Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ντου-νταμ-νταμ-νταμ-ντε-ντου-νταμ-νταμ.

Όπως το ου ου ου , που έγινε στο ρoκ ν ρολ, γιέ γε γιε (she loves you ... yeah yeah yeah)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτοελεγχόμενα ηχεία και κλάς Ντε !
-

-
Ντου-νταμ-νταμ-νταμ-ντε-ντου-νταμ-νταμ.

Όπως το ου ου ου , που έγινε στο ρoκ ν ρολ, γιέ γε γιε (she loves you ... yeah yeah yeah)
Όντως το φωνητικό κομμάτι από το "Tower of Song" του Leonard Cohen παρουσιάζεται πολύ ελκυστικά...Πλην όμως η ρυθμική βάση έτσι όπως βγαίνει από το βίντεο και με τη βοήθεια ακουστικών προκύπτει κάπως αποκομμένη και χαλαρή σε σχέση με το περιεχόμενο στις ανώτερες οκτάβες...
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Δεν θέλω να λέω λόγια άλλου .
Κάπου διάβασα αυτό , ....έχει δίκιο ;
Ξέρει κάποιος ;
-

...........we all know what’s class D is, connect your oscilloscope and it’ll tell you right away where the real sound is and where the micro saw class D sound. Your brain is built that way to accept undistorted sound waves while class D is and will always be distorted wave and you can hear it at highs very easily, after listening to class D even ppl “without ears” complain they can’t relax and sound isn’t warm and muffled at highs. Somehow people don’t like new 4000$ advanced class D amps in their cars but prefer old school AB warm sound , have any idea why ?

-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μην ασχολείστε με την τάξη δ.

Ασχολήθηκε ο Μπρούνο.
Πιθανώς ο μεγαλύτερος μηχανικός εν ζωή.
Τέλος.

Όσο και να το ψάξετε, δε μπορείτε να φτάσετε ούτε μια τρίχα από το αριστερό του αρτίδι, το οποίο είναι το μικρό. Το άκακο. Το τίποτα.

Απλώς ψωνίστε τα προϊόντα του, αν τυχόν έχετε κάποιο λόγο να πάρετε ότι καλύτερο μπορεί να κατασκευαστεί στον πλανήτη γη από ανθρώπους.

Προσωπικά, έχοντας πλήρη επίγνωση της κατάστασης, σας ενημερώνω ότι δε χρειάζεστε κάτι τέτοιο. Περισσότερο χρειάζεστε στάχτη από καμμένα φτερά νυχτερίδας για να διώξετε το κακό δαιμόνιο του χαϊ ενδ που σας τρώει τα σωθικά.

Τέλος, εντελώς ενημερωτικά, ο νέος 16-καναλος τελικός της τριπαθ, που μόλις κυκλοφόρησε, έχει (κατά παραγγελία) μοντουλες ice.

Αυτά...

Στα υπόλοιπα νέα της ημέρας, τρώμε σούσι.

IMG_20211007_221335.jpg



ΥΓ. Σήμερα άκουγα λορι Άντερσον. Τι δισκάρα θεέ μου. Τι τρομερή ηχογράφηση, ιδέαν δεν έχετε. Ιδέαν... Μα τι ωραία πράματα.
Μετά έβαλα βεμπω με το νιόνιο.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Το χμμ ... είναι ανησυχία
Ήταν για τον συγκεκριμένο μόνο ενισχυτή, ο οποίος επισημάνθηκε ως οικονομικός.

ο Μέριλ
Πράγματι ξέρει πολλά, χρόνια τώρα, προ GAN. Αναζήτησε τους προηγούμενους (πάντα class d) ενισχυτές του, οι οποίοι είχαν ξετρελάνει τους χρυσαυτχιάδες και ήταν σε λογικές τιμές, αντίθετα από τούτους εδώ που έχουν εξωφρενικές. Και τα προενισχυτικά του (αυτά πανάκριβα).

