Πρώτο σύστημα ήχου για αρχάριο


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
.
Γιατι το presonus και οχι το JBL LSR 310 S ???
Μια χαρά ειναι το 310s (το είχα αγοράσει) απλά το presonus κατεβαίνει λίγο πιο χαμηλά και είναι 250W (το jbj κατεβαινει στο 27hz και είναι 200W)
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
To πού κατεβαίνουν και τα δύο είναι προς συζήτηση.

Το JBL κατεβαίνει στους 27 κύκλους αλλά με -10 ντιμπί πτώση

Ενώ για το Τ10 ο Τόμαν δίνει αόριστα ότι κατεβαίνει ως τους 20(!!) κύκλους χωρίς καμία αναφορά σε ντιμπί οπότε τρέχα γύρευε.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μιας και αναφέρθηκαν και συγκεκριμένα DACs, εγώ θα προτιμούσα αυτό:

Καθότι είναι φθηνότερο και μετρημένο από Αμίρ με πολύ καλά αποτελέσματα. Έχει επίσης διπλά chips (dual mono) και εσωτερική toroidal τροφοδοσία.

Είναι βέβαια ESS ενώ το Μ200 είναι ΑΚΜ και απ'ότι έχω καταλάβει, κάποιοι έχουν "προτιμήσεις" σε τέτοια θέματα
:whistling:
Δείχνει ενδιαφέρον dac, αλλά κάτι διαβάζω για πρόβλημα με τις xlr του και με χρήση της usb σαν είσοδο ( αν κατάλαβα καλά ) όπου βγάζει 3.1v με κάθε πάτημα πλήκτρου στο τηλεχειριστήριο. Φανταστική τιμή και θα το γλυκοκοίταζα σαν υποκατάστατο του προενισχυτή μου, αλλά μόλις διάβασα τα παραπάνω, ξενέρωσα.
 

K

kimon

Guest
Σε ευχαριστώ για τα λινκ!
Η απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντάς το review για τα Focal 806 που ήταν η αρχική μου προτίμηση:
Στο review, τα οδηγεί με έναν ενισχυτή Parasound HCA3500. Ψάχνοντας στα γρήγορα βλέπω οτι πωλείται μεταχειρισμένος στα ~1300 και το υπόλοιπο setup δεν κάνω καν οτι το καταλαβαίνω: Teac Esoteric P70/D70, dCS Puccini U-Clock, Melos Plus Series Line

Σε ένα πολύ πιο ταπεινό setup όπως αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, θα είναι "κοντινή" η απόδοση τους ή για να πιάσω το μαξ αυτών των ηχείων θα πρέπει να ανέβω πολύ σε ενισχυτές κτλ?
Το σύστημα του Δ. Σταματάκου είναι σύστημα "αναφοράς" ή, όπως λέει και ο ίδιος, "αγκύρωσης" .
Δεν σημαίνει ότι αποτελείται από τις απολύτως κορυφαίες ηχητικά συσκευές, αλλά ότι είναι ένα εργαλείο δουλειάς (με τον ηχητικό χαρακτήρα του οποίου είναι εξοικειωμένος), αποτελούμενο από συσκευές επαρκώς αναλυτικές, που μπορούν να αναδείξουν τον χαρακτήρα μιας υπό δοκιμήν συσκευής. Στην επιλογή ενός ενισχυτή για το Σ.Α. παίζει ρόλο και η ισχύς όπως επισης και η ικανοτητα οδήγησης. Εσύ μπορείς να βρεις καλύτερες λύσεις (και οικονομκότερες).
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Soundn00b (και λοιποι εν χαϊεντ αδελφοι-ες),
εμενα μ' αρεσει το γιαμαχα πακετο ειδικα που το βρισκεις ασπρο και "κολαει" και στο σαλονι,
ομως,
σιγουρα μπορουν να συνδεθουν ολ' αυτα μεταξυ τους ?
βλεπω κατι τρυπουλες περιεργες στα "οπισθια" των ,κατι balanced κατι unbalanced κατι trs πως τα λεν τα ερμα , βλεπω και τον dac/pro να 'χει μεταβλητες εξοδους αναλογα με το αν παιζει σαν προ ¨η πλαϋερ ... μπερδεμα ...
τελος παντων θα μας πουν οι γνωριζοντες
επισης μ' αρεσει που εχεις συνειδητοποιησει πως πας να φτιαξεις ενα εισαγωγικο συστημα, να 'ναι ευκολο στη λειτουργια, ομορφο αισθητικα και να παιζει καλα και ολα αυτα στο χιλιαρικο (αντε και κατι παραπανω).
Μεινε εκει, αγορασε - απολαυσε ... και αν σου μπει το μικροβιο εδω ειμαστε !
εχει φαει λεφτα το χαϊεντ !! ουου !! δεκαδες χιλιαδες γιουρος (και ακομα ψαχνωμαστε !).
:drinks:
 


