Πρόβλημα με πικάπ Nad c558

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου,
Δεν ξέρω αν έχεις άλλη κεφαλή να βάλεις η μπορεί να σου δανείσει κάποιος φίλος για να δεις αν φταίει η βελόνα αλλά θυμάμαι ότι τη συγκεκριμένη τη φόραγε το Dual 505 που είχα και μου έκανε κάποια τέτοια θεματάκια, και όταν άλλαξα αυτό μετά δούλευε μια χαρά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Μήπως ένα reseat της βελόνας (αφαίρεση και επανατοποθέτηση) λύσει το πρόβλημα; Είναι η ακίδα καθαρή, ή έχει μαζέψει χνούδια και σκόνη; Οι δίσκοι παίζουν πάντοτε στεγνοί, ή με κάποιο υγρό;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
3
ξαναρύθμισες το βραχίονα;
πειραματιστηκες με τα καλώδια;
Το διαμάντι υπάρχει στην άκρη της βελόνας;
Κανόνισα να το πάω αύριο σε φίλο που έχει στούντιο να το κοιτάξει, οπότε θα κάνω και τις δοκιμές με τα καλώδια. Ο βραχύονας φαίνεται εντάξει.
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Καλησπέρα φίλε μου,
Δεν ξέρω αν έχεις άλλη κεφαλή να βάλεις η μπορεί να σου δανείσει κάποιος φίλος για να δεις αν φταίει η βελόνα αλλά θυμάμαι ότι τη συγκεκριμένη τη φόραγε το Dual 505 που είχα και μου έκανε κάποια τέτοια θεματάκια, και όταν άλλαξα αυτό μετά δούλευε μια χαρά.
Καλησπέρα, το είχα στο μυαλό μου μήπως δοκίμαζα μια άλλη βελόνα αλλά δυστυχώς δεν έχω, και για να είμαι ειλικρινής πριν λίγο που το έψαξα δεν κατάλαβα ποία βελόνα πρέπει να επιλέξω. Θα το κοιτάκω ξανά όμως. Ευχαριστώ
Μήπως ένα reseat της βελόνας (αφαίρεση και επανατοποθέτηση) λύσει το πρόβλημα; Είναι η ακίδα καθαρή, ή έχει μαζέψει χνούδια και σκόνη; Οι δίσκοι παίζουν πάντοτε στεγνοί, ή με κάποιο υγρό;
Να πω την αλήθεια το φοβάμαι λίγο αυτό , καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι απλό αλλα δεν το έχω ξανακάνει. Η βελόνα φαίνεται καθαρή, συνήθως την καθαρίζω με σπρέυ αέρα. Τους δίσκους τους καθαρίζω και αφού στεγνώσουν τους τοποθετώ για ακρόαση.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Καλησπέρα φίλε μου,
Δεν ξέρω αν έχεις άλλη κεφαλή να βάλεις η μπορεί να σου δανείσει κάποιος φίλος για να δεις αν φταίει η βελόνα αλλά θυμάμαι ότι τη συγκεκριμένη τη φόραγε το Dual 505 που είχα και μου έκανε κάποια τέτοια θεματάκια, και όταν άλλαξα αυτό μετά δούλευε μια χαρά.
Το πικάπ το έχω λιγότερο από χρόνο, η NAD απ'οτι κατάλαβα δεν έχει service στην Ελλάδα, παρόλα αυτά μίλησα με το μαγαζί που το πήρα και μου είπε πως έχει δικό του τεχνικό να το κοιτάξει, ο μόνος ενδιασμός μου είναι οτι θα πάρει πολλές μέρες στο service και δεν το θέλω, είπε ακόμα πως στην περίπτωση που είναι βελόνα η εγγύηση δεν το καλύπτει γιατι θεωρείται αναλώσιμο, το οποίο δεν σας κρύβω πως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Καλημέρα σας, ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την κουβέντα και τις συμβουλές. Τα τελευταία νέα είναι πως ενώ είχα κλείσει ραντεβού σε κατάστημα για έλεγχο του πικάπ εχθές το βράδυ ως δια μαγείας ο ήχος έφτιαξε... (ευτυχώς που έχω ηχογραφήσει και δείγμα... (Νόμος του Μέρφυ). Καλή συνέχεια
 



Μηνύματα
19
Reaction score
3
Καλημέρα σας και καλή χρονιά,
Θα ήθελα απλά να ενημερώσω πως το πρόβλημα με την βελόνα και την παραμόρφωση λύθηκε. Το πρόβλημα τελικά ήταν ο βραχίωνας (μαζί με την βελόνα) ο οποίος δεν είχε το σωστό βάρος όταν ακουμπούσε το βινύλιο για να παίξει, με αποτέλεσμα να δημιουργείται αυτή η παραμόρφωση. Η βελόνα δεν "έπεφτε" πάντα σωστά στο αυλάκι. Σας ευχαριστώ
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.255
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top