Πρόσκληση για ακρόαση: Ideon Audio Absolute DAC, Absolute Stream, Absolute Time

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.310
Reaction score
125.141
Το λεω ειδικα για'σενα
Φιλικά;
Πάλι φιλικά; Δε βαρεθήκατε πχια;
Είναι λίγο βαρετό βεβαίως βεβαίως, αλλά αυτά έπρεπε να τα δειρεις μικρά.

Τώρα θα πάνε να κλαφτουνε.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Όχι, λάθος. Πάρε ηχεία καλύτερα. Πάντα ηχεία και σαμπς. Και χώρο . Πάντα. Και μετά πούλα τα και ξαναπάρτα σε άλλο χρώμα. Ποτέ ντακ, μέχρι να σβήσει ο ήλιος. :roflmao:

:lolsign::thumbsup:

Δεν μου έχει τύχει χαλασμένο ντακ, όχι.

(Προφανώς αναφέρεσαι σε ακρόαση με ακουστικά, γιατί με ηχεία σε κουκουρούκου χώρο δεν πρόκειται ποτέ να ακούσεις σωστά όλο το ακουστικό φάσμα που να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι ):p

Αφήστε την μπούρδα και διαβάστε λίγο.

(Δεν το λέω για σένα)

Φιλικά πάντα έ;
προφανως αναφερομαι σε ανθρωπους που δεν ειναι κουφοι πρωτίστως,αλλα και στους μη εχοντες παρωπιδες σε δευτερο χρονο.
Σταματηστε τη καραμελα του διαβαστε,δεν ειστε ,ουτε γκουρου,ουτε κατεχετε την απολυτη αληθεια.
Αναφερομαι ειδικα σε'σενα.
Φιλικά;

Είναι λίγο βαρετό βεβαίως βεβαίως, αλλά αυτά έπρεπε να τα δειρεις μικρά.
εχθροι δεν ειμαστε σιγουρα,ειναι το μονο σιγουρο δηλαδη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.310
Reaction score
125.141
εχθροι δεν ειμαστε σιγουρα,ειναι το μονο σιγουρο δηλαδη.
Α, οκ. Ωραία.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Πικάπ ακούς;
Τι λες; Παίζει καλύτερα απ'όλα το πικάπ;

Και κάτι τελευταίο: είσαι υπέρ ή κατά του πολυκάναλου σεταπ; Δηλαδή προτιμάς δικάναλο ή άτμος σεταπ να έχεις στο σπίτι για να ακούς μουσικές;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι, μέχρι το μισό της δειγματοληψίας.
Κι ούτε μέχρι το μισό, ανάλογα με το φίλτρο. Ένα σλοου ρολ οφ σε 44.1 αρχίζει να κόβει από τους 17.000 κύκλους, να μην πούμε και για κάτι σορτ ντιλέι που ξεκινούν πιο πριν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.268
Σταματηστε τη καραμελα του διαβαστε,δεν ειστε ,ουτε γκουρου,ουτε κατεχετε την απολυτη αληθεια.
Αναφερομαι ειδικα σε'σενα.
Εγω είμαι κουφός, αστοιχείωτος, βλάκας και ο,τι άλλο θες.

Εσύ διάβασε όμως (δεν αναφέρομαι ειδικά σε σένα)
Αλλεργία έχουμε με το διάβασμα ε; Γιατί σε πειράζει; Δεν τα παίρνουμε;
(Τωρα αναφέρομαι ειδικά σε σένα)

Οταν κάποιοι συνειδητοποιήσουν πως η ηλεκτροακουστική και η ακουστική χώρων ειναι θετικές επιστήμες, διδάσκονται στα πανεπιστήμια, (και όχι ομοιοπαθητική μαγειομπούρδα) και θέλουν διάβασμα, θα εχουν κανει ενα σημαντικό βήμα.

Αν δεν μπορούν να διαβάσουν, δεν τους φταίει κανεις, ας κάτσουν στην μιζέρια τους.
 
Last edited:

I

iason

Guest
Stathis δεν ξέρουν τι λένε αυτοί!!!
Ρε συ Tool έχουν διαβάσει? :sneaky:
Εγώ πάντως Στάθη μετά από τόσα χρόνια που διαβάζω τον Ear έχω συμπεράνει ότι η Είναι κουφός η απλά γράφει μ@λ@κιες να περνά η ώρα :rofl:
Στάθη αυτά τα νούμερα αναφοράς θορύβου περιβάλλοντος είναι μέσες τιμές στάθμης στο φάσμα, κι όχι στιγμιαίες κορυφές.

