Πόσο μεγάλη την έχετε; Που την βάζετε; Πώς την βάζετε;

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Κρατάω αποθηκεύω μόνο ότι έχει σχέση με Αuro3d.:D

Έχω κανα δυό demo σε φυσική μορφή και μία ψηφιακή βιβλιοθήκη μισό TB που έχει χώρο αρκετό ,κατεβάζω απο το '14 περίπου ανελλιπώς.:D
Εντάξει παω και σινεμά για να βλέπω τις εξελίξεις στο χώρο με τα άλλα φορμά.:lolsign:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Στάθη σε ανάλυση 320x240 κατεβάζεις; Και μετα με πενταεξαεφταπλασιαστη γραμμών βλέπεις;
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Βασικά επειδή μου αρέσει η συλλογή έχω τα παρακάτω..
300 βιντεοκασέτες VHS & S-VHS με ταινίες από Video club (Είχα φίλη στα Video Club "Blue";)) και περιοδικά με διάφορα κινηματογραφικά έργα, οι οποίες όλως παραδόξως παίζουν μιά χαρά σε video Sony S-VHS για την εποχή τους..
Οχι ότι τις βλέπω αλλά λέμε τώρα.
500 Video cd & 400 DVD με διάφορα έργα..
Κ δύο σκληροί δίσκοι των 6ΤΒ γεμάτοι με ξένες ταινίες Full HD, κ λίγες με ανάλυση 4Κ.(Περίπου 7.300 ταινίες)
Ενας 2ΤΒ γεμάτος με ξένες σειρές.
Ενας 3ΤΒ σχεδόν γεμάτος με ελληνικές ταινίες (950 δεκαετίας 50-60-70) με ποιότητα από 480P μέχρι κ 720P και πάρα πολλές υπόλοιπες νεώτερες κ ελληνικές σειρές.
Κ δυστυχώς ενώ είχα το Video Laser Player Sharp MV-k7000 το οποίο είχε κ το καλύτερο KARAOKE επάνω του, κ είχα κ περίπου 100 δίσκους Laser Disk, (πακέτο από αμερική μου τα είχε στείλει ο θείος μου) ξέρετε αυτούς που έχουν το μέγεθος δίσκου βινυλίου, κ έβλεπα το 1992 ποιότητα εικόνας κ ήχο απίστευτο σε σχέση με τις βιντεοκασέτες του τότε, πηγαίνοντας φαντάρος τα "δάνεισα " στον γαμπρό μου κ δυστυχώς όταν λήστεψαν το σπίτι του μαζί με άλλα πολλά πήραν κ αυτά! (F@cking robbers !@#$%$#@*>:(:smg:)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
500 Video cd
Μερακλης!

Κ δυστυχώς ενώ είχα το Video Laser Player Sharp MV-k7000 (...) κ είχα κ περίπου 100 δίσκους Laser Disk (...) κ δυστυχώς όταν λήστεψαν το σπίτι του μαζί με άλλα πολλά πήραν κ αυτά!
Καλα, εκλεψαν 100 δισκους Laser Disc; Πως τα κουβαλησαν και τι τα εκαναν;
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μερακλης!



Καλα, εκλεψαν 100 δισκους Laser Disc; Πως τα κουβαλησαν και τι τα εκαναν;
Πώς τα κουβάλησαν?
Μα μιλάμε για κανονική ληστεία supacoopa μου..
Δεν πήραν μόνο τα 100 Laser Discs, πήραν την συσκευή την ίδια, ένα στερεοφωνικό συγκρότημα Yamaha, τηλεόραση, φωτογραφική μηχανή Nikon D60, κιάλια, κ γενικά όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που βρήκαν σε ολόκληρο το σπίτι.
Μέχρι κ έναν Η/Υ amstrad αρχαίο!
Δεν ξέρω πώς τα κουβάλησαν, φαντάζομαι με κλούβα φορτηγάκι..
Το θέμα είναι ότι έγινε μέρα, υπολογίζουν γύρω στις 10 με 11 το πρωί.
Από μονοκατοικία στο Τατόϊ, κοντά στο αεροδρόμιο της Π.Α.
Ενα σπίτι 130 τμ κ το έκαναν άνω κάτω..
Ολες οι ντουλάπες με τα ρούχα άδειες κ στοιβαγμένα όλα τα ρούχα στο σαλόνι!
Αξέχαστες εμπειρίες για την αδελφή μου (κ τον γαμπρό μου φυσικά)
Κ το θέμα είναι ότι φεύγοντας έκλεισαν το σπίτι κανονικά κ μόλις επέστρεψε η αδελφή μου μετά από μία εβδομάδα,
έπαθε πλάκα!!
Ασε δεν βρήκανε τπτ.
Αστυνομία, σήμανση, κλπ κλπ.. Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!!!
Μάλλον μιλημένο θα ήταν γιατί ο γαμπρός μου εκείνη την εβδομάδα είχε κατέβει κρήτη..
Οπότε καταλαβαίνεις.. τι να πώ εγώ μετά!!
Ο άνθρωπος καταστράφηκε, γιατί εκτός από τα πράγματα του πήρανε χρυσαφικά, κ χρήματα.. τι να έλεγα εγώ μετά για το Sharp και τα Laser Discs!!
Μάλλον δεν ήταν τυχερό να τα έχω.!!!
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.857
Γύρω στα 600 DVD, 150 BD.

