Πρόβλημα με βίντεο σε pc

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.505
Reaction score
5.676
Το ίδιο πρόβλημα με σπασίματα έχω και εγώ. Έχω αλλάξει hdmi μήπως έφταιγε αυτό, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.
Παίζω με τον vlc.
Denon 4400 και 1050ti κάρτα γραφικών.
Βάλε MPC-HC, madVR.
Στο control panel της NVIDIA στο Vertical Synchronization "enabled" ή "app preference" και στο madVR ρύθμισε τις αναλύσεις στα settings ( 1080p23,1080p24,1080p25,1080p30,1080p50,1080p60,2160p24,2160p25,2160p30,2160p50,2160p60
χωρίς να βάλεις άλλο φίλτρο και βαρύνεις την δουλειά για την καημενούλα την 1050 Ti.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Βάλε MPC-HC, madVR.
Στο control panel της NVIDIA στο Vertical Synchronization "enabled" ή "app preference" και στο madVR ρύθμισε τις αναλύσεις στα settings ( 1080p23,1080p24,1080p25,1080p30,1080p50,1080p60,2160p24,2160p25,2160p30,2160p50,2160p60
χωρίς να βάλεις άλλο φίλτρο και βαρύνεις την δουλειά για την καημενούλα την 1050 Ti.
Θα το δοκιμάσω κ θα επανέλθω
Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δεν έχω βρει αυτή την επιλογή στην κάρτα γραφικών..
Κατέβασα τον πλευερ έκανα και τσεκ στην επιλογή... Αλλά πάλι έχει σπασίματα κ περισσότερα από vlc..
Επίσης η εικόνα πολύ ξεπλυμενη σε σχέση με vlc.. 🤔
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.505
Reaction score
5.676
nvidia_setting.jpg


Στο NVIDIA Control Panel αποκλείεται να μην σου έχει αυτή την επιλογή.

Τι ταινία πας να παίξεις; μήπως HDR ?
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.505
Reaction score
5.676
Και προβάλεις σε HDR capable συσκευή ή όχι; θέλει ανάλογη ρύθμιση στο madVR.
Βρήκες τελικά το Vsync στα options της NVIDIA ?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Στην κάρτα βρήκα την επιλογή μετά από την καθοδήγηση σου κ το έβαλα.
Παίζει τώρα πολύ καλύτερα, δηλαδή κάνει δύο μικρά σπασίματα στο λεπτό.
Περισσότερο το βλέπω στους τίτλους τέλους. Μέσα στην ταινία δεν το καταλαβαίνεις.
Ναι η τηλεόραση παίζει κανονικά hdr.
Ευχαριστώ πολύ καλημέρα
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.505
Reaction score
5.676
Για το HDR στην TV, στο madVR στην καρτέλα HDR θα επιλέξεις Passthrough HDR to display.
Φυσικά παίζουν τα πάντα, εκτός από Dolby Vision.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Για το HDR στην TV, στο madVR στην καρτέλα HDR θα επιλέξεις Passthrough HDR to display.
Φυσικά παίζουν τα πάντα, εκτός από Dolby Vision.
Που θα το βρω αυτό? Συγνώμη, καθώς άσχετος εδώ...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.505
Reaction score
5.676
Στο madVR HC Control, στα settings του madVR, ανοίγεις τον φάκελο με όνομα που μοιάζει με της οθόνης σου ή τον ενισχυτή σου, έχει υποκαρτέλες, εκεί θα βρεις την καρτέλα HDR και την επιλογή που είπα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Να κάνω και εγώ ένα up στο thread. Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τον νηματοθέτη. Η εικόνα στην τηλεόραση σπάει, εάν μπορώ να το θέσω έτσι. Ειδικά όταν κουνιέται το πλάνο είναι σκέτη ζάλη. Σαν να έχει ghosting η οθόνη, σαν να "κολλάει" λίγο. Ο αγγλικό όρος που βρήκα, είναι το soap opera effect.

Έχω το πίσι συνδεδεμένο με δύο οθόνες. Μέσω dp σε μόνιτορ και μέσω hdmi στην τηλεόραση. Από την τηλεόραση πάει μέσω earc σε ενισχυτή. Αρχικά έπαιζα μέσω vlc με passtrhough κτλ. Μέσα από το συγκεκριμένο νήμα είδα για το hpc το οποίο είχα και σε παλιότερο υπολογιστή αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα.

