Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα παίδες , καταρχήν ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια σας .

Βασικα θελω την γνωμη σας στο συγκεκριμενο θεμα . Έχω εδω και περιπου 6-7 μηνες αγανακτησει με το θεμα ιντερνετ στο σπιτι μου , και για να γραφω και σε φορουμ εχω πια φτασει στα ορια μου . Στον οτε ειμαι περιπου 1 χρονο . Πριν αλλαξω και ερθω στον οτε ημουν στην forthnet και εκει ειχα θεματα με το ιντερνετ , αλλα ειπα να αλλαξω να παω οτε μπας και λυθει το θεμα . Τους πρωτους μηνες συνδεσης με τον οτε , περιπου 4-5 μηνες , το ιντερνετ πηγαινε καλα χωρις καμια αποσυνδεση .

Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη , Θεσσαλονικη περιοχη πυλαια - πανοραμα . Που σημαινει οτι ξερω οτι ειναι λογικο να εχω χαμηλη ταχυτητα εως γελοια ταχυτητα για αυτα που τους πληρωνω , εχω down 6100kbit/sec , up 970kb/sec . Τελος παντων , το θεμα ειναι οτι εστω αυτην την ρημαδα την ταχυτητα δεν την εχω σταθερη γιατι εχω αποσυνδεσεις .

Τις απογευματινες ωρες συνηθως μετα τις 7 μεχρι τις 2 το βραδυ περιπου εχω συχνες αποσυνδεσεις . τις υπολοιπες ωρες ειναι σπανιο να εχω αποσυνδεσεις . οταν γινονται οι αποσυνδεσεις αναβοσβηνουν δυο λαμπακια το dsl και το internet . μου εχουν δωσει το ρουτερ Speedport W 724V . Τι το κανω restart τι το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω 10 λεπτα και μετα το ξαναβαζω , αυτο τον χαβα του .

Παιρνω τηλ στον οτε , με στελνουν τεχνικο τον οποιον τον γνωριζα επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες . Αυτος με λεει οτι το ιντερνετ ερχεται καλα μεχρι το μποξακι , μπαινει σπιτι το μετραει βλεπει οτι εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με εξω και με λεει οτι εχει θεμα η καλωδιωση του σπιτιου . Ειχα τις αμφιβολιες μου , αλλα αντε λεω ας την αλλαξω μπας και ηρεμησω . Αλλαζω λοιπον το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη μπριζα του σπιτιου με το εξωτερικο μποξακι εξω απο το σπιτι . Υποψιν μενω σε μονοκατοικια με κηπο . Το μποξακι ειναι εξω απο το οικοπεδο , και η αρχικη καλωδιωση πηγαινε υπογειως απο το μποξακι και εμπαινε στο σπιτι στην κεντρικη μπριζα . Τωρα , η νεα καλωδιωση ειναι εναεριως απο το κουτακι του οτε σε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι (διαφορετικη απο την προηγουμενη) . Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .

Ξαναφωναζω τεχνικο του οτε , ερχεται αλλος τον οποιον δεν ηξερα , τον οποιον μονο που δεν τον πλακωσα στο ξυλο . Με αφησε για 2 μερες χωρις καν τηλεφωνο και εννοειται ουτε ιντερνετ , δηλαδη το εκανε χειροτερα απο οτι ηταν , μαλλον συνδεσε αλλα καλωδια σε μενα τα οποια ηταν στον αερα (μιλαμε για Τ-ρομπα τεχνικο) . Το θεμα ειναι οτι αφοτου εφυγε μετα απο ωρα μπηκα στο ιντερνετ για να τσεκαρω αν εχει ή οχι . Τεσπα , τον παιρνω τηλ στο κιν του , και με λεει θα ερθω , ηρθε και απλα με αφησε εκει που ημουν , δλδ τηλεφωνο οκ , βραδινες ωρες αποσυνδεσεις . Οταν τον ξαναρωτησα τι προβλημα εχω μου λεει οι καλωδιωσεις σου . ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ , τραβηξα ολοκληρο καλωδιο απο το μποξακι εξω στο κεντρικο μεσα . Με λεει να δω και την εσωτερικη καλωδιωση . Εγω ημουν σιγουρος οτι και στις εσωτερικες καλωδιωσεις ειμαι οκ . Αλλα λεω , ας φωναξω και εναν δικο μου να τελειωνουμε επιτελους και αν εχω δικιο θα τους πρηξω στα τηλεφωνα .