δε είναι φαν μπόυ, όπως ο άλλος ο Πόυτζης
Όχι δα! Τίνος φανμπόυ να είναι ο Πούτζης? Είναι μορφή, δεν έχει κανέναν ανάγκη, γράφει τη δική του ιστορία, με τις δικές του δημιουργίες που βρίσκονται στην κορυφή των ενισχυτικών και στην αιχμή της νεοτερικότητας και της χαρισματικής ευρηματικότητας και εφευρετικότητας και σε λογικές τιμές για τα μέτρα της αγοράς.
Παρεμπιπτόντως, δες κι αυτό το ρηβιού. Δεν είναι συγκριτικό, δείχνει όμως ότι ανεξαρτήτως υλικών (GAN ή άλλο) δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές σε κορυφαίες υλοποιήσεις, αλλά και το πόσο ψηλά έχει φτάσει η class d, που μόνο οι χαγιεντάδες σνομπάρουν πλέον. Διευκρινίζεται μάλιστα ότι ΔΕΝ είναι ψηφιακή (όχι πως έχει καμιά σημασία, αλλά να ξέρουμε για τι μιλάμε).

Τώρα, σε ο,τι με αφορά, δεν είμαι σε θέση να κρίνω σχέδια, ηλεκτρονικά, τοπολογίες κ.λ.π., είμαι παντελώς άσχετος. Γι αυτό διαβάζω τον Αμίρμ που δημοσιεύει μετρήσεις ΟΧΙ απόψεις. Αντί για το τι άκουσε ο Φρέμερ, ο Γκάντερ, ο Κόρντεσμαν και ο κάθε χρυσαυτχιάς, ιστοριούλες δίχως όφελος. Το μόνο που ψάχνω πλέον να πληροφορηθώ σε αυτά τα ρηβιούς είναι συνδέσεις, δυνατότητες, συμβατότητες, ευκολίες, τέτοια.

Δεν θέλω να λέω λόγια άλλου .
Κάπου διάβασα αυτό , ....έχει δίκιο ;
Ξέρει κάποιος ;
...........we all know what’s class D is, connect your oscilloscope and it’ll tell you right away where the real sound is and where the micro saw class D sound. Your brain is built that way to accept undistorted sound waves while class D is and will always be distorted wave and you can hear it at highs very easily, after listening to class D even ppl “without ears” complain they can’t relax and sound isn’t warm and muffled at highs. Somehow people don’t like new 4000$ advanced class D amps in their cars but prefer old school AB warm sound , have any idea why ?
Ω! Και ο κύριος Μαρκ Λέβινσον πριν 40+ χρόνια δήλωνε ότι ο ψηφιακός ήχος επηρεάζει αρνητικά τη... φυσιολογία του ανθρώπου. :gotcha: Λίγα χρόνια μετά πούλησε την εταιρεία και πήγε κάπου στα βουνά της Ελβετίας να ιδρύσει νέα, η οποία έφιαχνε... φηφχιακά! :dance2:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν είναι μόνο οι μετρήσεις του Αμιρ.
Ακόμα και οι χρυσαυτιάδες ριβιούερς του Στερεοφάιλ έχουν 5 τελικούς ενισχυτές με class D (Ncore, Purified, UCD) του Putzeys στα φετινά Recommended components.
Δεν πρόκειται να βρείτε άλλον σχεδιαστή με 5 δικούς του ενισχυτές στο περιοδικό των χαϊεντάδων.

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν θέλω να λέω λόγια άλλου .
Κάπου διάβασα αυτό , ....έχει δίκιο ;
Ξέρει κάποιος ;
-

...........we all know what’s class D is, connect your oscilloscope and it’ll tell you right away where the real sound is and where the micro saw class D sound. Your brain is built that way to accept undistorted sound waves while class D is and will always be distorted wave and you can hear it at highs very easily, after listening to class D even ppl “without ears” complain they can’t relax and sound isn’t warm and muffled at highs. Somehow people don’t like new 4000$ advanced class D amps in their cars but prefer old school AB warm sound , have any idea why ?

