Προτασεις για κεφαλη πικαπ

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Σε αναζητηση κεφαλης βρισκομαι αυτο το διαστημα για το πλατο Pro-Ject RPM.9 με βραχιονα τον 9.c carbon. http://www.project-audio.com/inhalt/en/manual/manual_10cc.pdf
Περισσοτερο κλίνω προς MC κεφαλη, γλυκοκοιτάζοντας την Sumiko Blue Point Special Evo. III , αλλα και καποια
καλη MM ισως εμπαινε στο παιχνιδι, αν αξιζει τον κοπο..... (γνωμες και για MM με Jico Sas).
Για πειτε την γνωμη σας για κεφαλες στα 500-600 ευρω, που να ταιριαζουν με τον συγκεκριμενο βραχιονα !!! :pickingnose:

Υ.Γ
Το διαθεσιμο ποσο ανηκει στην μικρομεσαια κατηγορια MC κεφαλων και ισως θα ηταν προτιμοτερη μια MM σε
αυτα τα χρηματα, αλλα νομιζω πως καποια εύηχη κεφαλη θα βρεθει που να αξιζει... και το υπολοιπο budget να παει για αγορα phono stage (μαλλον το Pro-ject Tube Box DS2)

Thanks !!!
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- κατ΄ αρχήν λόγω του ότι ο βραχίωνας είναι ελαφρύς κοίτα για ''ενδοτικές'' ως επί τω πλείστον κεφαλές

1 - Sumiko Blue Point Special Evo. III , αναλυτική , διαβάζει καλά , με γρήγορο μπάσο , κάπως προβολική στις μεσαίες τις οποίες μεγεθύνει κάπως ο ηχητικός χαρακτήρας του 9.c carbon

2 - εναλλακτικά audio technica AT150MLX , είναι ακόμα ποιό αναλυτική με καλλίτερη ισορροπία στις μεσαίες , αλλά και ποιό ''κρύα''

3 - grado ref platinum , το άκρο αντίθετο , δηλ πολύ μουσική - γλυκιά -αρκούντως αναλυτική - μπασαριστή - και εάν το μοτέρ του πικάπ είναι αθωράκιστο ίσως βλάλει λίγο humm

4 - benz ace , ανάμεσα στις δύο πρώτες

5 - ortofon 2m black ( όχι τις άλλες 2m ) πολύ καλή σε όλα της με ισόποσες δόσεις μουσικότητας και ανάλυσης




. . . απο θέμα ενδοτικότητας . . . ''ματσάρουν'' οι 3 , 4 , 5

. . . από θέμα διαμαντιού 1 & 3 = ελειπτική , 2 & 4 = microline , 5 = shibata


- από τεχνικής λοιπόν σκοπιάς και μόνον , θα πρότεινα τις 4 & 5
[DOUBLEPOST=1492594307][/DOUBLEPOST]- μην βιαστείς να πάρεις απόφαση , υπάρχουν κάποιοι καλοί κυνηγοί κεφαλών εδώ μέσα . . . που θα πάει θα γράψουν την άποψή τους
 

A

AKARL

Guest
Πολύ καλές οι προτάσεις του ΚυρΣπόκ! :hi:

Θα ρίξω άλλες δγυό προτάσεις έτσι για σκέψη και προβληματισμό ευρύτερο (όχι μόνο σε όρους ηχητικής ποιότητας):

α) Shure V15VxMR ή κάποιο άλλο προγενέστερο μοντέλο - μεταχειρισμένη αναγκαστικά αλλά πολύ καλός μηχανισμός και μπορεί να γίνει παιχνίδι με τις ΣΑΣ.

β) Shure M97xE - cheap and cheerful! Καλός ήχος, χωρίς άγχος (οικονομικό τε και άλλο) για φθορά ή καταστροφή της βελόνας και βελτιώνεται σημαντικά με ΣΑΣ.

