Πως ακουγονται τα παλια DAC σημερα?

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Εβαλα στο ebay καποια μηχανηματα που δε χρησιμοποιουσα, οπως ενα ξεχασμενο τελικο Parasound HCA-3500. Τον θυμαστε αυτον?
Βρηκα μπροστα μου και ενα DAC της Audio Synthesis. Το DAX Decade, Balanced, Black Gate Version, με μεταβλητη εξοδο. Ειδα οτι μεταχειρισμενα κανουν χοντρα λεφτα ακομα στην αγγλικη αγορα. Δεν το περιμενα να πω την αληθεια. Τα ψηφιακα ξεφτιλιζονται γρηγορα γενικα. Πολυ γρηγορα θα ελεγα μαλλον.
Πως ακουγονται σημερα αυτα σε σχεση με τα κανουργια? Το ξεφορτωνομαι ΑΜΕΣΑ με συνοπτικες διαδικασιες?
Τι πιστευετε?
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Εβαλα στο ebay καποια μηχανηματα που δε χρησιμοποιουσα, οπως ενα ξεχασμενο τελικο Parasound HCA-3500. Τον θυμαστε αυτον?
Γνωστός και μη εξαιρετέος.

Ένα από τα καλύτερα μηχανήματα σχετικά "λογικού" κόστους για την εποχή του και από τα λίγα που αντέχουν ακόμη και σήμερα σε σύγκριση με υλοποιήσεις π.χ. της hypex.

Μην ξεχνάμε πως συνεχίζει μετά από πολλά χρόνια να είναι ενισχυτής αναφοράς του Δ.Σ.

Για μένα είναι ένα από τα πολύ λίγα μηχανήματα (μαζί με τον Perreaux 350) παραδοσιακής σχεδίασης που με γοητεύουν ακόμη.

Με την προϋπόθεση της λογικής τιμής (εκεί κάπου κοντά στα 1500, όχι όπως εδώ ή εδώ).
Βρηκα μπροστα μου και ενα DAC της Audio Synthesis. Το DAX Decade, Balanced, Black Gate Version, με μεταβλητη εξοδο. Ειδα οτι μεταχειρισμενα κανουν χοντρα λεφτα ακομα στην αγγλικη αγορα. Δεν το περιμενα να πω την αληθεια. Τα ψηφιακα ξεφτιλιζονται γρηγορα γενικα. Πολυ γρηγορα θα ελεγα μαλλον.
Πως ακουγονται σημερα αυτα σε σχεση με τα κανουργια? Το ξεφορτωνομαι ΑΜΕΣΑ με συνοπτικες διαδικασιες?
Τι πιστευετε?
Θέμα που συζητιέται πολύ τα τελευταία χρόνια.

Προφανώς τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν πολύ πιο προχωρημένα ψηφιακά τμήματα από αυτά των προηγούμενων δεκαετιών, κυρίως στη διαχείριση σημάτων υψηλής ανάλυσης.

Πολλά όμως από τα παλιά μηχανήματα, ιδίως εκείνα που είχαν πολύ υψηλό κόστος απόκτησης, είχαν εξαιρετικά αναλογικά στάδια (κυρίως για να δικαιολογήσουν το κόστος τους).

Τα σύγχρονα, λόγω μεγάλου ανταγωνισμού ιδίως στις χαμηλές κατηγορίες τιμής, έχουν εξαιρετικές μετρήσεις λόγω των σύγχρονων σταδίων d/a αλλά κάνουν συνήθως εκπτώσεις στην ποιότητα των αναλογικών σταδίων γιατί από εκεί μπορούν να κόψουν αρκετό κόστος.

Οπότε, αν δεν σε ενδιαφέρει η υψηλή ανάλυση, κάποια από τα παλιά μηχανήματα μπορούν να δίνουν εξαιρετικά αποτελέσματα, ιδίως αν βρεθούν σε "σκοτωμένες" τιμές.

Π.χ. θα προτιμούσα αυτό από αυτό (στο ίδιο κόστος φυσικά)
 
Last edited:


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ο λογος που ρωτησα ειναι οτι στην Αγγλια θα μπορουσα να το δωσω 1000 ευρω τουλαχιστον. Βλεπω τα single ended πανε για 1200 ευρω, χωρις τους black gate!
Εαν ομως με ενα συγχρονο streamer απο πισω εκανα δουλεια να το εβλεπα διαφορετικα (?)
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σε ποια ακριβώς εργαστηριακή μέτρηση διαφέρουν τα "μοντέρνα" από τα "παλιά" DAC;
Και αν υπάρχει μια τέτοια εργαστηριακή μέθοδος, ποια διαφορά θεωρείται σημαντική ώστε να είναι καθοριστική για το τελικό αποτέλεσμα στην ακρόαση;
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
USB είσοδο έχει;
24/96 τουλάχιστον παίζει;
Τότε είναι χρήσιμο ακόμα.
Καλά για HDMI δεν ρωτάω, τέτοιο δεν έχουν ούτε τα καινούργια.
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Α, και πρόσεξε τις τιμές, τα 1000άρικα ήταν από παλιές δημοπρασίες. Δες τις τιμές σε αυτές που έχουν λήξει πρόσφατα, όχι αυτές που είναι buy now, για να πάρεις αίσθηση της αγοράς.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Εχει ενα παρομοιο DAC της ιδιας εταιρειας αυτη τη στιγμη αλλα ειναι το singe ended. Ειναι στα 1300 ευρω, το παρακολουθουν 19 ατομα και εχει 2-3 επισκεψεις την ωρα λεει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- τις ίδιες ανησυχίες έχει το κάτωθι εικονιζόμενο αναλογικής κατά βάση προτίμησης περιοδικό