Φωναζω , λοιπον εναν δικο μου τεχνικο τηλεπικοινωνιων ο οποιος μετρησε και ειδε τα παντα , μεχρι και τι αποχρωση εχει ο χαλκος που χρησιμοποιω , που λεει ο λογος . 3ωρες ηταν σπιτι μου . Το μετρησε με argus , το ιδιο μηχανημα που χρησιμοποιουνε οι τεχνικοι του οτε . Ολη η καλωδιωση του σπιτιου ειναι οκ χωρις κανενα λαθος . Μια πιθανη αιτια μου ειπε οτι ισως να ειναι οτι τα φωτα και γενικα τα καλωδια ρευματος μπορει να κανουν παρεμβολες στο καλωδιο του ιντερνετ σε καποιο σημειο . Του εχει ξανατυχει λεει 2-3 φορες τετοια περιπτωση , και εγω το εχω ακουσει . Αλλη πιθανη αιτια ειναι το ρουτερ να ειναι προβληματικο , αλλα δεν στεκει ακριβως γιατι πεφτει συγκεκριμενες ωρες και οχι ολη την ημερα , τεσπα ακομα δεν αλλαξα ρουτερ γιατι δεν εχω .

Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ .

Σας ανεβαζω και τις μετρησεις του ρουτερ μπας και βγαλετε καμια ακρη εσεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αλλαζει το SNR (down) οταν πεφτει , μια παει -5 , μια -17 , ενω οταν εχω κανονικα συνδεση ειναι σταθερο στο 9με9,5 ή καμια φορα στο 17με19 . Eπισης μαζευει πολλα λαθη , και crc και fec , οταν λεω πολλα το εννοω .

Σας κουρασα , το ξερω , αλλα εχω αγανακτησει .

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε γνωμη .
 

Attachments



Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις διακοπές τις μη εργάσιμες ώρες που ολοι γυρνάνε σπιτι τους και ανοίγουν η ασχολούνται με το ίντερνετ οπότε αυξάνεται και ο φορτος εργασίας .
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι παράλογο.

Αφού έχεις ελέγξει καλωδιωσεις, πάρε ένα modem router το οποίο να σου επιτρέπει να αλλάζεις το snr στη σύνδεση σου ώστε να βρεις που είσαι σταθερός όλη τη μέρα.

Γράψε και την εμπειρία σου στο adslgr.com , κάτι θα ξέρουν και αυτοί.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Τα τόσα CRC/FEC errors υποδηλώνουν θέμα με τη γραμμή. Όταν σου λένε ότι φταίει η καλωδίωση δεν εννοούν μόνο την ποιότητα καλωδίων αλλά και ό,τι τα αφορά. Aπό υγρασία λόγω καιρού μέχρι παρεμβολές. To SNR σου σε κάποιες εικόνες είναι απαράδεκτο.

Βάσει του attentuation, χωρίς να λάβεις υπόψιν τις απώλειες, η ταχύτητα -θεωρητικά!- που μπορείς να πιάσεις δεν είναι υψηλή...

att.jpg


Επόμενη στάση: φιλτράκια του σπιτιού, το καλώδιο Ethernet και φυσικά το ρούτερ. Είναι δουλειά του ρούτερ να είναι σταθερό όταν το SNR πηγαίνει κατά διαόλου οπότε μην το αποκλείεις.

Το να πέφτει το ασύρματο ή/και όλο το ίντερνετ όταν κατεβάζεις π.χ. από μtorrent είναι άλλο θέμα.

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις σε τι προφίλ ταχύτητας σε έχουν. Να τους ρωτήσεις αν σου έχουν Fast Path ή Interleave (στη συγκεκριμένη περίπτωση προτιμάμε το δεύτερο). Αυτό που προτάθηκε παραπάνω για το SNR μπορούν να το κάνουν και από τον ΟΤΕ με επακόλουθο τη μειωμένη ταχύτητα.

