Πρόβλημα με κωδικοποίηση AC3

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Πρώτον, το σιλντ έχει 2 κατοσταρικα βρε, τι πισί να κάνεις με αυτά τα λεφτά;

Και δεύτερον, έχω σιλντ και οππο, και δεν έχω βρει κάτι που να με δυσκόλεψε..

ΥΓ. Πισι με γουίντοουζ και λοιπά ντράβαλα δε θέλω να ξαναβάλω ποτέ.
Είχα για χρόνια htpc, δε ξαναγυρναω στα παλιά. Πλέον ένα σιλντ μου φτάνει, κι ένα οππο (εννοείται με jailbreak, καθώς με το μαμά φιρμγουερ είναι εντελώς άχρηστο) για τα ρέστα.
Την εποχή που είχαμε htpc οι περισσότεροι, τα λίγα διαθέσιμα κινέζικα media players ήταν έτσι κι έτσι, είχαν διάφορα θέματα. Τώρα τι θέμα έχει το σιλντ; τίποτα, μηδέν.
Αν πάρεις ένα refurbished Dell ή HP με 150 ευρά (i3 ή i5) και μάλιστα με συμμαζεμένο μέγεθος παίζεις πολύ περισσότερα πράγματα απ' τα media κουτάκια... ακολουθείς πιο εύκολα τις εξελίξεις κλπ κλπ

Όσο για τα windows... έχουν βελτιωθεί πολύ από τότε που έπαιζες (παίζαμε) με τα XP.

dell.jpg

Τέλος πάντων, όπως βολεύεται ο καθένας...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Στα κλειστά μηχανάκια πάντα υπάρχει η πιθανότητα να βρεθεί κάτι στο μέλλον που δεν θα κάνουν. Aν το θες πρέπει να πάρεις το επόμενο.
Με το HTPC μου πχ, αν θέλω να το κάνω να παίζει 4Κ, γιατί ο Core 2 Duo του 2009 δεν, αλλάζω μητρική και επεξεργαστή με λιγότερα από το Shield και είμαι πάλι τούμπανο για να επόμενα πολλά χρόνια, και upgradable.
Δεν το έχω για streaming γιατί δεν τα μπορώ να πληκτρολόγια στον καναπέ από τα 3.5m στην 46αρα. Έχω το Mi Box για Netflix. Αρχεία μόνο HTPC.
Επίσης πχ αν θέλεις 10GB δίκτυο με τις έτοιμες λύσεις το ξεχνάς. Στο HTPC μία καρτούλα είναι, 60€ - 70€ έχει. 😉
Βρες μου πχ ένα κουτί έτοιμο του 2009 που να παίζει HD Audio formats σήμερα. Εγώ έχω στο HTPC του 2009 και μου κόστισε 50€.😉
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Πρώτον, το σιλντ έχει 2 κατοσταρικα βρε, τι πισί να κάνεις με αυτά τα λεφτά;

Και δεύτερον, έχω σιλντ και οππο, και δεν έχω βρει κάτι που να με δυσκόλεψε..

ΥΓ. Πισι με γουίντοουζ και λοιπά ντράβαλα δε θέλω να ξαναβάλω ποτέ.
Είχα για χρόνια htpc, δε ξαναγυρναω στα παλιά. Πλέον ένα σιλντ μου φτάνει, κι ένα οππο (εννοείται με jailbreak, καθώς με το μαμά φιρμγουερ είναι εντελώς άχρηστο) για τα ρέστα.
Την εποχή που είχαμε htpc οι περισσότεροι, τα λίγα διαθέσιμα κινέζικα media players ήταν έτσι κι έτσι, είχαν διάφορα θέματα. Τώρα τι θέμα έχει το σιλντ; τίποτα, μηδέν.
Με 250 και καλά finds στα μεταχειρισμένα βγάζεις και αξιότιμο PCακι για το σαλόνι.

Να σε δυσκολέψει τώρα άμεσα κάτι μάλλον όχι ( με αστερίσκο ναι, το tone mapping HDR -> SDR για προβολέα ).
Αλλά δεν σου υπόσχεται κανείς μετέπειτα υποστήριξη στα κουτάκια, ακόμα και η nVIDIA μπορεί άνετα να παρατήσει το Shield του 19 στάσιμο από το 21 και έπειτα.
Εύκολα βγαίνει νέο video codec και οι εταιρίες κυκλοφορούν νέο box αντί να αναβαθμίσουν ( όπου γίνεται φυσικά ) τα υπάρχοντα ή και λίγο παλιότερα box με support για το νέο codec.
Αν δε αλλάξει κάτι πιο "ριζικό", όπως π.χ. νέο format surround ήχου από Dolby / DTS, την έκατσες, δεν υπάρχει περίπτωση να υποστηρίξει νέο πρότυπο υπάρχον media player ( εδώ με το ζόρι αναβαθμίζουν τους processors & AV Receivers ).

