Πόσο υψηλή ανάλυση αντέχουμε;

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ανάλογα πώς έχεις μάθει να βλέπεις .
Όταν έχεις μάθει να βλέπεις σε 32 από 5-6 μέτρα δεν παει να πως είναι σωστό.
Εμένα η 65 μου φαίνεται μικρή της γυναίκας μου τεράστια .
Εάν σου πω πως βλέπεις άνετα 150 σε ιντσες σε 2,35 στα 3 μέτρα τι θα πεις ?
Επίσης εάν η τηλεόραση δεν είναι ρυθμισμένη σωστά είναι λογικό να σεεπονάνε τα ματάκια σου .
με αντίθεση 100 και φωτεινότητα 100 είναι λογικό .
επισης σε βιντεοπροβολεα είναι πολύ πιο ήπια η προβολή φωτός διότι εκπέμπει σε οθόνη και εσύ βλέπεις την αντανάκλαση ενώ η τηλεόραση εκπέμπει το φως απευθείας στα ματάκια σου τροφη προς σκέψη
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.060
Βλέπω 110'' στα περίπου 3,3-3,5 μέτρα, 16:9 και δεν θα ήθελα παραπάνω. Οριακώς έπαιρνε και τις 120, προτίμησα τις 110.

Αλλά και πάλι, 150 ίντσες στα 3 μέτρα, το 4Κ καλύπτει.
Μιλώ για άνθρωπο με καλή όραση, εγώ λόγω μυωπίας η διόρθωση εξ ορισμού δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20/20 άρα στις 110 από τα 3,5 μέτρα το 1080 έστω και οριακώς αρκεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Συνήθως, ενοχλεί η υψηλή φωτεινότητα, όταν ας πούμε κάθεσαι κοντά σε μεγάλη οθόνη προβολής ή τηλεόραση.

Υπάρχουν νόρμες για όλα. Σωστό καλιμπραρισμα χρειάζεται, και η μεγάλη οθόνη είναι μόνο απόλαυση.

Το 4κ έχει τρομερή διαφορά σε σχέση με το 1080 σε μεγάλη οθόνη, από δική μου εμπειρία με 110" στα ~2,70μ απόσταση θέασης.

Τώρα τα αστεία μεγέθη (32") σε μεγάλες αποστάσεις θέασης, είναι μόνο για ειδήσεις στο σταρ, και τέρμα η φωτεινότητα για να βλέπεις με ανοιχτά παράθυρα να μπαίνει μέσα στο σπίτι ήλιος.

Η κινηματογραφική προβολή είναι άλλο σπορ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top