Αμφότερες ταιργιάζουν με το βραχίονά σου με συχνότητα συντονισμού πέριξ των 8,20 Hz (το κάτω άκρο της όπτιμουμ κλίμακας 8 έως 12 Ηz).
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
θα σου πω και εγω την γνωμη μου ...!Ακου αυτές της κεφαλες με το πικαπ σου και αν καταλαβεις διαφορα να με παρεισ τηλεφωνο να ερθω να της δουμε μαζι! τωρα για τους ορους είναι πιο μπασατη , στακατη δεν θα σχολιασω απλα σου λεω ΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑ !
 

T

Tadakis

Guest
Ωραίες προτάσεις νομίζω τέθηκαν παραπάνω και πολυδοκιμασμένες. Επίσης για το μπασάτο/στακάτο παίζει ΠΟΛΥ σημαντικό ρόλο η στήριξη του πικαπ. Αν κάθετε σε rack, έπιπλο, τι υλικό κλπ. Προσωπικά ασχολήθηκα ιδιαίτερα στο να μάθω πως συμπεριφέρεται το πικάπ μου σε διάφορες στηρίξεις και το χρησιμοποίησα με ελάχιστες αποκλίσεις από το 'απόλυτα σωστό' για να τιουναρω τη κεφαλή (δεν είμαι οπαδός του θετικού/αρνητικού VTA και θα σου πρότεινα το ίδιο).
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
θα σου πω και εγω την γνωμη μου ...!Ακου αυτές της κεφαλες με το πικαπ σου και αν καταλαβεις διαφορα να με παρεισ τηλεφωνο να ερθω να της δουμε μαζι! τωρα για τους ορους είναι πιο μπασατη , στακατη δεν θα σχολιασω απλα σου λεω ΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑ !
Καλα θα ηταν να μπορουσαμε να ακουσουμε διάφορες κεφαλες στο δικο μας πλατό, αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ευκολα !!
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Ωραίες προτάσεις νομίζω τέθηκαν παραπάνω και πολυδοκιμασμένες. Επίσης για το μπασάτο/στακάτο παίζει ΠΟΛΥ σημαντικό ρόλο η στήριξη του πικαπ. Αν κάθετε σε rack, έπιπλο, τι υλικό κλπ. Προσωπικά ασχολήθηκα ιδιαίτερα στο να μάθω πως συμπεριφέρεται το πικάπ μου σε διάφορες στηρίξεις και το χρησιμοποίησα με ελάχιστες αποκλίσεις από το 'απόλυτα σωστό' για να τιουναρω τη κεφαλή (δεν είμαι οπαδός του θετικού/αρνητικού VTA και θα σου πρότεινα το ίδιο).
Τι αποκομισες απο τις διαφορετικες στηριξεις, π.χ ?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ωραίες προτάσεις νομίζω τέθηκαν παραπάνω και πολυδοκιμασμένες. Επίσης για το μπασάτο/στακάτο παίζει ΠΟΛΥ σημαντικό ρόλο η στήριξη του πικαπ. Αν κάθετε σε rack, έπιπλο, τι υλικό κλπ. Προσωπικά ασχολήθηκα ιδιαίτερα στο να μάθω πως συμπεριφέρεται το πικάπ μου σε διάφορες στηρίξεις και το χρησιμοποίησα με ελάχιστες αποκλίσεις από το 'απόλυτα σωστό' για να τιουναρω τη κεφαλή (δεν είμαι οπαδός του θετικού/αρνητικού VTA και θα σου πρότεινα το ίδιο).
Καλησπέρα!
Αυτή η οπτική ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Αν έχεις όρεξη δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω.
 

T

Tadakis

Guest
Καλησπέρα!
Αυτή η οπτική ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Αν έχεις όρεξη δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω.
fuller ήχο ή πιο στεγνό ήχο. και αυτό σε όλο το φάσμα ή σε περιοχές του (χαμηλά, μεσοχαμηλά, μεσουψηλά κλπ.).
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
θα σου πω και εγω την γνωμη μου ...!Ακου αυτές της κεφαλες με το πικαπ σου και αν καταλαβεις διαφορα να με παρεισ τηλεφωνο να ερθω να της δουμε μαζι! τωρα για τους ορους είναι πιο μπασατη , στακατη δεν θα σχολιασω απλα σου λεω ΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑ !
- ας σχολιάσω εγώ λοιπόν . . .