Και πάντα υπάρχει και το... περίεργο αρχείο εδώ και εκεί που δεν παίζει σωστά ή και καθόλου σε android/other media player ( παλιότερα ειδικά στα Popcorn Hour γινότανε χαμός π.χ., codec που υποστήριζε μόλις έκανες pause μετά δεν έπαιζε σωστά, αρχείο με αρκετούς υπότιτλους κρασάριζε τον player, κ.ο.κ. ).

Ωραία η ευκολία του shield / android box / whatever, αλλά τις δυνατότητες, την διάρκεια στον χρόνο και τα εξτρά που μπορεί να κάνει ένα PC δεν το πιάνουν τα box ούτε τον επόμενο αιώνα :p

Για τον χειρισμό, ευτυχώς έχουν βγεί πολλά gadget στον τομέα αυτό πλέον.

Δεν βάζω καν στο παιχνίδι το τι output βγάζουν τα box για όποιον τον ενδιαφέρει η όσο πιο κοντά στο reference level εικόνα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Σχετικά με το output. Παλιά είχα βάλει στο HTPC κάρτα για ψηφιακή και δορυφορική 📡 τηλεόραση.
Την εικόνα που είχα, ακόμα και σε upscale στα SD δεν την είχα πουθενά, ακόμα και από μεταγενέστερα μηχανάκια όπως Opticum και Edision εκατοντάδων Euro. Δεν υπήρχε αυτό το πράγμα, η διαφορά ήταν ορατή ακόμα και από τα 3.5m στη 46αρα. Απίστευτη εικόνα. Δεν μπορούσα να δω κάτι άλλο εκτός από αυτό.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ποιο είναι το htpc αυτό, στο οποίο θα κοτσαρεις δίσκο με 4k ταινίες και θα δεις hdr περιεχόμενο με το καλημέρα, με κόστος 200 ευρώ και με λειτουργικό που θα μπουταρει και αυριο και ας έχει ανάδρομο Ερμή η Microsoft και δε θα θέλω 45 ωρες θεάσεις βίντεο στο YouTube και άλλες τόσες διάβασμα στα φόρα για να βγάλω εικόνα της προκοπής, να καταναλώνει 15 βαττ και όχι 300, να πάω να το πάρω χτες να βάλω και στο πατάρι να βλέπουν οι κατσαρίδες
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.885
Ποιο είναι το htpc αυτό, στο οποίο θα κοτσαρεις δίσκο με 4k ταινίες και θα δεις hdr περιεχόμενο με το καλημέρα, με κόστος 200 ευρώ και με λειτουργικό που θα μπουταρει και αυριο και ας έχει ανάδρομο Ερμή η Microsoft και δε θα θέλω 45 ωρες θεάσεις βίντεο στο YouTube και άλλες τόσες διάβασμα στα φόρα για να βγάλω εικόνα της προκοπής, να καταναλώνει 15 βαττ και όχι 300, να πάω να το πάρω χτες να βάλω και στο πατάρι να βλέπουν οι κατσαρίδες
Εγώ που δεν είμαι τσίπης σαν εσένα :tongue: , δίνω και 500.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Ποιο είναι το htpc αυτό, στο οποίο θα κοτσαρεις δίσκο με 4k ταινίες και θα δεις hdr περιεχόμενο με το καλημέρα, με κόστος 200 ευρώ και με λειτουργικό που θα μπουταρει και αυριο και ας έχει ανάδρομο Ερμή η Microsoft και δε θα θέλω 45 ωρες θεάσεις βίντεο στο YouTube και άλλες τόσες διάβασμα στα φόρα για να βγάλω εικόνα της προκοπής, να καταναλώνει 15 βαττ και όχι 300, να πάω να το πάρω χτες να βάλω και στο πατάρι να βλέπουν οι κατσαρίδες
Αν δεν κάνεις τίποτα στον madVR πέραν του tone mapping,
παίρνεις i5-2400 + Mobo + 8GB RAM + 128GB SSD + 350W Corsair VS PSU + GTX 1050 Ti από τα μεταχειρισμένα και είσαι άρχοντας.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το media player δε θα το πάρω σε κομμάτια από τον κινέζο, έτοιμο θα το πάρω. Με remote control, με κουτί και εγγύηση, με το κλειδί στο χέρι. Τα παραπάνω parts δεν περιλαμβανουν ούτε κουτί ή remote, ούτε λειτουργικό ούτε τον άνθρωπο να στήσει το λειτουργικό ούτε εγγύηση και σίγουρα δεν κοστίζουν κάτω από 200 ευρω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Μεταχειρισμένο μιντιαπλέιερ με τλιαντα εβλό.