-
Υπερβολές γενικοποιήσεις , ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Εγω, ήδη πριν πολλά χρόνια που άκουσα 2-3 , δεν ήταν έτσι, ούτε καν τότε, τα πράγματα (ακουστικά) , όπως τα περιγράφει. Μάλιστα το αντίθετο ήταν. Φαντάσου σήμερα , πόσο θα έχουν βελτιωθεί. Απο εδω το διάβασες ε ? Πάντως αυτό τελικά δεν είναι λάμπα όπως νόμιζα και σχολίασα καραγκιοζιλίκια παραπανω σε Μπούτια και Σταυρο. Εσυ ποιον πριτίμησες τον D ή τον AB ? Εγω βαριέμαι τώρα να ακούσω στα Οντέζ αλλά και τι συμπερασμα θα βγεί με αυτό μέσω γιουτιουμπ ? Κάποια στιγμη θα το ακούσω. Όλοι σχεδόν τον D προτιμούν. Λές να είναι αυτός ο "λαμπα" αυτό που έλεγε ο άλλος για τον συνάδελφό του που βρήκε "λύση" να ακουγεται καλύτερα ? το έχει πατεντάρει λέει ο τύπος OCD Guy. Βλακείες, μωρέ λες και όλοι οι D ή και όλοι οι AB είναι ίδιοι. Σιγα το ρολαντ που τον έχει και σαν τον καλυτερο ΑΒ που έχει ακούσει. Ανοησίες, γενικοποιήσεις οπαδοσύνης Ολυμπιακός- Παναθηναικός. Υπάρχουν κάποια "χαρακτηριστικά" ΟΚ κάθε τοπολογίας αλλά ο σχεδιαστής μπορεί να κάνει πολλά πράγματα και αυτό είναι η πρόκληση του και αυτο που του κινεί το ενδιαφέρον, στο να βρεί λύσεις.

 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Εσυ ποιον προτίμησες τον D ή τον AB ?

....θα σου απαντήσω , απλά και απέριττα .

- ...... ¨ λύχνου σβησθέντος πάσα γυνή Λαϊς ¨

-
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ήταν για τον συγκεκριμένο μόνο ενισχυτή, ο οποίος επισημάνθηκε ως οικονομικός.


Πράγματι ξέρει πολλά, χρόνια τώρα, προ GAN. Αναζήτησε τους προηγούμενους (πάντα class d) ενισχυτές του, οι οποίοι είχαν ξετρελάνει τους χρυσαυτχιάδες και ήταν σε λογικές τιμές, αντίθετα από τούτους εδώ που έχουν εξωφρενικές. Και τα προενισχυτικά του (αυτά πανάκριβα).


Όχι δα! Τίνος φανμπόυ να είναι ο Πούτζης? Είναι μορφή, δεν έχει κανέναν ανάγκη, γράφει τη δική του ιστορία, με τις δικές του δημιουργίες που βρίσκονται στην κορυφή των ενισχυτικών και στην αιχμή της νεοτερικότητας και της χαρισματικής ευρηματικότητας και εφευρετικότητας και σε λογικές τιμές για τα μέτρα της αγοράς.
Παρεμπιπτόντως, δες κι αυτό το ρηβιού. Δεν είναι συγκριτικό, δείχνει όμως ότι ανεξαρτήτως υλικών (GAN ή άλλο) δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές σε κορυφαίες υλοποιήσεις, αλλά και το πόσο ψηλά έχει φτάσει η class d, που μόνο οι χαγιεντάδες σνομπάρουν πλέον. Διευκρινίζεται μάλιστα ότι ΔΕΝ είναι ψηφιακή (όχι πως έχει καμιά σημασία, αλλά να ξέρουμε για τι μιλάμε).

Τώρα, σε ο,τι με αφορά, δεν είμαι σε θέση να κρίνω σχέδια, ηλεκτρονικά, τοπολογίες κ.λ.π., είμαι παντελώς άσχετος. Γι αυτό διαβάζω τον Αμίρμ που δημοσιεύει μετρήσεις ΟΧΙ απόψεις. Αντί για το τι άκουσε ο Φρέμερ, ο Γκάντερ, ο Κόρντεσμαν και ο κάθε χρυσαυτχιάς, ιστοριούλες δίχως όφελος. Το μόνο που ψάχνω πλέον να πληροφορηθώ σε αυτά τα ρηβιούς είναι συνδέσεις, δυνατότητες, συμβατότητες, ευκολίες, τέτοια.


