Πρόσοψη ενισχυτή ΕΑR.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αφου θα είναι πολύ βαρύ, γιατί από αλουμίνιο ;;;

... και επίχρυσο ; Ολόχρυσο είναι το λογικό !
Διότι είναι πεπεισμένος και ξέρει ότι το αλουμίνιο αεροπορίας έχει καλύτερο άκουσμα και είναι και πιο βαρύ από το απλό αλουμίνιο.
Θέλει μάζα και βάρος.
Μου είχε πει να είναι από χαλκό, αλλά μόλις άκουσε την τιμή για το κομμάτι που θέλαμε, έπαθε εμβολή και λουμπάγκο!
Κι έτσι καταλήξαμε στο αλουμίνιο.
Να δούμε αν θα επιμένει στο χρυσό.
Άσε που κάποια στιγμή με ρώτησε αν γίνεται χρώμα αντικέ!
Το ύφος μου όταν το άκουσα και το βλέμμα μου όταν τον στραβοκοίταξα, τον έκανε να αλλάξει γνώμη.
Μπορεί στο τέλος να το κάνουμε χρώμιο.
 
  • Haha
Reactions: m_v

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Αφού επειδή αλουμίνιο αεροπορικού τύπου βάζουν σε όλες τις hi end συσκευές, ρε παιδί μου.... Άσχετος από hi end αυτός ο @costas EAR τελικά... Πιάσε διάβασε κανένα σοβαρό review να μάθεις (θυμηθείς) 5 πράγματα, μάστορα...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αφού επειδή αλουμίνιο αεροπορικού τύπου βάζουν σε όλες τις hi end συσκευές, ρε παιδί μου.... Άσχετος από hi end αυτός ο @costas EAR τελικά... Πιάσε διάβασε κανένα σοβαρό review να μάθεις (θυμηθείς) 5 πράγματα, μάστορα...
Άσχετος ρε Κώστα, άσχετος.
Καλά που περνάει από δω και πίνουμε καμιά μπύρα και μαθαίνει και 5 πράγματα.
Ρωτάει, δε λέω, ενδιαφέρεται να μάθει.
Έχει όρεξη για μάθηση.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Μου είχε πει να είναι από χαλκό, αλλά μόλις άκουσε την τιμή για το κομμάτι που θέλαμε, έπαθε εμβολή και λουμπάγκο!
Υπερβολές τώρα...
Να πάρω μία μπιγιέτα παραμάσχαλα φεύγοντας, να στη στείλω να κάνεις δουλίτσα?
Ξακόσα κιλά η μία είναι.
Φ360, ότι πρέπει για πλατώ.
Να εξυπηρετήσουμε και τον βινυλιολάγνο φίλο...
20210819_100922.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αφου θα είναι πολύ βαρύ, γιατί από αλουμίνιο ;;;

... και επίχρυσο ; Ολόχρυσο είναι το λογικό !
Χρυσός, μας φέρνει πιο κοντά.

Η άλλη επιλογή είναι υδράργυρος.

Ένα πλατό από πλεξι γκλας σαν ενυδρείο, γεμισμένο με υδράργυρο, ανοιχτό από πάνω, σαν ενυδρείο που είναι ανοιχτό από πάνω, και να αφήνεις το δίσκο πάνω στον υδράργυρο, τουλάχιστον 30 λίτρα υδραργύρου να παίρνει.

Πόσα κιλά είναι τα 30 λίτρα υδραργύρου;

Μιλάμε για κανένα κραδασμό, λικιουϊντ μεταλ ρουλζ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
...και έτσι και σπάσει και φύγει ο υδράργυρος, θα σου έρθει η πυροσβεστική, η αντιτρομοκρατική, το εφμπιαι η σιαιέι, ίσως και ο Χαρδαλιάς μόλις συνέλθει από το μπαλονάκι
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Λοιπόν μάγκες, αυτή η ιδέα είναι καλή!
Λογικού πάχους πλατώ και ποσότητα υδραργύρου, παρ' όλα αυτά με πολύ μεγάλο βάρος, και ερμητικά κλειστό φυσικά.
Κατόπιν, σωστό μάρκετιν περί αυτοαπόσβεσης των μικροδιακυμάνσεων ταχύτητας, "νεβερ σην μπιφόρ λόου όου εντ φλάτερ", κλπ κλπ
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Πόσα κιλά είναι τα 30 λίτρα υδραργύρου;
406 κιλά. :D


[This calculating tool is based on the pure Mercury (Hg) and its density of 13.534g/cc - formula; 1 cm3 of mercury = 13.534 grams.]
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
406 κιλά. :D


[This calculating tool is based on the pure Mercury (Hg) and its density of 13.534g/cc - formula; 1 cm3 of mercury = 13.534 grams.]
Ωραία, είναι αρκετά ψαρωτικο νούμερο για χαϊ ενδ.. Πες μου τώρα πόσο κοστίζουν 30 λίτρα υδραργύρου, να σου πω σε τι λιανική τιμή θα βγάλουμε το πικάπ.

