Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Εφόσων ειχες θέματα και με το προηγούμενο πάροχο, τότε δε φταίει ο ΟΤΕ.
το σπιτι και οι καλωδιωσεις μου ειναι οκ,αλλαξα ρουτερ,φιλτρα,σπλιτερ,τηλεφωνα,μπριζες,καλωδια τληεφωνικα-dsl αναμεσα στο ρουτερ και στην πριζα οπως επισης αναμεσα στα τηλεφωνα και στηνμπριζα,ελεγξα ολες τις μπριζες με argus και συχρονισαν ολες χωρις λαθη.....λες να φταιω ακομα εγω ? μηπως να βαλω το σπιτι μου σε ροδες και να το παω διπλα στον κατανεμητη ?
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
το σπιτι και οι καλωδιωσεις μου ειναι οκ,αλλαξα ρουτερ,φιλτρα,σπλιτερ,τηλεφωνα,μπριζες,καλωδια τληεφωνικα-dsl αναμεσα στο ρουτερ και στην πριζα οπως επισης αναμεσα στα τηλεφωνα και στηνμπριζα,ελεγξα ολες τις μπριζες με argus και συχρονισαν ολες χωρις λαθη.....λες να φταιω ακομα εγω ? μηπως να βαλω το σπιτι μου σε ροδες και να το παω διπλα στον κατανεμητη ?

Το πρόβλημα είναι μόνο στο Wi-Fi και το απόγευμα; Αν ναι, κάποιος γυρίζει στο σπίτι του, κάτι βάζει μπροστά και δεν έχεις. Κανάλι εκπομπής στο wi-fi έχεις αλλάξει;

Αν σου φταίει ο πάροχος, άλλαξε τον, είναι απλό.

Μπορείς να τραβήξεις προσωρινά και μια απ ευθείας γραμμή από το box στο σπίτι σου. Εκεί θα συνδέσεις το μόντεμ και θα δεις αν συνεχίζει να κάνει νούμερα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
εδω adsl δεν εχω αδερφε που συγχρονιζει χαμηλοτερα , θα εχω vdsl ? :p οπως και να χει,θα εχω υποψιν μου αυτην την επιλογη,ευχαριστω
Μην το λες. Κι εγώ συγχρόνιζα γύρω στα 6-7 με αρκετά προβλήματα, αλλά μπήκε vdsl στην περιοχή μου, και έβαλα 30άρα (δεν ανέβαινε μέχρι 50). Από τότε ησύχασα.
 


Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Μηπως εκεινες τις ωρες καποιος μπαινει στη συνδεση σου και κατεβαζει ασταματητα και την μπλοκαρει;ελεγξες μηπως εχεις ανεπιθυμητους στο wifi σου;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Μην το λες. Κι εγώ συγχρόνιζα γύρω στα 6-7 με αρκετά προβλήματα, αλλά μπήκε vdsl στην περιοχή μου, και έβαλα 30άρα (δεν ανέβαινε μέχρι 50). Από τότε ησύχασα.

Λες να λυθει το προβλημα μου ετσι απλα ? Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να σε βαλουν δοκιμαστικα σε vdsl .... πρεπει να κανεις συμβολαιο....κανω λαθος ? δεν ειμαι σιγουρος
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Διάβασε και αυτό μήπως σε βοηθήσει:

https://www.pcsteps.gr/1382-τι-είναι-το-tracert/
ευχαριστω , αλλα προς το παρον δεν με βοηθησε κατι τετοιο
[DOUBLEPOST=1484356395][/DOUBLEPOST]
Μηπως εκεινες τις ωρες καποιος μπαινει στη συνδεση σου και κατεβαζει ασταματητα και την μπλοκαρει;ελεγξες μηπως εχεις ανεπιθυμητους στο wifi σου;
εννοειται πως το ελεγξα αυτο...ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
κανω αντιγραφη απο αλλο θεμα του τι εκανα εγω και λυθηκε το θεμα μου