- πολλές φορές συγκρίνουν τρέχοντα με παρελθόντα προϊόντα , εάν και εφ΄όσον έχουν το ίδιο street price

- διάβασα κάποτε συγκριτικό ενός cdplayer marantz περίπου 1k και του πάλε ποτέ wandia 5k τότε , 1k όμως σήμερα . . . η ζυγαριά έκλεινε ελαφρώς προς το marntz


1592483022655.png



- μιλάω για players μιάς και εμπεριέχουν dac

- έχω ένα adcom gcd-750 ( 90s ) με dac 8x44.1 24 bit . . . το χρησιμοποιώ και σαν dac αφού έχει είσοδο , σε σχέση με κάποιο σύγχρονο είναι κάπως μουντό με rolloff στα άκρα και ελαφρώς μειωμένη ανάλυση

- δεν το αλλάζω διότι ΝΑΙ υποβαθμίζει κάποιες καλές εγγραφές ( 10% της δισκογραφίας μου ) , αλλά κάνει ανεκτές τις υπόλοιπες που είναι μέτριες αλλά και οι περισσότερες ( ροκ , ινταστριαλ , πειραματική , πανκ , ψυχεδέλεια . . . )
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εχει ενα παρομοιο DAC της ιδιας εταιρειας αυτη τη στιγμη αλλα ειναι το singe ended. Ειναι στα 1300 ευρω, το παρακολουθουν 19 ατομα και εχει 2-3 επισκεψεις την ωρα λεει.
Φιλε μου,δυστυχως τα παλια dacs,ακομα και κορυφαια να ηταν στην εποχη τους,μετα απο 20 χρονια σιγουρα δεν παιζουν καλα σε σχεση με τα συγχρονα,ακομα και μετριας τιμης μηχανηματα...
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Φιλε μου,δυστυχως τα παλια dacs,ακομα και κορυφαια να ηταν στην εποχη τους,μετα απο 20 χρονια σιγουρα δεν παιζουν καλα σε σχεση με τα συγχρονα,ακομα και μετριας τιμης μηχανηματα...
Βάσει ποιων μετρήσεων; Σε ποιες εργαστηριακές μετρήσεις διαφέρει ένα "σημερινό" με ένα παλαιότερο dac; Και πως αυτές οι μετρήσεις μεταφράζονται όσον αφορά την ακουστική απόδοση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Βάσει ποιων μετρήσεων; Σε ποιες εργαστηριακές μετρήσεις διαφέρει ένα "σημερινό" με ένα παλαιότερο dac; Και πως αυτές οι μετρήσεις μεταφράζονται όσον αφορά την ακουστική απόδοση;
Δυναμικό εύρος. Sinad.

Μεταφράζεται σε ..δυναμικό εύρος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους.

Όταν αναφέρετε παλιό DAC για πόσα χρόνια λέτε πίσω; Εγώ για παράδειγμα έχω το UD-501 και είμαι ευχαριστημένος. Θεωρείται παροχημενο ή μιλάμε για πιο παλιά;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Αμα αρχίσουμε αυτή την κουβέντα περί DAC'S δεν θα τελειώσουμε ποτέ .
Σιγά τις διαφορές που έχουν . Τρίχες κατσαρές . Ρε άηντε βρείτε κάτι άλλο να ασχολειθήτε , που ψειρίζετε την μαϊμού.
άηντε.!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
πολυψήφιοι, R-2R, colinear, multiplying DACs, ..

μονοψήφιοι PWM/PDM, μονοψήφιοι Delta-Sigma, low-bit Delta-Sigma, ...

υβριδικοί, πολυψήφιοι Delta-Sigma, continuous calibration, Advanced Segment DAC, multi-level Delta Sigma,....
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Καλησπέρα σε όλους.

Όταν αναφέρετε παλιό DAC για πόσα χρόνια λέτε πίσω; Εγώ για παράδειγμα έχω το UD-501 και είμαι ευχαριστημένος. Θεωρείται παροχημενο ή μιλάμε για πιο παλιά;
Πιο παλιο!
Εχω ενα Audio Synthesis Dax Decade με τους Black Gate πυκνωτες, αλλα ολοι λενε οτι τα καινουργια ειναι καλυτερα κατα πολυ.

DSCF5676.jpg
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top