Πολλές :whistling: ταινίες αποθηκευμένες σε 5 (raid 5) 4-bay NAS και έναν 8-bay (raid 5) NAS.

Tip για όσους θέλουν να κρατούν τις ταινίες σε HDD, όπως εγώ: συχνό backup!
Έτυχε να χτυπήσει δίσκος σε 2 NAS την ίδια μέρα, και στο ένα από τα 2 NAS χτύπησε και δεύτερος πριν τελειώσει το rebuild με τον καινούριο δίσκο...:headbang:
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
500 bd και 40 4kuhd,αναπαραγωγη απο stand alone 4kuhd bluray player
16 terra hdd( mkv-bdiso-remux-720p-1080p-2160p)σε εξωτερικους usb ,αναπαραγωγη μεσω μιντια πλειερ Lg oled και
dlna -lg smart share με χρηση του πισι ως Νας
Συνδρομη Νετφλιξ 4κuhd και αναπαραγωγη μεσω Fiber 50
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Πριν λίγο καιρό πέταξα στον κάδο ανακύκλωσης γύρω στα 1000 DVD, με διάφορες ταινίες.

Δυσκολεύομαι να πετάξω τα CD μουσικής ...

Έχω νετφλιξ.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πριν λίγο καιρό πέταξα στον κάδο ανακύκλωσης γύρω στα 1000 DVD, με διάφορες ταινίες.
Δυσκολεύομαι να πετάξω τα CD μουσικής
Έχεις σποτιφαι....

(Η αλήθεια είναι πως και εγώ δυσκολεύομαι για τη μουσική...αλλά μια ιδέα είναι όλα!)
 



Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Πώς τα κουβάλησαν?
Μα μιλάμε για κανονική ληστεία supacoopa μου..
Δεν πήραν μόνο τα 100 Laser Discs, πήραν την συσκευή την ίδια, ένα στερεοφωνικό συγκρότημα Yamaha, τηλεόραση, φωτογραφική μηχανή Nikon D60, κιάλια, κ γενικά όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που βρήκαν σε ολόκληρο το σπίτι.
Μέχρι κ έναν Η/Υ amstrad αρχαίο!
Κριμα... Τι να πει κανεις...

Οι συσκευες κουτσά-στραβά μπορουν να αντικατασταθουν, αλλα τα laser discs που να τα ξαναβρεις και ποσο καιρο θα κανεις να τα ξαναμαζεψεις...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
H λιτότητα είναι αρετή! Γλυτώνεις χρόνο και μάλλον και χρήμα (εξαρτάται αν είσαι από αυτούς που βλέπουν μια ταινία παραπάνω από 1-2 φορές).
Μερικές ταινίες τις βλέπω και δεύτερη και τρίτη φορά. Αλλά κάθε φορά τις ξανακατεβάζω. Δεν έχω αρκετά χρήματα να ξοδεύω σε νεκρό χώρο, για να αποθηκεύω ταινίες.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.595


Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Γύρω στα 600 DVD, 150 BD.

Πολλές :whistling: ταινίες αποθηκευμένες σε 5 (raid 5) 4-bay NAS και έναν 8-bay (raid 5) NAS.

Tip για όσους θέλουν να κρατούν τις ταινίες σε HDD, όπως εγώ: συχνό backup!
Έτυχε να χτυπήσει δίσκος σε 2 NAS την ίδια μέρα, και στο ένα από τα 2 NAS χτύπησε και δεύτερος πριν τελειώσει το rebuild με τον καινούριο δίσκο...:headbang:

Καλημερα. Κι εγω τα εχω ολα σε NAS. Τι προτεινεις για μπακαπ;
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.707
Οι συσκευες κουτσά-στραβά μπορουν να αντικατασταθουν, αλλα τα laser discs που να τα ξαναβρεις και ποσο καιρο θα κανεις να τα ξαναμαζεψεις...
Είχα 430 laserdiscs (σχεδόν όλα αγορασμένα καινούρια '91-'98) και 2 players τα οποία πούλησα εδώ πριν χρόνια.
Η συντήρησή τους είναι πολύ δύσκολη ιστορία γιατί υπάρχει πάντοτε κίνδυνος laser rot στους δίσκους, τα players δεν πρέπει να σταματήσουν να παίζουν γιατί κόβονται οι ιμάντες και κολλούν άλλα μηχανικά, κεφαλές (με συγκεκριμένο χαμηλό αριθμό ωρών μέχρι την απορρύθμιση ή την αλλαγή) δεν υπάρχουν πιά.

Τα δικά μου με την άριστη συντήρηση είχαν ελάχιστες απώλειες, αλλά για όσα είναι αποθηκευμένα σε χώρους ασταθούς θερμοκρασίας και υγρασίας θα είναι μεγάλες.
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Και εμένα τα 30 ΤΒ πιάνουν 1 ραφάκι βιβλιοθήκης και τα υπόλοιπα (CD-SACD-DVD-Blu) αρκετά-πολλά ράφια .


Το συμπέρασμα είναι ότι όσο πιο μεγάλη την έχεις τόσο λιγότερο (φυσικό) μέγεθος καταλαμβάνει .(μικρή στο μάτι κλπ. κλπ...)

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν την σήμερον ημέρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top