Πόρτες Ασφαλείας

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Άνευ πλάκας, το καλοκαίρι που έλειπα για 1 μήνα σερί, άφησα τα κλειδιά πάνω στην εξώπορτα. Αλήθεια. ;)
Την επόμενη φορά που θα πας διακοπές, να ειδοποιήσεις. Έχω κάτι μουσικές που θέλω να ακούσω...
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Όλα αυτά που λες τα συζήτησα με αυτούς, μόνοι τους μου είπαν για τις αστείες εγκαταστάσεις με πολυουρεθάνη και τα defenders που σπάνε με μερικά χτυπήματα.
Εκτός από τον οπλισμό της πόρτας (1.5mm ατσάλι μέσα έξω) , η κλειδαριά θα έχει έξτρα οπλισμό όπως φαίνεται εδώ και επίσης το defender θα είναι αυτό. Κύλινδρος ένας από αυτούς, δεν θυμάμαι.
Τα της κάσας και το δέσιμο με τον τοίχο πρέπει να τα δω.
επισης να εχει ρουλεμαν στους μεντεσεδες (λογικα εχει) , υπαρχουν ακομα τσιφουτηδες που βαζουν απλους μεντεσεδες και γελαει ο κοσμος (μετα απο λιγα χρονια)

για τους κυλινδρους γραψε το ονομα του κυλινδορυ και την λεξη picking και ψαξε για βιδεακια , παρε αυτον που εχει τα λιγοτερα και αυτα που δειχνουν ψευτικα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εμένα πάντως, έχει γυρίσει το μυαλό μου στο θέμα.

Δηλαδή, στο προηγούμενο σπίτι μου, με "πόρτα ασφαλείας" του πωπού εργολαβική των 100€ από τα λιντλ και με κλειδαριά που ανοίγει και με κατσαβίδι, μπήκαν κλέφτες από την διπλή πόρτα μπαλκονιού, χωρίς να σπάσουν το τζαμί, με ένα λοστό άνοιξαν αθόρυβα την πόρτα και μπήκαν σα κύριοι.
Μετά από αυτό, εφόσον είχε το σπίτι περιμετρικά πολλά παράθυρα και απλά κουφώματα πλαστικά στα μπαλκόνια που θα μπορούσε να είχε πρόσβαση ο οποιοσδήποτε κλέφτης, συνήθως όταν έφευγα άφηνα τα κλειδιά πάνω στην "πόρτα ασφαλείας", ώστε τουλάχιστον να μη πληρώνω επισκευές στα κουφώματα.

Άνευ πλάκας, το καλοκαίρι που έλειπα για 1 μήνα σερί, άφησα τα κλειδιά πάνω στην εξώπορτα. Αλήθεια. ;)

Αυτό ήταν σε μεζονέτα που είχε δίπλα της από τη μια πλευρά κολλητά δεύτερη μεζονέτα, και κήπο εμπρός πίσω.

Σε μονοκατοικία που είμαι τώρα, ακόμα και γω να κλειδωθώ απ'εξω, θα μπω από ένα παράθυρο ή κούφωμα γύρω γύρω, σπάζοντας ένα τζάμι έτσι απλά. Λιγότερο από 50€ δουλειά, πιο φτηνά δε γίνεται.
Νομίζω πως κι ο επίδοξος κλέφτης δε θα προσπαθήσει καν να μπει από την "πόρτα ασφαλείας", είναι χαζό...

Έχω όμως σεκιούριτι και πέραν των δρομολογίων, το στέκι των σεκιουριταδων σε πολύ μικρή απόσταση, συναγερμό με κλήσεις, σκυλιά που κάνουν χαμό όποτε έρχεται οποιοσδήποτε και βάζω και κάμερες. Ποτέ δε κλειδώνω τις εξώπορτες ασφαλείας. Τα κλειδιά βρίσκονται συνήθως πάνω στην εξώπορτα. Θα ήταν πιο χρήσιμο να έχει πόμολο και απ'έξω, σα πόρτα εσωτερική, να μη χρειάζεται κλειδί για να μπεις. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα, τέτοια σπίτια να μην έχουν εξώπορτες, αλλά απλώς άλλο ένα τυπικό κούφωμα μπαλκονιού, σαν όλα τα υπόλοιπα γύρω γύρω, με στορακι κανονικά, ή με αμμοβολής τζαμι.

