Πρώτη αγορά ηχείων/μερικές ερωτήσεις

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Δε νομίζω να θέλει να κάνει σοβαρή ακρόαση στα 6-7 μέτρα.
Είπε: " απόσταση ακρόασης από μισό μέτρο μέχρι και 6-7 μέτρα " και φαντάζομαι στα 6-7 μέτρα εννοεί απλά να παίζει μουσική στο χώρο... αλλά αυτό ας μας το διευκρινίσει ο ίδιος.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Tι εννοείς πάνω κάτω βρε καλέ μου άνθρωπε;
2 χήνες βγαίνει αυτό και το μέλος είπε μία με μιάμιση το πολύ!
Κι άμα ανέβει κάναδγυο χιλιάρικα τι θα γίνει ρε φιλαράκι.....;
Πφφφφφ........
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τη βλέπω πολύ χειρότερη, γιατί το s8 έχει πολύ υψηλότερα Μαξ εσπιελ, και επειδή είναι ομοαξονικό έχει ευρύτατο φάσμα απόστασης ακρόασης και είναι πολύ φιλικότερο σε τυχαίους χώρους, καθώς έχει πολύ πιο ομοιόμορφη οφ αξις απόκριση.
Μας υποχρέωσες τώρα....Πάνω που γλυκοκοίταζα τα eris...
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.651
Τσιμπάς δύο τέτοια: https://www.thomann.de/gr/jbl_308p_mkii.htm

...και ένα τέτοιο: https://www.thomann.de/gr/presonus_temblor_t10.htm

...και τα κουμπώνεις σε έναν ραδιοενισχυτή που να έχει DAC & pre-out και να υποστηρίζει bluetooth/DLNA/Spotify/Tidal (δεν ξέρω κάποιον από την κορυφή του κεφαλιού μου, ξέρω μόνο πως υπάρχουν στο εμπόριο)

...και τελείωσες εντός προϋπολογισμού, και δε θα πιστεύεις τον ήχο που θα έχεις

...και μετά από κάνα εξάμηνο αξιολογείς αν σε καλύπτει το ένα σαμπ ή θες και δεύτερο (μάλλον θα σε καλύψει)

...και καλή συνέχεια με ό,τι αποφασίσεις και Χρόνια Πολλά και Στέι Σέιφ κλπ.
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Κοιτάτε δω τώρα τι θα πάρει ο άνθρωπος..... Άμα είναι για ενεργά να στοκαρουμε τις τρουπες από τα πριζακια να πανσταδιαλα.......
Εγώ λέω τα presonus τα 8ρια χωρίς σαμπ για αρχή και βλέπει μετά τι θα κάνει....
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Χωρίς σαμπ ούτε τα σονος.

Υπ'όψιν πως εκτιμώ ιδιαιτέρως τα σονος, που πλέον συνεργάζονται και με δύο σαμπ, και η ευκολία χρήσης είναι εκτοξευμενη.

Τα JBL που αναφέρθηκαν, είναι βεβαίως τρομερού vfm, αλλά για τέτοιες αποστάσεις ακρόασης μεγάλες δε θα τα τολμούσα.
 


gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.651
Τα JBL που αναφέρθηκαν, είναι βεβαίως τρομερού vfm, αλλά για τέτοιες αποστάσεις ακρόασης μεγάλες δε θα τα τολμούσα.
Είναι επειδή για σένα "ακρόαση μουσικής" σημαίνει "ακρόαση σε στάθμες αναφοράς".

