Πόσο θα στοιχίζει το iPhone 8;

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Το να αγοράσει κάποιος ένα ακριβό κινητό, εφόσον του προσφέρει αυτά που πραγματικά χρειάζεται, είναι λογικό και μπορεί φυσικά να δαπανήσει το διόλου ευκαταφρόνητο ποσόν που χρειάζεται για την αγορά του, χωρίς να κριθεί.

Αλλά όταν ο μισθωτός υπάλληλος των 400 ευρώ το αγοράζει χωρίς να χρησιμοποιεί τα καλούδια που του προσφέρει, αλλά με γνώμονα ότι εφόσον είναι ένα κινητό ακριβό και άμεσα αναγνωρίσιμο, θα ανέβει το επίπεδό του, το πρεστίζ του ή το κοινωνικό στάτους του, ναι αυτό είναι κατακριτέο.
Όμως είναι και δικαίωμά του να το αγοράσει. Μερικοί ζουν για το κινητό τους.

Προσωπικά τώρα χρησιμοποιώ ένα Cubot note S με 5,5" οθόνη.
Έχει όλα όσα χρειάζομαι και μπορώ να παίζω και παιχνίδια!!
Το πήρα 100 ευρώ και τώρα έχει πλέον 89 ευρώ μόνο.
Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να δώσω παραπάνω λεφτά για να πάρω κάτι άλλο.
Μπορώ να πάρω και πολύ πιο ακριβό, αλλά μου είναι περιττό.
Συν το ότι σαν συσκευή κανένα κινητό δεν κρατάει πολύ.
Σε 2 - 3 χρόνια το πολύ αρχίζουν τα προβλήματά του και παίρνεις άλλο.
Αν στο μεταξύ δεν πέσει να σπάσει, ή να το χάσεις, ή να στο κλέψουν κ.λ.π.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Δε μου λέτε ρε; Αν καταδεχτώ και πάρω iPhone, θα ρίχνω πιο εύκολα τις γκόμενες, ή θα πρέπει πάλι να καταφεύγω στα ακαταμάχητα προτερήματά μου, (κατά χρονική σειρά, χιούμορ, λέγειν, μέγεθος);
Εξαρτάται από το...κοινό στο οποίο απευθύνεσαι. :p
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Τα iphone ειναι και καλα γκομενοπαγιδες...
σε ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα δεν..
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αν εχω καταλαβει καλα, που εχω, το θεμα ειναι γιατι κραζεις το καλωδιακι του χιλιαρικου και αγοραζεις το τηλεφωνακι που και αυτο στο χιλιαρικο ειναι. Γιατι φορας κροκοδειλακι και κραζεις την πριζα ροδιου. Γιατι οδηγεις το γερμανικο αστερι και κραζεις τον ενισχυτη του δεκαχιλιαρου. Γιατι κυκλοφορεις με διμετρο 20χρονο ενω την δουλεια σου την κανεις και με σαρανταρα που κανεις για 2 εικοσαρες. Γιατι γουσταρω να αγοραζω βινταζ λαμπιονια απο την εποχη του Game of thrones και να κυκλοφορω με τρακαρισμενο Yugo του 80. Καλο καλοκαιρι, εσφιξαν οι ζεστες, δεν ειμαι καλα, Σπυροοοοοοοοοοοο ................
 


D

Deleted member 23222

Guest
Από τότε που έπιασα iphone, δεν το αλλάζω και απορώ πως μπορούσα μέχρι πριν λίγα χρόνια με android...
Τα κάνει όλα να φαίνονται απλά,είναι αξιόπιστο, γρήγορο και δεν κρασάρει...
Στις 5,5 ίντσες,χωράει ωραία και στη τσέπη cargo παντελονιού,και δεν χρειάζομαι να κουβαλάω υπολογιστή από γραφείο-σπίτι.
Με τζαμάκι και θήκη σιλικόνης...δεν μασάει.


Θα το πάρω λοιπόν το 8...αν και θα μου το φάει η γυναίκα μου,ως συνήθως, κι εγώ θα βολευτώ με το δικό της,ως συνήθως...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Αριστερέ... :p
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Τα iphone ειναι και καλα γκομενοπαγιδες...
σε ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα δεν..
Καλό ακούγεται.....Δηλαδή αν αύριο πάω στον Γερμανό και τσακώσω το τελευταίο μοντέλο, θα έχω κατακτήσεις ξανά? Και έλεγα τι φταίει και οι γυναίκες αδιαφορούν στο πέρασμά μου....
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Καλό ακούγεται.....Δηλαδή αν αύριο πάω στον Γερμανό και τσακώσω το τελευταίο μοντέλο, θα έχω κατακτήσεις ξανά? Και έλεγα τι φταίει και οι γυναίκες αδιαφορούν στο πέρασμά μου....
Ετσι νομιζουν οτι ειναι γκομενοπαγιδες...προσωπικα δε το πιστευω..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Υπάρχει άνθρωπος που έχει ρίξει γκόμενα με κινητό; Με κινητό ρε φίλε; :o