Μηνύματα
9
Reaction score
20
Τέλος υπάρχει και η δυνατότητα αν όντως μπορείς να φτάσεις στα 1.500 ευρώ, να δώσεις ένα μέρος αυτών των χρημάτων σε έναν επαγγελματία να δει το χώρο σου και να σε βοηθήσει με λύσεις. Εδώ οι περισσότεροι δεν ξέρουμε. Εγώ πάντως σίγουρα όχι. Απλώς είπα τι θα έκανα εγώ και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.
Ο λόγος που δεν προχωράω σε μέτρηση χώρου είναι γιατί αυτό το σπίτι θα είναι προσωρινό για τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Soundn00b (και λοιποι εν χαϊεντ αδελφοι-ες),
εμενα μ' αρεσει το γιαμαχα πακετο ειδικα που το βρισκεις ασπρο και "κολαει" και στο σαλονι,
ομως,
σιγουρα μπορουν να συνδεθουν ολ' αυτα μεταξυ τους ?
βλεπω κατι τρυπουλες περιεργες στα "οπισθια" των ,κατι balanced κατι unbalanced κατι trs πως τα λεν τα ερμα , βλεπω και τον dac/pro να 'χει μεταβλητες εξοδους αναλογα με το αν παιζει σαν προ ¨η πλαϋερ ... μπερδεμα ...
τελος παντων θα μας πουν οι γνωριζοντες
Εχμ.. ναι καλή ερώτηση :unsure: και δεν γνωρίζω την απάντηση...:oops:

επισης μ' αρεσει που εχεις συνειδητοποιησει πως πας να φτιαξεις ενα εισαγωγικο συστημα, να 'ναι ευκολο στη λειτουργια, ομορφο αισθητικα και να παιζει καλα και ολα αυτα στο χιλιαρικο (αντε και κατι παραπανω).
Μεινε εκει, αγορασε - απολαυσε ... και αν σου μπει το μικροβιο εδω ειμαστε !
εχει φαει λεφτα το χαϊεντ !! ουου !! δεκαδες χιλιαδες γιουρος (και ακομα ψαχνωμαστε !).
:drinks:
Φίλε μου όταν με το budget που εγώ θέλω για όλο το σύστημα, για πολλούς από εσάς δε φτάνει ούτε για τον ενισχυτή δεν έχω αυταπάτες για το τι θα πάρω. Προτιμώ κάτι αξιοπρεπές που θα μου επιτρέψει να απολαύσω τη μουσική σε ένα πολύ καλύτερο επίπεδο από το τωρινο και εύκολο σε χειρισμό.
Τα σχόλια των φίλων για το Yamaha wxc-50 (εύχρηστο, αξιόπιστο κτλ) με κάνουν να το θέλω ακόμα πιο πολύ. Καταλαβαίνω οτι στο ίδιο budget μπορεί να πάρω κάτι με καλύτερο dac. 'Ομως το να μπορούμε και οι δύο απλά να στριμάρουμε από το κιν στα ηχεία εύκολα και αξιόπιστα μετά τη δουλειά, χωρίς να βρίζουμε γιατί αποσυνδέθηκε το ρημάδι το bluetooth, είναι κάτι πιο σημαντικό στην παρούσα φάση.