Μετά από τόση προσπάθεια εκ μέρους σου για τις καλωδιώσεις, να αρχίσεις να ενοχλείς τον ΟΤΕ μεθοδικά. Να τιμήσεις το nick που διάλεξες:

sparta.jpg
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
"Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες ".


To ίδιο περίπου πρόβλημα είχε συγγενής μου στην επαρχία, κατά τη διάρκεια των εορτών. Ήμουν μπροστά όταν ήρθε ο ΟΤΕτζης και της είπε ότι φταίει το καλώδιο στο σπίτι. Μέχρι έξω που μέτρησε ήταν καλά. Πήγε ο άνθρωπος στην επαφή με τη γραμμή και ήταν οξειδωμένη η σύνδεση και με πολύ πρόχειρο τρόπο. Τους το έφερε και τους το έδειξε. Έπεσαν να τον φάνε! Τους το έφτιαξε, λειτουργούν όλα καλά, μέχρι την επόμενη φορά που θα οξειδωθεί ξανά και θα τους φταίει ο (κάθε) ΟΤΕ.

Καλώς ή κακώς, ο πάροχος ευθύνεται έως το σπίτι σου. Μετά τη γραμμή ευθύνεσαι εσύ. Γράφεις ότι έστρωσε άρα κοιτάς πρώτα στο σπίτι σου.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Δοκιμασε και αλλο ρουτερ μηπως φταιει αυτο....ή ζητα αλλαγη ρουτερ.
Θα το δοκιμασω , απλα προς το παρον δεν εχω αλλο ρουτερ ουτε καποιος φιλος εχει....ευχαριστω για την γνωμη
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις διακοπές τις μη εργάσιμες ώρες που ολοι γυρνάνε σπιτι τους και ανοίγουν η ασχολούνται με το ίντερνετ οπότε αυξάνεται και ο φορτος εργασίας .
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι παράλογο.

Αφού έχεις ελέγξει καλωδιωσεις, πάρε ένα modem router το οποίο να σου επιτρέπει να αλλάζεις το snr στη σύνδεση σου ώστε να βρεις που είσαι σταθερός όλη τη μέρα.

Γράψε και την εμπειρία σου στο adslgr.com , κάτι θα ξέρουν και αυτοί.
Την εμπειρια μου την εχω γραψει σε 8 διαφορετικα φορουμ , και εννοειται και στο adslgr.com....

Και εμενα παει εκει το μυαλο μου , οτι φορτωνονται οι γραμμες επειδη ειναι πολλοι οι χρηστες που χρησιμοποιουν το ιντερνετ τους αυτες τις ωρες.....

Μπορεις σε παρακαλω να μου προτεινεις ενα τετοιο ρουτερ που θα μπορω εγω να αλλαξω το snr ? ....εχω κανει την ερευνα μου και εχω καταληξει σε αυτο το ρουτερ βασει αποψεων και κριτικων , ειναι καλο για την τιμη του....

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w89...-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494

απλα το εχω σταμπαρει....θα κανω ολες τις αλλες ανεξοδες ενεργειες και αν δεν λυθει θα παρω αλλο ρουτερ....
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Τα τόσα CRC/FEC errors υποδηλώνουν θέμα με τη γραμμή. Όταν σου λένε ότι φταίει η καλωδίωση δεν εννοούν μόνο την ποιότητα καλωδίων αλλά και ό,τι τα αφορά. Aπό υγρασία λόγω καιρού μέχρι παρεμβολές. To SNR σου σε κάποιες εικόνες είναι απαράδεκτο.

Βάσει του attentuation, χωρίς να λάβεις υπόψιν τις απώλειες, η ταχύτητα -θεωρητικά!- που μπορείς να πιάσεις δεν είναι υψηλή...

