Πωλούνται NAS Qnap

Status
Not open for further replies.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Διορθώση:

Τυπικά η απαίτηση του ρουν είναι για 4 GB μνήμης. Αυτό αναφέρει και το επίσημο site της ρουν.

Στα 8 GB καταλήγουν να είναι ευχαριστημένοι οι απαιτητικοί χρήστες με τεράστια μουσική βιβλιοθήκη, όπως φαίνεται από το ανάλογο φόρουμ και τα σχόλια που εκεί γράφονται.

Με τον σέρβερ αυτόν λειτούργησε το ρουν άριστα με νορμάλ μέγεθος συλλογής (3-4 χιλιάδες δίσκους μουσικής) αλλά όταν φόρτωσα όλα όσα επί σειράς ετών είχα μαζέψει σε σκληρούς δίσκους, περίπου 35.000 δίσκους μουσικής δηλαδή:roflmao:, ε, λύγισε και λογικό. :tongue:


Είμαι βέβαιος πως για μια μουσική βιβλιοθήκη της τάξης των 5.000 δίσκων θα λειτουργήσει μια χαρά. Άλλωστε, με αυτόν τον σέρβερ γνώρισα το ρουν και προχώρησα σε lifetime membership. ;)

Να επισημάνω πως τοποθέτησα 8 σκληρούς δίσκους σε αυτόν τον σέρβερ, και ως σέρβερ λειτούργησε άψογα, έβλεπα 4κ ταινίες με άτμος απρόσκοπτα και χωρίς κανένα πρόβλημα χρήσης.

:drinks:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Όχι,
Με 15000 μάλλον όχι ε;
Όχι.
Θα έχει καθυστερήσεις αν δουλεύει ρουν κορ σέρβερ ο ίδιος ο Νας σέρβερ, που δεν γίνονται αποδεκτές εν έτει 2020...

Αν έχεις άλλο μηχάνημα για να δουλεύει ρουν σέρβερ, έστω κάποιο λάπτοπ, βάλε τρις δίσκους μουσικής στον Νας σέρβερ, δε τίθεται θέμα.

Βεβαίως την εποχή του στριμιγγκ, δεν ξέρω τι νόημα έχει να διατηρείς τοσο μεγάλη παλιά συλλογή. Τα φρέσκα μάστερ ακούγονται καλύτερα και τα έχει το τινταλ, ακόμα και το σποτιφαϊ ακούγεται καλύτερα με φρέσκα μάστερ όταν εσύ διαθέτεις σιντί που έγινε μάστερινγκ το '80.. :gotcha:

Άλλωστε, ιδίως όσα υπάρχουν ήδη στο τινταλ, δεν έχεις κανένα λόγο να τα διατηρείς και σε αρχεία στο σκληρό, καθώς το τινταλ μέσω ρουν, δεν έχει καμία διαφορά από το αποθηκευμένο σιντί σου στο σκληρό, ίδια ποιότητα, ίδια ακούγεται. Δε χρειάζεται να κρατάς μπακαπ στο τινταλ, δε χαλάει το τινταλ, ο σκληρός σου θα χαλάσει... :tongue:

Προσωπικά, που έχω αγορασμενους δεκάδες δίσκους σιντί του Φίλιπ Γκλας, διαπίστωσα πως ακόμα και το σποτιφαϊ παίζει καλύτερα όλους αυτούς τους δίσκους που έχω, διότι πρόκειται για πολύ πιο φρέσκα μάστερ. Οπότε; Κανένα νόημα να τα κρατάω. ;)

Βέβαια το γνωστό Moby ambient, που το έχω και σε αγορασμενο σιντί, και το έχω από τινταλ να παίζει, παίζουν ακριβώς το ίδιο μέσω ρουν, οπότε και πάλι δεν έχει νόημα να το κρατάω. Τζάμπα καίει η λάμπα, Λόλα. :roflmao:

Το ρουν είναι εξαιρετικό για τα πολυκαναλα SACD που τα παίζει νερό (και με την καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου) και δε τα έχουμε σε δισκους ούτε τα βρίσκουμε σε στριμιγγκ. Επίσης για κάποιες αγαπημένες ηχογραφήσεις, που ομοίως δε βρίσκουμε κάπου αλλού. Τα υπόλοιπα, στριμιγγκ είτε μέσω ρουν, είτε σποτιφαϊ και ότι άλλο προκύψει στην πορεία.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Ωωωωωωωωωωωτιτουείπε!!!!:roflmao::roflmao::roflmao:
Άσε, άσε, για μένα μιλάω...
Έστω, και για μένα.
Έχω πολλά αγορασμενα σιντί από δεκαετία '80, '90, που πλέον όλα είναι για πέταμα. Βασικά εκείνες τις δεκαετίες αγοράζαμε σιντια...

Πολύ χάλι τα περισσότερα μαστερινγκ εκείνης της περιόδου.

Βγήκαν μεταγενέστερα μαστερινγκ, που ακούγονται τραγικά καλύτερα. Βγήκαν και σε πολυκαναλα, και σε SACD, πάρα πολύ υλικό, από τσακ μαντζιόν μέχρι Χένρι Μαντσίνι, από ντόρς μέχρι Ντιάνα κρακ, όλα τα έχω βρει σε πολυκαναλα, SACD, DVD audio, σε διάφορα φορμά, που παίζουν σε άλλο επίπεδο τελείως.