Λίγα χρόνια πριν θα έλεγα:
"τι ενεργά" μου προτείνετε? Αν δε μπορώ να βάλω κατσαβίδι και πένσα να το λύσω/δέσω μόνος μου, τι να το κάνω? "
"Εμφάνιση? Τι να την κάνω την εμφάνιση? Είναι ΗΧΕΙΑ, το λέει και το όνομά τους, είναι εξ'ορισμού για να τα ακούς κι όχι για να τα βλέπεις! "
Αλλά μεγαλώνουμε και οι συνθήκες και τα ζητούμενα αλλάζουν...

Οδηγεί άνετα τα Φοκάλ?
Άραγε?
Χωρίς ειρωνία, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς..:oops:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς
Αν έχει επαρκές ρεύμα για να οδηγήσει τα συγκεκριμένα ηχεία.
Και τα Ελάκ που έβαλα στο λινκ.
Η ερώτηση ήταν προς τον wnet, όχι προς εσένα :)
Μη φανταστείς κι εγώ από αυτά λίγα πράματα ξέρω.
Γι αυτό λέω. Ενεργά ηχεία. Ποιος γνωρίζει καλύτερα από τον κατασκευαστή τι ενίσχυση χρειάζονται τα ηχεία του? ;)
 

Μηνύματα
9
Reaction score
20
Καλησπέρα σε όλους.
Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις σας.
Με βοηθήσατε να μάθω και να καταταλάβω πολλά!

Άργησα να επανέλθω καθώς από τη μία είχα τη μετακόμιση στο νέο σπίτι, από την άλλη έφαγα αρκετές ώρες στο φόρουμ διαβάζοντας. Πραγματικά, υπάρχει πολλή γνώση θαμένη σε πολλά νήματα.

Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να πάω με την πρόταση του φίλου @Ndis:
2 x JBL 308 +2 x Presonus T10 + DAC SMSL M200.

ΑΛΛΑ,

όταν αποφάσισα να δείξω τις επερχόμενες αγορές στο έτερον ήμισυ, υπήρξε μία "δυσαρέσκεια", όταν τα είδε τα 308, ως προς το αισθητικό κομμάτι:
-"Το σαλόνι είναι κοινός χώρος και για τους 2 μας. Θα ήθελα κάτι που να ταιριάζει και με το χώρο, αλλά κάνε ότι νομίζεις".
-Ας δούμε τα Yamaha HS-8
-........😒
-Ας δούμε τα KEF LS 50 (αφού βγαίνουν και ενεργά ίσως να γίνει υπέρβαση στο μπάτζετ)
-OK, είναι 'διαστημικά' στην εμφάνιση και σίγουρα καλύτερα από τα προηγούμενα
-Χμμμ, πάμε να δούμε και τα Focal 806 (για να δούμε τι προτιμά...)
- Αυτά είναι ωραία, αλλά μπορείς να πας πίσω, κάποια άλλα μου άρεσαν
- ΟΚ... (περίεργεια στο φουλ)
- Αυτά είνα κουκλιά!😍
- Ποια αυτά τα μεγάλα? (εννοεί τα Focal 826)
- Ναι, δεν είναι πολύ όμορφα ?
-.... Καλή μου, αυτά είναι ηχεία δαπέδου, είναι 1 μέτρο ψηλά, μην τα βλέπεις μικρά στη φωτό...
- Ναι, αλλά είναι πανέμορφα...
-Αυτά όμως είναι παθητικά, και υπερβαίνουν το μπάτζετ που έχω θέσει, θα χρειαστούμε ενισχυτή, κτλ κτλ...