Τα 90 DBA που είναι για 8-ωρο, αντιστοιχούν στα 85-90 ντεσιμπέλ μέσης στάθμης που ακούνε κι οι επαγγελματίες του ήχου, επί 8-ωρου.

Στα 85-90 ντεσιμπέλ μέσης στάθμης, εμπεριέχονται κορυφές μέχρι 115 ντεσιμπέλ, και ίσως και παραπάνω.

Σημείωσε πως το βαθύ μπάσο, αρχίζει ο άνθρωπος να το ακούει στα 80 ντεσιμπέλ στάθμης. Στα 75 ντεσιμπέλ δεν ακούγεται τίποτα, η απόλυτη σιγή.

Άμα βάλεις ροζ θόρυβο στα 90 ντεσιμπέλ, θα δεις περί τίνος πρόκειται. Είναι τόσο πολύ, που τα τυπικά 6-αρακια στα 3 μέτρα των χαϊεντάδων, πεθαίνουν, καίγονται.
Κωτσο στο Εργοστάσιο έχουμε συνεχή θόρυβο 78, με 80 ντεσιμπέλ.
Είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε ωτοασπίδες...........;)
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Α, οκ. Ωραία.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Πικάπ ακούς;
Τι λες; Παίζει καλύτερα απ'όλα το πικάπ;

Και κάτι τελευταίο: είσαι υπέρ ή κατά του πολυκάναλου σεταπ; Δηλαδή προτιμάς δικάναλο ή άτμος σεταπ να έχεις στο σπίτι για να ακούς μουσικές;
δεν εχω ασχοληθει ποτε στη ζωη μου με πικαπ και δεν με λες και μικρο.


Εχω 2 σεταπ και δικαναλο και πολυκαναλο.
Στο πολυκαναλο χρησιμοποιω ηχεια και ενισχυτη του δικαναλου.
Για ν'ακουσω τη μουσικη μου χρησιμοποιω μονο το δικαναλο συστημα.
Το καθε ενα εχει το δικο του ρολο.

Περασα κατα το ημισυ τις εξετασεις;
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Εγω είμαι κουφός, αστοιχείωτος, βλάκας και ο,τι άλλο θες.

Εσύ διάβασε όμως (δεν αναφέρομαι ειδικά σε σένα)
Αλλεργία έχουμε με το διάβασμα ε; Γιατί σε πειράζει; Δεν τα παίρνουμε;
(Τωρα αναφέρομαι ειδικά σε σένα)

Οταν κάποιοι συνειδητοποιήσουν πως η ηλεκτροακουστική και η ακουστική χώρων ειναι θετικές επιστήμες, διδάσκονται στα πανεπιστήμια, (και όχι ομοιοπαθητική μαγειομπούρδα) και θέλουν διάβασμα, θα εχουν κανει ενα σημαντικό βήμα.

Αν δεν μπορούν να διαβάσουν, δεν τους φταίει κανεις, ας κάτσουν στην μιζέρια τους.
εχεις μπερδεψει καποια πραγματα στο μυαλο σου και το αποτελεσμα ειναι να εχεις κανει σημαια λαθος πραγματα.
Γιατι θα πρεπει να εχω διδακτορικο για ν'ακουσω τη μουσικη μου;
Δεν μπορω δηλαδη ν'ακουσω τη μουσικη μου,να κανω τις δοκιμες μου,να περναω ευχαριστα το χρονο μου σε ακροασεις και δοκιμες,χωρις να εχω 3 ντοκτορα στη ψυχοακουστικη και στην μηχανικη του ηχου;
Δηλαδη παμε στο αλλο ακρο,αν ενα μηχανημα ''γραφει'' καλα στις μετρησεις,παμε και το παιρνουμε,αν οχι,απαξιουμε.
Μετα οταν ερθει η ωρα να μπει στο συστημα μας,ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες που δεν παιζει καλα.
Η ουσια ειναι στη μεση,καλες και οι μετρησεις,καλο και το διαβασμα,αλλα καλο και οι δοκιμες με τις ακροασεις.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.943
Μόλα-μόλα (που γενικά έχει τις καλύτερες μετρήσεις από ότι έχει δοκιμάσει)
Και στο ASR επίσης. Όπου και με το RME, την ίδια αναλογία βρήκαν.