Κουβαλάμε χρεπια ηχογραφήσεις. Αυτό ξέρω.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Άσε, άσε, για μένα μιλάω...
Έστω, και για μένα.
Έχω πολλά αγορασμενα σιντί από δεκαετία '80, '90, που πλέον όλα είναι για πέταμα. Βασικά εκείνες τις δεκαετίες αγοράζαμε σιντια...

Πολύ χάλι τα περισσότερα μαστερινγκ εκείνης της περιόδου.

Βγήκαν μεταγενέστερα μαστερινγκ, που ακούγονται τραγικά καλύτερα. Βγήκαν και σε πολυκαναλα, και σε SACD, πάρα πολύ υλικό, από τσακ μαντζιόν μέχρι Χένρι Μαντσίνι, από ντόρς μέχρι Ντιάνα κρακ, όλα τα έχω βρει σε πολυκαναλα, SACD, DVD audio, σε διάφορα φορμά, που παίζουν σε άλλο επίπεδο τελείως.

Κουβαλάμε χρεπια ηχογραφήσεις. Αυτό ξέρω.
Έλα μωρέ..Αν δεν πιάνουν χώρο τι σε ενοχλούν;
Είναι και ωραία διακόσμηση οι επίτοιχες σιντοθήκες. Άσε που μπορούν να γίνουν η διάχυση του φτωχού!:tongue:
Αυτό που σίγουρα δεν έχει νόημα την εποχή του στρίμινγκ ,είναι να γεμίζεις δεκάδες τέρα σκληρών δίσκων με μπακ απ αυτών των σιντί. Τα ίδια τα σιντί αφού υπάρχουν ήδη δεν ενοχλούν ,εκτος πια και αν υπάρχει τόσο μεγάλη στενότητα χώρου. Έχουν και τα εξωφυλλάκια τους ,κάποια έχουν και booklets..Μια χαρά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Γι' αυτό μαζεύουμε και κανένα βινύλιο, αλλά προσοχή, τσιμουδιά στους γιατρούς, έτσι; :drinks:
Πάντα θα υπάρχει ένα ραδιόφωνο να παίζει mp3 της προκοπής, 10 φορές καλύτερα από τους βινταζ μαβρους τρύπχιους δίσκους που μαζεύετε. :gotcha:

Και αρκετές χιλιάδες δίσκους στο σκληρό, πολυκάναλους και της προκοπής. Άσε μας παιδί μου...:tongue:
Το θεμα ειναι πως αν μια μερα την κοπανησει το Tidal και το καθε tidal....
Ναι, θα συνεννοηθούν μια μέρα να κλείσουν όλοι. :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Οι υπηρεσίες στριμινγκ ήρθαν για να μείνουν, είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, είτε στην εικόνα είτε στον ήχο.

Και η ποιότητα ήχου που προσφέρουν, είναι ήδη εντελώς κορυφαία. Με την εξάπλωση του στριμιγγκ στο άτμος, όλα τα υπόλοιπα θα φαν σούτ.

Όλα.8-)
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Είμαι εναντίον των συνδρομών, αλλά προχτές έψαξα στο σπετσοφάι επίτηδες ένα συγκεκριμένο δίσκο της Tatyana Nikolaeva, και τον είχε. Δεν πίστευα στα μάτια μου...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Είμαι εναντίον των συνδρομών, αλλά προχτές έψαξα στο σπετσοφάι επίτηδες ένα συγκεκριμένο δίσκο της Tatyana Nikolaeva, και τον είχε. Δεν πίστευα στα μάτια μου...
Εδώ προχτές ,ανήμερα των Θεοφανείων, βρήκα Πέτρο Γαϊτάνο βρε ημίθεε!:roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Είμαι εναντίον των συνδρομών
Ε, είναι της ηλικίας αυτά τα καμώματα. :tongue:

Το σποτιφαϊ έχει τρομερή βιβλιοθήκη και απίστευτη ευκολία χρήσης, με μηνιαίο κόστος μικρότερο από την αγορά ενός δίσκου, οπότε θεωρώ πως είναι ο,τι καλύτερο για κάποιον που θεωρεί ότι του αρέσει η μουσική. ;)

Τα υπόλοιπα (ρουν, τινταλ, κιομπουζ πολυκαναλα κλπ) είναι για υψηλή πιστότητα και δεξερωγωτι, αλλά για μουσική; Σποτιφαϊ. 8-)
 

P

PMC

Guest
Τα υπόλοιπα (ρουν, τινταλ, κιομπουζ πολυκαναλα κλπ) είναι για υψηλή πιστότητα και δεξερωγωτι, αλλά για μουσική; Σποτιφαϊ. 8-)
Το σποτιφαι είναι αυτό που θα βάλεις να ακουσ Ότι συνδρομητικό και να χεις και αυτό που θα σε μάθει τη μουσική που σου αρέσει και δεν ξέρεις ότι υπάρχει.....
Σε λίγο καιρό ομωσ όλα θα είναι το ίδιο και σε ποιότητα και σε ποικιλία ....
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.811
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top