Η κίνηση του δίσκου γίνεται πανεύκολα με μαγνητικό πεδίο, θα βάζεις ένα λεπτό σα cd δαχτυλίδι πάνω στο βινύλιο, και βεβαίως το βινύλιο δε βυθίζεται στον υδράργυρο ούτε αν σταθείς όρθιος πάνω του, θα επιπλέει. Και πρακτικά γυρνάει στον αέρα, χωρίς τριβή. Δηλαδή στον υδράργυρο θα γυρνάει, αλλά χωρίς μετρήσιμη τριβή, άμα το αφήσεις θα γυρνάει φορέβε.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Άσε, τσούζει... Κανένα 100ρικο το κιλό υπολογίζω... :(
Να το κάνουμε 200 κιλά, καλύτερα; Να μπορούμε να πουλάμε 40 χιλιάρικα το πικάπ - με ένα λογικό κέρδος, δηλαδή...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Άσε, τσούζει... Κανένα 100ρικο το κιλό υπολογίζω... :(
Να το κάνουμε 200 κιλά, καλύτερα; Να μπορούμε να πουλάμε 40 χιλιάρικα το πικάπ - με ένα λογικό κέρδος, δηλαδή...
Κάτω από 400 χιλιάρικα δε θα τους πουλούσα ούτε φωτογραφία από ένα τέτοιο πικάπ.

Άμα είναι γιούφτοι να πα να πάρουν λιν.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Κάτω από 400 χιλιάρικα δε θα τους πουλούσα ούτε φωτογραφία από ένα τέτοιο πικάπ.

Άμα είναι γιούφτοι να πα να πάρουν λιν.
Τσ τσ τσ , τι ξέρεις εσύ από πικάπια ? άσχιετε !
Τα λιν δεν θα τα πιάνς στο στόμας , γιατί θα λερωθεί. :rofl:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Κάτω από 400 χιλιάρικα δε θα τους πουλούσα ούτε φωτογραφία από ένα τέτοιο πικάπ.

Άμα είναι γιούφτοι να πα να πάρουν λιν.
Σωστός - δεν το έχω με τις hi end τιμολογήσεις.. Προτείνω να βάλουμε τον @Costas Coyias για τη διαχείριση αυτων των θεμάτων, να μας γράψει και τα σχετικά ψαρωτικά κείμενα. 8-)
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Θέλω να σας δείξω μια κατασκευή μου, που αφορά πρόσοψη ενισχυτή, που έφτιαξα για κάποιον φίλο, ο οποίος κατασκευάζει ενισχυτές, που έφτιαξε για κάποιον φίλο, :whistling: που τον ενδιέφερε πολύ και η εμφάνιση.

View attachment 220868

View attachment 220869
Τα λαμαρινένια κουτιά, τις μεταλλικές βάσεις των λυχνιών, τους άξονες για τα ποτενσιόμετρα και πολλά άλλα εξαρτήματα, του τα έφτιαξα με πολύ συγκεκριμένες διαστάσεις και σχήματα που ζητήθηκαν κατά παραγγελία.

Οι προσόψεις είναι δύο, για ένα ζεύγος ενισχυτών και είναι φτιαγμένες από πλάκα μπρούντζινη με πάχος 8 χιλιοστά, κομμένη στο Laser, γυαλισμένη με πολλή επιμονή και πολύ κόπο, με ειδικά εργαλεία και περνώντας από πολλά στάδια λείανσης και στίλβωσης με διαφορετικά αναλώσιμα υλικά.
Μετά πήγε για επιχρωμίωση με την οποία απόκτησε όψη καθρέπτη.
Και μετά πήγαν για μεταξοτυπία με τα λογότυπα και κάτι άλλα ψιλά γραμματάκια κάτω κάτω.

View attachment 220871

View attachment 220872


Τα χερούλια είναι από μασίφ μπρούντζο 30Χ30 χιλιοστά!
Με παίδεψαν λίγο να τα φτιάξω, διότι έπρεπε το μακρύ κομμάτι με τους δύο κύβους να εφαρμόζουν απόλυτα σαν να είναι ένα ενιαίο κομμάτι.
Και εκείνα λειάνθηκαν και στιλβώθηκαν και μετά πήγαν για επιχρύσωση με χρυσό 24Κ
Το ίδιο και τα κουμπιά, μπρούντζινα στον τόρνο, λείανση, στίλβωση, επιχρύσωση.
Επίσης και το ταμπελάκι που ο πελάτης ήθελε να είναι το όνομά του (το έσβησα) χαραγμένο σε μηχανή engraver είναι μπρούντζινο και επίχρυσο με βιδάκια ανοξείδωτα γυαλισμένα κι αυτά καθρεπτέ.
Άλλωστε ο χρυσός μας φέρνει πιο κοντά ε; :biggrin:
Το πάνελ με τα κουμπιά και τις ρυθμίσεις πόλωσης είναι από κάποιο αφρικανικό ξύλο, πολύ ανθεκτικό σε υψηλές θερμοκρασίες και βαμμένο με ειδική μπογιά πολυουρεθάνης και μετά βερνίκι.
Το σύνολο είναι πολύ πιο όμορφο, λαμπερό και αστραφτερό από ότι δείχνουν οι φωτο.
Οι φωτο είναι από κινητό, δεν είμαι και Κοτσίδης.
Έγιναν τόσο όμορφα που τα χάρηκα πραγματικά, όπως τα χάρηκε και αυτός που τα παρήγγειλε.
Θα ζηλεύει και ο Πατούλης άραγε;
:hi::hi::hi:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μόλις χθες το πρωί έδειχνα στους υιούς του αβεσαλώμ τον υδράργυρο και πως επιπλέει επάνω του ένα κομμάτι καρβίδιο και δεν βυθίζεται.
Το καρβίδιο είναι κοπτικό τόρνου και πολύ βαρύ σε σχέση με το σίδερο, λόγω της μεγάλης πυκνότητας των μορίων του, τα οποία είναι πολύ σφιχτά δεμένα μεταξύ τους, διότι αγαπιούνται τρελλά.
Έχω ένα μπουκάλι υδράργυρο, βαρύ χορταστικό, αν θέλει κανένας καμιά ένεση, ή καναδυό σταγόνες σε κανένα αυτί, ας μου το πει.