Μετα οταν ερθει η ωρα να μπει στο συστημα μας,ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες που δεν παιζει καλα.
Αυτό, δεν το έχω δει μέχρι τώρα στο φόρουμ μα δεν θα το αμφισβητήσω, καθώς είναι αδύνατον να έχω δει τα πάντα. Θα μπορούσες να βοηθήσεις με λινκ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Η ουσια ειναι στη μεση,καλες και οι μετρησεις,καλο και το διαβασμα,αλλα καλο και οι δοκιμες με τις ακροασεις.
Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι (ένα αντίστοιχο παράδειγμα);
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.268
εχεις μπερδεψει καποια πραγματα στο μυαλο σου
:lolsign:
Μετα οταν ερθει η ωρα να μπει στο συστημα μας,ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες που δεν παιζει καλα.
Αν διαβάσεις αρκετά, θα σταματήσει να σου συμβαίνει αυτό. Κουράγιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Οι τιμες στο σπορ αυτο μπορουν να φτασουν σε δυσθεωρητα υψη χωρις να ανταποκρινονται ζε ηχητικη ποιοτητα. ΟΜΩΣ. Υπαρχει ενα μεγαλο ομως
Αυτό με τις καλύτερες μετρήσεις, δεν καταλαβαίνω η τιμή πώς εμπλέκεται.
Με πρόλαβε ο Δημήτρης.
Εχεις λοιπον ενα yugo που το χεις φτιαξει με 700 αλογα κινητηρα. Σε 0-100 κατατροπωνει μια πορσε των 400 αλογων. Μετραει καλυτερα το yugo λοιπον.

Αρα ειναι καλυτερο για σενα. Σωστα;

Αυτο για το αν δε καταλαβαινετε που κολλαει η τιμη...υποψιν δεν ειναι πανακεια αλλα σχεδον επαληθευεται παντα και παντου.

Απλα απο μια τιμη και επανω ισως οι διαφορες δεν ακολουθουν κατα ποδας και σιγουρα υπαρχει εκμεταλλευση στο χομπυ αυτο. Οποτε διαβασμα και παλι διαβασμα αλλα οχι και παρωπιδες και για τους μεν αλλα και για τους δε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.310
Reaction score
125.141
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Βεβαίως μπορεί να τρέξει το καραφτιαγμένο γιούγκο, αλλά δεν ξεπερνά μια πόρσε.

Οπότε:

Άρον το δικάναλο γιούγκο σου και όξαποδω.

8-)
Κουράγιο
Ζωή είναι, θα περάσει.
:tongue:
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Βεβαίως μπορεί να τρέξει το καραφτιαγμένο γιούγκο, αλλά δεν ξεπερνά μια πόρσε.

Οπότε:

Άρον το δικάναλο γιούγκο σου και όξαποδω.

8-)

Ζωή είναι, θα περάσει.
:tongue:
Το γιουγκο εχει και σαμπ στο πορτ μπαγκαζ...δεν ειναι σκετο δικαναλο σε παρακαλω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.310
Reaction score
125.141
Το γιουγκο εχει και σαμπ στο πορτ μπαγκαζ...δεν ειναι σκετο δικαναλο σε παρακαλω
Πάλι καλά να λες. :party:

Κοιτάξτε, είναι πολύ πεζή η πραγματικότητα σε ένα σετάπ, και τα νούμερα βγαίνουν τόσο εύκολα κι απλά, που και παιδάκια του δημοτικού μπορούν να τα υπολογίσουν.

Άνευ αντιρρήσεων, το σημαντικότερο πράγμα στον ήχο είναι η απόδοση των δυναμικών, σε αυτό συμφωνούν όλοι, μέχρι κι οι κατσαρίδες.

Τι δυναμικά μπορεί να βγάλει ένα σεταπ, είναι πραγματικά τραγικά απλό να το μετρήσεις.

(Μέγιστη στάθμη ηχείων) μείον (στάθμη θορύβου περιβάλλοντος και θορύβου συσκευών).

Αυτό είναι.

Βάλτε το στέρεο τέρμα τα γκάζια ροζ θόρυβο, και μετρηστε μέγιστη στάθμη, μετά αφήστε εκεί το βολιουμ, και μετρηστε στάθμη θορύβου (φύσημα από τα ηχεία και θόρυβος του δωματίου από κλιματιστικά, αυτοκίνητα στο δίπλα δρόμο, κλπ)

Αυτό έχετε. 50; 60; Άντε 70.

