Πρόταση για DAC?

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
H χρήση powerbank, προτάθηκε γιατί είναι κάτι που μπορεί να έχει ακόμα και μηδενικό κόστος (αν υπάρχει ένα), ενώ ακόμα και αν χρειαστεί ένα πόσο 15-25 ευρώ, είναι κάτι που δεν θα πάει χαμένο (με τίποτα). Μια δοκιμή δεν βλάπτει. Άλλωστε μιλάμε απλά για λύση εξωτερικής τροφοδοσίας και όχι βελτίωσης του ήχου και σίγουρα γλυτώνεις και από τα προβλήματα της τροφοδοσίας από τον υπολογιστή, αλλά έχεις και διαχωρισμό τροδοφοσιας-σηματος. Προσωπικά το δοκίμασα και πέρα από την ευκολία ,αφού πλέον μπορώ και συνδέω smartphone/tablet στο zen dac, αυξήθηκε και η δύναμη (ελαφρά) του σαν ενισχυτή ακουστικών (που δεν είναι και ιδιαίτερα δυνατός.....). Για βελτίωση στον ήχο, μόνο αν συνδεθεί στο σύστημα σαν dac , με ακουστικά όχι δεν μπόρεσα να ακούσω διαφορά. Σίγουρα ένα γραμμκο τροφοδοτικό θα αποδώσει καλύτερα, αλλά μιλάμε για 100+ ευρώ το λιγότερο (όποτε εκεί τίθεται το ερώτημα, γιατί δεν πήγαινες αρχικά σε dac των 300 ευρώ κλπ). Έχω ακούσει το Ε30 με κάλο γραμμικό τροφοδοτικό , που όμως υπήρχε ήδη, και η βελτίωση είναι αισθητή.
Εδώ όμως χρειάζεται οπωσδήποτε εξωτερική τροδοφοσια, γιατί όταν θα δουλεύει σαν dac για σήμα από την οπτική ή ομοαξονική, θα πρέπει να ανοίγει και ο υπολογιστής, κάτι πολύ άβολο. Αν ακούς ακόμα και 2-3 ώρες την ήμερα, με ένα 20αρι powerbank, θα βγάζεις βδομάδα, δε νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα, να το φορτίζεις ένα βράδυ κάθε 6-7 μέρες. Υπάρχει φυσικά και η λύση της ιδιοκατασκευης, αλλά εκεί χρειάζεται ξοπλισμός, ανάλογη εμπειρία και δεν ξέρω πόσο θα κρατηθεί το κόστος χαμηλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βρε συ Γιάννη μου οκ, να υπάρχει ένα μηχανάκι στο 500ρικο που θα παίζει καλύτερα από κάποια στο χιλιάρικο δεν είναι εξαίρεση , συμβαίνει τακτικά αλλά αυτό που έγραψες για πολλές χιλιάδες ευρώ αν συμβαίνει θα είναι ΗΗΗ εξαίρεση που και πάλι δεν παίζει τέτοιο σενάριο. Κατ' εμέ ότι πληρώσεις παίρνεις. Ειδικά σε σοβαρές εταιρίες που έχουν γνώση και στέκονται πολλά χρόνια στην κορυφή του audio.
Η άλλη περίπτωση είναι να είσαι κουφός , όχι εσύ ( σε τρίτο πρόσωπο ). Αν είσαι όλα μαμάνε και δέρνουνε!!
To πρόβλημα είναι ότι ψωνίζουμε μάρκες και τιμές αγοράς. Δηλαδή, μας χαλάει το dac των 300 ευρώ για παράδειγμα, μετά απο λίγο θα θέλουμε να πάμε στο ακριβότερο διπλάσιας τιμής και πάει λέγοντας. Σέβομαι απόλυτα την ανάγκη για όσο το δυνατόν καλύτερη τροφοδοσία των κυκλωμάτων και ότι τα ακριβότερα μηχανήματα αντικατοπτρίζουν την έρευνα που έχει γίνει σε αυτό το τομέα ( ή εν πάση περιπτώση, θα έπρεπε ). Σέβομαι και τη προσπάθεια της Chord με την οποία έχει ξετρελαθεί ο @Γιάνννης γιατί το τσιπάκι εκτελεί κώδικα που έχει γράψει κάποιος μέσα στη Chord, δεν είναι στοκ τσιπάκι που φοράνε όλοι οι υπόλοιποι ( φτάνει ο προγραμματιστής να ξέρει τί κάνει, που λογικά ξέρει ). Αναρωτιέμαι όμως, πόσοι αγοραστές έχουν κάτσει να κάνουν πραγματικό τυφλό τεστ Α-Β έχοντας μετρήσει προκειμένου να έχουν ίδια στάθμη ακριβώς κατά τη δοκιμή του κάθε μηχανήματος. Εγώ τουλάχιστον, ποτέ δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία, δεν είχα και τον εξοπλισμό άλλωστε ( και τώρα που έχω το μικρόφωνο που κάθως μπορεί να βοηθούσε, απλά δεν με απασχολεί το ζήτημα ). Και τί είναι τελικά αυτό που μας ενοχλεί σε ένα μηχάνημα και ψάχνουμε το αντίδοτο σε κάποιο άλλο;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
To πρόβλημα είναι ότι ψωνίζουμε μάρκες και τιμές αγοράς. Δηλαδή, μας χαλάει το dac των 300 ευρώ για παράδειγμα, μετά απο λίγο θα θέλουμε να πάμε στο ακριβότερο διπλάσιας τιμής και πάει λέγοντας. Σέβομαι απόλυτα την ανάγκη για όσο το δυνατόν καλύτερη τροφοδοσία των κυκλωμάτων και ότι τα ακριβότερα μηχανήματα αντικατοπτρίζουν την έρευνα που έχει γίνει σε αυτό το τομέα ( ή εν πάση περιπτώση, θα έπρεπε ). Σέβομαι και τη προσπάθεια της Chord με την οποία έχει ξετρελαθεί ο @Γιάνννης γιατί το τσιπάκι εκτελεί κώδικα που έχει γράψει κάποιος μέσα στη Chord, δεν είναι στοκ τσιπάκι που φοράνε όλοι οι υπόλοιποι ( φτάνει ο προγραμματιστής να ξέρει τί κάνει, που λογικά ξέρει ). Αναρωτιέμαι όμως, πόσοι αγοραστές έχουν κάτσει να κάνουν πραγματικό τυφλό τεστ Α-Β έχοντας μετρήσει προκειμένου να έχουν ίδια στάθμη ακριβώς κατά τη δοκιμή του κάθε μηχανήματος. Εγώ τουλάχιστον, ποτέ δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία, δεν είχα και τον εξοπλισμό άλλωστε ( και τώρα που έχω το μικρόφωνο που κάθως μπορεί να βοηθούσε, απλά δεν με απασχολεί το ζήτημα ). Και τί είναι τελικά αυτό που μας ενοχλεί σε ένα μηχάνημα και ψάχνουμε το αντίδοτο σε κάποιο άλλο;
Εγώ δηλαδή είμαι εξαίρεση έχοντας τρία χρόνια το ίδιο dac ή απλά επειδή πήγα απευθείας σε κάτι καλό και αφού έκανα πολλές δοκιμές χωρίς να αγοράσω καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι πρέπει να πληρώσεις για να κάνεις τη δουλειά σου!!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
125
ΟΚ στο θέμα μας παιδιά, κανά τροφοδοτικό για το topping e30, εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω (και ευχαριστώ πολύ), μπορεί να προτείνει κανείς?
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
ΟΚ στο θέμα μας παιδιά, κανά τροφοδοτικό για το topping e30, εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω (και ευχαριστώ πολύ), μπορεί να προτείνει κανείς?
Η ιδανικη επιλογη μαλλον......


