Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Στο πρώτο σκέλος,οι υπερηχητικές θορυβικές συνιστώσες των class-D είναι στοιχείο εγγενές προς την Αρχή Λειτουργίας σε αυτήν την κατηγορία ενισχυτικών.Οπότε έχει χαρακτήρα ΄΄take it or leave it΄΄ ως προς τις ακροαματικές προτιμήσεις.

Πιθανές συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση (Intermodulation-IMD) μεταξύ των επίμαχων αρμονικών θα είχαν βαρύτητα εφόσον κείτονταν μέσα στο ακουστό φάσμα...Μάλλον απίθανο ως προς τη συγκεκριμένη κατηγορία...

Οι κατασκευαστές παρεμβάλλουν ούτως ή άλλως σχετικά φίλτρα πριν την έξοδο που οδεύει προς τα ηχεία,ενώ το φιλτράρισμα των προαναφερθέντων συνιστωσών προβλέπεται από μετρητικά πρωτόκολλα με διάφορες κλίσεις και ρυθμούς εξασθένησης.

Στο δεύτερο σκέλος,μια άρτια μετρητική συμπεριφορά κρίνεται απαραίτητη ως ένδειξη της ποιότητας που οφείλει να έχει ενσωματώσει ο κατασκευαστής στη συσκευή.Ακολούθως,μια καλή μετρημένη απόκριση στο χώρο ακρόασης είναι ενδεικτική της μέριμνας του χρήστη για ενδεδειγμένη σύνθεση/διαρρύθμιση του setup.

Δεν είναι ζήτημα καταναγκασμού...Απλώς χωρίς αυτά δεν έχει καν νόημα να πήγαινε κάποιος παραπέρα,αναζητώντας ιδιαίτερες ακροαματικές αποχρώσεις...Θα ήταν σα ν'αναζητούσαμε ποιο αυτοκίνητο θα ήταν προτιμότερο να είχαμε από δύο ολότελα κατεστραμμένα σε μια μάντρα.

Καλά,βάλε της παντόφλες και τότε...θα δεις. :roflmao:
Στο πρώτο σκέλος, έχω την εντύπωση, ότι ο Bob (όχι ο σφουγκαράκης, ούτε ο Μπάμπης ο κατσαβιδάκιας χά χά) αλλά ο Cordell, διαφωνεί με τα περισσότερα στο βιβλίο του, αλλά πιθανώς να τον παρερμηνεύω.

 

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Δεν είναι απαραίτητη η πιστότητα για την ποιότητα στο τελικό στάδιο. Ο δημιουργός είχε κάτι στο μυαλό του, εντάξει. Τα ακριβά μηχανήματα σου δίνουν την δυνατότητα να θέσεις τα όρια των χαρακτηριστικών του ήχου εκεί που ταιριάζει στα δικά σου γούστα. Μακάρι να είχα μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ ώστε να μπορώ να βάλω πρίμα,μπάσα και άλλα στοιχεία στο επίπεδο που επιθυμώ, χωρίς περιορισμό και ας μην ήταν αυτό που σκεφτόταν ο δημιουργός. Όσο πέφτεις σε τιμή ρίχνεις τα όρια μέσα στα οποία μπορείς να ράψεις το "ηχητικό" σου κουστούμι. Εναλλακτικά μπορείς να περιορίσεις τον χώρο ακρόασης και να γλιτώσεις κάποια ευρώ χωρίς να χάσεις σε ποιότητα μέχρι ένα σημείο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Νομίζω πως είναι κατάλληλη στιγμή να μετρήσουμε την ποιότητα.

Αρχικά έλεγα να τη μετράμε σε κιλά (πιάσε ρε παλίκαρε 5 κιλά πχιότητα), αναλόγως βάρους της προσόψεως των μηχανημάτων λόγου χάριν, αλλά κατάλαβα ότι δεν θα άρεσε στο ευγενές φιλόμουσο κοινό, οπότε κατέληξα σε άλλη μονάδα μέτρησης, τα χιλιάρικα (θα ήθελα 5 χιλιάρικα ποιότητα παρακαλώ), ώστε όλοι οι πραγματικοί παραδοσιακοί (όντιοφιλ) μουσικόφιλοι να είναι ικανοποιημένοι.


Ποιότητα. Κοινώς, πχιότητα. (βάλτε αληθοφάνεια αν αυτό επιθυμείτε, αλήθεια, παραμύθια, ότι θέλετε, εμφάνιση, χρώμα, άρωμα, έως καταγωγή, ρίζες, παράδοση, όνομα, οτιδήποτε)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν είναι απαραίτητη η πιστότητα για την ποιότητα στο τελικό στάδιο
Είναι, αλλά ΟΚ ότι θέλει ο καθένας.