Που ο φίλος κατά 99% δεν τις θέλει ούτε στα 2 μέτρα, πόσο μάλλον στα 6-7.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Τα JBL που αναφέρθηκαν, είναι βεβαίως τρομερού vfm, αλλά για τέτοιες αποστάσεις ακρόασης μεγάλες δε θα τα τολμούσα.
Υπάρχουν και 8ρια, με τα 2 σαμπ παιρνει και ρέστα




Μετράει όμορφα
DA17DDAF-6F3E-46C8-9B0C-8847DA99D0E1.jpeg


485D8E3C-6D75-459D-B15D-EBDA0A75B417.jpeg
6056332F-13E9-4E17-ADE1-DE4F9649DE0E.jpeg
AB9C9D64-F468-439A-95F7-FE7976751014.jpeg


Σε μεγαλες εντασεις παραμορφώνει, αλλά αυτο θα μειωθεί αισθητά με την χρήση σαμπ. Ας μην ξεχνάμε κα την τιμή του, να μην ζητάμε και τον ουρανό με τα άστρα
 

Μηνύματα
18
Reaction score
8
Να υπενθυμίσω πως σε nearfield ακρόαση ή ειδικές περιπτώσεις υπάρχει εξαίρεση στο νόμο και επιτρέπεται και ένα sub. Το ξεχνάμε και το εκμεταλλεύεται η "αστυνομία", κάνει πως δεν υπάρχει (η εξαίρεση) :p

Στο "ψητό" τώρα, αν ο φίλος μας, μας πει και με τι πηγές σκοπεύει να ακούσει μουσική θα είναι καλύτερα, γιατί αλλιώς άλλοι σκεφτόμαστε υπολογιστές, άλλοι streamers και άλλοι ...πικάπ.

"κλέβεις" :p
πρότεινες 10'' sub και στη σούμα βάζεις το 8'' :p
Chromecast sound σκέφτομαι να είναι η πηγή !
Μία ακόμα πρόταση:
2 τεμάχια από αυτά:

και ένα τέτοιο:
Αυτό βλέπω είναι προενισχυτής, τι κάνει ένας προενισχυτής, σε τι διαφέρει από ενισχυτή/τι του λείπει ?
Μία ακόμα πρόταση:
2 τεμάχια από αυτά:

και ένα τέτοιο:
Ta ηχεία kali είναι αυτό που βλέπω να λέει ο κόσμος ηχεία βιβλιοθήκης, είναι οκ ηχητικά αν αυτά τα βάλει κανείς στο δάπεδο ?
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ta ηχεία kali είναι αυτό που βλέπω να λέει ο κόσμος ηχεία βιβλιοθήκης, είναι οκ ηχητικά αν αυτά τα βάλει κανείς στο δάπεδο ?
Όλα τα ηχεία πρέπει να βρίσκονται με το τουίτερ (το μικρό μεγάφωνο) στο ύψος του αυτιού καθήμενου ακροατή.
Οσα τα βλέπεις μικρότερα, χρειάζονται βάσεις.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Καλησπέρα και καλές γιορτές. Κοιτάω να πάρω το πρώτο μας Hi-Fi σύστημα και πρέπει να ομολογήσω ότι είμαι μπλεγμένος ! Μερικές ερωτήσεις

  • Τι είναι ενεργητικό ηχείο και τι παθητικό ηχείο ?
  • Ποιο site έχει τα πιο αξιόπιστα reviews ηχείων ?
  • Έχει νόημα να πάρω ηχεία βιβλιοθήκης σαν τα βασικά μας ηχεία για το σαλόνι ?
  • Το frequency response τι ρόλο έχει σε ένα ηχείο, πως μπορώ να καταλάβω εάν ένα ηχείο έχει υψηλής ποιότητας frequency response ?
Ευχαριστώ !



... για subwoofers:


 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.315
Ρέι , μην τον τρομάζετε τον άνθρωπο , μέρες που είναι , αρκετά είμαστε τρελαμένοι λόγω ιού , χαλαρώστε λίγο.
προτεινω να του δώσετε μερικά στικι για αρχικό διάβασμα, για να καταλαβαίνει τι του λέτε.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
να πάρω το πρώτο μας Hi-Fi
στην αντωνυμια κρυβεται ο σκελετος (καποιοι αλλοι θα λεγανε παντοφλα) ...
παμε για ενα λαϊφσταϊλ μαλλον
και
καπου στο βαθος νομιζω κρυβεται κι ενα πικαπακι ...
💋
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top