Μπορείτε να το δείτε κι αλλιώς, βάζοντας τόνο στο μαξ που αντέχουν τα ηχεία, ας πούμε 30 κύκλους, και μετά κατεβάζετε τη στάθμη μέχρι να σταματήσετε να το ακούτε τελείως. Πόσο κατεβάσατε; 40 ντεσιμπέλ; 50; Ε, αυτό είναι.

Στην πραγματικότητα της επιστήμης της ανθρώπινης ακοής, τους 30 κύκλους τους ακούτε από τα 70 ντεσιμπέλ μέχρι τα 130. Δηλαδή, χρήσιμο αντιληπτό δυναμικό εύρος έχει το αυτί μόλις 60 ντεσιμπέλ.

Στον 1 χιλιοκυκλο, ακούει από 0 ντεσιμπέλ μέχρι 115 ντεσιμπέλ. Χρήσιμο δυναμικό εύρος 115.

Βγάλε το θόρυβο περιβάλλοντος, και βλέπεις πόσο χρειάζεται το στέρεο.

Μη σκατε για το τι γίνεται στα -140 ντεσιμπέλ, θα βγάλετε τζάμπα ρυτίδες.

Δεν χωράνε απόψεις σε όλα αυτά. Ένα ντεσιμπελόμετρο αρκεί.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Μα ρε συ ξαναμαναλεω οτι δε διαφωνω πουθενα. Απλως δεν εχω χρονο και ενδεχομενως και χρημα να κανω επιστημη το πως θα ακουω στο σαλονι μου. Ειμαι ευχαριστημενος.

Εσεις το πατε πολυ μακρια και χαιρομαι.

Η διαφωνια μου ηταν στις τιμες και οτι διαμορφωνονται βασει καποιων κριτηριων και δε γινεται να τα ισοπεδωνουμε ολα. Νομοτελειακα σχεδον παντα το πιο ακριβο ολο και κατι καλυτερο εχει απο ενα φθηνοτερο προιον. Τοσο απλα. Αν δε συμφωνειτε σεβαστο αλλα ειναι λαθος. Επισης τοσο απλα. Δε χωραει αποψεις επισης.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Φιλικά;

Είναι λίγο βαρετό βεβαίως βεβαίως, αλλά αυτά έπρεπε να τα δειρεις μικρά.

Τώρα θα πάνε να κλαφτουνε.
Ε,μα κι εσύ, δεν λες να τους αφήσεις στη γραφικότητά τους, φίλε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.268
Πάλι καλά να λες. :party:

Κοιτάξτε, είναι πολύ πεζή η πραγματικότητα σε ένα σετάπ, και τα νούμερα βγαίνουν τόσο εύκολα κι απλά, που και παιδάκια του δημοτικού μπορούν να τα υπολογίσουν.

Άνευ αντιρρήσεων, το σημαντικότερο πράγμα στον ήχο είναι η απόδοση των δυναμικών, σε αυτό συμφωνούν όλοι, μέχρι κι οι κατσαρίδες.

Τι δυναμικά μπορεί να βγάλει ένα σεταπ, είναι πραγματικά τραγικά απλό να το μετρήσεις.

(Μέγιστη στάθμη ηχείων) μείον (στάθμη θορύβου περιβάλλοντος και θορύβου συσκευών).

Αυτό είναι.

Βάλτε το στέρεο τέρμα τα γκάζια ροζ θόρυβο, και μετρηστε μέγιστη στάθμη, μετά αφήστε εκεί το βολιουμ, και μετρηστε στάθμη θορύβου (φύσημα από τα ηχεία και θόρυβος του δωματίου από κλιματιστικά, αυτοκίνητα στο δίπλα δρόμο, κλπ)

Αυτό έχετε. 50; 60; Άντε 70.

Μπορείτε να το δείτε κι αλλιώς, βάζοντας τόνο στο μαξ που αντέχουν τα ηχεία, ας πούμε 30 κύκλους, και μετά κατεβάζετε τη στάθμη μέχρι να σταματήσετε να το ακούτε τελείως. Πόσο κατεβάσατε; 40 ντεσιμπέλ; 50; Ε, αυτό είναι.

Στην πραγματικότητα της επιστήμης της ανθρώπινης ακοής, τους 30 κύκλους τους ακούτε από τα 70 ντεσιμπέλ μέχρι τα 130. Δηλαδή, χρήσιμο αντιληπτό δυναμικό εύρος έχει το αυτί μόλις 60 ντεσιμπέλ.