Μπίτ δις μαδεφακερς των μεταχειρισμένων
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Όπως έλεγε μια Ολλανδική φιγούρα, "with peanuts you buy monkeys" :D

Αν το Shield έρχεται στα 230€, αν μπορείς να βγάλεις PC στα 350€, εγω προσωπικά θα προτιμούσα το 2ο.

Το μόνο σίγουρο είναι, πως με τα media player < 150€ προκοπή δεν θα κάνεις, πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.885
Μια λύση για το AC3 ζήτησε ο άνθρωπος....

:focus:
Αν έχω καταλάβει καλά: δεν θέλουμε media player με εφαρμογή netflix, αλλά που να παίζει ταινίες με ήχο AC3.

Τότε το media player που κάνει (σχεδόν) τα πάντα, και σίγουρα παίζει AC3 είναι το Dune HD Realbox 4K στα 170€.
Άλλο επίσης καλό player το Zidoo Z9X στα 205€. Και τα 2 από futeko.com

Αν δεν έχω καταλάβει καλά και ψάχνουμε media player με εφαρμογή Netflix, τότε nVidia Shield TV Pro από amazon.co.uk και τα μυαλά στα κάγκελα.

ΥΓ Όσο προλαβαίνουμε και αν ενδιαφέρει, χτυπάμε το Shield, είναι η πρώτη φορά που το πετυχαίνω διαθέσιμο.
 




Μηνύματα
1.364
Reaction score
4.590
Ποιο είναι το htpc αυτό, στο οποίο θα κοτσαρεις δίσκο με 4k ταινίες και θα δεις hdr περιεχόμενο με το καλημέρα, με κόστος 200 ευρώ και με λειτουργικό που θα μπουταρει και αυριο και ας έχει ανάδρομο Ερμή η Microsoft και δε θα θέλω 45 ωρες θεάσεις βίντεο στο YouTube και άλλες τόσες διάβασμα στα φόρα για να βγάλω εικόνα της προκοπής, να καταναλώνει 15 βαττ και όχι 300, να πάω να το πάρω χτες να βάλω και στο πατάρι να βλέπουν οι κατσαρίδες
Εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ αυτό https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s...16-gb-speicher-250-gb-ssd/1536006747-228-1995 αλλά με επεξεργαστή I5 2500κ 2ης γενιάς, 2 δισκους των 2 και 4 τερρα για ταινιες και 1 ssd για το λειτουργικο, σεταρισμένο για αφύπνιση μέσω LAN (WoL) windows 10 , εγκατεστημένο τον plex server και σε συνδυασμό με ενα fire stick 4k των 60 ευρώ (ξόδεψα συνολικά 210 ευρώ)βλέπω 4k ταινίες hdr και dolby vision ,ο επεξεργαστής του κάνει transcoding ακόμα και τα true HD αρχεία σε DD plus χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν καταναλώνει βέβαια 15 βαττ αλλά 70 με 95 βαττ συν τα 5 του stick.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η συζήτηση δε γίνεται για εσάς που γνωρίζετε να στήσετε το μηχάνημα, η για μένα που βαριέμαι να στήνω μηχανήματα ή δε θέλω η οτιδηποτε άλλο. Γίνεται για το μέσο χρήστη. Πέραν αυτού, η σύγκριση καινούργιου με εγγύηση προϊόντος με υπολογιστή δεκαετίας με μηδενική εγγύηση, με απαραιτητες γνώσεις στησίματος Plex και τα windows και το wake on lan είναι δυστυχώς άτοπη
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Εγω με τα χρόνια έχω καταλήξει πως λίγο πολύ όλοι καταλήγουν σε HTPC κάποια στιγμή.
Με ή χωρίς προτροπή μου, στις περισσότερες δουλειές συναντώ HTPC. Είναι κοντά στο 70% - 30% η αναλογία.

Πας πας να το γλιτώσεις, αλλάζεις εν τέλει 2-3 STB και στο τέλος καταλήγεις να έχεις δώσει παραπάνω από ότι θα έδινες αν από την αρχή έπαιρνες ένα μαστόρι και τα υλικά να σου στήσει το HTPC...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Και στο κάτω κάτω όλοι χρησιμοποιούμε υπολογιστή στο σπίτι για 2-3 πέντε άλλα πράγματα, οπότε υπάρχει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.927
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top