Πρόβλημα με pc.

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Καλέ ο αδερφόσμ είναι τσοπάνος, έχει στο χωριό αγελάδες ελευθέρας βοσκης, θα του πω για το cpu z και θα νομίζει ότι τον βρίζω :biggrin:
Όταν με το φέρει από Δευτέρα θα ξανά γράψω
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Καλέ ο αδερφόμ είναι τσοπάνος, έχει στο χωριό αγελάδες ελευθέρας βοσκης, θα του πω για το cpu z και θα νομίζει ότι τον βρίζω :biggrin:
Όταν με το φέρει από Δευτέρα θα ξανά γράψω
OK

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΨΑΞΙΜΟ....
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Παρε samsung γιατι εχουν και ωραιο software για αντιγραφη του παλαιου δισκου στον νεο και δεν σπας τα απο τετοια σου και ειναι και σκλια https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-77e500b-eu-870-evo-series-500gb-25-sata3-p-PER.306361. θα χρειαστεις μονον μια θηκη για εξωτερικο δισκο usb για να τον τοποθετησεις,αν χρειαστεις βοηθεια πες.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Παίζει δηλαδή να είναι τόσο παλό που να φορά DDR2 μνήμες? Αν ναι τότε δεν έχει νόημα να ασχοληθεί με αυτό. Με 100-120 ευρώ βρίσκει μεταχειρισμενό με ι5 4ης γενιάς .
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Βαλ'του έναν ssd φτηνό ( δεν χρειάζεται να το χρυσοπληρώσεις, αφού αν έχει sata2 controller, και evo να του βάλεις, δεν θα καταλάβει τίποτα) και πέρνα του μια ελαφριά διανομή linux.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Ανέλαβα το μηχάνημα, αυτή τη μνήμη φοράει
IMG_20230702_142229.jpg


Από κάτ έχει ένα σλότ 1gb, το σύστημα λέει όμως 2gb, κάπου αλλού έχει και ένα σλότ ακόμα, προφανώς κάτω από το πληκτρολόγιο.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
Ανέλαβα το μηχάνημα, αυτή τη μνήμη φοράει View attachment 297686

Από κάτ έχει ένα σλότ 1gb, το σύστημα λέει όμως 2gb, κάπου αλλού έχει και ένα σλότ ακόμα, προφανώς κάτω από το πληκτρολόγιο.
ή θα έχει από την ανάποδη μεριά μια μνήμη ακόμα ή θα είναι σολντερντ πάνω στη μητρικη….ποντάρω στο πρώτο σενάριο γιατί είναι αρχαίο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
ποιο μοντέλο είναι το σαπάκι;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
ΕΝΝΟΩ Η ΜΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ.

ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙ.


ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΘΑ ΣΕ ΔΩΚΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ.

ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.
πάρ τον λεφτά τον πασόκο….έχει
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
HP compaq 6610p
δεν μου το στέλνεις τωρα που πλησιάζει άσκηση Παρμενίων να το βάλω στο πεδίο βολής; θα βγάλεις κ λεφτά από τα βιουζζζ….

ΥΓ δικά σου μεταφορικά εννοείται :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Το διόρθωσα, δεν είχα βάλει τα γυαλιά, είναι το 6910p, για τη δλειά που το θέλει ο brother είναι μια χαρά, μη σου πω ότι με αυτό θα πεθάνει, εγώ στη θέση του θα το είχα στείλει στη ανακύκλωση από καινούριο.
Απλά πλέον με τις αναβαθμίσεις που έχουν παίξει σε μπράουσερ κυρίως έχει κρεμάσει άσχημα.
Εννοείται ότι με 150€ παίρνεις 30 φορές καλύτερο από αυτό, αυτός όμως αυτό θέλει, αυτό έχει μάθει, αυτό εμπιστεύεται...
Και δεν λέει να χαλάσει κιόλας...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Compaq 6910p με Core2Duo και PM945/965. Πάρε έναν φθηνό (αλλά όχι ξεφτίλα φθηνό) SSD (παράδειγμα), και για δοκιμή αυτή τη μνήμη. Ο SSD θα παίξει 100%. Αν η μνήμη καθίσει με τη μια παλιά και το μηχάνημα αναγνωρίσει 3GB, πάρε ακόμα μία, να τα κάνεις 4 (το μέγιστο). Αν βαριέσαι πολύ και δεν θέλεις να αντιμετωπίσεις εμπόδια, κατέβασε windows 10 32bit, φτιάξε ένα φλασάκι εγκατάστασης, εγκατάστησέ τα κι άστα έτσι. Όταν δεις πως αναγνωρίσθηκαν όλα και δεν υπάρχει πρόβλημα driver (κυρίως όσον αφορά τα γραφικά και το wifi), αν θέλεις, αγόρασε κι ένα φθηνό κλειδί και ενεργοποίησέ τα.

