Πρόβλημα με pc.

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.493
Reaction score
42.508
Είχα ένα ωραιότατο pc μέχρι εψέ το βράδυ, το συγκεκριμένο το έσιαξα με τα χεράκιαμ πριν πολλά χρόνια, 10 νομίζω.
Εχθές εκεί που έβλεπα ταινία, ξαφνικά έφαγα μαύρο, έσβησε απρόσμενα και μαναχότ, κοιτάω μέσα από το παραθυράκι έπαιζε ζωή σε λαμπάκια που έχει η μητρική.
Πατάω να ανοίξει, ίσα που πάνε να κινηθούν τα φουρφούρια και σβήνουν όλα, μετά από λίγο ανάβουν ξανά τα λαμπάκια που λέγαμε.
Το μυαλόμ πάει στο τροφοδοτικό, φοράει ένα enermax.
Εσείς τι λέτε να φταίει?
 

Μηνύματα
19.557
Reaction score
13.692
Κι εμένα στο τροφοδοτικό θα πήγαινε πρώτα, αλλά υπάρχουν κι άλλα υποψήφια τμήματα για τέτοια συμπτώματα. Πχ, μια κάρτα μνήμης... Ξεκινα από εκεί, αν έχεις πχ δύο μοντούλες, δοκίμασε μία μία... και σε άλλη θέση.
 

ika

News
Μηνύματα
14.131
Reaction score
13.062
1. Δεν έχεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό να δεις αν φταίει το enermax?
2. Κατά το πουτάρισμα δεν ακούγονται τίποτα μπιπ-μπιπ;
3. Αφαίρεσαι την κάρτα οθόνης και δες αν μπουτάρει.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.131
Reaction score
20.657
Αν είναι παλιότερο από socket 1150 ή AM4, μην ασχολείσαι. Πάρε ένα καινούργιο σετ μαζί και νέο τροφοδοτικό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.493
Reaction score
42.508
1. Δεν έχεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό να δεις αν φταίει το enermax?
2. Κατά το πουτάρισμα δεν ακούγονται τίποτα μπιπ-μπιπ;
3. Αφαίρεσαι την κάρτα οθόνης και δες αν μπουτάρει.
Δεν έχω άλλο τροφοδοτικό, άμα είχα θα ήταν το πρώτο πράμα που θα δοκίμαζα.
Δεν μπουτάρει καν, ενώ δείχνει ότι όλα τροφοδοτουνται με ρεύμα, μόλις πατάς να ξεκινήσει ίσα που πάει να ξεκινήσει και σβήνει πάλι.

Αν είναι παλιότερο από socket 1150 ή AM4, μην ασχολείσαι. Πάρε ένα καινούργιο σετ μαζί και νέο τροφοδοτικό.
Δεν με παίρνει στη παρούσα φάση να αγοράσω καινούριο hardware, τα έφαγα όλα μου τα λεφτά σε ποδήλατο :biggrin:
Γιαυτό ρώτησα μήπως μπορεί να καταλάβει κάποιος από τη περιγραφή μου τι συμβαίνει έχοντας τα ίδια συμπτώματα.
 

Μηνύματα
19.557
Reaction score
13.692
Τη δοκιμή που σου είπα την έκανες Χρήστο; Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με πρόβλημα μνήμης RAM....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.493
Reaction score
42.508
Τα έκανα όλα Σωτήρη, δεν ξεκινάει και σταμάτησα να κάνω δοκιμές μήπως συμβεί κάποια μ@λακια και τα κάψει όλα το τροφοδοτικό, άμα δεν το έχει κάνει ήδη
 


ika

News
Μηνύματα
14.131
Reaction score
13.062
Άμα ήταν RAM, δεν θα μπούταρε, θα άρχιζε τα beep-beep και μετά θα κόλλαγε;
Ίσως τροφοδοτικό, ίσως επεξεργαστής... θέλει ψάξιμο ένα-ένα.
Επίσης μετά από 10 χρόνια, μπορεί κάποιοι πυκνωτές να ξεράθηκαν.

Πάντως σε γνωστού PC που επίσης πέθανε ξαφνικά με συμπτώματα σαν το δικό σου, ήταν η κάρτα οθόνης.
Το βρήκαμε αφαιρώντας ότι είχε συνδεδεμένο στο MOBO και κάνοντας κύκλους με διαδοχικά boot, προσθέτοντας τα ένα-ένα
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.769
Reaction score
94.944
Φίλε Μπρέτσο κάνε κάτι που θα σου πω χωρίς κανένα κίνδυνο:

Βγάλε τις μνήμες και τρίψε τις επαφές με μια γόμα.

Αν έχεις τις γνωστές κόκκινες/μπλε, με το μπλε σκληρό κομμάτι.

Μετά κοίτα τις θηλυκές επάφές μνήμης στη μητρική αν έχουν κάποια σκόνη.