Δεν βλέπω λόγο να υπάρχουν "εξώπορτες" σε τέτοια σπίτια, πόσο μάλλον "ασφαλείας", μη χε...
Έχει λογική η σκέψη σου, ότι με σπάσιμο τζαμιού μπαίνει για πλάκα.
Στα PVC κουφώματα που θα βάλω έχω σκελετό από ατσάλι, οπότε ίσως με τζάμι που ναι μεν θα σπάσει αλλά δεν θα φύγει ίσως γίνει δουλειά. Δεν ξέρω θέλει ψάξιμο. Έχω φίλο που έβαλε παράθυρα με άθραυστα. Οκ η τιμή δεν είναι απαγορευτική. Υπάρχει και λύκος στον κήπο.
Το θέμα μου είναι να μην μπει κανένας όταν θα είμαστε μέσα. Όταν δεν είμαστε ας μπει. Ασφαλισμένα είναι όλα.
ρουλεμαν στους μεντεσεδες
Έχει.
Στα κλειδιά με κάρτα και αν την χάσω καληνύχτα. Αλλά κλειδιά.
Η κατασκευή του Σιάμου είναι σοβαρή όπως την είδα.
ΟΚ, έχει και 1600€ έτσι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... μονο να τους δυσκολεψεις/αποθαρρυνεις μπορεις... συναγερμος + πορτα ασφαλειας + συρομενα/πτυσομενα καγκελα εξωτερικα απο μπαλκονοπορτες.

Καλο ειναι ενα κλειδι να βρισκεται σε καποιο ατομο εμπιστοσυνης, ωστε σε περιπτωση που κλειδωθεις απεξω να ειναι πιο ευκολο να ξαναμπεις.. :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλο ειναι ενα κλειδι να βρισκεται σε καποιο ατομο εμπιστοσυνης, ωστε σε περιπτωση που κλειδωθεις απεξω να ειναι πιο ευκολο να ξαναμπεις.. :)
Η πλάκα ξέρεις που είναι σε αυτό που λες;

Φίλος "κλειδώθηκε" έξω.
Ειναι μονοκατοικία με 3 πόρτες ασφαλείας μέχρι να μπεις σπίτι, έχει διάφορα επίπεδα χρήσης πριν.
Ο κλειδαρας έκανε 10' να ανοίξει και τις 3 χωρίς καν φασαρία.
Το λέω αποκλείεται τις είχες ξεκλείδωτες όλες και μου λέει όχι.
Μπορεί να ήταν μ@λ@κίες κλειδαριές, who knows.
Το θέμα είναι ότι από τότε έμεινε μ@λ@κ@ς με την "ασφάλεια" του σπιτιού του.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Τα της κάσας και το δέσιμο με τον τοίχο πρέπει να τα δω.
4-5 μπετόβεργες Φ16-18 από κάθε πλευρά της τοιχοποιίας πακτωμένες με ταχείας πήξεως μπετόν
και ηλεκτροσυγκόλληση στην κάσα, (αν το κλεφτρόνι είναι ατζαμής θα σου κάνει μεγάλη ζημιά :D)