Αν ναι, δεν θα χρειαστεί καν να την δω. :cool:

Όσο για το ποιός θα πάρει το iPhone 8, θα είναι αυτός που θέλει (να νομίζει ότι είναι) το καλύτερο, ή αυτός που το κάνει για επίδειξη (υπαρκτού ή ανύπαρκτου) status.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Πραγματικά πόσο ηλίθιο είναι όλο αυτό στο να προσπαθεί ο άλλος να μου πει τη είναι καλό για εμένα σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια. Πόσο όμως.
Και τα δυο είναι καλά.
Απλά είναι για διαφορετικούς users.
Αυτό πότε θα το καταλάβουν.
Έχω περάσει και από τα 2, άλλαξα σε Android για οικονομικούς λόγους γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να δώσω 1000€ για ένα κινητό 5.5" με λίγο σοβαρή χωρητικότητα όπως θέλει η Apple, η Samsung κλπ. Έχει χαθεί η μπάλα λίγο με αυτές τις συσκευές τιμολογιακά. Το 2008 το ακριβότερο τηλεφωνο είχε 550€. Το 2017 έχει 1200€. Και βέβαια μου λείπει το user experience του iOS καθώς και η απίστευτη ευκολία και συμβατότητα των Apple προϊόντων. Για παιδιά. Αυτό θέλω, να τα κάνει όλα εύκολα χωρίς να ασχοληθούμε, και καθόλου αν γίνεται. Το δε back up τους σε Mac, ένα όνειρο θερινής νυχτός για τα Android. Ποτέ μα ποτέ δεν επανήλθε Android συσκευή μου στην προηγούμενη κατάσταση. Πάντα κάτι θα έλειπε. Θες εφαρμογές, θες επαφές. Google back up και του κ... τα εννιάμερα. Με τα iPhone θες να αλλάξεις συσκευή; Την βάζεις στο iTunes και με ενα κουμπί έχεις όλο το τηλέφωνο σου στη νέα συσκευή. Δεν ασχολείσαι με τίποτα. Και άλλα πολλά στα +.
Τα Android τώρα είναι καλά και για αυτόν που δεν θέλει ή δεν έχει να δώσει +500€ για συσκευή.
Για αυτόν που το να έχει τον "γρήγορο" επεξεργαστή είναι σημαντικό, για αυτόν που θέλει να πειράζει το λειτουργικό και γενικά για αυτόν που θέλει ενα ανοιχτό σύστημα για χ λόγους.
Τώρα πιο είναι πιο γρήγορο, δουλεύει καλύτερα, έχει καλύτερη κάμερα και αλλα πολλά τέτοια όμορφα είναι ενα μεγάλο θέμα προς συζήτηση, και χωρίς ουσία για εμένα καθώς μπαίνει στην ιδια κατηγορία με το "ποιος την έχει με......ρη".
Αλλά κακα τα ψέματα, σοβαρό Android κάτω από 250€ (κανονική τιμή, όχι προσφορές) δεν υπάρχει.
Και εγώ προσωπικά τα Κινέζικα κίτσους μίτσους κόμπανις Brands ούτε καν τα κοιτάω καθώς το κεφάλι μου το θέλω όπως είναι και οχι ψημένο από την ακτινοβολία. Δεν θεωρώ τυχαία την απουσία αναφοράς SARS σε αυτές τις εταιρίες.
Και μην ακούτε τον κάθε κατακαημένο YouTuber που ασχολείται με οτι του κατέβει, χωρίς να έχει γνώση, λέγοντας παπα......ες λόγο ημιμάθειας ή αμάθειας. Ο κάθε άσχετος πήρε μια κάμερα, έκανε ενα κανάλι και απέκτησε ξαφνικά άποψη για τα πάντα. Από που ρε μαστορα; Και όλοι οι άλλοι κάθονται και ακούνε τις παπάτζες του, και ενώ τους λες οτι αυτά που λέει είναι μακακιες, με επιχειρήματα, παίρνεις μια απάντηση του στυλ "εγώ προτιμώ αυτόν που δεν ξέρει, γιατί και εγώ δεν ξέρω". Και σκέφτεσαι "τη παίρνεις;". Και εκεί ή θες να του σπάσεις το κεφάλι ή να σταματήσεις να ασχολείσαι πλέον.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Πραγματικά πόσο ηλίθιο είναι όλο αυτό στο να προσπαθεί ο άλλος να μου πει τη είναι καλό για εμένα σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια. Πόσο όμως.