Πιστότητα και ποιότητα παν παρέα.

Αυτό που θέλεις εσύ είναι κάτι άλλο. Καλά κάνεις και το θες αφού αυτό σε ευχαριστεί, όμως δεν έχει σχέση με την πιστότητα ούτε με την ποιότητα.

Τα πάντα έχουν ένα μέτρο, για αυτό υπάρχουν και οι μουσικές σπουδές.
Άλλη δουλειά θα παρουσίασης μόνο σου και άλλη αν τελειώσεις το Βerkeley ή το Juilliard.

Αυτά που θες δεν είναι ακριβά.
Πάρε έναν δικάναλο ενισχυτή με σύστημα ισοστάθμισης, ένα ή δύο Subs (με δύο θα χρειαστείς και mini dsp), και άρχισε το διάβασμα ή φώναξε άνθρωπο που ξέρει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν είναι απαραίτητη η πιστότητα για την ποιότητα στο τελικό στάδιο. Ο δημιουργός είχε κάτι στο μυαλό του, εντάξει. Τα ακριβά μηχανήματα σου δίνουν την δυνατότητα να θέσεις τα όρια των χαρακτηριστικών του ήχου εκεί που ταιριάζει στα δικά σου γούστα. Μακάρι να είχα μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ ώστε να μπορώ να βάλω πρίμα,μπάσα και άλλα στοιχεία στο επίπεδο που επιθυμώ, χωρίς περιορισμό και ας μην ήταν αυτό που σκεφτόταν ο δημιουργός. Όσο πέφτεις σε τιμή ρίχνεις τα όρια μέσα στα οποία μπορείς να ράψεις το "ηχητικό" σου κουστούμι. Εναλλακτικά μπορείς να περιορίσεις τον χώρο ακρόασης και να γλιτώσεις κάποια ευρώ χωρίς να χάσεις σε ποιότητα μέχρι ένα σημείο.
Ή παίρνεις ένα σετάκι 2.2 ενεργά, ένα minidsp σαν dac / προενισχυτή και για την ενσωμάτωση των subs στο σύστημα και καθάρισες. Αν είσαι μερακλής, αγοράζεις ddrc24 που τρέχει dirac live, μετράς με το μικρόφωνο, το dirac κάνει τα κόλπα του και είσα άρχοντας. Αν είναι κιμπάρης, πριν τρέξεις dirac, φροντίζεις και λίγο τον χώρο σου.
Είναι πολύ μικρότερο το κόστος απο όσο φαντάζεσαι για να χτυπήσεις αρκετά απο τα "ακριβά" ηχοσυστήματα που βλέπεις και ψαρώνειες. Μπορεί να μη πουλάς μούρη με το ρακ σου ( στο οποίο θα κατοικοεδρεύει ο υπολογιστής και το Minidsp ), αλλά η τελική απόδοση του συστήματος είναι που μετράει, αν φυσικά κάποιος ενδιαφέρεται για την απόδοση του συστήματος και όχι για τα σάλια που θα τρέχουν απο όσους βλέπουν τις φωτογραφίες του.


Edit: Κάποια στιγμή πρέπει να βρω αναρτήσεις μου προ τριετίας - τετραετίας, να γελάσουμε λίγο...

Μπήκα σε μια συζήτηση χθες στο facebook όπου κάποιος ρωτούσε ποια είναι η απολύτως ιδανική θέση για τη τοποθέτηση ενός subwoofer. Απάντησα "όπου σου λέει το μικρόφωνο μετρήσεων " και πήρα μια άκρως διασκεδαστική απάντηση απο κάποιον που πόσταρε φωτογραφία απο ένα σύστημα με 2 τελικούς ( ένα δίπλα στο κάθε ηχείο ), μάλλον Krell, λέγοντάς μου ότι έχει ξοδέψει χιλιάδες δολάρια στο σπορ, ότι έχει εμπειρία, αλλά είχε τα ηχεία να κοιτάζουν παράλληλα προς τους πλάγιους τοίχους και χωρίς ίχνος φροντίδας στο χώρο, γυμνός τελείως.
Ε, κάτι τέτοια "ξεφτέρια" με ένα καλοστημένο συστηματάκι πιστεύω ότι θα τα είχες "για πρωινό".
Όπως και το σετάπ μου στη τρέχουσα κατάστασή του ( που όλο τον έλεγχο τον έχει το Minidsp με το "ταπεινό" του dac ), έχει το σύστημά μου στη προηγούμενη κατάσταση για πρωινό. Και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει στα σοβαρά και φυσικά δεν τρέφω καμία αμφιβολία ότι ένα σοβαρό σετ ενεργών ( ελεγχόμενα απο dsp ) θα μου τα ξεφτίλιζε για πλάκα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Όσον αφορά τις μετρήσεις, του χάι φάι δηλαδή, ήθελα να επισημάνω πως είναι μετρήσιμο μέχρι ποιο σημείο οι μετρήσεις έχουν νόημα.