Η καλύτερη κλειδαριά σήμερα είναι το πολύ 15 min να την ανοίξουν.
.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
4-5 μπετόβεργες Φ16-18 από κάθε πλευρά της τοιχοποιίας πακτωμένες με ταχείας πήξεως μπετόν
Αυτό δεν το έχω καταλάβει η αλήθεια είναι, το είπε πριν και ο pankrok.
Δηλαδή μπετόβεργες μέσα στον τοίχο κάθετα στην κάσα και κολλημένες πάνω της;
Κάτι δεν καταλαβαίνω.
Βοηθάτε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
μονόδρομο της πρόσοψης αλουμινίου με βαφή ξύλου γιατί:

1) είναι εξωτερική πόρτα μονοκατοικίας και πρέπει οπωσδήποτε η εξωτερική τουλάχιστον όψη να έχει αντοχή σε βροχή, ήλιο και την υπερβολική υγρασία της περιοχής. Μόνο αυτό κοστίζει + 400€-500€ λόγο και του από κάτω..
2) Μόνο η όψη ξύλου ταιριάζει στο σπίτι.
Η πρόσοψη αλουμινίου δεν είναι μονόδρομος. Μπορείς να επενδύσεις την πρόσοψη της πόρτας με HPL. Υπάρχει σε πολλές αποχρώσεις, συμπεριλαμβανομένων και χρωμάτων που φέρνουν σε ξύλο. Ρίξε μια ματιά εδώ. Χρησιμοποιείται κατά κόρον στην Κύπρο, υπό πιο αντίξοες καιρικές συνθήκες συγκριτικά με αυτές της Ελλάδας - ειδικά το καλοκαίρι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Η πλάκα ξέρεις που είναι σε αυτό που λες;

Φίλος "κλειδώθηκε" έξω.
Ειναι μονοκατοικία με 3 πόρτες ασφαλείας μέχρι να μπεις σπίτι, έχει διάφορα επίπεδα χρήσης πριν.
Ο κλειδαρας έκανε 10' να ανοίξει και τις 3 χωρίς καν φασαρία.
Το λέω αποκλείεται τις είχες ξεκλείδωτες όλες και μου λέει όχι.
Μπορεί να ήταν μ@λ@κίες κλειδαριές, who knows.
Το θέμα είναι ότι από τότε έμεινε μ@λ@κ@ς με την "ασφάλεια" του σπιτιού του.
μη σου τυχει αγαπητε..
αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε οτι ολα μπορουν να παραβιαστουν, ευκολοτερα ή λιγοτερο ευκολα.. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Την επόμενη φορά που θα πας διακοπές, να ειδοποιήσεις. Έχω κάτι μουσικές που θέλω να ακούσω...
Για να μπεις, πρέπει πρώτα να ρίξεις φόλα στα σκυλιά. Ή να είσαι μεγάλος μάστορας με τους σκύλους.
Μετά θα βαράει ο συναγερμός στα 140+ ντεσιμπέλ ολόβερ, μουσική δεν ακούς, ούτε τους σεκιουριτάδες που θα έρθουν σε 1-3' δε θα πάρεις πρέφα.
Μπαίνεις όμως κύριος, με το κλειδί, κανονικά.
Λογικά εγώ θα σε βλέπω βίντεο στο κινητό.

ΥΓ. Πότισε κάνα λουλούδι.
Άμα θες ρίξε και λίγο φαγητό στα ψάρια.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
η μπετοβεργα στην τοιχοποιια φτιαχνει ενα ειδος οπλισμου
προσπαθοντας να γκρεμισεις την πορτα με την κασα (οπως στην περιπτωση που εχεις απεναντι το τοιχειο του ανελκυστηρα και βαζεις ενα γρυλλακι 5 τονο και σπρωχνεις) θα παρεις μαζι με την κασα και μερος της τοιχοποιιας που ειναι καρφωμενες μεσα του οι βεργες.
δεν ειναι οτι θα μεινει ακλονητο , αλλα ο τροπος που θα γινει η ζημια θα δημιουργησει μεγαλα κωλυματα στην εισοδο προς το διαμερισμα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569