Όσο αναφορά το ghosting έβαλα λιγότερα frames (23,98 και 24) στην ανανέωση οθόνης από την επιλογή που έχει στην δεύτερη οθόνη μέσα από τις κλασσικές ρυθμίσεις των windows. Δεν ξέρω εάν χρειάζεται να πειράξω να το αλλάξω και από αλλού, ωστόσο δεν έχει φτιάξει με αυτό. Τώρα για το vsync δεν υπάρχει σαν επιλογή στο intel graphics command center, ούτε η επιλογή games. Η επιλογή games υπάρχει στο intel arc control αλλά όχι το vsync.

Κάτι παρόμοιο που βρήκα σαν επιλογή είναι το "Adaptive sync", μέσα απο το graphics command το οποίο ήταν γκριζαρισμένο και έγινε επιλέξιμο μόνο όταν, άνοιξα την επιλογή gsync από τις ρυθμίσεις της οθόνης. Μέσα από αναζήτηση διάβασα πως είναι σε δράση μόνο μέσω dp και όχι hdmi γνωρίζει κανείς εάν ισχύει;

Μήπως υπάρχει και κάτι ακόμη σαν επιλογή και μου διαφεύγει; Το φαινόμενο ghosting το κάνει ακόμη και στην επιφάνεια εργασίας όταν κουνάω το ποντίκι γρήγορα.

1701988252480.png


Σε δεύτερη φάση έκανα εγκατάσταση το hpc-pc με το madvr. το σέταρα με τις ρυθμίσεις που βρίσκονται εδώ: " https://www.reddit.com/r/htpc/wiki/hdr/ " στον συνδιασμό MPC-HC/MPC-BE + madVR .

Ερώτηση τώρα σχετικά με αυτό, εάν κατάλαβα καλά, το hpc-hc με το k-lite είναι το ίδιο και απλά το δεύτερο στα βάζει όλα μαζί πακέτο; Οπότε εάν σβήσω το hpc και κάνω εγκατάσταση το k-lite δεν χρειάζεται να ξαναβάλω το hpc.
Επίσης σύμφωνα με τις οδηγίες στο λινκ, πρέπει το hdr απο τα windows να είναι κλειστό, αλλά εάν το αφήνω κλειστό τα χρώματα ειδικά το λευκό είναι καμμένο και ξεθωριασμένο. αντίθετα εάν το ανοίξω μόνο για την δεύτερη οθόνη είναι εντάξει. Γνωρίζετε εάν ισχύει ότι πρέπει να είναι κλειστό;


Edit: Ξέχασα να αναφέρω πως το πισί είναι με ενσωματωμένα γραφικά τις ιντελ από i5 13600K.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.751
Γενικά οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών της Intel δεν είναι και ότι καλύτερο για μεγάλες απαιτήσεις αλλά κάνουν τη δουλειά τους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Σαν να έχει ghosting η οθόνη, σαν να "κολλάει" λίγο. Ο αγγλικό όρος που βρήκα, είναι το soap opera effect.
Το soap opera effect είναι ακριβώς το αντίθετο. Η εικόνα κινείται υπερβολικά στρωτά με 50 ή 60fps.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Έχεις δίκιο όντως είναι το αντίθετο. Από τα βίντεο που βρήκα ονλαιν σε αργή κίνηση μου φάνηκε το ίδιο. Οπότε άκυρο το soap opera effect.
Πάντως ενεργοποίησα και το true motion effect όπως το λέει η LG αλλά δυστυχώς δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι ουσιαστικά.
 


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Γενικά οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών της Intel δεν είναι και ότι καλύτερο για μεγάλες απαιτήσεις αλλά κάνουν τη δουλειά τους.
δεν ξέρω εάν είναι θέμα της κάρτας του επεξεργαστή ή κάτι άλλο. γενικά σύμφωνα με τον οδηγό που έβαλα πιο πάνω αναφέρει αυτό: " Play a test HDR video and press Ctrl+J to show stats. If avg/max rendering stats are >= 35ms, you’re either doing too much madVR processing or your GPU isn’t powerful enough. "

Εμένα δεν φτάνει στο 35ms, οπότε θεωρώ ότι είμαστε καλά.

Τώρα σχετικά με το vsync ουσιαστικά το έβγαλε η intel από τις ρυθμίσεις; γιατί δεν μπορώ να το βρώ. μέσα από το σιτε της ίντελ αναφέρει ένας μοντερειτορ ότι το έβαλαν στο intel command αλλά πως γίνεται να μην παίζει μέσω hdmi.

Επίσης κάτι ακόμη, από το ψάξιμο βρήκα πως για κάποιο λόγο στο rgb δεν μου περνάει 10-bit color depth χωρίς να μου ρίξει την ανάλυση σε 1080p. Μόνο άμα το αλλάξω σε YCbCr 444 πάει σε 4Κ.

