Πρόσοψη ενισχυτή ΕΑR.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Θέλω να σας δείξω μια κατασκευή μου, που αφορά πρόσοψη ενισχυτή, που έφτιαξα για κάποιον φίλο, ο οποίος κατασκευάζει ενισχυτές, που έφτιαξε για κάποιον φίλο, :whistling: που τον ενδιέφερε πολύ και η εμφάνιση.

d.JPG


f.JPG

Τα λαμαρινένια κουτιά, τις μεταλλικές βάσεις των λυχνιών, τους άξονες για τα ποτενσιόμετρα και πολλά άλλα εξαρτήματα, του τα έφτιαξα με πολύ συγκεκριμένες διαστάσεις και σχήματα που ζητήθηκαν κατά παραγγελία.

Οι προσόψεις είναι δύο, για ένα ζεύγος ενισχυτών και είναι φτιαγμένες από πλάκα μπρούντζινη με πάχος 8 χιλιοστά, κομμένη στο Laser, γυαλισμένη με πολλή επιμονή και πολύ κόπο, με ειδικά εργαλεία και περνώντας από πολλά στάδια λείανσης και στίλβωσης με διαφορετικά αναλώσιμα υλικά.
Μετά πήγε για επιχρωμίωση με την οποία απόκτησε όψη καθρέπτη.
Και μετά πήγαν για μεταξοτυπία με τα λογότυπα και κάτι άλλα ψιλά γραμματάκια κάτω κάτω.

a.jpg


b.JPG



Τα χερούλια είναι από μασίφ μπρούντζο 30Χ30 χιλιοστά!
Με παίδεψαν λίγο να τα φτιάξω, διότι έπρεπε το μακρύ κομμάτι με τους δύο κύβους να εφαρμόζουν απόλυτα σαν να είναι ένα ενιαίο κομμάτι.
Και εκείνα λειάνθηκαν και στιλβώθηκαν και μετά πήγαν για επιχρύσωση με χρυσό 24Κ
Το ίδιο και τα κουμπιά, μπρούντζινα στον τόρνο, λείανση, στίλβωση, επιχρύσωση.
Επίσης και το ταμπελάκι που ο πελάτης ήθελε να είναι το όνομά του (το έσβησα) χαραγμένο σε μηχανή engraver είναι μπρούντζινο και επίχρυσο με βιδάκια ανοξείδωτα γυαλισμένα κι αυτά καθρεπτέ.
Άλλωστε ο χρυσός μας φέρνει πιο κοντά ε; :biggrin:
Το πάνελ με τα κουμπιά και τις ρυθμίσεις πόλωσης είναι από κάποιο αφρικανικό ξύλο, πολύ ανθεκτικό σε υψηλές θερμοκρασίες και βαμμένο με ειδική μπογιά πολυουρεθάνης και μετά βερνίκι.
Το σύνολο είναι πολύ πιο όμορφο, λαμπερό και αστραφτερό από ότι δείχνουν οι φωτο.
Οι φωτο είναι από κινητό, δεν είμαι και Κοτσίδης.
Έγιναν τόσο όμορφα που τα χάρηκα πραγματικά, όπως τα χάρηκε και αυτός που τα παρήγγειλε.
Θα ζηλεύει και ο Πατούλης άραγε;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Αν και δεν είμαι φίλος με τα ...χρυσά, η δουλεία φαίνεται τρομερή!!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Απ΄ ότι είδα έχει και κάτι τρανσίστορ μέσα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διένεξη στην μεταξύ τους συνύπαρξη.
Αλλά σε τέτοια περίπτωση μάλλον υπερτερούν οι λυχνίες και τα νικούν τα τρανσίστορ.
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Το λέω γιατί είδα τρούπες bias , αυτό παραπέμπει σε λυχνίες , μιας και τα τρανζίστορς τα ρυθμίζεις μία φορά και μετά δεν ξανασχολείσαι.
 

P

panag 505

Guest
Πολλά συγχαρητήρια επιβλητικό και προσεγμένο στις λεπτομέρειες.
 




Μηνύματα
442
Reaction score
561
μπραβο μιχαλη!
τελεια εργασια!

αν θες πες λιγα παραπανω για το ξυλο (τι ειδος), αλλα και το χρωμα πολυουρεθανης!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Το ξύλο δεν ξέρω πως λέγεται και το φέρνει συγκεκριμένος εισαγωγέας, θα ρωτήσω τον κατασκευαστή, αλλά κι αυτός χθες έφυγε διακοπές.

Η μπογιά είναι 2 συστατικών, χρησιμοποιείται και στην ναυτιλία επειδή έχει μεγάλη αντοχή.

 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Αφού επιμεταλλωθηκαν γιατί μπρούτζος;
Διότι στον μπρούντζο κολλάει καλύτερα η όποια επιμετάλλωση.
Και το χρώμιο και ο χρυσός.
Στο αλουμίνιο μπορεί πιο εύκολα να φύγει κάποια φλούδα της επιμετάλλωσης με ένα μικρό χτύπημα ή κάποιο γδάρσιμο κατά λάθος.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Φοβερή δουλειά!
Αλλά με τέτοιο καθρέφτη, πρέπει να σχεδιάσετε/φτιάξετε και την επιφάνεια έδρασης του μηχανήματος! - θα αντανακλάται με κάθε λεπτομέρεια
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Δίκιο έχεις.
Αλλά κάνουμε όπως μας το ζητήσει ο βλαμμ..........
Ο πελάτης :biggrin:

Προσωπικά θα προτιμούσα το μαύρο χρώμα, άσχετα αν τα χρυσά αστραφτερά έγιναν όμορφα.
Εδώ και μια φωτο που μου είχε στείλει με το ίδιο μηχάνημα που έφτιαξε για άλλον σε μαύρο.
gkl.jpg


Να βάλω και κάτι καπάκια μετασχηματιστών που τα χρωμίωσα για να γυαλίζουν.
Όχι που θα τα άφηνε έτσι.
σ.jpg
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Δίκιο έχεις.
Αλλά κάνουμε όπως μας το ζητήσει ο βλαμμ..........
Ο πελάτης :biggrin:

Προσωπικά θα προτιμούσα το μαύρο χρώμα, άσχετα αν τα χρυσά αστραφτερά έγιναν όμορφα.
Εδώ και μια φωτο που μου είχε στείλει με το ίδιο μηχάνημα που έφτιαξε για άλλον σε μαύρο.
View attachment 220918

Να βάλω και κάτι καπάκια μετασχηματιστών που τα χρωμίωσα για να γυαλίζουν.
Όχι που θα τα άφηνε έτσι.
View attachment 220919
Εξαρτάται από τον χώρο που θα κοσμεί με την παρουσία του το μηχάνημα.

Είμαι της φράξιας των μπρούντζινων - χρυσών.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.922
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top