Ω! Και ο κύριος Μαρκ Λέβινσον πριν 40+ χρόνια δήλωνε ότι ο ψηφιακός ήχος επηρεάζει αρνητικά τη... φυσιολογία του ανθρώπου. :gotcha: Λίγα χρόνια μετά πούλησε την εταιρεία και πήγε κάπου στα βουνά της Ελβετίας να ιδρύσει νέα, η οποία έφιαχνε... φηφχιακά! :dance2:
Ναι όλα γνωστά αυτά και εγω προσωπικά δε διαφωνώ πουθενά. Εσυ βλέπω τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα. Εγω δεν εχω ιδιαιτερο ενδιαφέρον καθως είμαι εκτός ενδιαφέροντος για αγορές. Σου είπα παραπανω που εξαντλείται το ενδιαφέρον μου. Καθαρα υποτυπώδους ενημέρωσης για μένα (και αυτής έτσι να είχα να λεγα που λέει ο λαός).

Το μόνο που ήθελα να διευκρινίσω σε αυτά που έγραψες είναι a) οτι εγω πρωτος παραπάνω είπα, ότι η κλάση D δεν είναι digital αλλά μερικοί όντως είναι. Η ταξη D δε λέει τίποτε απο μόνη της. Οι υλοποιήσεις είναι πολλές και πληθαίνουν απο ότι καταλαβαίνω. και β) αυτό ++ Τίνος φανμπόυ να είναι ο Πούτζης? ++. Του εαυτού του και των κυκλωμάτων του. Η αναφορά μου ήταν απο αυτό το "διάλογο" στο enjoy the music που εάν είναι σωστός όπως μεταφέρθηκε απο τον ριβιουερ, όπου τον έκρινα λίγο μη ένθερμο για τα GaN και τη βελτίωση που μπορούν να φέρουν. Μάλλον μέχρι να βγαλει και αυτός ? χά χά. Δε με νοιάζουν εμένα αυτά, τα ανταγωνιστικά τους. Εγω ξέρω οτι η υλοποίηση των GaN θα φέρει πολύ καλά αποτελέσματα. Όχι ότι οι υπάρχουσες δεν είναι ήδη καλές αλλά πρώτα απο όλα δεν υπάρχουν πλέον καλα μοσφετ. Σε λίγο θα είναι χειρότερα να τα βρείς μέχρι και απο τις λάμπες. Τα GaN δε νομίζω να υπάρξει τέτοιο πρόβλημα στο μέλλον λόγω της ευρέιας χρήσης τους σε πολλές άλλες εφαρμογές. ΑΝτε να παραγείλουν οι audiο- αδες κάποια "ειδικά' για ήχο. Θα αρχίσει αυτη η ιστορία τώρα στο κοντινό μέλλον χά χά. Καρκίνος σου λέω. Αυτά για τους νέους που έχουν αντοχές και όρεξη (εγω τζ'αμπα χώρο πιάνω .... να περιμένουμε να πεθάνουμε χα χα).
E ρε Αντώνης που τους χρειάζεται .
Σωστό και αυτό. Ο χωρος το πάν ε ?
Εσυ ποιον προτίμησες τον D ή τον AB ?

....θα σου απαντήσω , απλά και απέριττα .

- ...... ¨ λύχνου σβησθέντος πάσα γυνή Λαϊς ¨

-
Σου είπα , βαριέμαι τώρα να βάζω τα Οντέζ χά χά. Και τι να κατλάβεις απο το γιουτιουμπ και συν το αρχαίο που αναφέριες (στο σκοτάδι .... χα χα). Αύριο - μεθαύριο, θα επιχειρήσω. έτσι για πλάκα.