Στον 1 χιλιοκυκλο, ακούει από 0 ντεσιμπέλ μέχρι 115 ντεσιμπέλ. Χρήσιμο δυναμικό εύρος 115.

Βγάλε το θόρυβο περιβάλλοντος, και βλέπεις πόσο χρειάζεται το στέρεο.

Μη σκατε για το τι γίνεται στα -140 ντεσιμπέλ, θα βγάλετε τζάμπα ρυτίδες.

Δεν χωράνε απόψεις σε όλα αυτά. Ένα ντεσιμπελόμετρο αρκεί.
Δεν νομίζω πως οι αποψάκηδες ενδιαφέρονται καν για δυναμικό εύρος. Το θεωρούν άπιαστο όνειρο, σαν τα γνωστά κρεμαστάρια. Τζάμπα εξηγείς.

Ενδιαφέρονται μόνο για μεταφυσικές και μη μετρήσιμες συνιστώσες., διότι αυτές μπορούν και τις συζητάνε χωρίς να εχουν αποδείξεις και γνώσεις για να τεκμηριώσουν την περιγραφή τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.310
Reaction score
125.141
δε γινεται να τα ισοπεδωνουμε ολα.
Όχι, τίποτα δεν ισοπεδώνουμε μεις, αυτά τα αισχρά τα κάνει μόνο ο Κογιας, γνωστός υσωπαιδοτυκός.


Νομοτελειακα σχεδον παντα το πιο ακριβο ολο και κατι καλυτερο
Ναι, έτσι είναι.

Στο χόμπι του ήχου, γενικώς μιλώντας, χρειάζονται πολλά λεφτά, όλα στα ηχεία.

Όσα λεφτά και να έχεις, είναι λίγα, θες πιο ακριβά ηχεία.

Δεν υπάρχει σωτηρία στα ηχεία.

Όλα τα υπόλοιπα, είναι πρακτικά άνευ ουσίας.

Καταλαβαίνεις πως ο τυπικός χαϊεντάς θέλει να δώσει 15% του συνολικού κόστους του σετάπ στα καλώδια, μπορεί και παραπάνω. Άλλο ένα 20-30% στα ενισχυτικά, άλλο ένα 20-30% στις πηγές, άλλο ένα 20-30% σε ρακ και στο χώρο, και τι μένει για τα ηχεία ωεο;

Αυτό λέμε.

Δώσε το 85% των χρημάτων σου στα ηχεία, και λίγα είναι.

Με το υπόλοιπο 15% ο,τι βρεις, αρκεί να μετράει κάπως καλά.

Κι αν βρεις διαθέσιμα κι άλλα λεφτά, πάρε καλύτερα ή περισσότερα ηχεία.

Όλα τα λεφτά στα ηχεία, και πάλι λίγα είναι, όσα κι αν είναι.

Πραγματικά είναι ευνουχισμός σε ένα σεταπ να έχουν δωθεί ένα σκασμό λεφτά σε Ντακ και καλώδια και λοιπά ματζούνια, και ας μη πιάσω το πικάπ και αρχίσουμε τα κλάματα.

Προσθέστε όλα τα λεφτά από όλα τα πέριξ μηχανήματα στα ηχεία. Πάρτε καλύτερα και περισσότερα ηχεία.

Τα σαμπ μου, μόνο τα σαμπ μου, κοστίζουν περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα που έχω, πηγές και τρινοβ και πικάπ και φόνο, από όλα μαζί.

Και για αναβάθμιση, ηχεία θα μπορούσα να αναβαθμίζω μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Φυσικά και σαμπ θα μπορούσα να αναβαθμίζω και αφού σβήσει ο ήλιος.

Όσα λεφτά θέλετε, τα τρώω σε ντετέ σε ηχεία. Από 100.000€ μέχρι 100.000.000€+. χωρίς να αλλάξω τίποτε άλλο.

Η αίσθηση που έχουμε περί "οικονομίας", είναι σε ποια ηχεία θα "συμβιβαστούμε" βάσει των αναγκών μας από τη μια, και των οικονομικών δυνατοτήτων μας από την άλλη.

Δε λέω σε καμία περίπτωση να μη δώσεις 30.000 ή 100.000€ για Ντακ, δώσε και 250.000€ για Ντακ, δώσε ελεύθερα. Αρκεί να μην έχεις καμία δυνατότητα για βελτίωση στα ηχεία, πράγμα .. αδύνατο.