Πέραν αυτού του σημείου, πάλι μιλάμε για πχιότητα, που αλλάζει μονάδα μέτρησης, διότι μετράται σε χιλιάρικα.

Ας πούμε κάτι εύκολα κατανοητό, το βάρος ενός ρολογιού χειρός. Άμα είναι 2 κιλά, ρε μεγάλε δε σηκώνεται, δε θέλω να κάνω βαράκια όλη την μέρα, να έχω ένα ρολόι στο χέρι θέλω.

ΟΚ, να πάμε στο μισό κιλό; όχι, κι αυτό πολύ είναι, θα μου ξεραθεί το χέρι.



Κατό γραμμάρια έχω, να το αφήσω; ε, νταξ, κατό γραμμάρια τα έχω, οκ, αλλά μήπως βγαίνει και σε λιιιγο λιγότερο; Ναι, βεβαίως, έχουμε πολλά στα 50 γρ. Α, φίλε μου εδώ είσαι. Εύγε, τώρα μάλιστα.



Και κυκλοφορούν άπειρα ρολόγια με βάρος 20-90γρ, Τιμαί λογικαί.



Αυτή η μέτρηση είναι επαρκής για να μη σε ενοχλεί καθόλου το βάρος.



Πάμε τώρα σε αλλαγή κατηγορίας:



Στα 5γρ τι έχετε;



Στα 2γρ;



Στο 1 γρ θέλω.



Όχι, στο 0.1 γρ παρακαλώ.



Οχι, όχι, στα 0.0004 γραμμάρια θα πάρω, και δε με νοιάζει τιμή, λεφτά έχω.



Πχιότητα θέλω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
είχε τα ηχεία να κοιτάζουν παράλληλα προς τους πλάγιους τοίχους
Υπήρχαν ηχεία (για τώρα δεν ξέρω) που ο κατασκευαστής έλεγε ότι έπρεπε να είναι έτσι, παράλληλα. Ήταν κυρίως δίπολα. Και τα δικά μου έτσι τα θέλει.
Και τα ηλεκτροστατικά επίσης. Οι μετρήσεις δείχνουν ότι πολύ πλάγια η διασπορά είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν υπήρχει θέμα.

Ο Sean Olive έλεγε στο video πως κατηγορήθηκαν επειδή μετρούσαν mono, με ένα ηχείο.

Διαπίστωσαν ότι αν και ένα ηλεκτροστατικό ηχείο μετρούσε εντελώς χάλια, μαύρα χάλια, και είχε και $12.000, σε stereo αναπαραγωγή έπαιζαν εξαιρετικά. Σε σημείο που δεν καταλάβαινες κανένα coloration. Και η διασπορά πολύ off axis ήταν σχεδόν νεκρή.

Αυτό δεν αφορούσε τα ηχεία με μεγάφωνα. Εκεί δεν υπήρχει καμία βελτίωση.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Και τα Wisdom Audio Line Source βαράνε ευθεία.
Δεν υπάρχει ανάγκη για πολύ treatment.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υπήρχαν ηχεία (για τώρα δεν ξέρω) που ο κατασκευαστής έλεγε ότι έπρεπε να είναι έτσι, παράλληλα. Ήταν κυρίως δίπολα. Και τα δικά μου έτσι τα θέλει.
Και τα ηλεκτροστατικά επίσης. Οι μετρήσεις δείχνουν ότι πολύ πλάγια η διασπορά είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν υπήρχει θέμα.

Ο Sean Olive έλεγε στο video πως κατηγορήθηκαν επειδή μετρούσαν mono, με ένα ηχείο.

Διαπίστωσαν ότι αν και ένα ηλεκτροστατικό ηχείο μετρούσε εντελώς χάλια, μαύρα χάλια, και είχε και $12.000, σε stereo αναπαραγωγή έπαιζαν εξαιρετικά. Σε σημείο που δεν καταλάβαινες κανένα coloration. Και η διασπορά πολύ off axis ήταν σχεδόν νεκρή.