View attachment 68437

Επόμενη στάση: φιλτράκια του σπιτιού, το καλώδιο Ethernet και φυσικά το ρούτερ. Είναι δουλειά του ρούτερ να είναι σταθερό όταν το SNR πηγαίνει κατά διαόλου οπότε μην το αποκλείεις.

Το να πέφτει το ασύρματο ή/και όλο το ίντερνετ όταν κατεβάζεις π.χ. από μtorrent είναι άλλο θέμα.

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις σε τι προφίλ ταχύτητας σε έχουν. Να τους ρωτήσεις αν σου έχουν Fast Path ή Interleave (στη συγκεκριμένη περίπτωση προτιμάμε το δεύτερο). Αυτό που προτάθηκε παραπάνω για το SNR μπορούν να το κάνουν και από τον ΟΤΕ με επακόλουθο τη μειωμένη ταχύτητα.

Μετά από τόση προσπάθεια εκ μέρους σου για τις καλωδιώσεις, να αρχίσεις να ενοχλείς τον ΟΤΕ μεθοδικά. Να τιμήσεις το nick που διάλεξες:

View attachment 68438


Παντως για τα crc και τα fec errors , οταν ηρθε ο τεχνικος μου και εβαλε το argus στην τηλεφωνικη κεντρικη μπριζα δεν ανεβασε κανενα crc , ανεβασε μονο 100 fec οσα δηλαδη ανεβασε και εξω απο το σπιτι....αλλα τα fec με ειπε δεν επηρεαζουν την αποσυνδεση μου , δλδ ειναι οκ......Στο ρουτερ μονο εμφανιζοντα τοσα πολλα λαθη.....το αναφερω απλα....

Οσον αφορα την ταχυτητα το ξερω οτι εχω χαμηλη σε σχεση με την θεωρητικα μεγιστη , αλλα ας φτιαξω πρωτα την σταθεροτητα της γραμμης , και η ταχυτητα για μενα ερχεται δευτερη.....

Τα φιλτρακια εχει 3μερες που τα αλλαξα ΟΛΑ , οπως επισης και τα καλωδια του ρουτερ με την μπριζα....

Δεν εχει να κανει με το μtorrent η περιπτωση μου , γιατι εχει τυχει πολλες φορες να κατεβαζω 5-6 ταινιες ταυτοχρονα χωρις κανενα θεμα....

Ρουτερ θα ηθελα να αλλαξω μηπως δω διαφορα , αλλα προς το παρον δεν εχω κανενα αλλο ουτε καποιος φιλος....

Η εικονα σου με τον οτε να και τους 300 ειναι ολα τα λεφτα.....με νιωθεις βλεπω , αυτο εχω και εγω στο μυαλο μου για τον οτε....

Σε ευχαριστω για την γνωμη σου....θα την εχω υποψιν...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
"Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες ".


To ίδιο περίπου πρόβλημα είχε συγγενής μου στην επαρχία, κατά τη διάρκεια των εορτών. Ήμουν μπροστά όταν ήρθε ο ΟΤΕτζης και της είπε ότι φταίει το καλώδιο στο σπίτι. Μέχρι έξω που μέτρησε ήταν καλά. Πήγε ο άνθρωπος στην επαφή με τη γραμμή και ήταν οξειδωμένη η σύνδεση και με πολύ πρόχειρο τρόπο. Τους το έφερε και τους το έδειξε. Έπεσαν να τον φάνε! Τους το έφτιαξε, λειτουργούν όλα καλά, μέχρι την επόμενη φορά που θα οξειδωθεί ξανά και θα τους φταίει ο (κάθε) ΟΤΕ.

Καλώς ή κακώς, ο πάροχος ευθύνεται έως το σπίτι σου. Μετά τη γραμμή ευθύνεσαι εσύ. Γράφεις ότι έστρωσε άρα κοιτάς πρώτα στο σπίτι σου.
Ναι , εστρωσε για 10 μερες , μετα ξανα τα ιδια εδω και 5 μηνες περιπου...το ξερω οτι ο οτε ευθυνεται μεχρι το κουτι του....αλλα οπως ειπα , τους πιστεψα οτι εχει θεμα η καθετη καλωδιωση που συνδεει το κουτι του οτε με το κεντρικο στο σπιτι μου , το αλλαξα , και μετα ξανα σκ@τ@...ελεγξα ολο το σπιτι , ολη την καλωδιωση μου , ειναι οκ , και συνεχιζει να υπαρχει προβλημα....Η ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.....ποσες φορες την ελεγξαμε με τον τεχνικο μου....