- οι κεφαλές δεν δίνονται προς ακρόαση , όσο για το μπασάτη ( πχ ) , δες κάπου την απόκριση συχνότητας μιάς grado φουσκώνει τους 110 κύκλους και κάτω , και τότε ίσως πιστείς ,

- αν θες μου στέλνεις και pm το τηλέφωνό σου γιά να σου κανονίσω ακρόαση , στο ίδιο πικάπ , με ίδιους βραχίονες , στό ίδιο phono
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Ωραίες προτάσεις νομίζω τέθηκαν παραπάνω και πολυδοκιμασμένες. Επίσης για το μπασάτο/στακάτο παίζει ΠΟΛΥ σημαντικό ρόλο η στήριξη του πικαπ. Αν κάθετε σε rack, έπιπλο, τι υλικό κλπ. Προσωπικά ασχολήθηκα ιδιαίτερα στο να μάθω πως συμπεριφέρεται το πικάπ μου σε διάφορες στηρίξεις και το χρησιμοποίησα με ελάχιστες αποκλίσεις από το 'απόλυτα σωστό' για να τιουναρω τη κεφαλή (δεν είμαι οπαδός του θετικού/αρνητικού VTA και θα σου πρότεινα το ίδιο).
- όποτε θες μας λές κάποιες εμπειρίες με βάση την στήριξη

- ας κάνουμε όμως κάποιους διαχωρισμούς : . . . η στήριξη επηρεάζει την συνολική τονικότητα του αναλογικού συστήματος . . . το vta επηρεάζει γεωμετρικά την τονικότητα της κεφαλής αποκλειστικά μέσω της επαφής της ακίδας με το αυλάκι . . . και τέλος έχουμε και την εκ κατασκευής τονικότητα ( προσωπικότητα ) , της κάθε κεφαλής

- ''παίζοντας'' με τα ανωτέρω , επιτυγχάνουμε διάφορες παραλλαγές του θεμελιώδους τονικού χαρακτήρα του αναλογικού συστήματος . . . αυτοί οι πειραματισμοί είναι και η απόλαυση του αναλογικού κόσμου
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
- όποτε θες μας λές κάποιες εμπειρίες με βάση την στήριξη

- ας κάνουμε όμως κάποιους διαχωρισμούς : . . . η στήριξη επηρεάζει την συνολική τονικότητα του αναλογικού συστήματος . . . το vta επηρεάζει γεωμετρικά την τονικότητα της κεφαλής αποκλειστικά μέσω της επαφής της ακίδας με το αυλάκι . . . και τέλος έχουμε και την εκ κατασκευής τονικότητα ( προσωπικότητα ) , της κάθε κεφαλής

- ''παίζοντας'' με τα ανωτέρω , επιτυγχάνουμε διάφορες παραλλαγές του θεμελιώδους τονικού χαρακτήρα του αναλογικού συστήματος . . . αυτοί οι πειραματισμοί είναι και η απόλαυση του αναλογικού κόσμου
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Επισεις μπασο επιτυγχανουμε και με το εξτρα μπασο του ενισχυτη μας ,επισης εχω ενα dual με ορτοφον ομ 10 επισεις ακουγεται διαφορετικα απο τα δικα σου πικαπ ,τωρα απλα για το διαφορετικο να δωσουμε ενα 1000αρικο οκ.Το καλυτερο δεν βλεπω που ειναι.......και εχω ακουσει αρκετα καλα πικαπ .και φυσικα πανω απο ολα η πηγη!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Επισεις μπασο επιτυγχανουμε και με το εξτρα μπασο του ενισχυτη μας ,επισης εχω ενα dual με ορτοφον ομ 10 επισεις ακουγεται διαφορετικα απο τα δικα σου πικαπ ,τωρα απλα για το διαφορετικο να δωσουμε ενα 1000αρικο οκ.Το καλυτερο δεν βλεπω που ειναι.......και εχω ακουσει αρκετα καλα πικαπ .και φυσικα πανω απο ολα η πηγη!