Αυτό δεν αφορούσε τα ηχεία με μεγάφωνα. Εκεί δεν υπήρχει καμία βελτίωση.
Για κλασικά ηχεία τα είδα, φαινόταν μόνο η πρόσοψή τους όμως.
Αυτός όμως τα είχε κολλητά στον πίσω τοίχο ( σωστό ) αλλά και στον πλάγιο, ενώ
α) κοίταζαν στην ευθεία και
β) η απόσταση με τη θέση ακρόασης ήταν αρκετά μεγάλη.
Στο κέντρο του ρακ είχε μια τηλεόραση και σε αυτή είδα την αντανάκλαση του καναπέ που ΕΙΚΑΖΩ ότι αυτός ήταν κοντά στον οπίσθιο τοίχο ( κρίνοντας απο τις αναλογίες που έβλεπα ).

Το μόνο που με έβαλε σε σκέψεις ήταν η οριζόντια επικλινής οροφή του δωματίου ( πιθανώς, σοφίτα? ) και μήπως αυτή βοηθούσε κάπως τη κατάσταση ( κρίνοντας απο τη κατασκευή δωματίου γνωστού μέλους εδώ μέσα ).

Η όλη κουβεντούλα είχε να κάνει με τη προτροπή που έκανα να δουν ένα video στο οποίο κάποιος ρύθμιζε το σύστημά του μέσω Minidsp και μεταξύ άλλων ρύθμιζε το delay. Η διαφωνία του κυριούλη λοιπόν ήταν ως προς το ότι δεν έχει ανάγκη να του υποδείξει κάπιοος "bozo" με home cinema πως θα στήσει το σύστημά του και μετά άρχισε τις παπάτζες περί δολαρίων και εμπειρίας στον χώρο. Του ζήτηζα να μας ποστάρει μετρήσεις απο τη θέση ακρόασης, ακόμα περιμένω. :p
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά από τέτοιους το net είναι γεμάτο.
Και να σου πω την αλήθεια, δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία της αντιπαράθεσης, αλλά τέτοιοι "φωστήρες" δίνουν συμβουλές και χρησιμοποιύν ως περγαμηνές το χρήμα που έχουν διαθέσει, καθώς και τη πολυετή "εμπειρία" τους.
Δεν είναι δυνατόν να προτείνει στον άλλο να κουλαντρίσει το σύστημα με τα αυτιά, πως να το κάνουμε, τα αυτιά δεν είναι umik-1. Κάπου δηλαδή πρέπει να ξεκαβαλήσουν το καλάμι και να ακολουθήοουν ή έστω να προτείνουν τη σωστή μεθοδολογία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στο πρώτο σκέλος, έχω την εντύπωση, ότι ο Bob (όχι ο σφουγκαράκης, ούτε ο Μπάμπης ο κατσαβιδάκιας χά χά) αλλά ο Cordell, διαφωνεί με τα περισσότερα στο βιβλίο του, αλλά πιθανώς να τον παρερμηνεύω.

