Πρόβλημα με κωδικοποίηση AC3

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Όλες σχεδόν οι ταινίες του Netflix έχουν κωδικοποίηση ήχου AC3 με αποτέλεσμα να μην παίζουν ούτε στο Sony X800 ούτε στο Mede8er Med400X2S. Έχετε καμία λύση ?
Υπάρχει κάποιο 4Κ media player που να αποκωδικοποιεί τον συγκεκριμένο αλγόριθμο ήχου ?
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Όλες σχεδόν οι ταινίες του Netflix έχουν κωδικοποίηση ήχου AC3 με αποτέλεσμα να μην παίζουν ούτε στο Sony X800 ούτε στο Mede8er Med400X2S. Έχετε καμία λύση ?
Υπάρχει κάποιο 4Κ media player που να αποκωδικοποιεί τον συγκεκριμένο αλγόριθμο ήχου ?

Και οι δυο συσκευες που αναφερεται εμπορουν να αποκοδοικωποιήσουν AC3.
Μήπως είναι κάτι άλλο; Έχετε δηλώσει και στα δυο, στις ρυθμίσεις στο κομμάτι του ήχου, να έχουν έξοδο bitstream και όχι pcm;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Βασικά δεν μας διευκρινίζεις ξεκάθαρα τι θες.

Να κάνει ο media player το decoding του AC-3 / E-AC3 ώστε να αναπαράγει τον ήχο η τηλεόρασή σου ?
Να στέλνει bitstream ( not decoded ) το AC-3/E-AC3 stream μέσω HDMI / Optical σε AV Receiver για να κάνει αυτός την αποκωδικοποίηση ?

Ανάλογα το τι από τα 2 θες να κάνεις, αλλάζει η ρύθμιση που θα βάλεις στα Audio Output settings του player σου.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
@Μανώλης Κ. @billpeppas Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα player τα έχω ήδη σε bitstream(Med8er) & auto (Sony), ο ήχος περνάει μέσω του HDMI στον AV (Marantz 6013) για να βγαίνει από τα ηχεία (όχι τηλεόραση). Το μήνυμα που παίρνω στο Sony είναι "Audio Format Not Supported" & στο Med8er παίζει ο ήχος με πάρα πολλές διακοπές (σκαλοπάτια), σε σημείο που είναι αδύνατο να δεις ταινία.
Πουθενά αλλού δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον ήχο, μόνο με ταινίες του Netflix, γι' αυτό υπέθεσα ότι κάτι δεν πάει καλά με τη συγκεκριμένη κωδικοποίηση.
Edit: Ψάχνοντας μόλις τώρα βρήκα αυτό. Άρα μάλλον ούτε το Χ800 υποστηρίζει E-AC3...>:(:(
Επανέρχομαι λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα, ξέρετε κάποιο 4Κ player που να υποστηρίζει το εν λόγω φορμά ήχου ?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
@Μανώλης Κ. @billpeppas Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα player τα έχω ήδη σε bitstream(Med8er) & auto (Sony), ο ήχος περνάει μέσω του HDMI στον AV (Marantz 6013) για να βγαίνει από τα ηχεία (όχι τηλεόραση). Το μήνυμα που παίρνω στο Sony είναι "Audio Format Not Supported" & στο Med8er παίζει ο ήχος με πάρα πολλές διακοπές (σκαλοπάτια), σε σημείο που είναι αδύνατο να δεις ταινία.
Πουθενά αλλού δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον ήχο, μόνο με ταινίες του Netflix, γι' αυτό υπέθεσα ότι κάτι δεν πάει καλά με τη συγκεκριμένη κωδικοποίηση.
Edit: Ψάχνοντας μόλις τώρα βρήκα αυτό. Άρα μάλλον ούτε το Χ800 υποστηρίζει E-AC3...>:(:(
Επανέρχομαι λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα, ξέρετε κάποιο 4Κ player που να υποστηρίζει το εν λόγω φορμά ήχου ?
Αφαίρεσε απο το file μερικούς υπότιτλους ..
Αυτό για το mede8er.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
@Μανώλης Κ. @billpeppas Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα player τα έχω ήδη σε bitstream(Med8er) & auto (Sony), ο ήχος περνάει μέσω του HDMI στον AV (Marantz 6013) για να βγαίνει από τα ηχεία (όχι τηλεόραση). Το μήνυμα που παίρνω στο Sony είναι "Audio Format Not Supported" & στο Med8er παίζει ο ήχος με πάρα πολλές διακοπές (σκαλοπάτια), σε σημείο που είναι αδύνατο να δεις ταινία.
Πουθενά αλλού δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον ήχο, μόνο με ταινίες του Netflix, γι' αυτό υπέθεσα ότι κάτι δεν πάει καλά με τη συγκεκριμένη κωδικοποίηση.
Edit: Ψάχνοντας μόλις τώρα βρήκα αυτό. Άρα μάλλον ούτε το Χ800 υποστηρίζει E-AC3...>:(:(
Επανέρχομαι λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα, ξέρετε κάποιο 4Κ player που να υποστηρίζει το εν λόγω φορμά ήχου ?
Δοκίμασε στο Mede8er αυτό που λέει ο nemesi54 ( δεν το γνωρίζω, κάτι θα ξέρει για να το λέει ).

