Πρόβλημα με νέα πηγή σε Toyota Yaris 2002

Τι μάρκα προτιμάτε για την πηγή σας;


  • Total voters
    20
Μηνύματα
12
Reaction score
4
Έχω ενα Toyota Yaris 2002 και αποφάσισα μετά απο τόσα χρόνια να του βάλω μια νέα πηγή να δώ πως θα παίζει και τα σχετικά και μετά παίρνω κάτι καλύτερο.. πήρα λοιπόν μία μουφιά με 20 ευρώ την έβαλα με πατέντα διότι δεν ήταν κάν αποσπόμενη και δούλεψε μια χαρά, μετά πήρα χαμπάρι οτι δεν κράταγε την μνήμη έτσι έψαξα λίγο το θέμα για το αμάξι μου και έβγαλα συμπέρασμα οτι πρέπει να αντιστρέψω το κίτρινο με το κόκκινο καλώδιο, το έκανα λοιπόν και είδα οτι κρατάει την μνήμη κανονικά αλλά δεν παίζει πλέον στα ηχεία δοκίμασα να το ξανα κάνω όπως πρίν δηλαδή κόκκινο με κόκκινο και κίτρινο με κίτρινο αλλα πάλι δεν παίζει δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Η ασφάλεια είναι μια χαρά που την τσέκαρα. Μια βοήθεια γιατί πρώτη φορά ασχολήθικα με κάτι τέτοιο. (Να πώ οτι τα ηχεία παίζουν κανονικά στο μαμά το ράδιο).
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Κάτι έπαθε ο ενισχυτής της μουφιάς.
Μήπως κατά την αλλαγή σύνδεσης, σου ακούμπησε το ρεύμα με την γείωση?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Κι εγώ έτσι λέω, χάλασε η μουφιά, ίσως ακούμπησε καλώδιο μεγαφώνου με σασί.
Πρόσεχε μην πάρει φωτιά η μουφιά και έχεις πρόβλημα με το αμάξι σου.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Τι να σας πώ παιδιά παίζει κιόλλας, το ίδιο μου είπαν και φίλοι μου που ασχολούντε με αυτά.. οτι αν ήταν κάτι καλύτερο μπορεί να μην πάθενε τίποτα αλλά αυτά με το παραμικρό χαλάνε.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. τι να πώ παω να πάρω κανα επώνυμο, δεν θέλω να δώσω πολλά η αλλήθεια είναι.. τι γνώμη έχετε για αυτά;

https://www.skroutz.gr/s/10031911/Pioneer-MVH-190UB.html
και
https://www.skroutz.gr/s/12867144/Pioneer-MVH-S100UB.html

να ρωτήσω και κάτι άλλο αυτό το κινέζικο που πήρα συνδέθηκε με το iso κατευθείαν στο αμάξι έχω δεί ομως οτι το pioneer παίρνει μόνο μία φίσα αυτή πως θα συνδεθεί με τις δυο που εχω εγω? θα περιέχει αντάπτορα?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
τα after market εχουν πριζες ISO
αυτες ταιριαζουν στα περισσοτερα ευρωπαικα απευθειας (η με μια μικρη αλλαγη σε δυο καλωδια που γινεται με φυσακια)
για τα υπολοιπα υπαρχουν μετατροπεις σε ISO - πχ εσυ θες και μια πλεξουδα toyota-iso για να μην χρειαστει κοπτικη ραπτικη (που ειναι χαζο τελειως να γινει) με κοστος της ταξης 10-15 ευρω
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
εγω φίλε με την κινεζιά τώρα έχω αυτό εδώ απλώς φαντάσου το με αντιστραμένο κιτρινο και κοκκινο που το εκωψα.
Μπορείς να μου πείς τι άλλο καλώδιο θα χρειαστώ για να το συνδέσω στο pioneer που παίρνει μόνο ένα βίσμα? (βλέπε εικόνα). Απο οτι φαντάζομαι πρέπει να υπάρχει κάποια φίσα που τα δύο τα κάνει ένα και μπαίνει.

 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Το πιονερι έχει μια δική του που καταλήγει σε iso Και είναι μέσα στο κουτί




Αυτή θέλει να πάρεις εσυ μια iso σε Toyota



Την οποία χρειάζεσαι είτε πάρεις alpine είτε pioneer είτε Kenwood clarion jvc Sony κλπ

Αν έχεις ήδη αυτήν του συνδεσμου που έβαλες ( που είναι ίδια με την τελευταία) δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top