ειχα wind adsl για 4-5 χρονια
κ κανοντας το κολπο αν μπορω να το πω ετσι με αιτηση σε αλλο παροχο οταν τελειωναν τα ετησια τοτε συμβολαια ειχα φτασει στο τελος να πληρωνω 12 ευρω για 24 ιντερνετ και 240 λεπτα αν θυμαμαι καλα κλησεις
τα 2 χρονια απο τα 5 ολα ηταν νορμαλ επειτα ομως ξεκινησαν τα προβληματα με αποσυνδεσεις ιντερνετ και πολλα παρα πολλα προβληματα
ομως επειδη πληρωνα ελαχιστα και επισης οσο καιρο ειχα αποσυνδεσεις δεν πληρωνα παγιο εκανα υπομονη
εφτασε ομως στο σημειο να μην εχω ουσιαστικα ιντερνετ και η wind μετα απο διαφορες αλλαγες στις γραμμες στο καφαο
ουσιαστικα μου απαντησε εγγραφως πως δεν μπορει να λυσει το θεμα
αλλαξα λοιπον στον πολυ ακριβοτερο οτε και μετα απο δυο μηνες αλλαγης παροχου εβαλα vdsl τα προβληματα ομως συνεχιστηκαν και εδω μετα απο συντομοτερη ταλαιπωρια και μια καταγγελια στην αρχη τηλεπικοινωνιων προστασια καταναλωτων κτλ ηρθε ο οτε και αλλαξε ολη την εξωτερικη καλωδιωση του τετραγωνου στο οποιο μενω και επισης με συμβουλευεσε να τραβηξω εξωτερικο καλωδιο για ιντερνετ
τα προβληματα απλα τελειωσαν, αν δεν ημουν πελατης οτε δεν θα ειχε γινει αυτη η επισκευη γιατι δεν ειχε γινει οσο χρονια ημουν sth wind κι ας ερχοταν και τεχνικοι οτε
ο γερμανικος οτε ειναι μια εταιρεια ελληνικης φιλοσοφιας της πλακας ομως ειναι μονοπωλιο στις υποδομες αρα μονοδρομος σε πολλες περιπτωσεις


γραψε ενα mail που να περιγραφεις το προβλημα αναλυτικα και να εχει χαρακτηρα τυπου με ταλαιπωρειται καιρο και καταγγελτικο
στειλτο στον οτε και κοινοποιησε το στην αρχη τηλεπικοινωνιων ενωσεις καταναλωτων και οπου αλλου
αυτες οι ενωσεις θα σου στειλουν μειλ παραλαβης της επιστολης σου και μαλιστα αριθμο πρωτοκολλου
κρατα τα
ο οτε υποχρεουται απο τον νομο να σου απαντησει εγγραφως μεσα σε συγκεκριμενο διαστημα
αν δεν το κανει στο διαστημα που προβλεπεται εχει κυρωσεις κηνηγησε το κι αυτο
επισης να δηλωνεις συνεχεια βλαβες στον οτε και να κρατας του κωδικους βλαβων που σου στελνουν σε sms
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
αν δεν ημουν πελατης οτε δεν θα ειχε γινει αυτη η επισκευη γιατι δεν ειχε γινει οσο χρονια ημουν sth wind κι ας ερχοταν και τεχνικοι οτε
Δεν είχε γίνει πιστεύω, γιατί δεν είχες κάνει την καταγγελία στην αρχή τηλεπικοινωνιών όταν ήσουν στην wind.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν είχε γίνει πιστεύω, γιατί δεν είχες κάνει την καταγγελία στην αρχή τηλεπικοινωνιών όταν ήσουν στην wind.
νομιζω δεν μπορουσα επειδη το αναλαμβανε η wind η οποια ηταν ο ενοικιαστης των γραμμων οτε που δεν λειτουργουσαν
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Όταν υπάρχει βλάβη στη γραμμή απ' το καφάο στο σπίτι σου,

είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να την φτιάξει, ακόμη κι αν δεν είσαι στον ΟΤΕ.

Τουλάχιστον αυτό ξέρω και είχε γίνει σε μένα παλαιότερα.

Ήμουν στην ΟΝ και ειδοποίησαν τον ΟΤΕ όταν είδαν βλάβη στη γραμμή μου.

Ήταν υποχρεωμένοι να την φτιάξουν σε 2 εργάσιμες, αλλά μου την έφτιαξαν σε 7 τελικά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Ναι, καλά.