... 2 ώρες αργότερα, αφού έχουμε δει βίντεο με όλα τα παραπάνω ηχεία για να καταλάβει το μέγεθος τους και αφού της εξήγησα συνοπτικά διαφορές μεταξύ ενεργών και παθητικών, με ρωτά διστακτικά...
-Αν πάρουμε ενισχυτή, θα μπορούμε στο μέλλον να παίζουμε από πικάπ ?
- o_O (έχω μείνει κάγκελο)
- Εισαι καλά?
- Ναι, απλά δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο από σένα... εγώ δεν είχα ποτέ βλέψεις για βινύλιο.
- Οχι τώρα, στο μέλλον... Βλέποντας όλα αυτά, μου άνοιξε η όρεξη... Θα ήθελα να έχω τα αγαπημένα μου άλμπουμ και να τα παίζω από τους δίσκους. ΟΚ, δεν είναι σίγουρο πως θα το κάνω κι αν δε θες εσύ κανένα πρόβλημα...😊
-Ωπα, ώπα δεν είπα όχι...

Τέτοια ανατροπή είχα να δω από το Barcelona-Paris: 6 - 1

Έχουμε τα εξής δεδομένα λοιπόν:
Από τη μία είμαστε ΟΚ, με την αρχική πρόταση (2 x JBL 308 +2 x Presonus T10 + DAC SMSL M200) κι ας είναι κάτι που 'doesn't spark joy'.

Από την άλλη, αν είναι για κάτι όμορφο που χαίρεσαι να το βλέπεις και έχει και δυνατότητα για βινύλιο στο μέλλον, ας κάνουμε και μία υπέρβαση στο μπάτζετ για τα Focal 826...Αν και εδώ μου αλλάζει όλα τα δεδομένα και αυτά που είχα στα υπόψιν...
Ο φίλος @Kostas Kefalas πρότεινε τον Denon AVR-X3600H λίγες σελίδες πριν, που φαίνεται υπερ πλήρης για τα παραπάνω και όσα μπορεί να προκύψουν στο μέλλον (?). Να μείνω σε αυτόν ή υπάρχει κάτι άλλο που προτείνετε?
(Τώρα που γυρίζει).
Επίσης, σε αυτό το σενάριο θα χρειαστεί sub-woofer ή να το αφήσω για αργότερα?
(Νομίζω η σωστή απάντηση είναι πως πάντα χρειάζεται sub, αλλά μπορεί να περιμένει για αργότερα)
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κρίμα...
Αυτά γίνονται όταν μπλέκουν άτομα που δεν πρέπει με το χόμπι μας.
2 x JBL 308 +2 x Presonus T10 + DAC SMSL M200.
Γιατί μεταξύ του JBL LSR 310S και Presonus T10 διάλεξες το T10;
Μια απορία την έχω εδώ πολύ καιρό. Ποιό από τα 2 είναι καλύτερο;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Κακή κουβέντα για τα focal δεν θα ακούσεις από μενα. Η αλήθεια είναι ομως ότι θα δώσεις αρκετά περισσότερα χρήματα για ενισχυτές (avr), ηχεία και ... καβλωδια χωρίς (πρόσεξε) να μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας ότι το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο ή καλύτερο των ενεργών.

Σου μιλάω εκ πείρας μιας είχα στη διάθεση μου τόσο τα focal aria όσο και τα μικρα jbl. Θα δώσεις 3-4 φορές περισσότερα χρήματα σε καμία όμως περίπτωση δεν θα πάρεις 3-4 φορές καλύτερο ήχο.

Νομίζω έχω απαντήσει στο Πέτρο στο παρελθόν, το 310s το είχα και ήταν μια χαρά. Ως specs όμως το presonus μοιάζει καλύτερο.

Τα 308 είναι ψέμα στην τιμή που έχουν. Μην κάψεις άσκοπα χρηματα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
20
Γιατί μεταξύ του JBL LSR 310S και Presonus T10 διάλεξες το T10;
Μια απορία την έχω εδώ πολύ καιρό. Ποιό από τα 2 είναι καλύτερο;
Τα Τ10 τα διάλεξα με βάση αυτό το ποστ του @Ndis:
Μια χαρά ειναι το 310s (το είχα αγοράσει) απλά το presonus κατεβαίνει λίγο πιο χαμηλά και είναι 250W (το jbj κατεβαινει στο 27hz και είναι 200W)
Από εκεί και πέρα, δε νομίζω πως θα έχουν σημαντικές διαφορές.