Αν υπαρχει προβλημα παρεμβολης , τοτε θα πω οτι ουτε ο οτε φταιει ουτε εγω , ειναι να σου τυχει οπως λεμε.....ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ , ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο Π-ΟΤΕ !

αυτα....ευχαριστω για την αποψη σου...θα την εχω υποψιν
 


Μηνύματα
380
Reaction score
330
Βάλε ένα χύμα καλώδιο από το ρούτερ στον υπολογιστή ( ρίχτω στο πάτωμα ) να ελέξεις αν συνεχίζει το πρόβλημα η όχι . Προσωπικά έχω αλλάξει 3 φορές την εσωτερική εγκατάσταση με ότι καλύτερο σε καλώδια τα οποία όταν είναι χύμα όλα παίζουν υπέροχα όταν εγκατασταθούν αρχίζουν μειωμένη ταχύτητα και διακοπές ( το πρόβλημα είναι μετά το ρούτερ ) . Αυτο που τελικά φταίει ( σε μένα ) είναι ότι για τρία μέτρα η καλωδίαση είναι παράλληλα στη κεντρική παροχή του ρεύματος του σπιτιου και παρόλα τα καλώδια που δοκίμασα δεν γίνεται τίποτα ( και διπλοθωρακισμένα ) . Τελικώς το κομάτι αυτό το ρίχνω εξωτερικά και δουλεύει μιά χαρά ( όταν το βάλω στην αρχική θέση αρχίζει το σόου .... ) . Καλό ξέμπλεγμα !!!!!
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Πες σε οτε να σου αλλαξουν ρουτερ.
θα τους το πω....απλα και αυτοι δεν δινουν ευκολα ρουτερ....πρεπει να δουν οτι δεν δουλευει....τελος παντων , παλαιοτερα θυμαμαι οταν ημουν στην forthnet , μου ειχαν αλλαξει ρουτερ επειδη εκανε μπαμ οτι φταιει το ρουτερ....εκανε ρεσταρτ μονο του , αναβε , εκλεινε κτλ.....τωρα με αυτο το ρουτερ ολα πανε ρολοι μεχρι περιπου τις 7 με 8 το απογευμα....οποτε μπορει να μην με πιστεψουν.....θα το αναφερω εννοειται οτι θελω αλλο ρουτερ
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Βάλε ένα χύμα καλώδιο από το ρούτερ στον υπολογιστή ( ρίχτω στο πάτωμα ) να ελέξεις αν συνεχίζει το πρόβλημα η όχι . Προσωπικά έχω αλλάξει 3 φορές την εσωτερική εγκατάσταση με ότι καλύτερο σε καλώδια τα οποία όταν είναι χύμα όλα παίζουν υπέροχα όταν εγκατασταθούν αρχίζουν μειωμένη ταχύτητα και διακοπές ( το πρόβλημα είναι μετά το ρούτερ ) . Αυτο που τελικά φταίει ( σε μένα ) είναι ότι για τρία μέτρα η καλωδίαση είναι παράλληλα στη κεντρική παροχή του ρεύματος του σπιτιου και παρόλα τα καλώδια που δοκίμασα δεν γίνεται τίποτα ( και διπλοθωρακισμένα ) . Τελικώς το κομάτι αυτό το ρίχνω εξωτερικά και δουλεύει μιά χαρά ( όταν το βάλω στην αρχική θέση αρχίζει το σόου .... ) . Καλό ξέμπλεγμα !!!!!

δεν εχει σχεση το ethernet με το wifi .... το ιδιο πραγμα μου εκανε οταν το δοκιμασα....

δεν ξερω για την περιπτωση σου , καλα κανεις και την αναφερεις για να την εχω υποψιν μου....