Βάλε πάλι τις μνήμες και ξεκίνα το.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.983
Reaction score
77.708
τόσο μαγείρεμα μπαμιας...θα γέμισε γλίτσα...


1. για αρχή...safe κατάσταση δοκιμάζεις άλλο τροφοδοτικό αν έχεις πρόχειρο χωρίς να αγοράσεις....
αν όχι
2. βγάλε τις ram και βάλε το μπροστά (χωρίς μνήμες) να δεις αν ακούγεται μπιπ κόουντ από την μητρική(εφόσον υπαρχει ηχειάκι συνδεδεμένο)...αν ακουστεί αυτό θα μας δώσει καλά σημάδια ότι η μητρική είναι ζωντανή
αν όχι....έχει μητρική θέμα...

Υ.Γ. η κάρτα γραφικων είναι ξεχωριστή? παίρνει ρεύμα?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.983
Reaction score
77.708
Φίλε Μπρέτσο κάνε κάτι που θα σου πω χωρίς κανένα κίνδυνο:

Βγάλε τις μνήμες και τρίψε τις επαφές με μια γόμα.

Αν έχεις τις γνωστές κόκκινες/μπλε, με το μπλε σκληρό κομμάτι.

Μετά κοίτα τις θηλυκές επάφές μνήμης στη μητρική αν έχουν κάποια σκόνη.

Βάλε πάλι τις μνήμες και ξεκίνα το.
συμπληρώνω....αν δεν έχεις γόμα...βούτα τες σε μπλάνκο :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.983
Reaction score
77.708
Επίσης μετά από 10 χρόνια, μπορεί κάποιοι πυκνωτές να ξεράθηκαν-φούσκωσαν.
αυτό παίζει...αλλά θέλουμε καλές φωτό
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.983
Reaction score
77.708
Δεν έχω άλλο τροφοδοτικό, άμα είχα θα ήταν το πρώτο πράμα που θα δοκίμαζα.
Δεν μπουτάρει καν, ενώ δείχνει ότι όλα τροφοδοτουνται με ρεύμα, μόλις πατάς να ξεκινήσει ίσα που πάει να ξεκινήσει και σβήνει πάλι.
το ότι ανάβουν λαμπάκια δεν σημαίνει ότι και το τροφοδοτικό είναι οκ....να ξερς....

πες λίγο τι πράματα φοράει το pc να έχουμε μια ιδέα....
 

K

kimon

Guest
Μου έχουν τύχει τα εξής παρόμοια:
-Παύση τροφοδοσίας λόγω υπερθέρμανσης τροφοδοτικού (διορθώθηκε όταν καθαρίστηκε η σχετική σήτα από την σκόνη).
-βλάβη στο slot PCIe x16 της κάρτας γραφικών. Στην αρχή νόμιζα ότι τα έπαιξε η κάρτα και αγόρασα άλλη.
-Πριν λίγες βδομάδες πέθανε το τροφοδοτικό, αλλά (ως νέος Σαμψών) πήρε μαζί του λογω υπέρτασης στην παροχή 12 V τρεις σκληρούς δίσκους σε συστοιχία RAID 5 και το DVD ROM. Ευτυχώς γλύτωσε η μητρική.
Και εγώ είχα συναρμολογήσει το PC μόνος μου πριν 11 χρόνια, αλλά φαίνεται ότι τα ρημάδια δεν είναι για τόσα.
 

Μηνύματα
19.557
Reaction score
13.692
Μου έχουν τύχει τα εξής παρόμοια:
-Παύση τροφοδοσίας λόγω υπερθέρμανσης τροφοδοτικού (διορθώθηκε όταν καθαρίστηκε η σχετική σήτα από την σκόνη).
-βλάβη στο slot PCIe x16 της κάρτας γραφικών. Στην αρχή νόμιζα ότι τα έπαιξε η κάρτα και αγόρασα άλλη.
-Πριν λίγες βδομάδες πέθανε το τροφοδοτικό, αλλά (ως νέος Σαμψών) πήρε μαζί του λογω υπέρτασης στην παροχή 12 V τρεις σκληρούς δίσκους σε συστοιχία RAID 5 και το DVD ROM. Ευτυχώς γλύτωσε η μητρική.
Και εγώ είχα συναρμολογήσει το PC μόνος μου πριν 11 χρόνια, αλλά φαίνεται ότι τα ρημάδια δεν είναι για τόσα.
Ανάμεσα στα άλλα (πολλά έχουν αναφερθεί και πιο πάνω από όλους τους φίλους) μέχρι και κεραυνός μου έχει κάψει μητρική και σύστημα... Και 11 χρόνια είναι πολλά, ειδικά αν δουλεύει το pc πολλές ώρες την ημέρα, κι εντατικά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.983
Reaction score
77.708
γι αυτό παιδάκια τα τροφοδοτικά κάποιας ηλικίας προσοχή...ειδικά αν δεν ήταν από σοβαρές εταιρίες....εκείνα τα χρόνια πουλούσαν πολύ τσίγκο
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.158
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top