Όσα και να έχεις δώσει σε ηχεία, πάντα υπάρχει κάποιο καλύτερο, μετρημένα και αποδεδειγμένα, και πάντα θα μπορείς να πάρεις κι άλλα 2 ζευγάρια από τα ίδια ηχεία, να αυξήσεις κι άλλο το συνολικό αριθμό των ηχείων σου.

Και πάντα πακέτο με την ηχητική περιποίηση του χώρου, η οποία δεν έχει τέλος. Μπορείς να συνεχίζεις να βελτιώνεις την ηχητική ενός χώρου, μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Και δάπεδο πλωτό να κάνεις, μπορείς να το βελτιώσεις κι άλλο, με πλάκα πάνω σε ελατήρια, και μετά κι άλλο. Δεν έχει τέλος, όσα λεφτά κι αν έχεις.

Ωραίο πράμα τα λεφτά στον ήχο.

Τι ισοπεδώσαμε;


Στην πραγματικότητα, εμείς οι πιντιεφάκηδες βλέπουμε να ισοπεδώνουν οι χαϊεντάδες τα πάντα όλα. Ίση αξία το καλώδιο έθερνετ με τα ηχεία, μπορεί και μεγαλύτερη. Ένα ηχείο αν είναι δυνατόν, και πολλά λεφτά σε οτιδήποτε άλλο. Τίποτα στο χώρο, ισοπέδωση μέχρι κακουργήματος.
Πλήρης ισοπέδωση των νόμων της φυσικής, πλήρης ισοπέδωση των μετρήσεων, πλήρης ισοπέδωση των δεδομένων της ψυχοακουστικής, όλα στην ισοπέδωση για χάριν των καβλωδίων, και με ψήγματα τεχνικών προδιαγραφών εν μέσω αερολογιας, περί δυναμικού εύρους στο θόρυβο του wi-fi.

Μπαίνει κι η εμφάνιση στο πακέτο, η αγάπη για τα μακιντος ή μια οποιαδήποτε μάρκα, μπαίνει κι η παντόφλα στο σετ, και ολοκληρώνεται η ισοπέδωση απ'άκρη σ'άκρη, κι ονομάζεται πλέον "άποψη".



Επειδή ακριβώς δεν ισοπεδώσαμε τίποτα, μα τίποτα απολύτως, τονίζουμε συνεχώς αυτά που έχουν μονίμως ισοπεδωμένα οι φίλοι του Χάι Ενδ.

Απόκριση συχνότητας. Ισοπέδωση. Δε χρειάζεται η πρώτη οκταβα, κι ας είναι μισή η δεύτερη.

Στάθμες αναφοράς τουλάχιστον, με χεντρουμ. Ισοπέδωση. Δε χρειάζεται να ανέβει στα 120 ντεσιμπέλ στις πρώτες οκτάβες, με δικαιολογίες ανυπόστατες.

Δυναμικό εύρος. Ισοπέδωση.

Τρίγωνο ακρόασης ρε φίλε. Ισοπέδωση.

Στερεοφωνια, σταθερό είδωλο. Ισοπέδωση.

Ισοστάθμιση και ταργκετ κερβ. Ισοπέδωση.

Αναγκαιότητα σαμπ. Ισοπέδωση.

Χρόνοι αντήχησης. Ισοπέδωση.

Πολυκαναλος και ιμερσιβ. Ισοπέδωση.

Χαμηλές αρμονικές παραμορφώσεις. Ισοπέδωση.

Σωστή οφ αξις απόκριση. Ισοπέδωση.

Σωστές μετρήσεις. Ισοπέδωση.

κλπ κλπ κλπ.


Ενοχλούμε, διότι θυμίζουμε τι έχουν ισοπεδώσει.


Μόνο αν έχουν δώσει πολλά λεφτά σε ηχεία δεν ενοχλούμε. Με εξαίρεση, αν είναι για λάθος απόσταση ακρόασης. ;)
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.895
Reaction score
12.501
Μόνο αν έχουν δώσει πολλά λεφτά σε ηχεία δεν ενοχλούμε.
Ορκίσου.

(Θυμάμαι με τρομάρα κάτι τερατοκόρνες Avantgarde, γι'αυτό το λέω).
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.555
Μηνύματα
2.864.261
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top