Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι λάμπες δε θεωρούνται, ούτε είναι "Hi End", με την έννοια του HI End. Οι πιο πολλοί δε τις θεωρούν ούτε Hi FI. ¨Εχουν την καλημέρα τους χώρια.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ωχ, έχει και part 1 ... ήμαρτον με τον Αμερικάνο και τις χαζοεκφράσεις του. Αυτή την Αγγλική γλώσσα την έχουν βιάσει. Δε μπορώ να τους ακούω να μιλάνε.

 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι λάμπες δε θεωρούνται, ούτε είναι "Hi End", με την έννοια του HI End. Οι πιο πολλοί δε τις θεωρούν ούτε Hi FI. ¨Εχουν την καλημέρα τους χώρια.
Να υποθέσω λοιπόν ότι όσοι μας έχουν φλομώσει με τη μοναδική ΄΄θρι-ντιμενσιονάλιτυ΄΄ στις λυχνίες πρέπει να έχουν υποκύψει σε...εφηβική κατάθλιψη. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να υποθέσω λοιπόν ότι όσοι μας έχουν φλομώσει με τη μοναδική ΄΄θρι-ντιμενσιονάλιτυ΄΄ στις λυχνίες πρέπει να έχουν υποκύψει σε...εφηβική κατάθλιψη. :sneaky:
Αρκεί αυτοί που μας έχουν φλομώσει, να μην είναι κάποιοι που θεωρουν ότι αυτή και η ποιότητα και ποσότητα αυτής προκύπτει απο την προενίσχυση (όπως το 95 %) νομίζει ...ενώ προκύπτει κατά 80 % απο το τελικό ενισχυτικο στάδιο με λάμπες. (και πάλι όχι push pull κλπ).
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ας προσγειώσουμε λίγο ή και να απογειώσουμε την συζήτηση. Ας πούμε ότι έχουμε βρεί τον πιο τέλειο συνδιασμό μηχανημάτων, υλικού για ακρόαση και έχουμε κάνει όλες τις μετρήσεις, ρυθμίσεις, επένδυση σε ηχοαποροφήσεις και έχουμε πετύχει τις τέλειες καμπύλες, κτλ κτλ. Αν όλα αυτά έχουν γίνει υπάρχει πιθανότητα το ταπεινό αυτί μας να μην δεχθεί το αποτέλεσμα; Η το άκουσμα θα είναι τέτοιο που θα μείνουμε με το στόμα ανοιχτό; Το ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ ένα τέλεια ρυθμισμένο χώρο οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Επίσης σαν συνέχεια και σύνδεση με το θέμα το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που είχε ο δημιουργός στο μυαλό του ή θα είναι χειρότερο ή καλύτερο. Κάθε απάντηση δεκτή παιδιά χωρίς προκαταλύψεις απο μέρος μου τουλάχιστον.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ας προσγειώσουμε λίγο ή και να απογειώσουμε την συζήτηση. Ας πούμε ότι έχουμε βρεί τον πιο τέλειο συνδιασμό μηχανημάτων, υλικού για ακρόαση και έχουμε κάνει όλες τις μετρήσεις, ρυθμίσεις, επένδυση σε ηχοαποροφήσεις και έχουμε πετύχει τις τέλειες καμπύλες, κτλ κτλ. Αν όλα αυτά έχουν γίνει υπάρχει πιθανότητα το ταπεινό αυτί μας να μην δεχθεί το αποτέλεσμα; Η το άκουσμα θα είναι τέτοιο που θα μείνουμε με το στόμα ανοιχτό; Το ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ ένα τέλεια ρυθμισμένο χώρο οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Επίσης σαν συνέχεια και σύνδεση με το θέμα το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που είχε ο δημιουργός στο μυαλό του ή θα είναι χειρότερο ή καλύτερο. Κάθε απάντηση δεκτή παιδιά χωρίς προκαταλύψεις απο μέρος μου τουλάχιστον.
Απο την πλευρά μου ο στόχος πρέπει να είναι το σύστημα-χώρος να φτάσει σε σημείο που να είναι παντελώς εκτός προσοχής, και να προσέχουμε πλέον μόνο την μουσική.
Ανεξαρτήτως είδους μουσικής και με δυνατότητες να παίξει όσο δυνατά επιθυμούμε, με βασικό κριτήριο να μην ενοχλεί τίποτα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Απο την πλευρά μου ο στόχος πρέπει να είναι το σύστημα-χώρος να φτάσει σε σημείο που να είναι παντελώς εκτός προσοχής, και να προσέχουμε πλέον μόνο την μουσική.