Τάσο τι σου είπαν οι νεαροί;
Τους άρεσε το μάθημα; :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αν μπορουσαμε να γεμίσουμε μια πισίνα με υδράργυρο, θα στεκομασταν στην επιφάνεια σα το Χριστό.

Αυτοκίνητο δε θα βυθίζονταν ούτε τα λάστιχα. Θα επέπλεε κανονικά.

Και τανκς θα επέπλεε.

Γι'αυτό σας λέω, πλατό από υδράργυρο. Άπειρη μάζα, τέλεια επαφή με το δίσκο βινυλίου σε όλη την επιφάνεια, καθότι υγρό, κανένας κραδασμός, πλήρης απόσβεση στην τερατώδη μάζα του υγρού μετάλλου.

Καλού κακού, να πιάνετε τους δίσκους με γάντια μιας χρήσης, γιατί κίνδυνος θάνατος. Αλλά με ένα σμπάρο 2 τριγόνια, δε θα χουν και δαχτυλιές οι δίσκοι.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Η άλλη επιλογή είναι υδράργυρος.

Ένα πλατό από πλεξι γκλας σαν ενυδρείο, γεμισμένο με υδράργυρο, ανοιχτό από πάνω
Αυτό μόλις αρχίσει να περιστρέφεται, η επιφάνεια θα πάρει μια παραβολοειδή καμπύλη για σχήμα και θα είναι κατάλληλη για κάτοπτρο τηλεσκοπίου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτό μόλις αρχίσει να περιστρέφεται, η επιφάνεια θα πάρει μια παραβολοειδή καμπύλη για σχήμα και θα είναι κατάλληλη για κάτοπτρο τηλεσκοπίου.
Όχι ρε, δε θα περιστρεφεται η λεκάνη του υδραργύρου, μόνο ο δίσκος θα περιστρεφεται στην επιφάνεια.

Σταθερό το πλατό.

Ρε σεις; έχω σοβαρό σχέδιο μου φαίνεται.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Θυμήθηκα μια ιστορία με έναν τροφοδότη ( ο Αλλάχ να τον κάνει) στο Dubai που του ζητήσαμε λάδι για τη δίχρονη μηχανή της σωστικής λέμβου. Ο τροφοδότης δεν μπορούσε να το βρει και ζήτησε διευκρινίσεις. Του λενε να βρει mercury 2t κάτι . Γυρνάει και λέει κάπου 300 δολάρια το μισό κιλό , του λένε εντάξει φέρτο .
Έρχεται πάνω στο πλοίο και φέρνει υδράργυρο . Του το γυρνάει πίσω ο πλοίαρχος (πάλι καλά ) και εμείς έχουμε πεθάνει από τα γέλια που παρακολουθούμε την αλληλογραφία που κάνουν οι καπεταναίοι με τον τροφοδότη και βλέπαμε τη μαλακια να πλησιάζει.
Μάλιστα του είπαν αν δεν βρει σε mercury να φέρει quicksilver
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Θυμήθηκα μια ιστορία με έναν τροφοδότη ( ο Αλλάχ να τον κάνει) στο Dubai που του ζητήσαμε λάδι για τη δίχρονη μηχανή της σωστικής λέμβου. Ο τροφοδότης δεν μπορούσε να το βρει και ζήτησε διευκρινίσεις. Του λενε να βρει mercury 2t κάτι . Γυρνάει και λέει κάπου 300 δολάρια το μισό κιλό , του λένε εντάξει φέρτο .
Έρχεται πάνω στο πλοίο και φέρνει υδράργυρο . Του το γυρνάει πίσω ο πλοίαρχος (πάλι καλά ) και εμείς έχουμε πεθάνει από τα γέλια που παρακολουθούμε την αλληλογραφία που κάνουν οι καπεταναίοι με τον τροφοδότη και βλέπαμε τη μαλακια να πλησιάζει.
Μάλιστα του είπαν αν δεν βρει σε mercury να φέρει quicksilver
Ε δίκιο είχε ο άνθρωπος, έκανε μια μετάφραση το mercury κι έφερε το σωστό υλικό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top