Αλλιώς εναλλακτικές σίγουρες είναι το nVIDIA Shield TV ( 2019 ) / Pro
[ and my favorite, HTPC, the one to rule them all ]
 


Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Δοκίμασε στο Mede8er αυτό που λέει ο nemesi54 ( δεν το γνωρίζω, κάτι θα ξέρει για να το λέει ).
Τι εννοεί ο ποιητής ακριβώς ?
Πολλά παλαιότερα players τρώνε κόλλημα με τα υπερβολικά πολλά streams υποτίτλων των Netflix releases.
Δεν ξέρω αν στην περίπτωση του φίλου συμβαίνει το ίδιο αλλά αξίζει να δοκιμάσει πριν αγοράσει άλλο μηχάνημα.

Edit : Για τοπικό αρχείο δεν μιλάμε?
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Edit : Για τοπικό αρχείο δεν μιλάμε?
Ναι, δεν μιλάμε για streaming αλλά για αρχείο κατεβασμένο στο δίσκο.
Αλλιώς εναλλακτικές σίγουρες είναι το nVIDIA Shield TV ( 2019 ) / Pro
Τίποτα πιο φθηνό δεν παίζει, πχ Xiaomi Mi Box S ?
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Το προβλημα ειναι μονο στα αρχεια που εχουν ηχο E-AC3;

Αν ναι, μια (προσωρινη) λυση ειναι η επανακωδικοποιηση μόνο του ηχητικου stream σε καποιο πιο "φιλικο" φορμα (οπως AC3 ή AAC) με καποιο δωρεαν προγραμμα οπως το XMedia Recode
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Τίποτα πιο φθηνό δεν παίζει, πχ Xiaomi Mi Box S ?
15 Οκτωβρίου βγαίνει το καινούργιο Chromecast.
OK, σίγουρα θα πάρει λίγο καιρό να υπάρξει διαθεσιμότητα, αλλά δεν φαντάζομαι και πολύ.

Η τιμή του θα είναι 60 λίρες στην Αγγλία, πες εγώ σου λέω να σου κοστίσει 80€ με έξοδα αποστολής κλπ.
Νομίζω είναι τίμια πρόταση για συσκευή που μόλις κυκλοφόρησε και υποστηρίζει Dolby Vision, Atmos κλπ., που δεν υποστηρίζει το Mi Box S.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
15 Οκτωβρίου βγαίνει το καινούργιο Chromecast.
OK, σίγουρα θα πάρει λίγο καιρό να υπάρξει διαθεσιμότητα, αλλά δεν φαντάζομαι και πολύ.