Ανεξαρτήτως είδους μουσικής και με δυνατότητες να παίξει όσο δυνατά επιθυμούμε, με βασικό κριτήριο να μην ενοχλεί τίποτα.
Συμφωνώ απόλυτα αλλα πόσοι απο εμάς αγοράσαμε με τα αυτιά μας και πόσοι με τα μάτια μας; Εγώ με τα Tannoy Gold το ρίσκαρα λόγω εμφάνισης αλλά είχα και μια εμπειρία απο το παρελθόν τι πουλιά πιάνει η Tannoy. Ωστόσο πολλοι αγοράζουν με την ματιά και όχι με την ακουστική. Πρόσφατα άκουσα με κλειστά μάτια κλασσική μουσική και μπορώ να πω ότι χαλάρωσα πολύ μέχρι που εντυπωσιάστηκα με το τι δημιουργεί το μυαλό χωρίς να κοιτάει την πηγη του ήχου. Το έχω πετύχει και με βίντεο αυτό χωρίς να πέφτει η προσοχη μου στα ηχεία ή στα υπόλοιπα. Βεβαια με κλειστά μάτια η φαντασία οργιάζει και η προσοχή εστιάζει στον ήχο και μόνο.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν κατάλαβα πως συσχετίζεται η όραση με αυτό που έγραψα :idk:
"Απο την πλευρά μου ο στόχος πρέπει να είναι το σύστημα-χώρος να φτάσει σε σημείο που να είναι παντελώς εκτός προσοχής, και να προσέχουμε πλέον μόνο την μουσική". Ανάφερα για το παραπάνω απλα ότι εγώ έχω πετύχει πληρη προσοχη στον ήχο κλέινοντας τα μάτια και όχι προσέχοντας το σύστημα πως είναι στημένο τεχνικα και οπτικα. Είναι απλά μια προσέγγιση της προσοχής του ήχου είτε παίζει κάλα είτε όχι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ανάφερα για το παραπάνω απλα ότι εγώ έχω πετύχει πληρη προσοχη στον ήχο κλέινοντας τα μάτια και όχι προσέχοντας το σύστημα πως είναι στημένο τεχνικα και οπτικα. Είναι απλά μια προσέγγιση της προσοχής του ήχου είτε παίζει κάλα είτε όχι
Εννοεί να προσέχεις μόνο τη μουσική και όχι τον ήχο (παραμορφώσεις, μπουμαρίσματα, συχνοτική απόκριση κλπ κλπ κλπ.).
Δεν το λέει σε αντιπαραβολή με την εικόνα του χώρου (των μηχανημάτων κλπ.).
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Κατ αρχην , το αρχικα φαινομενικα δυσκολο ειναι μας αρεσει και να μη μας ξενισει μια νεα διαφορετικη κατασταση η ακουσμα το οποιο πρεπει να συνηθισουμε ως πλεον σωστο , μιας και ειναι δυσκολο στην αρχη ειτε να το κατανοησουμε ειτε λογω χρονιων συνηθισμενων ακροασεων να μας ξενιζει
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εννοεί να προσέχεις μόνο τη μουσική και όχι τον ήχο (παραμορφώσεις, μπουμαρίσματα, συχνοτική απόκριση κλπ κλπ κλπ.).
Δεν το λέει σε αντιπαραβολή με την εικόνα του χώρου (των μηχανημάτων κλπ.).
Δεν λέω τι λέει ο @Dimifoot απλά λέω ότι συμφωνώ μαζι του και προσθέτω σε αυτό αυτό που λέει και την οπτική πλευρά. Γιατί πολλοί δεν βλέπουμε τα λάθη του ήχου γιατί για παραδειγμα έχουμε μπροστά μας το τρομερό και πανάκριβο σύστημα και με την καμία δεν πρέπει να παίζει λάθος γιατί έχει κοστίσει πολλά λεφτά.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν είναι απαραίτητο ότι το τρομερό και πανάκριβο σύστημα δεν πρέπει να παίζει λάθος. Γίνεται.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν είναι απαραίτητο ότι το τρομερό και πανάκριβο σύστημα δεν πρέπει να παίζει λάθος. Γίνεται.
Σίγουρα και παίζει λάθος γιατί πολύ πιθανά να μην είναι στημένο σωστά.
 




Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Μπά , γιατί?
Εγώ έτσι το έτρωγα πάντα . Στο vero beach με ήξεραν , και δεν μου έβαζαν ποτέ.
Εδώ που τα λέμε και ο grillman , δεν τις γούσταρε , με την καμία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top