Πως τοποθετώ ηχεία με τα woofer στις πλευρές!

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Σε πρόσφατη μικρή συζήτηση μεταξύ φίλων, με κάποιον απ' αυτούς να έχει πρόσφατα αποκτήσει ένα μεταχειρισμένο ζεύγος τρίδρομων ηχείων με woofer στα πλευρά της καμπίνας και χωρίς εγχειρίδιο κατασκευαστή πρόχειρα διαθέσιμο, τέθηκε θέμα γεωμετρίας τοποθέτησης.
Τα woofer έπρεπε να είναι "αντικριστά" μεταξύ τους και να "βλέπουν" τον χώρο μεταξύ των ηχείων, ή να "βλέπουν" αντίθετα μεταξύ τους ώστε καθένα ν' "αντικρίζει" έναν από τους πλάγιους τοίχους;
Η σωστή απάντηση δόθηκε βέβαια γρήγορα, αλλά δεν ντρέπομαι να πω πως δοκιμάστηκε και η αντίστροφη τοποθέτηση, δίχως φυσικά επιτυχία!


1666870780443.png
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Εχω τα Infinity Kappa 400 και στα manual δεν εχω δει καποια τετοια σημανση Επιπλεον εαν δεν μου επιτρεπει ο χωρος δεν κατανοω γιατι πρεπει να τοποθετηθουν με το συγκεκριμενο τροπο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυο manual? Δεν μπορεί.
Επίσης νομίζω ότι έχει να κάνει και με τον χώρο. Αν είναι πχ πολύ κοντά στους πλευρικούς τοίχους, μάλλον από την εσωτερική πλευρά.
 

gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.624
Αν είναι πολύ κοντά τους πλευρικούς τοίχους και το τρίγωνο είναι ήδη στα όριά του, τότε η επιλογή του ηχείου για το χώρο δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη....
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυο manual? Δεν μπορεί.
Επίσης νομίζω ότι έχει να κάνει και με τον χώρο. Αν είναι πχ πολύ κοντά στους πλευρικούς τοίχους, μάλλον από την εσωτερική πλευρά.
Και βέβαια βρέθηκε το εγχειρίδιο του κατασκευαστή. Η τοποθέτηση τελικά ήταν σύμφωνη με τις οδηγίες.
Αν είναι πολύ κοντά τους πλευρικούς τοίχους και το τρίγωνο είναι ήδη στα όριά του, τότε η επιλογή του ηχείου για το χώρο δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη....
Δεν ήταν κοντά στους πλευρικούς τοίχους. Ο χώρος ήταν περίπου 30τμ κι έδινε τον χώρο για να ξεδιπλώσουν τα ηχεία τις "αρετές" τους.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Σε πρόσφατη μικρή συζήτηση μεταξύ φίλων, με κάποιον απ' αυτούς να έχει πρόσφατα αποκτήσει ένα μεταχειρισμένο ζεύγος τρίδρομων ηχείων με woofer στα πλευρά της καμπίνας και χωρίς εγχειρίδιο κατασκευαστή πρόχειρα διαθέσιμο, τέθηκε θέμα γεωμετρίας τοποθέτησης.
Τα woofer έπρεπε να είναι "αντικριστά" μεταξύ τους και να "βλέπουν" τον χώρο μεταξύ των ηχείων, ή να "βλέπουν" αντίθετα μεταξύ τους ώστε καθένα ν' "αντικρίζει" έναν από τους πλάγιους τοίχους;
Η σωστή απάντηση δόθηκε βέβαια γρήγορα, αλλά δεν ντρέπομαι να πω πως δοκιμάστηκε και η αντίστροφη τοποθέτηση, δίχως φυσικά επιτυχία!


View attachment 267936
Σε παρόμοια ηχεία που έχω (Amphion Xenon) με 8ιντσο πλαινό woofer, έχω την εντύπωση ότι η συνήθης τοποθέτηση που αναφέρεται (για τα Amphion πάντα) είναι τα woofers να κυττάζουν προς τα μέσα. Αναλόγως δε με τον χώρο μπορεί να γίνει και το αντίθετο. Τα έχω δοκιμάσει έτσι και αλλιώς και έχω καταλήξει στο να κυττάνε τα woofers προς τα μέσα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top