Η τιμή του θα είναι 60 λίρες στην Αγγλία, πες εγώ σου λέω να σου κοστίσει 80€ με έξοδα αποστολής κλπ.
Νομίζω είναι τίμια πρόταση για συσκευή που μόλις κυκλοφόρησε και υποστηρίζει Dolby Vision, Atmos κλπ., που δεν υποστηρίζει το Mi Box S.
Έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει Bitstreaming HD Audio formats το νέο chromecast δυστυχώς.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει Bitstreaming HD Audio formats το νέο chromecast δυστυχώς.
Πολλά δεν κάνει σαν media player.
Σαν streamer βέβαια είναι το αντίθετο.

Και είναι streamer, όχι media player.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει Bitstreaming HD Audio formats το νέο chromecast δυστυχώς.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς. Το Chromecast μόνο μία έξοδο έχει, την HDMI.

Οπότε λες πως αν συνδέσεις το Chromecast πάνω σε έναν AVR και του δώσεις να παίξει κάτι με ήχο Atmos, δεν θα δουλέψει; Τότε τι εννοεί όταν λέει ότι υποστηρίζει Atmos;

Πολλά δεν κάνει σαν media player.
Σαν streamer βέβαια είναι το αντίθετο.

Και είναι streamer, όχι media player.
Είστε σίγουροι ότι μιλάτε για το καινούργιο Chromecast; Με το τηλεκοντρόλ και το Google TV λειτουργικό; Αν δεν είναι αυτό media player, τότε τι είναι;
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624

First, the good:
  • Dynamic Range Switching works well in most apps (Tested Netflix, Disney+, Amazon Prime, Plex, Kodi)
    • Correctly switches between Rec. 709 & Rec. 2020 color spaces
    • Doesn't work in Movies Anywhere for some reason
  • Passes through correct HDR10 metadata, including MaxCLL, and MaxFALL
  • Chroma upsampling is good, the same as other recent Amlogic chipset-based devices I've tested (ODroid N2)
  • Supports CEC and IR remote control
  • Speed is really good, not up to the Shield TV, but it's also 1/3 the price or less
  • Frame rate can be manually set, only 23.976Hz, 25Hz, 29.97Hz, 50Hz, and 59.94Hz supported
    • The UI shows them as whole integer frame rates, but I've confirmed via HDFury Integral 2 that they are not actually integer frame rates
Now, the bad:
  • HDR10 content has raised black levels
  • No passthrough of Lossless Audio Codecs
  • No automatic refresh rate switching
    • Refresh rate app does not work
    • No automatic refresh rate toggle in settings
      • Confused by this one, I thought I saw it reported somewhere else that it does, but nothing exists that I can find
    • Plex & Kodi don't support automatic refresh rate switching
  • MPEG2 Live TV direct plays in Plex, but has pretty bad stuttering issues, whether interlaced or progressive (maybe being software decoded?)
  • Voice search does not support Plex/Kodi
  • 24.00, 60.00 refresh rates are not supported, even when manually setting
 
Last edited:




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Shield or PC ( προσωπικά το 2ο χωρίς την παραμικρή σκέψη, πάντα θα βρείς κάτι που δεν θα στο κάνει το Shield/Oppo/Zappiti/WhateverBox )
Πρώτον, το σιλντ έχει 2 κατοσταρικα βρε, τι πισί να κάνεις με αυτά τα λεφτά;

Και δεύτερον, έχω σιλντ και οππο, και δεν έχω βρει κάτι που να με δυσκόλεψε..

ΥΓ. Πισι με γουίντοουζ και λοιπά ντράβαλα δε θέλω να ξαναβάλω ποτέ.
Είχα για χρόνια htpc, δε ξαναγυρναω στα παλιά. Πλέον ένα σιλντ μου φτάνει, κι ένα οππο (εννοείται με jailbreak, καθώς με το μαμά φιρμγουερ είναι εντελώς άχρηστο) για τα ρέστα.
Την εποχή που είχαμε htpc οι περισσότεροι, τα λίγα διαθέσιμα κινέζικα media players ήταν έτσι κι έτσι, είχαν διάφορα θέματα. Τώρα τι θέμα έχει το σιλντ; τίποτα, μηδέν.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top