Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628

@Mello μια ειναι η λυση-ιδιως αν εχεις ξυλινο πατωμα.

Τα Isoacoustics του φτωχου...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.735
Reaction score
28.017
Θα ήθελα να συνεισφέρω και εγώ λιγάκι .....χωρίς γέλωτες περικαλώ .
-
Πάρτε κάτι τέτοιο ...ή φτιάξτε κάτι τέτοιο , από ξύλο .

-
κολλήστε - το ανω μέρος που ακουμπά , όχι όλη την περιφέρεια από το μπαλάκι , πχ με σιλικόνη ή κόλα τοπικά - τα 12 μπαλάκια του τένις και εναποθέσετε τα ηχεία σας απάνου τους .
* Τα μπαλάκια ...δεν πρέπει να ακουμπούν στην περιφέρεια - ...στον αέρα που λέμε -
-

- κάτι τέτοια έβαλα - ούτε φτηνά ούτε ακριβά -
κόστος .
14.50e + 14.50e + 24 Χ 2 με 3e περίπου =

Η διαφορά που θα ακούσεις - δεν θα πώ τεράστια ...που είναι τεράστια - θα πώ ότι είναι αισθητή .
Αν δεν βρεις μαύρα μπαλάκια ...βάψετε τα όπως θέλουτε , χωρίς να βάψετε την περιοχή που ακουμπά στο δάπεδο , γιατί την πάτησα ...ξεβάφει και λερώνει .

* Τά μπαλάκια του τένις είναι Σούπερ αντικραδασμικά .

Αυτά .
 
Last edited:

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Τα καλωδια ειναι harmonic tech plus 11. Θεωρω οτι ειναι ενα αξιοπρεπές καλωδιο.
Αν λείπει κάτι, πέρνα πρώτα από κανένα θρεντ με καλωδια και μετά έλα στις ακίδες. Πρέπει να ιεραρχουμε τα ματζουνια. Μην τα κάνουμε όλα ίσωμα.
c
 


Μηνύματα
74
Reaction score
34
Συνάδελφε έχουμε τα ίδια ηχεία.
Εγώ το ηχείο το έχω πάνω στη βάση του παστωμένο με bluetack (ή ότι χρώμα έχεις τελοςπάντων).
Έχω κι εγώ πλακάκι στο πάτωμα.
Αυτή τη στιγμή έχω πάρει δυο βάσεις κοπής aptitlig απ'το ΙΚΕΑ (τις πιο βαριές-χοντρές) και τις έχω εδράσει σε 4 DIY λαστιχα.
Το ηχείο πατάει με τις ακίδες του επάνω στη βάση αυτή με τις ακίδες του.
Σε σχέση με το να πατάει κατευθείαν στο πλακάκι με τις ακίδες του....μεγάλη διαφορά φίλε μου.
Πολύ πιο καθαρός ο ήχος και καλύτερη ηχητική εικόνα.
Σε κάποια φάση θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο προϊόν εξειδικευμένο για να δω αν αξίζει τον κόπο. Τα Isoacoustics gaia δηλαδή αλλά με 600 ευρώ την 8δα κάνεις πολλά πράγματα που ίσως είναι καλύτερα για το σύστημα.
Ευχαριστω για την προταση αλλα τα 600€ .....βαριά !
Με τι ενίσχυση και πηγή τα παιζεις?
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα καλωδια ειναι harmonic tech plus 11. Θεωρω οτι ειναι ενα αξιοπρεπές καλωδιο.

c
Για πες μας λίγο και από τι απόσταση τα ακούς; τις διαστάσεις του τριγώνου;
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Για πες μας λίγο και από τι απόσταση τα ακούς; τις διαστάσεις του τριγώνου;
Η αποσταση μεταξυ των ηχείων ειναι 2.20 μετρα το ιδιο και η θεση ακρόασης .
 


Μηνύματα
74
Reaction score
34
5αρι δεν είναι το γουφερ; μήπως αυτό που σου λείπει είναι λίγο μπάσο;
Δεν ειναι θεμα μπάσου νομιζω. Ειναι οτι ο ηχος καταλαβαινεις οτι ερχεται απο τα ηχεια ! Εχω ακουσει συστήματά που .....χάνεται το ηχείο .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
harmonic tech plus 11
Ψιλά δεν είναι αυτά;
1,5mm είναι;


σαν κατι να λειπει!
Αυτό θα συνεχίσεις να το λες για πάντα, μέχρι να πάρεις τα πρώτα 2 σαμπ, μετά δε θα σου λείπει, αρκεί να ενσωματωθούν σωστά, με ντιρακ και κανονικό bass management, μετρήσεις για τοποθέτηση και τα γνωστά.

Βεβαίως είναι και το τούλιπ.
 


Μηνύματα
74
Reaction score
34
Ψιλά δεν είναι αυτά;
1,5mm είναι;



Αυτό θα συνεχίσεις να το λες για πάντα, μέχρι να πάρεις τα πρώτα 2 σαμπ, μετά δε θα σου λείπει, αρκεί να ενσωματωθούν σωστά, με ντιρακ και κανονικό bass management, μετρήσεις για τοποθέτηση και τα γνωστά.

Βεβαίως είναι και το τούλιπ.
Διάμετρος ? περιπου 3 cm.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.336
Reaction score
27.600
Mirage OM 10 (τρούπα πίσω, 50cm από τον πίσω τοίχο)

Για αρκετά χρόνια τα είχα πάνω σε μωσαϊκό. Με ακίδες και χωρίς. Κάτι (λίγο) γινόταν αλλά δεν θυμάμαι παραπανω.
Τα τελευταία 10 χρόνια τα έχω πάνω σε καρφωτό πάτωμα. Οι ακίδες πατάνε σε γρανίτη. Τα είχα βάλει και όπως είναι χωρίς ακίδες κατευθείαν πάνω στο πάτωμα. Δεν ξέρω τι είναι σωστότερο, δεν έχω μετρήσει πριν και μετά γιατί για να γίνει σωστά είναι φασαρία και βαριέμαι. Υπάρχει διαφορά. Δεν ξέρω τι γίνεται και πως γίνεται αλλά υπάρχει. Το ακούς. Είναι η ιδέα μου; Δεν ξέρω. Η διαφορά πάντως είναι εκεί, μεγαλύτερη από το μωσαϊκό. Ανάμεσα στο πάτωμα και στο μπετόν υπάρχει απόσταση 5cm με μόνωση. Παίζει αυτό ρόλο; Και πάλι δεν γνωρίζω.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν ειναι θεμα μπάσου νομιζω. Ειναι οτι ο ηχος καταλαβαινεις οτι ερχεται απο τα ηχεια ! Εχω ακουσει συστήματά που .....χάνεται το ηχείο .
Μπορείς να δοκιμάσεις μειώνοντας την πλευρά του τριγώνου καμιά 40αρια πόντους και τηρώντας την προβλεπόμενη κλίση των ηχείων;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.534
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top