Κρίμα...
Αυτά γίνονται όταν μπλέκουν άτομα που δεν πρέπει με το χόμπι μας.
Το κρίμα είνα δικό μου που δεν έκανα υπομονή για να βρούμε μεγαλύτερο σπίτι, να έχω ένα δωμάτιο να βάλω οτι θέλω...

ΟΚ, μπορεί να βάζω λίγο χιούμορ, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Όπως είπα και πριν και τα 2 σενάρια είναι στο τραπέζι, χωρίς φόβο και πάθος.
Απλά στο πρώτο, θα είναι κάτι που θα είναι μόνο για δική μου χρήση, ενώ στο 2ο σενάριο θα είναι κάτι που θα το χρησιμοποιήσουμε και θα το απολαύσουμε και οι 2 μας, που νομίζω στην τελική αυτό είναι και το ζητούμενο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Τα Τ10 τα διάλεξα με βάση αυτό το ποστ του @Ndis:
Κοίτα, και τα δύο δεν έχουν καμία τύχη να δώσουν σοβαρή απόκριση στην πρώτη οκταβα.

Ιδίως στο πρώτο μισό της πρώτης οκταβας (20-30 κύκλους) και τα δύο είναι από μόνα τους πρακτικώς μηδενικής απόκρισης.

Η μόνη περίπτωση που υπάρχει να ακούς οτιδήποτε μέσα στην πρώτη οκταβα από ένα από αυτά τα δύο, είναι να έχεις στάσιμο στο χώρο σου σε αυτή τη συχνότητα.

Η μόνη ουσιαστική μεθοδολογία για να πάρεις πραγματική απόκριση στην πρώτη οκταβα από αυτά τα δύο, ας πούμε στο φάσμα 30-40 κύκλους, είναι να κάνεις συστοιχίες από αυτά, λόγου χάριν να βάλεις 5-6 τέτοια σαμπ το ένα πάνω στο άλλο και να κάνεις 2 τέτοιες ντανες με σαμπ στο χώρο σου. Έτσι, ναι, θα έχεις απόκριση ωραία.

Πρέπει να καταλάβετε κάποτε, πως ένα 10" μεγάφωνο είναι απλώς ένα γουφερ, μικρό γουφερ μάλιστα, με μικρή επιφάνεια και μικρές δυνατότητες μετακίνησης αέρα και δημιουργίας πίεσης, και δεν έχει από μόνο του ουσιαστικές δυνατότητες για απόκριση χαμηλά.

Για σοβαρή απόκριση χαμηλά, χρειάζεται πραγματικά μεγάλα μεγάφωνα, ή πολλαπλά μικρότερα.

Θα τολμούσα να πω ότι για να υπάρχει όφελος στην πρώτη οκταβα, το μίνιμουμ είναι 2 τεμάχια 12" ή 4 τεμάχια 10".

Για να καλύψεις χαλαρά την πρώτη οκταβα, θα χρειαστείς τουλάχιστον 10 τεμάχια 10", ή 6 τεμάχια 12".

Ξεπερνώντας το σκόπελο της πρώτης οκταβας, χρησιμοποιείς σαμπ για να έχεις καταρχήν απόκριση στη δεύτερη οκταβα, που είναι πραγματικά ουσιαστικής σημασίας, και για να μπορέσει ο δορυφόρος να βγάλει ανεμπόδιστα μια ικανοποιητική απόκριση στην τρίτη οκταβα, διότι αν αφήσεις μόνο του το δορυφόρο να βγάζει και την τρίτη οκταβα και κάτω από αυτήν, τον γ@μ@ς ασάλιωτα και θα ψοφήσει βελάζοντας πρίμα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πρέπει να καταλάβετε κάποτε, πως ένα 10" μεγάφωνο είναι απλώς ένα γουφερ, μικρό γουφερ μάλιστα, με μικρή επιφάνεια και μικρές δυνατότητες μετακίνησης αέρα και δημιουργίας πίεσης, και δεν έχει από μόνο του ουσιαστικές δυνατότητες για απόκριση χαμηλά.
Δεν είναι θέμα κατανόησης, μάλλον οικονομικό θέμα είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Φυσικά είναι οικονομικό.