Edit: A, σόρρυ χά χά νόμιζα με ξαναρωτούσες. Το ερώτημα ήταν για να απντήσεις εσυ. ΟΚ . Είμαι λίγο ούγκ και ανυπόμονος, but i mean well :)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Σωστό και αυτό. Ο χωρος το πάν ε ?


[/QUOTE]
Οχι βέβαια , δεν εννοούσα αυτό αλλά , οκ , άστο .
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
"So you can stick your little pins in that voodoo doll..it doesnt look like me at all.." 8-)
Και όπως πάντα ο Δεκέμβριος με τα πιο πετυχημένα πόστ (και όχι αυτά που συζητάμε εμείς) και η απόλυτη χαρά μου να του "απαντάω" :

Εδώ έπρεπε να εστιάσεις : ++
They're moving us tomorrow to that tower down the track
But you'll be hearing from me baby, long after I'm gone
I'll be speaking to you sweetly from a window in the Tower of Song ++
Σωστό και αυτό. Ο χωρος το πάν ε ?
Οχι βέβαια , δεν εννοούσα αυτό αλλά , οκ , άστο .
[/QUOTE]
Α, σορρυ νόμιζα οτι ο "Αντώνης" είναι ο Κύριος που φτιάχνει χώρους ή/και ρυθμίζει ώστε να μειωθεί η επίδρασή του. Άντε πάμε για ύπνο, πολύ κάθίσαμε.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ακόμα και οι χρυσαυτιάδες ριβιούερς του Στερεοφάιλ έχουν 5 τελικούς ενισχυτές με class D (Ncore, Purified, UCD) του Putzeys στα φετινά Recommended components.
Δεν πρόκειται να βρείτε άλλον σχεδιαστή με 5 δικούς του ενισχυτές στο περιοδικό των χαϊεντάδων.

Δεν το ήξερα. Έχω βαρεθεί να τα κοιτάζω αυτά, εδώ και 3 χρόνια τόκοψα. :laugh:

τον έκρινα λίγο μη ένθερμο για τα GaN και τη βελτίωση που μπορούν να φέρουν
Δεν μού φαίνεται παράξενο. Αυτός υλοποιεί με παραδοσιακά υλικά και νεοτερικούς σχεδιασμούς (και τον συνεπαγόμενο κόπο), ενώ άλλοι βρήκαν νεοτερικό υλικό και υλοποιούν με παραδοσιακούς, έτοιμους σχεδιασμούς και λιγότερο κόπο. Λογικό είναι να τού κακοφαίνεται και το βλέπει ανταγωνιστικά. όταν μάλιστα τα αποτελέσματα προκύπτουν ανταγωνιστικά. Μηχανικός είναι και έμπορος, όχι Αριστείδης ο Δίκαιος.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εδώ έπρεπε να εστιάσεις : ++
They're moving us tomorrow to that tower down the track
But you'll be hearing from me baby, long after I'm gone
I'll be speaking to you sweetly from a window in the Tower of Song ++
you will be hearing from me baby long after hifi is gone..
.... i'll be speaking to you sweetly from an ηχειον ταξη δελτα ενεργων...
επιτηδες προφανως το αφησα επ'εξω..τι μαιμουυυ... 🐒
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Πολυ μπασσο μρε thva;) Αν και δεν καταλαβαινω την ιγγλετερα ο.κ:gamer:
Θα μου τα πει ο Ιωαννης που ειναι μητρικη του γλωσσα και Μαστορας Μεγαλος:drinks::p
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πολυ μπασσο μρε thva;) Αν και δεν καταλαβαινω την ιγγλετερα ο.κ:gamer:
Θα μου τα πει ο Ιωαννης που ειναι μητρικη του γλωσσα και Μαστορας Μεγαλος:drinks::p
Ναι και εγώ που τη γνωρίζω σάμπως καταλαβαίνω ?

Όσον αφορά το μπάσο : Ce qui est bon pour toi est bon pour moi.

Εσείς Κε Χρήστο, δεν χρειάζεστε την ιγγλετέρα, γνωρίζετε την γαλλικήν, την γλώσσα τους έρωτος :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top