Στην απίθανη περίπτωση που κάτι σημαντικό επιμένει να μην κάθεται στα windows 10, κάνε φόρματ και βάλε windows 7 32bit (των οποίων οι drivers υπάρχουν εδώ).
Σόρρυ, αυτή τη μνήμη...
Και δεν λέει να χαλάσει κιόλας...
Πρώτα θα πάψουν να σου αρέσουν οι μπάμιες και μετά θα χαλάσει αυτό. Αλλά θέλει σίγουρα καθάρισμα το ψυγείο, θα είναι φραγμένο. 15 χρόνια πια...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Δεν έχει δουλέψει κιόλας, τώρα κοιτούσα τη ψήκτρα του επεξεργαστή, είναι πεντακάθαρη.
Ο αδερφός είναι πολύ χειρότερος και από μένα, εγώ δεν έχω προφίλ σε κανέναν κοινωνικό δίκτυο, αυτός δεν έχει προφίλ πουθενά, το έχει μαναχά να στέλνει και να παίρνει τα mail. Θα με πεις δεν θα μπορούσε να το κάνει από το κινητό, όχι γιατί δεν έχει καν smart Phone, έχει από αυτά με τα κουμπιά :roflmao:
Αρα το μηχανάκι έχει πολύ λίγες ώρες λειτουργίας όλα αυτά τα χρόνια
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
... και μιας που το μηχανάκι είναι 14άρι, ματζόβολο ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα, πάρε και μια μπαταρία.
Ο αδερφός είναι πολύ χειρότερος και από μένα, εγώ δεν έχω προφίλ σε κανέναν κοινωνικό δίκτυο, αυτός δεν έχει προφίλ πουθενά, το έχει μαναχά να στέλνει και να παίρνει τα mail. Θα με πεις δεν θα μπορούσε να το κάνει από το κινητό, όχι γιατί δεν έχει καν smart Phone, έχει από αυτά με τα κουμπιά :roflmao:
Πες του να πάρει ένα εξυπνόφωνο των 100 ευρώ. Αν δεν φάει κόλλημα μέσα σε 10-15 μέρες και εξακολουθεί να προτιμάει το δεινοσαυράκι με τα κουμπιά, εγώ θ' αρχίσω να στρώνω καλώδια ρεύματος...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Πες του να πάρει ένα εξυπνόφωνο των 100 ευρώ. Αν δεν φάει κόλλημα μέσα σε 10-15 μέρες και εξακολουθεί να προτιμάει το δεινοσαυράκι με τα κουμπιά, εγώ θ' αρχίσω να στρώνω καλώδια ρεύματος...
Έχει πάρει πολλά, κανένα δεν επιβίωσε για πάνω από 10 μέρες, είναι και άμπαλο το μανάριμ... Οπότε καταλήξαμε στα κινητά των 20€ με κουμπιά.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Compaq 6910p με Core2Duo και PM945/965. Πάρε έναν φθηνό (αλλά όχι ξεφτίλα φθηνό) SSD (παράδειγμα), και για δοκιμή αυτή τη μνήμη. Ο SSD θα παίξει 100%. Αν η μνήμη καθίσει με τη μια παλιά και το μηχάνημα αναγνωρίσει 3GB, πάρε ακόμα μία, να τα κάνεις 4 (το μέγιστο). Αν βαριέσαι πολύ και δεν θέλεις να αντιμετωπίσεις εμπόδια, κατέβασε windows 10 32bit, φτιάξε ένα φλασάκι εγκατάστασης, εγκατάστησέ τα κι άστα έτσι. Όταν δεις πως αναγνωρίσθηκαν όλα και δεν υπάρχει πρόβλημα driver (κυρίως όσον αφορά τα γραφικά και το wifi), αν θέλεις, αγόρασε κι ένα φθηνό κλειδί και ενεργοποίησέ τα.
Εχω ενα παρόμοιο (HP Compaq NX-7300) και έχω κάνει τα ίδια , ssd δηλαδή, 3GB ram, windows 10 home 32 bit και θα έλεγα ότι αξιοπρεπώς σερφάρεις και δουλεύεις office,αλλά ως εκεί.......ξεχνάς αναπαραγωγή hd video κλπ. Το έχω δοκιμάσει και σαν digital music transport με foobar και spotify και τα πάει μια χαρά. Βασικό πλεονέκτημα η πολύ καλή οθόνη και ή ποιότητα κατασκευής (δεν χαλάει με τίποτα).Πριν λίγο καιρό του είχα περάσει και zorin os και ενώ ήταν πιο γρήγορο από ότι με windows 10 και δεν είχα και κανένα θέμα με drivers (το wifi κάνει νερά που και που),παλι είναι πολύ πιο αργό σε σχέση με ένα λάπτοπ 8 ετών με celeron (κατι πολύ απλό δηλαδή). Αλλά όπως έγραψα πιο πάνω με λίγα χρήματα αγοράζεις μτχ. οπότε δεν έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς . SSD (ενας 120αρης) και μνήμη (2GB),θα του κοστίσει 30-35 ευρώ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.322
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top