Πάμε πάλι:

Για να έχεις ομαλή μετάβαση μεταξύ δεύτερης και τρίτης οκταβας, η μαγική συνταγή είναι να πάρεις έτοιμα σετ από μια φίρμα, πχ δορυφοράκια και σαμπ από τη Neumann, ώστε να βασιστείς στις γνώσεις των μηχανικών που τα έφτιαξαν, για να "ταιριάζουν" μεταξύ τους.

Όταν κάνεις συνδυασμούς, δορυφοράκια από μια φίρμα, σαμπ από άλλη, (κι ακόμα χειρότερα ενισχυτικά από τρίτη φίρμα) τότε το παίζεις μηχανικός, που και καλά "ξέρεις" τι κάνεις.

Άμα είσαι μπουτχιας, ναι φιλαράκι, ξέρεις τι κάνεις. Άμα δεν είσαι όμως; Τότε μάλλον οδεύεις προς ένα εξόχως απογοητευτικό αποτέλεσμα, και το μέγεθος της απογοήτευσης θα είναι ανάλογο της ανεπάρκειας γνώσεων που έχεις μέσα στο κεφάλι σου.

Προσωπικά, έχω κατ'επαναληψιν προτείνει σε όλους σας να κάνετε αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σας, δηλαδή να ξεκινήσετε από τα σαμπ, διαλέγοντας τα καλύτερα σαμπ που αντέχει η τσέπη σας, από μια φίρμα που δίνει "πακέτο" με αυτά τα σαμπ και αξιόλογους δορυφόρους για την απόσταση ακρόασης που χρειάζεστε, και μετά να αγοράσετε τους δορυφόρους της φίρμας.

Δηλαδή, όχι, μη πάτε να πάρετε τα τζενελεκ τα δορυφοράκια επειδή είναι γ@μάτα στις μετρήσεις του Αμίρ, και αντέχετε τα 800€ που κοστίζουν, διότι το ένα σαμπ τους κοστίζει 2,5 χιλιάρικα και δεν το αντέχετε οικονομικά..

Δηλαδή: Πάρε το καλύτερο και ακριβότερο σαμπ που αντέχει η τσέπη σου, υπολογίζοντας πως μπορεί να χρειαστείς 4 σαμπ για να καλύψεις πρώτη οκταβα, και μετά συμπλήρωσε με δορυφορίδια.

Γιατί είναι οικονομικό το θέμα. Έχει δίκιο ο Πέτρος, και μάλιστα έχει δίκιο σε κάθε επίπεδο μπάτζετ, είτε μιλάμε για σεταπ στα 2.000€ είτε στα 100.000€. Πάντα είναι οικονομικό το θέμα. Ξέρεις πόσο κοστίζουν τα μεγάλα σαμπ της Wilson; Όσο ανεβαίνεις κατηγορία τιμής, παραμένει η ίδια "ψαλίδα" μεταξύ σαμπ και δορυφοριδίων, και γίνονται τα ίδια ακριβώς σφάλματα.

Γελάτε όταν σας τα λέω, αλλά δεν είναι αστείο, σοβαρά μιλάμε, απλώς είναι δύσκολο να το χωνέψει κάνεις έτσι όπως το ακούει, διότι έχει "μάθει" να διαλέγει "ηχεία" που του "αρέσουν" στο αυτί (ή ακόμα χειρότερα στο μάτι), κάτι που βεβαίως είναι μια χαζομάρα, καθώς θα έπρεπε να ξεκινήσει από τα σαμπ, σε κάθε μπάτζετ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top