Καλέ μας και αξιότιμε thva,είναι δεκτόν το να επισημαίνεις σ'έναν απλό ΄΄λαϊκό΄΄ ότι κάποιος ειδικός διαφωνεί μαζί του σε σχετικά με το δικό του αντικείμενο θέματα,θα ήταν όμως θεμιτό ν'αναφέρεις κιόλας ο ίδιος τα σημεία διαφοράς,ιδίως από τη στιγμή που αναρωτιέσαι μήπως τα παρερμηνεύεις- πράγμα που σημαίνει ότι είσαι ενήμερος γι αυτά...
Δεν είναι απαραίτητη η πιστότητα για την ποιότητα στο τελικό στάδιο. Ο δημιουργός είχε κάτι στο μυαλό του, εντάξει. Τα ακριβά μηχανήματα σου δίνουν την δυνατότητα να θέσεις τα όρια των χαρακτηριστικών του ήχου εκεί που ταιριάζει στα δικά σου γούστα. Μακάρι να είχα μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ ώστε να μπορώ να βάλω πρίμα,μπάσα και άλλα στοιχεία στο επίπεδο που επιθυμώ, χωρίς περιορισμό και ας μην ήταν αυτό που σκεφτόταν ο δημιουργός. Όσο πέφτεις σε τιμή ρίχνεις τα όρια μέσα στα οποία μπορείς να ράψεις το "ηχητικό" σου κουστούμι. Εναλλακτικά μπορείς να περιορίσεις τον χώρο ακρόασης και να γλιτώσεις κάποια ευρώ χωρίς να χάσεις σε ποιότητα μέχρι ένα σημείο.
Ο Δημιουργός του Κόσμου μπορεί να είχε διάφορα κατά νου,αλλά το επιχείρημα ότι η πιστότητα δεν είναι προαπαιτούμενη για την ποιότητα στην αναπαραγωγή,μου φαίνεται κομματάκι...απίθανο.
Και να σου πω την αλήθεια, δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία της αντιπαράθεσης, αλλά τέτοιοι "φωστήρες" δίνουν συμβουλές και χρησιμοποιύν ως περγαμηνές το χρήμα που έχουν διαθέσει, καθώς και τη πολυετή "εμπειρία" τους.
Δεν είναι δυνατόν να προτείνει στον άλλο να κουλαντρίσει το σύστημα με τα αυτιά, πως να το κάνουμε, τα αυτιά δεν είναι umik-1. Κάπου δηλαδή πρέπει να ξεκαβαλήσουν το καλάμι και να ακολουθήοουν ή έστω να προτείνουν τη σωστή μεθοδολογία.
Το κύριο επιχείρημα ότι ΄΄τα αυτιά μας δεν είναι μικρόφωνα΄΄ λειτουργεί και αντιστρόφως,αφού είναι εξ αυτού άτοπον να ζητάμε από εκείνα ικανότητα να ρυθμίσουν καταλλήλως την απόκριση ηχοσυστημάτων σε χώρους ακρόασης.
 
Last edited:




Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Προτείνεται να έκανε το ίδιο πείραμα και με...συμφωνική ορχήστρα ή rock συγκρότημα...Χώρου και...γειτόνων επιτρεπόντων....
Όσοι δε θ'αντιμετώπιζαν ένα τέτοιο σχόλιο ως ειρωνικό,ας σκεφτούν ότι το τεράστιο πλεονέκτημα με τα ηχοσυστήματα έγκειται στην απόλαυση που γίνεται δυνατή ακόμα και σε μικρότερους χώρους και χαμηλότερες στάθμες σε σχέση με τα πραγματικά δρώμενα... :sneaky:
Αυτό το κάναμε σαν τεστ στην Γερμανία, έπαιξε ηχοσύστημα που αν θυμάμαι καλά τα ηχεία ήταν dynaudio και ζητήθηκε να εντοπίσουμε πόσοι μιλάνε σε μια ηχογράφηση. Από τα 46 άτομα κανείς δεν βρήκε το σωστό! Προσωπικά απάντησα 5 :( Όταν άνοιξε την πόρτα της αίθουσας ο διοργανωτής εμφανίστηκαν 7 άτομα! τα οποία έκανα την ίδια ομιλία που φυσικά ο καθένας είχε διαφορετική χροιά. Τα ίδια άτομα μίλησαν το ίδιο στις ίδιες αποστάσεις μεταξύ τους σε καθεδρικό Ναό ώστε να αντιληφθούμε την ομιλία τους στον χώρο. Εκεί συνειδητοποίησα την διαφορά των μηχανημάτων στην πρώτη περίπτωση και τον χώρο στην δεύτερη.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Και να σου πω την αλήθεια, δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία της αντιπαράθεσης, αλλά τέτοιοι "φωστήρες" δίνουν συμβουλές και χρησιμοποιύν ως περγαμηνές το χρήμα που έχουν διαθέσει, καθώς και τη πολυετή "εμπειρία" τους.
Δεν είναι δυνατόν να προτείνει στον άλλο να κουλαντρίσει το σύστημα με τα αυτιά, πως να το κάνουμε, τα αυτιά δεν είναι umik-1. Κάπου δηλαδή πρέπει να ξεκαβαλήσουν το καλάμι και να ακολουθήοουν ή έστω να προτείνουν τη σωστή μεθοδολογία.
Ο συνδυασμός εγωισμού με καλό πορτοφόλι είναι αχτύπητος.
Απλά φεύγεις. 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η διαφωνία του κυριούλη λοιπόν ήταν ως προς το ότι δεν έχει ανάγκη να του υποδείξει κάπιοος "bozo" με home cinema πως θα στήσει το σύστημά του και μετά άρχισε τις παπάτζες περί δολαρίων και εμπειρίας στον χώρο.
Ρώτα τον σε παρακαλώ αν έχει κάνει εμβόλιο
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top