στην δικια μου περιπτωση το ιντερνετ πεφτει ΜΟΝΟ τις βραδινες ωρες 7-2 περιπου....και επισης παλαιοτερα (εννοω πριν απο 2χρονια περιπου) δεν ειχα ΠΟΤΕ θεμα αποσυνδεσεων....

το αναφερω αυτο γιατι αμα ειχα θεμα με την εσωτερικη καλωδιωση θα ειχα θεμα ΟΛΗ την μερα , θα ειχα θεμα επισης και παλαιοτερα....τελος παντων....δεν αποκλειω την περιπτωση να εχει θεμα η καλωδιωση μου....αλλα θα σου αναφερω και παραδειγμα ενος γειτονα που και αυτος εχει θεμα με τις αποσυνδεσεις τα βραδια απο τοτε που εχω και εγω.....ΔΕΝ το θεωρω καθολου τυχαιο και καθολου συμπτωματικο....
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
δεν εχει σχεση το ethernet με το wifi .... το ιδιο πραγμα μου εκανε οταν το δοκιμασα....

δεν ξερω για την περιπτωση σου , καλα κανεις και την αναφερεις για να την εχω υποψιν μου....

στην δικια μου περιπτωση το ιντερνετ πεφτει ΜΟΝΟ τις βραδινες ωρες 7-2 περιπου....και επισης παλαιοτερα (εννοω πριν απο 2χρονια περιπου) δεν ειχα ΠΟΤΕ θεμα αποσυνδεσεων....

το αναφερω αυτο γιατι αμα ειχα θεμα με την εσωτερικη καλωδιωση θα ειχα θεμα ΟΛΗ την μερα , θα ειχα θεμα επισης και παλαιοτερα....τελος παντων....δεν αποκλειω την περιπτωση να εχει θεμα η καλωδιωση μου....αλλα θα σου αναφερω και παραδειγμα ενος γειτονα που και αυτος εχει θεμα με τις αποσυνδεσεις τα βραδια απο τοτε που εχω και εγω.....ΔΕΝ το θεωρω καθολου τυχαιο και καθολου συμπτωματικο....
Δέν πρόσεξα ότι αναφερώσουν σε WiFi . Aν στο κάνει μόνο στο WiFi είναι ρούτερ ( ή παρεμβολή από κάτι που κάνει χρήση 2,4 GHz ) . Αν το κάνει και στα δύο είναι ή ρούτερ ή ο πάροχος ( με δεδομένο ότι το καλώδιο που έβαλες είναι οκ - που από ότι είπες είναι οκ ) . Η ακραία κατάσταση είναι να δοκιμάσεις το ρούτερ κατευθείαν στην εξωτερική σύνδεση όχι τίποτα άλλο για μην σου λέω τα περί εσωτερικής καλωδίωσης ( πάντως δοκήμασαι να τους ανακοινώσεις ότι θα διακόψεις και θα αλλάξεις εταιρεία μπάς και ..... ) καλό κουράγιο !!!!

Η άποψή μου είναι πάντως ο πάροχος
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Δέν πρόσεξα ότι αναφερώσουν σε WiFi . Aν στο κάνει μόνο στο WiFi είναι ρούτερ ( ή παρεμβολή από κάτι που κάνει χρήση 2,4 GHz ) . Αν το κάνει και στα δύο είναι ή ρούτερ ή ο πάροχος ( με δεδομένο ότι το καλώδιο που έβαλες είναι οκ - που από ότι είπες είναι οκ ) . Η ακραία κατάσταση είναι να δοκιμάσεις το ρούτερ κατευθείαν στην εξωτερική σύνδεση όχι τίποτα άλλο για μην σου λέω τα περί εσωτερικής καλωδίωσης ( πάντως δοκήμασαι να τους ανακοινώσεις ότι θα διακόψεις και θα αλλάξεις εταιρεία μπάς και ..... ) καλό κουράγιο !!!!

