Πως ξεκινήσαμε να ακούμε μουσική


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πρώτος αναπαραγωγέας μουσικής ήταν όταν πήγα 1η γυμνασίου και ο πατέρας μου ,μου πήρε ραδιοκασετόφωνο JVC Nivico
Πρώτη κασέτα που έπαιξε μια όπερα Ρωμαίος και Ιουλιέτα που του άρεσε πολύ.

Όταν πέρασα λύκειο σαν δώρο μου έφερε ένα all in one stereo Sharp.
Πρώτος δίσκος που αγόρασα Kraftwerk.

Όταν απολύθηκα από τον στρατό με τα πρώτα λεφτά που μάζεψα δουλεύοντας πήρα τον ενισχυτή Cyrus one, ηχεία τα Mission mk2 και το CD player technics pg 590.
Πρώτο cd που αγόρασα το Wish you were here των Pink Floyd.

Ανατριχιάζω όταν σκέφτομαι την χαρά που έκανα όταν πρωτοάκουσα τα παραπάνω.

( το CD player και τα ηχεία τα έχω ακόμη λειτουργικά μετά από κοντά 40 χρόνια αν θυμάμαι καλά )

934534CF-2FBF-4788-9489-6591E0A41C80.jpeg B6E2C204-1606-491C-AB9E-C6C50559B534.jpeg 0F200559-89E2-43D6-B6D7-9ABA32F05304.jpeg C3BF9F1D-FA9D-4A15-82FA-C4068125DA00.jpeg 6FF8D229-88D1-4405-8AF8-316B801A07C7.jpeg
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Κασετόφωνο Silver μονοφωνικo και άθλιο. 2α Γυμνασίου έπεσε στα χέρια μου μια κασέτα Doors και εκεί άρχισαν όλα + ατελείωτο ψηστηρι στον πατέρα μου για να αγορασουμε στερεοφωνικό
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Εγω απο όλα γιατί θυμάμαι αυτό σαν "αρχή" ? ενώ δεν ήταν φυσικά. :)


Ανπαραγωγέας ραδόφωνο κασετοφωνο, πειρατικοι σταθμοί, απο όπου γράφαμε κασέτες. '70s
Πρώτοι δίσκοι, Beatles, Fleetwood Mac Live 2 vinyl set
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
και στο γιωταχί οι τυχεροί ήχαν κάτι τέτοιο
292820542_10230241357324895_7789083466031799232_n.jpg


Οι υπόλοιποι κάτι άσχετες μάρκες (πχ orion), όχι απαραίτητα κινέζικες αλλά από παρεμφερείς αγορές.
Στο δικό μου αμάξι είχα και εγώ, μία άσχετης μάρκας κασετόφωνο, το οποίο δεν είχε ραδιόφωνο. Το τοποθετούσε ο τεχνίτης κάπου στο κάτω μέρος του ταμπλό (στην θέση του συνοδηγού), και σαν πηγή για τους σταθμούς ήταν αυτή που ήδη υπήρχε από τον κατασκευαστή. Τα κασετόφωνα δε αυτά ήταν τα .... εξελιγμένα ! Τα συνήθη ήταν κάτι γκουρμούτσες που τις έλεγαν 8 τρανκ!

Όπα... βρήκα ένα δείγμα! (Εδώ με tuner)...
car_cassette_tape_player_with_mw_sw_1479149.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Τα 8 track ήταν ανώτερα βρέ. Παίζαν τέλεια και χωρούσαν και πολλές ώρες μουσικής.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Μάλλον λάθος! Τα κασετόφωνα 8 track είχαν πέραση στα αυτοκίνητα, και είχαν προηγηθεί αυτών της κανονικής κασέτας! Η δε διάρκεια της κασέτας συνήθως φτανε τα 45 min. Σπάνια στα 60 min! Είχαν 4 κανάλια (stereo)! Έτσι για να καλύψουν τα 45 min, άλλαζαν κανάλι κάθε 10 λεπτά περίπου! Αν δε το τραγούδι υπερέβαινε τα 10 λεπτά, το έκοβαν στην μέση και συνέχιζαν αλλάζοντας κανάλι με διακοπή περίπου 3-4 sec.....
 