Μέσα Νοεμβρίου άρχισαν κάτι θόρυβοι στο τηλέφωνο του σπιτιού της κυράς που έχει Vodafone.
Αρχές Δεκεμβρίου αυξήθηκαν.
Μέσα Δεκεμβρίου κόπηκε το τελείως διαβρωμένο καλώδιο.
Έτσι είναι ακόμη και η Βόδα περιμένει τον πΟΤΕ. ;)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Γιατί δεν κάνει καταγγελία;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Δεν ξέρω και δεν ασχολούμαι. Μόνο ακούω, που παίρνει συνέχεια και βρίζει τη Βόδα. :D
 

Μηνύματα
63
Reaction score
12
Το καλύτερο ειναι τα παράπονα και η επικοινωνία με τον εκάστοτε πάροχο να γίνεται γραπτώς με mail. Στα mail απαντάνε. Πάντως παίζουν πολλά ρόλο. Το θέμα ειναι να μην έχεις αποσυνδέσεις. Εγω ειχα vdsl ote 50 στην αρχή κλείδωνα στα 49, όσο όμως μπαίνανε συνδρομητές η ταχύτητα μειωνότανε χωρις να κάνω καμία αλλαγή. Εφτασα κάποια στιγμή στα 36. Τελικά μείωσα ταχύτητα και εβαλα 24άρα πάλι και κλειδώνει στα 17. Παίζουν πολλά ρόλο. Απο τα αρχαία καλώδια του δικτύου, μέχρι και τα καλώδια στο σπίτι, οι ενώσεις της διαδρομής κλπ. Απλά βρες κάποιον να καταλάβει το πρόβλημά σου και να ασχοληθεί να το ψάξει. Και αν μπορείς πάρε ενα καλώδιο απευθείας απο τη κολόνα στο σπίτι, έτσι θα ξέρεις οτι δε φταίς εσύ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε για αποσυνδέσεις είναι ο ρούτερ! αναβαθμίζουμε εάν υπάρχει firmware καινούριο, αλλιώς δοκιμάζουμε άλλο!
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Καλησπέρα παίδες , καταρχήν ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια σας .

Βασικα θελω την γνωμη σας στο συγκεκριμενο θεμα . Έχω εδω και περιπου 6-7 μηνες αγανακτησει με το θεμα ιντερνετ στο σπιτι μου , και για να γραφω και σε φορουμ εχω πια φτασει στα ορια μου . Στον οτε ειμαι περιπου 1 χρονο . Πριν αλλαξω και ερθω στον οτε ημουν στην forthnet και εκει ειχα θεματα με το ιντερνετ , αλλα ειπα να αλλαξω να παω οτε μπας και λυθει το θεμα . Τους πρωτους μηνες συνδεσης με τον οτε , περιπου 4-5 μηνες , το ιντερνετ πηγαινε καλα χωρις καμια αποσυνδεση .

Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη , Θεσσαλονικη περιοχη πυλαια - πανοραμα . Που σημαινει οτι ξερω οτι ειναι λογικο να εχω χαμηλη ταχυτητα εως γελοια ταχυτητα για αυτα που τους πληρωνω , εχω down 6100kbit/sec , up 970kb/sec . Τελος παντων , το θεμα ειναι οτι εστω αυτην την ρημαδα την ταχυτητα δεν την εχω σταθερη γιατι εχω αποσυνδεσεις .

Τις απογευματινες ωρες συνηθως μετα τις 7 μεχρι τις 2 το βραδυ περιπου εχω συχνες αποσυνδεσεις . τις υπολοιπες ωρες ειναι σπανιο να εχω αποσυνδεσεις . οταν γινονται οι αποσυνδεσεις αναβοσβηνουν δυο λαμπακια το dsl και το internet . μου εχουν δωσει το ρουτερ Speedport W 724V . Τι το κανω restart τι το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω 10 λεπτα και μετα το ξαναβαζω , αυτο τον χαβα του .

Παιρνω τηλ στον οτε , με στελνουν τεχνικο τον οποιον τον γνωριζα επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες . Αυτος με λεει οτι το ιντερνετ ερχεται καλα μεχρι το μποξακι , μπαινει σπιτι το μετραει βλεπει οτι εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με εξω και με λεει οτι εχει θεμα η καλωδιωση του σπιτιου . Ειχα τις αμφιβολιες μου , αλλα αντε λεω ας την αλλαξω μπας και ηρεμησω . Αλλαζω λοιπον το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη μπριζα του σπιτιου με το εξωτερικο μποξακι εξω απο το σπιτι . Υποψιν μενω σε μονοκατοικια με κηπο . Το μποξακι ειναι εξω απο το οικοπεδο , και η αρχικη καλωδιωση πηγαινε υπογειως απο το μποξακι και εμπαινε στο σπιτι στην κεντρικη μπριζα . Τωρα , η νεα καλωδιωση ειναι εναεριως απο το κουτακι του οτε σε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι (διαφορετικη απο την προηγουμενη) . Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .

Ξαναφωναζω τεχνικο του οτε , ερχεται αλλος τον οποιον δεν ηξερα , τον οποιον μονο που δεν τον πλακωσα στο ξυλο . Με αφησε για 2 μερες χωρις καν τηλεφωνο και εννοειται ουτε ιντερνετ , δηλαδη το εκανε χειροτερα απο οτι ηταν , μαλλον συνδεσε αλλα καλωδια σε μενα τα οποια ηταν στον αερα (μιλαμε για Τ-ρομπα τεχνικο) . Το θεμα ειναι οτι αφοτου εφυγε μετα απο ωρα μπηκα στο ιντερνετ για να τσεκαρω αν εχει ή οχι . Τεσπα , τον παιρνω τηλ στο κιν του , και με λεει θα ερθω , ηρθε και απλα με αφησε εκει που ημουν , δλδ τηλεφωνο οκ , βραδινες ωρες αποσυνδεσεις . Οταν τον ξαναρωτησα τι προβλημα εχω μου λεει οι καλωδιωσεις σου . ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ , τραβηξα ολοκληρο καλωδιο απο το μποξακι εξω στο κεντρικο μεσα . Με λεει να δω και την εσωτερικη καλωδιωση . Εγω ημουν σιγουρος οτι και στις εσωτερικες καλωδιωσεις ειμαι οκ . Αλλα λεω , ας φωναξω και εναν δικο μου να τελειωνουμε επιτελους και αν εχω δικιο θα τους πρηξω στα τηλεφωνα .

Φωναζω , λοιπον εναν δικο μου τεχνικο τηλεπικοινωνιων ο οποιος μετρησε και ειδε τα παντα , μεχρι και τι αποχρωση εχει ο χαλκος που χρησιμοποιω , που λεει ο λογος . 3ωρες ηταν σπιτι μου . Το μετρησε με argus , το ιδιο μηχανημα που χρησιμοποιουνε οι τεχνικοι του οτε . Ολη η καλωδιωση του σπιτιου ειναι οκ χωρις κανενα λαθος . Μια πιθανη αιτια μου ειπε οτι ισως να ειναι οτι τα φωτα και γενικα τα καλωδια ρευματος μπορει να κανουν παρεμβολες στο καλωδιο του ιντερνετ σε καποιο σημειο . Του εχει ξανατυχει λεει 2-3 φορες τετοια περιπτωση , και εγω το εχω ακουσει . Αλλη πιθανη αιτια ειναι το ρουτερ να ειναι προβληματικο , αλλα δεν στεκει ακριβως γιατι πεφτει συγκεκριμενες ωρες και οχι ολη την ημερα , τεσπα ακομα δεν αλλαξα ρουτερ γιατι δεν εχω .

Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ .

Σας ανεβαζω και τις μετρησεις του ρουτερ μπας και βγαλετε καμια ακρη εσεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αλλαζει το SNR (down) οταν πεφτει , μια παει -5 , μια -17 , ενω οταν εχω κανονικα συνδεση ειναι σταθερο στο 9με9,5 ή καμια φορα στο 17με19 . Eπισης μαζευει πολλα λαθη , και crc και fec , οταν λεω πολλα το εννοω .

Σας κουρασα , το ξερω , αλλα εχω αγανακτησει .

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε γνωμη .
...... επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες....

Αυτο ισχυει, η το εγραψες ετσι ?