αν και μπορουν σχετικα ευκολα να τις κοψουν περιμετρικα...
παρεχουν ενα αισθημα μεγαλητερης ασφαλιας..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Κι εγώ άλλαξα κλειδαριές στο σπίτι, μόνο και μόνο για να έχω μικρότερα κλειδιά, να βολεύονται στην τσέπη.
Νομίζω 30-40€ έδωσα για κάθε πόρτα "ασφαλείας", έχει 2...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... χμμ... δε σκεφτηκες να εχεις μεγαλητερη τσαντα ? :onthequiet:
(χαζο αστειο)
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
δεν ειναι ευκολο να κοψεις τις βεργες
το παχος του τοιχου ειναι 150-200 mm η μπετοβεργα μπαινει στην κασα και η κασα στα ελληνικα σπιτια στην μεσα πλευρα (ανοιγει προς τα μεσα) αρα θελεις τροχο με βαθος κοπης πανω απο 150mm δηλαδη μιλαμε για δισκο 350+ διαμετρο.
οχι τετοιο πραμμα με μπαταρια δεν υπαρχει ακομα και ρευματος δεν ειναι κατι που κουβαλιεται , ωστοσο αν ερθει καποιος με τετοιο εργαλειο αστον να μπει , το επομενο βημα θα ηταν να φερει κανα jcb
ο κλεφτης που παει για λεφτα , κοσμηματα και κανα λαπτοπ/κινητο κλπ θελει να κουβαλαει το πολυ ενα backpack , δεν ερχεται με τετοιο εξοπλισμο σε τυχαια διαμεριστατα. αν ειναι 2-3 αντε να φερουν κανα γρυλλο και δραπανο. βαρια οικοδομικα εργαλεια , θελουν εξοχη και συγκεκριμενο σχεδιο
ειπαμε ενα μεροκαματο
 


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αυτό δεν το έχω καταλάβει η αλήθεια είναι, το είπε πριν και ο pankrok.
Δηλαδή μπετόβεργες μέσα στον τοίχο κάθετα στην κάσα και κολλημένες πάνω της;
Κάτι δεν καταλαβαίνω.
Βοηθάτε.
50 €

sfg.jpg
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ότι λέει ο ear. Μία από τα ίδια και εγώ. Δεν θα ασχοληθεί ο κλέφτης να μπεί από την αστεία πόρτα μου , αν μπορεί να μπεί κανονικά από το μπαλκόνι , και με λοστό να ανοίξει τα αστεία κουφώματα αλουμινίου. Πιο πολύ θα μου κοστίσει το διπλό ενεργειακό τζάμι , αν το σπάσει , παρά το οτιδηποτε άλλο. Απλά για να μπεί από μπροστά έχει καυκάσου που δαγκάνει , και θέλει και μία ψηλή σκάλα. Από την σκάλα για την πόρτα εισόδου , μπαίνει πιο εύκολα , και ανοίγει την αστεία πόρτα αφού περάσει από το καυκάσου , και μετά έχει συναγερμό με κλήσεις κλπ.
Και μέσα έχουμε και δύο τίγρεις. Η μία κοιμάται μονίμως , ή άλλη όμως η μεγάλη χυμάει άσχημα και κάνει ζημιά.
poopsie η απίστευτη λωρίδες σε κάνει στο πιτς φυτίλι. Τ ο εννοώ, έχει γδάρει τον κηπουρό τόσο άσχημα που δεν ξαναπάτησε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έχει μπει γείτονας σε μένα, που έρχεται κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα σπίτι του, βλέπει την ταμπέλα στο γκαράζ "Προσοχή Σκύλος", σου λέει καλά εντάξει με ξέρει, ήρθα πέρσι :biggrin:, μέχρι να τελειώσει τη σκέψη ήταν κάτω. Τον είχε βουτήξει. Με φωνές τον πρόλαβα.
Καλός μα.......
Μετά μου ζητούσε και τα ρέστα.
Τον περιέλαβε η γυναίκα του. :roflmao:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top