Τέλος παρόλο που γράφει 8 μπιτ (σε rgb) ξέρετε εάν το madvr το κάνει passthrough σε υψηλότερα μπιτ; στις πληροφορίες γράφει το εξής

D311 fullscreen windowed (8 bit)
P010, 10 bit, 4:2:0 (DXVA11)

Για το θέμα με το κούνημα στις σκηνές με πλάνα σε κίνηση δεν βρήκα άκρη ακόμη.

edit: Ξέχασα να ποστάρω από το σιτε της ιντελ
 
Last edited:

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Βασικά άκυρο μου το περνάει το rbg 12 bits, αλλά μόνο όταν το hdr είναι ενεργοποιημένο. Το θέμα είναι ότι στις οδηγίες για το hpc madvr γράφει πως από τα windows θα πρέπει να είναι απενεργοποιημένο.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λοιπόν μετά από πάρα πολλές δοκιμές κατάλαβα ότι το θέμα με την κίνηση έχει να κάνει με την τεχνολογία των ολεντ και την αστραπιαία αλλαγή των πίξελ. Οπότε το μόνο που με ζώζει είναι η ρύθμιση truemotion της LG.
Το θέμα τώρα είναι ότι το truemotion σαν επιλογή δεν ανοίγει και είναι γκριζαρισμένο.

Έχω κάνει τα εξής:
1) έχω αλλάξει το input σαν επιλογή από τις ρυθμίσης της LG από pc σε hdmi 4.
2) να απενεργοποιήσω το hdmi dept colour από τις ρυθμίσεις της lg

Στην δεύτερη περίπτωση όταν απενεργοποιώ την επιλογή μου ανοίγει το το truemotion, ΑΛΛΑ μου γυρνάει την ανάλυση από 4κ σε 1080.
Έχωντας ανοίξει ένα ticket στο support της ιντελ και σύμφωνα με το hardware που έχω, έχω δυνατότητα να κάνουν τους παρακάτω συνδυασμούς με τον εξής υπολογιστή:

CPU: i5-13600k (31.0.101.5081/31.0.101.5122 WHQL Certified)
GPU: No GPU (Integrated graphics)
Motherboard: Gigabyte Gaming Z790 X AΧ (BIOS v. F8)
HDMI Cable: FIBBR 8K HDMI Cable 3M (Certified 48Gbps Ultra High Speed HDMI 2.1 Cable)

This HDMI port can operatie at a maximum bandwidth of 18 Gbps via Transition-minimized differential signaling (TMDS) protocol.
  • 4K @ 60 Hz RGB 4:4:4 8-bit = 18 Gbps
  • 4K @ 30 Hz RGB 4:4:4 12-bit = 13.37 Gbps
  • 4K @ 60 Hz YCbCr 4:2:0 12-bit = 13.37 Gbps
  • 4K @ 60 Hz RGB 4:4:4 12-bit = 24.06 Gbps = NOT possible
  • 4K @ 60 Hz RGB 4:4:4 10-bit = 20.05 Gbps = NOT possible
  • 4K @ 60 Hz YCbCr 4:2:2 12-bit = 17.82 Gbps = possible in terms of bandwidth but not supported by Intel hardware. However, the so-called chroma subsampling in 4:2:2 is not common. You don't really need this. If you want to read pixel-perfect text, choose 4:4:4 with a low refresh rate or with 8-bit color depth. If you want to watch videos with HDR and 60 Hz, then choose YCbCr 4:2:0 12-bit.

Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν κλείνω την επιλογή για το hdmi deep colour μου γυρνάει την ανάλυση σε 1080.
Επίσης έχω καταφέρει να το ενεργοποιήσω με RBG 8-bit 4Κ, ΑΛΛΑ μετά δεν μου δίνει επιλογές στο πόσο έντονο το θέλω σε κλίματα από το 0 - 10. Δηλαδή έχει μόνο την επίλογή off και user selection και από κάτω το oled motion σε on/off. Το οποίο δεν είναι το ιδανικό αλλά από το τίποτε... Μήπως μπορώ να το ρυθμίσω από πριν (πχ πριν ενεργοποιήσω την κοινοποίηση οθόνη, όσο είναι ανοικτό το μενού) και να περνάει την επιλογή μετά με ένα απλό on σε RBG 8-bit 4Κ με κλειστό hdmi deep colour; απλά σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να βλέπω live πόσο έντονο χρειάζομαι να είναι ανάλογα την ταινία.

Έχετε κάποια ιδέα γιατί δεν το δέχεται με τίποτε;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.665
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top