Attachments

Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
ratt-invasion-privacy-track-tape_1_efcc8d52f0e692ecfd0ffe953a7225ca.jpg


Εδώ φαίνεται και η διάρκεια του κάθε καναλιού... Προσέξτε δε πως το τραγούδι ''Lay it Down'' πχ, κόβεται και συνεχίζει στο δεύτερο κανάλι... Για ποια ποιότητα μιλάμε !
 


petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Εγώ είμαι της δεκαετίας του '90 (γεννημένος το '89).
Κάπου Πέμπτη δημοτικού αγοράσαμε το πρώτο μας mini hifi, aiwa.
100.000 δραχμές από τα Macro με την κάρτα εμπόρου του θείου.
hifi-anlage-aiwa_A0NSX-av320.jpg

Δυστυχώς εγώ ήθελα ένταση κι αυτό ήταν ένα prologic σύστημα χωρίς γκάζια.
Θυμάμαι ότι έβαζα το prologic στη λειτουργία Phantom για να παίζουν μόνο τα front και τα surround γιατί το κεντρικό είχε πολύ χειρότερης ποιότητας ήχο (και δεν είχε καν tweeter).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Εμείς οι παλαιότεροι έχουμε περάσει από όλα αυτά!
Αν εξαιρέσουμε τα τελευταία χρόνια, που και αυτό είναι προς συζήτηση, για να πει ο μέσος χρήστης ότι το άκουσμα του συστήματός του είναι επί τέλους ικανοποιητικό και σύμφωνα με τις προσδοκίες του, ήταν πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο! Έπρεπε να δαπανηθεί πολύ χρήμα, και αν! Πολλοί λίγοι δλδ ήταν οι τυχεροί και αυτοί σίγουρα είχαν χρήμα με μεγάλη οικονομική επιφάνεια δλδ. Σήμερα πλέον αυτό είναι σχετικά εφικτό στον καθένα μας!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Oχι κανάλια Ιάκωβε , Tracks , τα λένε.
Εξ ου και το 8track cassette που λέγανε τότε.
Πολύ σωστά Γιάννη!
Ποτέ δεν τα πήγαινα σωστά με τους Αγγλικούς όρους! Και μάλλον μπερδεύω και τους νεότερους!
Ίσως δεν πρέπει να φέρω γνώμη, αλλά μιας και τα έχω ζήσει, θέλω να συμμετέχω στις σχετικές συζητήσεις.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Μάλλον λάθος! Τα κασετόφωνα 8 track είχαν πέραση στα αυτοκίνητα, και είχαν προηγηθεί αυτών της κανονικής κασέτας! Η δε διάρκεια της κασέτας συνήθως φτανε τα 45 min. Σπάνια στα 60 min! Είχαν 4 κανάλια (stereo)! Έτσι για να καλύψουν τα 45 min, άλλαζαν κανάλι κάθε 10 λεπτά περίπου! Αν δε το τραγούδι υπερέβαινε τα 10 λεπτά, το έκοβαν στην μέση και συνέχιζαν αλλάζοντας κανάλι με διακοπή περίπου 3-4 sec.....
Ναι δεν τις πρόλαβα. Ο πατέρας μου είχε σε ένα Πεζό που είχαμε μικρά και όταν μας πήγαινε διακοπές ακούγαμε στο αμάξι. Μπορεί επειδή ήμουν πολυ μικρός να μου φαινόταν ότι διαρκούσε πολύ :D αλλά νομίζω μου το έιχε πει και ο πατέρας μου. Πάντως έχεις δίκιο που το έψαξα διάρκεια 45 λεπτά λέει το ίντερνετ.

Η κασέτα είναι πιο παλιά πάντως νομίζω (λέει το wiki), να ξέρεις. Υπήρχε πριν τa 8 track. Όσον αφορά την ποιότητα κανονικά τα 8 tracks λόγω ταχύτητας και φάρδους λογικά - θεωρητικά, είχαν μεγαλύτερο δυναμικό (ακόμα και κατά την εγγραφή) για να ακούγονται καλύτερα, πέρα απο τα πρακτικά μειονεκτήματα που ανέφερες και το μεγαλύτερο φλάττερ ..... αλλά επειδή ήταν πεθαμένη ιστορία, δεν ανέπτυξαν καλά players. Στην αρχή επίσης οι κασέτες δεν ήταν τόσο καλές (προ Dolby hiss) όσο μετά (όπως τις ξέρουμε), που δόθηκε προσοχή και στα players. Τα 8 tracks είχαν όμως ήδη πεθάνει για λόγους πρακτικούς. Το alignment της κεφαλής και η ανάγκη για συνεχή και καλή ρύθμιση του ήταν πρόβλημα αλλά αυτό με καλύτερα players δεν ήταν τόσο μεγάλο, αλλά τα περισσότερα ήταν χάλια.
 
Last edited:

jag

Μηνύματα
9.161
Reaction score
27.403
Ναι δεν τις πρόλαβα. Ο πατέρας μου είχε σε ένα Πεζό που είχαμε μικρά και όταν μας πήγαινε διακοπές ακούγαμε στο αμάξι.
Ποτέ δεν τα πήγαινα σωστά με τους Αγγλικούς όρους! Και μάλλον μπερδεύω και τους νεότερους!
To Peugeot (Πεζό) μικροί στη γειτονιά το λέγαμε πέβγκεοτ η ρέβγκεοτ :rofl:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top