Πως πρέπει να ρυθμίσω τον Ενισχυτή;

Μηνύματα
34
Reaction score
5
1.jpg


Γεια σας! Κατευθείαν στο θέμα θα ήθελα την βοήθεια σας για το:

Πως πρέπει να ρυθμίσω τον Ενισχυτή;

Ο Ενισχυτής είναι 4 κάναλος και έχω 2 ηχεία 1 για την κάθε πόρτα εμπρός(Front L / R) και 1 Subwoofer (Γεφυρωμένο). Οι Γραμμές / Ρεύματα κτλ. είναι ήδη έτοιμα. Τα ρυθμιστικά φαίνονται στην εικόνα.

Τα Ηχεία είναι διαιρούμενα και έχουν δικά τους Crossover, καλό θα είναι να τα συνδέσω ή να μη τα βάλω καθόλου και να αφήσω τον Ενισχυτή να κάνει το Crossover με την βοήθεια κάποιου πυκνωτή πάνω στα ηχεία/tweeter;
  1. Αν συνδέσω τα Crossover της συσκευασίας το HPF του Ενισχυτή για τα ηχεία/tweeter θα είναι στο ON στο OFF ή FULL;
  2. Αν δεν τα συνδέσω τότε βάζω το φίλτρο HPF ON
  3. Ξεκινώντας θα πρέπει να βάλω την ένταση της πηγής(οθόνης) κοντά στο τέρμα και τα ρυθμιστικά έντασης του ενισχυτή στο 0 και σιγά σιγά να ανεβάζω μέχρι εκεί που δεν ακούγεται παραμορφωμένος ο ήχος; Στην περίπτωση που κάνει το Crossover ο Ενισχυτής τότε όταν αρχίζει να παραμορφώνει ανεβάζω τα Hz στο HPF και επαναλαμβάνω μέχρι εκεί που πάει ώστε να έχει την μέγιστη ένταση χωρίς παραμόρφωση;
  4. Τα Hz για το Subwoofer το ρυθμίζω περίπου στο 80Hz-120Hz;
  5. Για τα Ηχεία πόσα Hz;

Ευχαριστώ!!!
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Καταρχήν με αυτόν ενισχυτή δεν γίνεται να τα κροσσαρεις όλα δηλ sub, mid, tweeter ξεχωριστά ... ετσι θα βάλεις το κροσσοβερ τις συσκευασίας, στο κανάλι 1-2 θα μπει το sub θα επιλέξεις εκεί που λέει lpf και κροσσ γύρνα το στο 50 ή ανέβασε το λίγο να πάει στα 60 hz περίπου ανάλογα το sub και στα κανάλια 3-4 θα μπούνε τα μεγάφωνα και θα πατήσεις το hpf και το άλλο τέρμα κάτω στα 120 hz... Για σωστή ρύθμιση gaine καλό θα ταν να βρεις παλμογραφο σε 1 λεπτό το χεις συγχρονίσει μέχρι τότε εννοείται η πηγή ποτέ στο τέρμα μέχρι 80% και το gaine για αρχή έχε το στο Min λίγο πιο πάνω  μέχρι να στρώσουν τα μεγάφωνα ... Τι οθόνη έχεις?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Καταρχήν με αυτόν ενισχυτή δεν γίνεται να τα κροσσαρεις όλα δηλ sub, mid, tweeter ξεχωριστά ... ετσι θα βάλεις το κροσσοβερ τις συσκευασίας, στο κανάλι 1-2 θα μπει το sub θα επιλέξεις εκεί που λέει lpf και κροσσ γύρνα το στο 50 ή ανέβασε το λίγο να πάει στα 60 hz περίπου ανάλογα το sub και στα κανάλια 3-4 θα μπούνε τα μεγάφωνα και θα πατήσεις το hpf και το άλλο τέρμα κάτω στα 120 hz... Για σωστή ρύθμιση gaine καλό θα ταν να βρεις παλμογραφο σε 1 λεπτό το χεις συγχρονίσει μέχρι τότε εννοείται η πηγή ποτέ στο τέρμα μέχρι 80% και το gaine για αρχή έχε το στο Min λίγο πιο πάνω  μέχρι να στρώσουν τα μεγάφωνα ... Τι οθόνη έχεις?
Η Οθόνη είναι Κινέζικη.
Δηλαδή παρ' όλο που θα βάλω τα Crossover των ηχείων το φίλτρο του Ενισχυτή θα πρέπει να είναι στο hpf και όχι στο Full;
 




Μηνύματα
34
Reaction score
5
και επειδή ο trf δεν έχει subsonic στο equalizer αν έχει η πηγή κατέβασέ το 31.5Hz από κει
eq.JPG

Έχει eq θα το κατεβάσω λίγο αν χρειάζεται όπως λες.
Αν θυμάμαι καλά κάπου έχει και ρύθμιση μόνο για το SUB θα δοκιμάσω και από εκεί δεν έχω εύκαιρο screenshot.
Το Loud το έχω μόνιμα ON γιατί ενισχύει τον ήχο, όταν βάλω ενισχυτή να συνεχίσω να το έχω στο ON;
 
Last edited:

Μηνύματα
271
Reaction score
127
View attachment 235838
Έχει eq θα το κατεβάσω λίγο αν χρειάζεται όπως λες.
Αν θυμάμαι καλά κάπου έχει και ρύθμιση μόνο για το SUB θα δοκιμάσω και από εκεί δεν έχω εύκαιρο screenshot.
Το Loud το έχω μόνιμα ON γιατί ενισχύει τον ήχο, όταν βάλω ενισχυτή να συνεχίσω να το έχω στο ON;
Δύσκολα να χει.. Βέβαια δες εσύ... Πάντως δείχνει να χει καλό equalizer. Το lound αυξάνει την παραμόρφωση καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς... Έχει και time corrections και crossover η πηγή αυτή?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Δύσκολα να χει.. Βέβαια δες εσύ... Πάντως δείχνει να χει καλό equalizer. Το lound αυξάνει την παραμόρφωση καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς... Έχει και time corrections και crossover η πηγή αυτή?
Δεν έχω ιδέα αλλά δεν νομίζω, έχει ρύθμιση για το Balance των Ηχείων.
bl.JPG
 



Μηνύματα
34
Reaction score
5
Τα σύνδεσα πρόχειρα στο Πορτμπαγκάζ Ενισχυτή/Ηχεία/Tweeter/ μαζί με τα Crossover τους και παίζουν πολύ καλά!
Από Εβδομάδα θα τα βάλω κανονικά (πόρτες/ταμπλό).
Τα tweeter έχουν μια επιλογή διακόπτη +3 dB και 0 dB, τα έβαλα στο 0 dB αν κατάλαβα καλά όταν τα βάλω στο ταμπλό αν μου ακούγονται χαμηλά ως σύνολο τα βάζω στο +3 dB;
Από προεπιλογή ήταν στο +3 dB.

Capture.JPG

Επίσης όπως φαίνεται και στην εικόνα γράφει A Display και B In car, τι σημαίνει αυτό;
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Προφανως θα συνδεσεις τα τεσσερα ηχεια απο τις πορτες μαζι, οποτε πρεπει να προσεξεις την αντισταση.Τα crossover ειναι στο περιπου ακομη και σε ακριβους ενισχυτες. οποτε για μπροστα θα το εβαζα κατευθειαν στο hpf 120 αλλα για το sub θελει δοκιμες,κοντα στο 80 ,με lpf και το bass boost κλειστο.Ο διακοπτης στα crossover αναφερεται στην τοποθέτηση του tweeter αν θα ειναι στο ταμπλο και χτυπαει στο τζαμι το βαζεις στο +3 αλλιως αν σε κοιταει στο 0,βεβαια αν το tweeter ειναι κακης ποιοτητας τοτε ετσι και αλλιως το θελεις στο 0,γιατι θα τσιριζει.
Τι ηχεία είναι και τι subwoofer?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Προφανως θα συνδεσεις τα τεσσερα ηχεια απο τις πορτες μαζι, οποτε πρεπει να προσεξεις την αντισταση.Τα crossover ειναι στο περιπου ακομη και σε ακριβους ενισχυτες. οποτε για μπροστα θα το εβαζα κατευθειαν στο hpf 120 αλλα για το sub θελει δοκιμες,κοντα στο 80 ,με lpf και το bass boost κλειστο.Ο διακοπτης στα crossover αναφερεται στην τοποθέτηση του tweeter αν θα ειναι στο ταμπλο και χτυπαει στο τζαμι το βαζεις στο +3 αλλιως αν σε κοιταει στο 0,βεβαια αν το tweeter ειναι κακης ποιοτητας τοτε ετσι και αλλιως το θελεις στο 0,γιατι θα τσιριζει.
Τι ηχεία είναι και τι subwoofer?
Τα Tweeter θα μπουν στο ταμπλό οπότε με αυτά που γράφεις θα πρέπει να βάλω τον διακόπτη στο +3 dB.
Τα Ηχεία είναι διαιρούμενα Hertz CK-165L, Το Subwoofer είναι Sony XS-NW1202E παραθέτω εικόνα από το pdf
Capture.JPG


Το hpf το έχω στο 120Hz, το Sub όταν έρθει η ώρα του θα το δοκιμάσω lpf 60Hz - 120Hz
 
Last edited:

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Βάλτο όπως αρέσει σε σένα το τβιτερ δεν είναι κάποια στρατρ ρύθμιση... Ενώ το σαμπ στα 120 είναι πολύ δεν χρειάζεται να παίζει τόσο ψηλά... είναι και 12αρι μέχρι 60hz βαριά μιας και το φίλτρο στον ενισχυτή είναι μάπα
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Ένα άλλο θέμα που έχω είναι με τα καλώδια Ρεύματος και Γείωσης είναι κάπως κοντοκομμένα τι μπορώ να κάνω ώστε να τα επεκτείνω; Μπορεί να μπει κλέμα και από την άλλη πλευρά να βάλω προέκταση;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ένα άλλο θέμα που έχω είναι με τα καλώδια Ρεύματος και Γείωσης είναι κάπως κοντοκομμένα τι μπορώ να κάνω ώστε να τα επεκτείνω; Μπορεί να μπει κλέμα και από την άλλη πλευρά να βάλω προέκταση;
Μπορείς να κάνεις μια ένωση δες η πρώτη μέθοδος στο βίντεο
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ένα άλλο θέμα που έχω είναι με τα καλώδια Ρεύματος και Γείωσης είναι κάπως κοντοκομμένα τι μπορώ να κάνω ώστε να τα επεκτείνω; Μπορεί να μπει κλέμα και από την άλλη πλευρά να βάλω προέκταση;
Αν σε περνει μπορείς να ξεβιδωσεις τον ενισχυτή και να τον κατεβάσεις πιο κάτω.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Μακαρι το sub να κατεβαινει ,πιστευω οτι απο 70 εως 100 θα αθροισει σωστα με τα μπροστα. Οταν ερθει εκει που σου αρεσει θα κανεις ενα κλικ κατω σε συχνοτητα γιατι οταν θα κλεισεις το καθισμα αυτο θα αλλαξει.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top