Διοτι αν οντως ισχυει το ποστ σου δεν εχει κανενα νοημα (θα επρεπε να ξερεις). *

Και κυριως μην ξεχασεις να κανεις αυτο......
Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ .
* τουλαχιστον .
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Πες μας αν θες και γι αυτό Κωστάκη:

Μέσα Νοεμβρίου άρχισαν κάτι θόρυβοι στο τηλέφωνο του σπιτιού της κυράς που έχει Vodafone.
Αρχές Δεκεμβρίου αυξήθηκαν.
Μέσα Δεκεμβρίου κόπηκε το τελείως διαβρωμένο καλώδιο.
Έτσι είναι ακόμη και η Βόδα περιμένει τον πΟΤΕ. ;)
 


Μηνύματα
15
Reaction score
2
κανω αντιγραφη απο αλλο θεμα του τι εκανα εγω και λυθηκε το θεμα μου

ειχα wind adsl για 4-5 χρονια
κ κανοντας το κολπο αν μπορω να το πω ετσι με αιτηση σε αλλο παροχο οταν τελειωναν τα ετησια τοτε συμβολαια ειχα φτασει στο τελος να πληρωνω 12 ευρω για 24 ιντερνετ και 240 λεπτα αν θυμαμαι καλα κλησεις
τα 2 χρονια απο τα 5 ολα ηταν νορμαλ επειτα ομως ξεκινησαν τα προβληματα με αποσυνδεσεις ιντερνετ και πολλα παρα πολλα προβληματα
ομως επειδη πληρωνα ελαχιστα και επισης οσο καιρο ειχα αποσυνδεσεις δεν πληρωνα παγιο εκανα υπομονη
εφτασε ομως στο σημειο να μην εχω ουσιαστικα ιντερνετ και η wind μετα απο διαφορες αλλαγες στις γραμμες στο καφαο
ουσιαστικα μου απαντησε εγγραφως πως δεν μπορει να λυσει το θεμα
αλλαξα λοιπον στον πολυ ακριβοτερο οτε και μετα απο δυο μηνες αλλαγης παροχου εβαλα vdsl τα προβληματα ομως συνεχιστηκαν και εδω μετα απο συντομοτερη ταλαιπωρια και μια καταγγελια στην αρχη τηλεπικοινωνιων προστασια καταναλωτων κτλ ηρθε ο οτε και αλλαξε ολη την εξωτερικη καλωδιωση του τετραγωνου στο οποιο μενω και επισης με συμβουλευεσε να τραβηξω εξωτερικο καλωδιο για ιντερνετ
τα προβληματα απλα τελειωσαν, αν δεν ημουν πελατης οτε δεν θα ειχε γινει αυτη η επισκευη γιατι δεν ειχε γινει οσο χρονια ημουν sth wind κι ας ερχοταν και τεχνικοι οτε
ο γερμανικος οτε ειναι μια εταιρεια ελληνικης φιλοσοφιας της πλακας ομως ειναι μονοπωλιο στις υποδομες αρα μονοδρομος σε πολλες περιπτωσεις


γραψε ενα mail που να περιγραφεις το προβλημα αναλυτικα και να εχει χαρακτηρα τυπου με ταλαιπωρειται καιρο και καταγγελτικο
στειλτο στον οτε και κοινοποιησε το στην αρχη τηλεπικοινωνιων ενωσεις καταναλωτων και οπου αλλου
αυτες οι ενωσεις θα σου στειλουν μειλ παραλαβης της επιστολης σου και μαλιστα αριθμο πρωτοκολλου
κρατα τα
ο οτε υποχρεουται απο τον νομο να σου απαντησει εγγραφως μεσα σε συγκεκριμενο διαστημα
αν δεν το κανει στο διαστημα που προβλεπεται εχει κυρωσεις κηνηγησε το κι αυτο
επισης να δηλωνεις συνεχεια βλαβες στον οτε και να κρατας του κωδικους βλαβων που σου στελνουν σε sms


εγω ελπιζω να μην φτασω σε αυτο το σημειο....δουλεια δεν εχουμε ασχολουμαστε με τον οτε , και τις εργασιες που θα επρεπε να κανει ο ιδιος ο οτε.....θα το εχω κατα νου φιλε , και σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου
[DOUBLEPOST=1484498984][/DOUBLEPOST]
νομιζω δεν μπορουσα επειδη το αναλαμβανε η wind η οποια ηταν ο ενοικιαστης των γραμμων οτε που δεν λειτουργουσαν

για τετοιου ειδους βλαβες φταιει ο οτε αποκλειστικα και μονο.....ο οποιοσδηποτε αλλος παροχος δεν μπορει να κανει κατι για τετοια βλαβη.....η wind , forthnet κτλ δεν εχουν περασει γραμμες δικτυου υπογειως, απλα εχουν τα δικα τους dslam,κεντρα,κατανεμητες , και νοικιαζουν οπως ειπες τις γραμμες απο τον οτε ....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.322
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top