Η άποψή μου είναι πάντως ο πάροχος
Παρακολούθησε από το μπαλκόνι σου τι φώτα κυρίως νέον ανάβουν στην οικοδομή αν έχει μαγαζιά ή τίποτα τρελά χριστουγεννιάτικα λαμπάκια ακριβώς την ώρα που αρχίζουν οι αποσυνδέσεις. Ίσως και σε διπλανό μαγαζί... Δες αν σταματάν τα προβλήματα την ώρα που σβήνουν.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ένας συνάδελφός μου που είχε συνεχείς αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση της γραμμής του σε ευρυζωνική,ανακάλυψε ότι τελικά έφταιγαν οι ασύρματες παγίδες του συναγερμού!
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Δέν πρόσεξα ότι αναφερώσουν σε WiFi . Aν στο κάνει μόνο στο WiFi είναι ρούτερ ( ή παρεμβολή από κάτι που κάνει χρήση 2,4 GHz ) . Αν το κάνει και στα δύο είναι ή ρούτερ ή ο πάροχος ( με δεδομένο ότι το καλώδιο που έβαλες είναι οκ - που από ότι είπες είναι οκ ) . Η ακραία κατάσταση είναι να δοκιμάσεις το ρούτερ κατευθείαν στην εξωτερική σύνδεση όχι τίποτα άλλο για μην σου λέω τα περί εσωτερικής καλωδίωσης ( πάντως δοκήμασαι να τους ανακοινώσεις ότι θα διακόψεις και θα αλλάξεις εταιρεία μπάς και ..... ) καλό κουράγιο !!!!

Η άποψή μου είναι πάντως ο πάροχος

αυριο αυτο ειπα να κανω , να απομονωσω το σπιτι και να δω τι λαθη και τι snr φερνει ο οτε στο ρουτερ....στην μετρηση παντως με το argus του τεχνικου ολα ηταν οκ....θα δουμε

ευχαριστω για την βοηθεια σου....θα τα εχω υποψιν μου....

αν αποδειξω 100% οτι φταιει ο οτε , θα τους ριξω μια πιστολια γερη , και θα τους γραψω εκει που δεν γραφει το στυλο...μεχρι στιγμης παντως δεν φαινεται να εχω θεμα εγω...
[DOUBLEPOST=1484180528][/DOUBLEPOST]
Ένας συνάδελφός μου που είχε συνεχείς αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση της γραμμής του σε ευρυζωνική,ανακάλυψε ότι τελικά έφταιγαν οι ασύρματες παγίδες του συναγερμού!
συναργεμο δν εχω ουτως ή αλλως ... ευχαριστω που το ανεφερες μηπως μου διεφευγε....
[DOUBLEPOST=1484180714][/DOUBLEPOST]
Παρακολούθησε από το μπαλκόνι σου τι φώτα κυρίως νέον ανάβουν στην οικοδομή αν έχει μαγαζιά ή τίποτα τρελά χριστουγεννιάτικα λαμπάκια ακριβώς την ώρα που αρχίζουν οι αποσυνδέσεις. Ίσως και σε διπλανό μαγαζί... Δες αν σταματάν τα προβλήματα την ώρα που σβήνουν.

αυτο το εχω καρατσεκαρει....αλλα δεν παρεμβαλει απο κατι τετοιο....γιατι , πρωτον ειναι αραιωκατοικημενη περιοχη , δεν εχει μαγαζια-μπαρ-ταβερνες κτλ....εχει 4 σπιτια σε ακτινα 100μετρων....δεν πεφτει οταν αναβουν τα φωτα παντως γιατι , παντα μετα τις 2 το βραδυ εχω ιντερνετ κανονικα , ενω τα φωτα ειναι ανοιχτα μεχρι τις 7 το πρωι.....οποτε δεν ειναι αυτο....ευχαριστω που το ανεφερες , αλλα το ειχα ηδη τσεκαρει
 



Μηνύματα
15
Reaction score
2
πες δοκιμαστικα να σου βαλουνε vdsl ,αν εχει στην περιοχη σου.
εδω adsl δεν εχω αδερφε που συγχρονιζει χαμηλοτερα , θα εχω vdsl ? :p οπως και να χει,θα εχω υποψιν μου αυτην την επιλογη,ευχαριστω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.925
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top