και σαν hub ένα πράγμα), ΑΛΛΑ όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής να παίζουν τα ηχεία της τηλεόρασης (δλδ το 2.1).
Γνωρίζει κανείς λοιπόν αν γίνεται αυτό που θέλω να κάνω ή πως μπορώ να το κάνω;

Θα παρακαλούσα εάν πόσταρα σε λάθος ενότητα να μεταφερθεί το θέμα μου στην σωστή, ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Καλώς τον! :)

ΑΛΛΑ όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής να παίζουν τα ηχεία της τηλεόρασης (δλδ το 2.1).
Pass through λέγεται και το κάνουν όλοι σχεδόν οι κάπως σύγχρονοι AV αν και η τηλεόραση έχει ARC.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Καλώς τον! :)


Pass through λέγεται και το κάνουν όλοι σχεδόν οι κάπως σύγχρονοι AV αν και η τηλεόραση έχει ARC.
Χαζή ερώτηση, αν δηλαδή βάλω την κονσόλα ή το media player να παίζει και έχω τον ενισχυτή κλειστό θα ακούω πάλι από το 2.1 της τηλεόρασης;
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα και καλώς ήρθες,
Η σύνδεση ARC που θέλεις να χρησιμοποιήσεις μεταφέρει ήχο και εικόνα, αν χρειάζεσαι μόνο ήχο μπορείς από τις ψηφιακές εξόδους της τηλεόρασης να σύνδεσης στις ψηφιακές εισόδους ενός ενισχυτή.
Τώρα η σύνδεση ARC μεταφέρει τα νέα φορμά ήχου π.χ. dolby atmos αρκεί να έχεις τα αντίστοιχα μηχανήματα και ηχεία.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ναι .... δε το έγραψα γιατί είναι αναμενόμενο, αφού παίζει το Dolby Atmos να παίζει και τα Dolby trueHD και Master Audio και DD και DTS.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
θα μπορούσα να γράψω εδώ κάποια μοντέλα που έχω βρει για το αν μπορούν να κάνουν αυτό που θέλω; ή να ανοίξω νέο θέμα;
 


Μηνύματα
18
Reaction score
8
Μέχρι στιγμης είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2, κοιτάω και βέβαια για άλλους, αλλά κλείνω προς τον Sony λόγο bluetooth κυρίως
DENON AVR-X2000
Sony STR-DH590(4K/HDR/DOLBY VISION)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ο ντενον είναι παλιό μοντέλο γιατί τον κοιτάς, μιλάς για μεταχειρισμένο.
Πάντως από τι στιγμή που κλείνεις σε αυτούς τους δύο σου στέλνω ένα συγκριτικό τεστ να βγάλεις ένα συμπέρασμα.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
γενικότερα, σε μεταχειρισμένα κοιτάω, γυρω στα 200€ +50€. Το γνωρίζω ότι ο Denon είναι καλύτερος από πολλές απόψεις, αλλά είναι μεγάλο συν το BT.

Επίσης, δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίου για ίντερνετ στην περιοχή της τηλεόρασης.
Αν έχετε άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα, ευπρόσδεκτες
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καινούργια γύρω στο 500αρικο με bluetooth που σε ενδιαφέρει υπάρχουν αυτές οι επιλογές.
Σαν πιο νέο μοντέλο είναι το Yamaha rx-v4a.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Καινούργια γύρω στο 500αρικο με bluetooth που σε ενδιαφέρει υπάρχουν αυτές οι επιλογές.
Σαν πιο νέο μοντέλο είναι το Yamaha rx-v4a.
Ta έχω δει και εγώ αυτά. Τον Sony τον έχω βρει στα 200. 2 ηχεία έχω και δεν νομίζω να βάλω άλλα διότι θα είναι τα ηχεία ή έγώ στο σπίτι μέσα. Ήδη το ένα δομάτιο το έχω εργαστήριο/Gameroom και είναι μόνιμα μπάχαλο μιας και περνάω όλη μου την μέρα μέσα εκεί. Οπότε για περιστασιακές ταινίες και μουσική από κάνα Spotify/Youtube/Κινητό θεωρώ ότι θα είναι καλός. Από θέμα ποιότητας φυσικά δεν συγκρίνεται με τον Luxman που είχα, αλλά ούτε και από θεμα έντασης. Όλα αυτά τα Dolby, DTS και τα παρατράγουδα δεν θα μπορέσουν να χρησιμοποιηθούν με 2 ηχεία.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
8
Διότι με τον 2κάναλο που είχα κάθε φορά έβαζα καρφί στα ακουστικά από το 2.1 για να έχω ήχο. Θέλω να είναι ευκολο το να διαλέξω που και πως θα παίζει ο ήχος. Το σκεφτόμουν στην αρχή για 2κάναλο ενισχυτή αλλά με HDMI ARC k bypass δεν βγήκα κάτι

Άσε που σκέφτομαι μπας και χώσω κάτι μικρά δορυφοράκια που έχω σλιμ στον καναπέ από πίσω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top