γραμμικο με κατω απο 80-90 ευρω,μονο DIY.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η ιδανικη επιλογη μαλλον......


γραμμικο με κατω απο 80-90 ευρω,μονο DIY.
Έχω φτιάξει ένα fanless mini pc το οποίο το χρησιμοποιώ για ψηφιακό player και πήρα από αυτούς πριν 7-8 μήνες αυτό
Πριν δυο μέρες σταμάτησε να παίζει αλλά είναι μάλλον ασφάλεια και ίσως και από δικό μου λάθος γιατί διαπιστώθηκε η βλάβη μετά από το ξήλωμα και ξαναστήσιμο όλων των συσκευών ενώ πριν γίνει αυτό έπαιζε κανονικά.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Έχω φτιάξει ένα fanless mini pc το οποίο το χρησιμοποιώ για ψηφιακό player και πήρα από αυτούς πριν 7-8 μήνες αυτό
Πριν δυο μέρες σταμάτησε να παίζει αλλά είναι μάλλον ασφάλεια και ίσως και από δικό μου λάθος γιατί διαπιστώθηκε η βλάβη μετά από το ξήλωμα και ξαναστήσιμο όλων των συσκευών ενώ πριν γίνει αυτό έπαιζε κανονικά.
Αυτό που πήρες εσύ είναι δικιά τους κατασκευή (εκτός από πωλήσεις διαφόρων εταιρειών ,φτιάχνουν και δικά τους), εγώ πρότεινα το topping που δεν θα έχει κανένα θέμα να δουλέψει με το E30, απλά από το ίδιο δικτυακό κατάστημα.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
125
Τελικά λόγω κόστους και μόνο, λέω να πάω σε ένα από τα δύο: To allo nırvana ή το ipower. Πρίν προχωρήσω σε αγορά ξέρει κανείς κάτι άλλο σε αυτό το επόπεδο τιμής?
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Για να καταλάβω το Ε30 έρχεται χωρίς τροφοδοτικό ή ψάχνετε κάποιο καλύτερο?

Επίσης πιο θεωρείτε καλύτερο ανάμεσα σε Ε30 και Schiit Modi 3?
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Για να καταλάβω το Ε30 έρχεται χωρίς τροφοδοτικό ή ψάχνετε κάποιο καλύτερο?

Επίσης πιο θεωρείτε καλύτερο ανάμεσα σε Ε30 και Schiit Modi 3?

Καλησπέρα,

Παρέλαβα σήμερα το topping E30.

To σύνδεσα με usb στον imac και επέλεξα αυτό από τις ρυθμίσεις του ήχου.

Παίζει μια χαρά.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?Ρωτάω γιατί στην οθόνη δείχνει μόνιμα 44,1 pcm
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καλησπέρα,

Παρέλαβα σήμερα το topping E30.

To σύνδεσα με usb στον imac και επέλεξα αυτό από τις ρυθμίσεις του ήχου.

Παίζει μια χαρά.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?Ρωτάω γιατί στην οθόνη δείχνει μόνιμα 44,1 pcm

Τι υλικο παίζει? Αν έχετε 24/96,24/192,δοκιμάστε. Επίσης το έχετε να παίζει με σταθερή έξοδο ή με μεταβλητη?
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Τι υλικο παίζει? Αν έχετε 24/96,24/192,δοκιμάστε. Επίσης το έχετε να παίζει με σταθερή έξοδο ή με μεταβλητη?
Δοκίμασα να ακούσω Spotify ,YouTube και κάποια τραγούδια από usbstick με το πρόγραμμα vox

Θα τσεκάρω αργότερα κάτι ένα σκληρό δίσκο με flac κτλ
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
εδω ο συμπαθεστατος κυριος,δοκιμαζει το Ε30 με τροφοδοσια απο την usb και με ενα (μεγαλο ειναι η αληθεια) εξωτερικο τροφοδοτικο.

 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Συγνώμη για το παραπάνω μύνημα.

Τι κάνω λάθος?

Ότι αρχειο και να βάλω να παίζει το dac δείχνει 44,1 pcm

Δοκίμασα και 24/192 αλλά πάλι δείχνει 44,1...
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Συγνώμη για το παραπάνω μύνημα.

Τι κάνω λάθος?

Ότι αρχειο και να βάλω να παίζει το dac δείχνει 44,1 pcm

Δοκίμασα και 24/192 αλλά πάλι δείχνει 44,1...
σίγουρα κάτι κάνεις λάθος,αλλά επειδή το έχεις σε mac δεν μπορώ να σε βοηθήσω (γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω). Μήπως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του software player. Δεν δοκιμάζεις να παίξεις με itunes....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top