Και τα δυο είναι καλά.
Απλά είναι για διαφορετικούς users.
Αυτό πότε θα το καταλάβουν.
Έχω περάσει και από τα 2, άλλαξα σε Android για οικονομικούς λόγους γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να δώσω 1000€ για ένα κινητό 5.5" με λίγο σοβαρή χωρητικότητα όπως θέλει η Apple, η Samsung κλπ. Έχει χαθεί η μπάλα λίγο με αυτές τις συσκευές τιμολογιακά. Το 2008 το ακριβότερο τηλεφωνο είχε 550€. Το 2017 έχει 1200€. Και βέβαια μου λείπει το user experience του iOS καθώς και η απίστευτη ευκολία και συμβατότητα των Apple προϊόντων. Για παιδιά. Αυτό θέλω, να τα κάνει όλα εύκολα χωρίς να ασχοληθούμε, και καθόλου αν γίνεται. Το δε back up τους σε Mac, ένα όνειρο θερινής νυχτός για τα Android. Ποτέ μα ποτέ δεν επανήλθε Android συσκευή μου στην προηγούμενη κατάσταση. Πάντα κάτι θα έλειπε. Θες εφαρμογές, θες επαφές. Google back up και του κ... τα εννιάμερα. Με τα iPhone θες να αλλάξεις συσκευή; Την βάζεις στο iTunes και με ενα κουμπί έχεις όλο το τηλέφωνο σου στη νέα συσκευή. Δεν ασχολείσαι με τίποτα. Και άλλα πολλά στα +.
Τα Android τώρα είναι καλά και για αυτόν που δεν θέλει ή δεν έχει να δώσει +500€ για συσκευή.
Για αυτόν που το να έχει τον "γρήγορο" επεξεργαστή είναι σημαντικό, για αυτόν που θέλει να πειράζει το λειτουργικό και γενικά για αυτόν που θέλει ενα ανοιχτό σύστημα για χ λόγους.
Τώρα πιο είναι πιο γρήγορο, δουλεύει καλύτερα, έχει καλύτερη κάμερα και αλλα πολλά τέτοια όμορφα είναι ενα μεγάλο θέμα προς συζήτηση, και χωρίς ουσία για εμένα καθώς μπαίνει στην ιδια κατηγορία με το "ποιος την έχει με......ρη".
Αλλά κακα τα ψέματα, σοβαρό Android κάτω από 250€ (κανονική τιμή, όχι προσφορές) δεν υπάρχει.
Και εγώ προσωπικά τα Κινέζικα κίτσους μίτσους κόμπανις Brands ούτε καν τα κοιτάω καθώς το κεφάλι μου το θέλω όπως είναι και οχι ψημένο από την ακτινοβολία. Δεν θεωρώ τυχαία την απουσία αναφοράς SARS σε αυτές τις εταιρίες.
Και μην ακούτε τον κάθε κατακαημένο YouTuber που ασχολείται με οτι του κατέβει, χωρίς να έχει γνώση, λέγοντας παπα......ες λόγο ημιμάθειας ή αμάθειας. Ο κάθε άσχετος πήρε μια κάμερα, έκανε ενα κανάλι και απέκτησε ξαφνικά άποψη για τα πάντα. Από που ρε μαστορα; Και όλοι οι άλλοι κάθονται και ακούνε τις παπάτζες του, και ενώ τους λες οτι αυτά που λέει είναι μακακιες, με επιχειρήματα, παίρνεις μια απάντηση του στυλ "εγώ προτιμώ αυτόν που δεν ξέρει, γιατί και εγώ δεν ξέρω". Και σκέφτεσαι "τη παίρνεις;". Και εκεί ή θες να του σπάσεις το κεφάλι ή να σταματήσεις να ασχολείσαι πλέον.
Πω πω εκνευριζμόοοοοοοος! Ρε παιδί μου, αφού σε χαλάει το IOS, γιατί δεν το κόβεις; :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Πω πω εκνευριζμόοοοοοοος! Ρε παιδί μου, αφού σε χαλάει το IOS, γιατί δεν το κόβεις; :p
Κανένας εκνευρισμός. Και δε με χαλάει καθόλου το iOS. Κάθε άλλο. Σε λογικές τιμές δεν θα υπήρχε κάτι άλλο για μένα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.601
Μηνύματα
2.865.593
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top