- εφ΄ όσον πάνω απ΄ όλα η πηγή , γιατί να πάς στον ενισχυτή για αύξηση μπάσου αφού το επιτυγχάνεις από την κεφαλή , την γεωμετρία της , την στήριξη ;

- πού ξέρεις τι πικάπ έχω ;

- ποιός μίλησε για καλύτερο; . . . για διαφορές μιλάμε







- τέλος ας επιστρέψουμε στο θέμα , ο συνφορουμίτης ζητάει γνώμες για κεφαλές , εγώ έδωσα κάποιες , εσύ έχεις κάτι να προτείνεις
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
- εφ΄ όσον πάνω απ΄ όλα η πηγή , γιατί να πάς στον ενισχυτή για αύξηση μπάσου αφού το επιτυγχάνεις από την κεφαλή , την γεωμετρία της , την στήριξη ;

- πού ξέρεις τι πικάπ έχω ;

- ποιός μίλησε για καλύτερο; . . . για διαφορές μιλάμε







- τέλος ας επιστρέψουμε στο θέμα , ο συνφορουμίτης ζητάει γνώμες για κεφαλές , εγώ έδωσα κάποιες , εσύ έχεις κάτι να προτείνεις
Οκ .επειδη δουλευω τωρα το βραδυ θα εχω προταση !και μια για τωρα για τον φιλο μας AT lp5 πικαπ με κεφαλη 350 ευρω καινουριο.Οσο για την πηγη ειναι το πιο σημαντικο και μονο αυτο!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Οκ .επειδη δουλευω τωρα το βραδυ θα εχω προταση !και μια για τωρα για τον φιλο μας AT lp5 πικαπ με κεφαλη 350 ευρω καινουριο.Οσο για την πηγη ειναι το πιο σημαντικο και μονο αυτο!
- οκ σεβαστός ο χρόνος εργασίας , αλλά ο συνφορουμίτης ψάχνει για κεφαλή στα 500-600eu , φυσικά και υπάρχουν πολύ φτηνότερες και για την τιμή τους καλές , αλλά μάλλον εκτός ενδιαφέροντός του , εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Θα συμφωνήσω και εγω με τις προτάσεις του mr Spock με ενα προβάδισμα στην Benz ace λόγω του ποιο ισορροπημένου ηχητικού χαρακτήρα της και να προσθέσω και την nagaoka mp 500 που εχει φοβερό tracking και ισορροπημένο ήχο. Να τονίσω πως όποια κεφαλη και να επιλέξεις να δώσεις μεγάλο βάρος στο στήσιμο της (με τεστ record και παλμογράφο )για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες της
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Με τον παλμογράφο τι ακριβώς κάνουμε; Το διαβάζω συχνά αλλά δεν έτυχε να δω κάτι σχετικό ποτέ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- nagaoka mp 500 . . . ναι πολύ καλή , και από μία εταιρεία που είναι τόσο τίμια και low-profile , αλλά είναι μέτριας ενδοτικότητας και θα ταιριάξει με ποιό βαρύ βραχίονα
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Με τον παλμογράφο τι ακριβώς κάνουμε; Το διαβάζω συχνά αλλά δεν έτυχε να δω κάτι σχετικό ποτέ.
- ότι στήσιμο κάνουμε με το αυτί . . . αλλά με ηλεκτρονικά πχ στο antiskating ότι και εάν ακούσουμε ή νομίσουμε πως ακούσαμε , ο παλμογράφος θα πεί την αλήθεια

http://audiokarma.org/forums/index....-for-cartridge-setup-what-to-look-for.677265/
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.347
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top