Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Ψιλά δεν είναι αυτά;
1,5mm είναι;



Αυτό θα συνεχίσεις να το λες για πάντα, μέχρι να πάρεις τα πρώτα 2 σαμπ, μετά δε θα σου λείπει, αρκεί να ενσωματωθούν σωστά, με ντιρακ και κανονικό bass management, μετρήσεις για τοποθέτηση και τα γνωστά.

Βεβαίως είναι και το τούλιπ.
3 cm διάμετρος
Μπορείς να δοκιμάσεις μειώνοντας την πλευρά του τριγώνου καμιά 40αρια πόντους και τηρώντας την προβλεπόμενη κλίση των ηχείων;
Θα το δω κι αυτο!
Όχι το πλαστικό φίδι της καλτσας βρε, οι κλώνοι μέσα, αυτό που κουβαλάει ηλεκτρόνια.
Ααααα οχι τριάρια πρεπει να ειναι!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μπορείς να δοκιμάσεις μειώνοντας την πλευρά του τριγώνου καμιά 40αρια πόντους και τηρώντας την προβλεπόμενη κλίση των ηχείων;
Κάτσε να δούμε πόσο χοντρό είναι το καλώδιο ρε, για 1mm το κόβω.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μεγαλύτερη ισχύς στα τελικά στάδια, μικρότερη απόσταση ακρόασης, έντονο toe in, cross στους 80 Hz, σωστή ενσωμάτωση μίνιμουμ 2 σαμπ, Ντιράκ, ταργκετ κερβ, και για κερασάκι πετάς τα τριποντα καλώδια και βάζεις απλό μπελνενακι.

Έτσι, θα στρώσει.
Εγγυημένα 100%.

Βάσεις ακίδες πολυμπριζα κλπ αδιάφορα.
Λιγη απορρόφηση κάτω από τον πάτο του ηχείου και άμα είναι κοντά σε πίσω τοίχο θέλει κι εκεί.
2-3 φύλλα κοποπρεν ακουστικς 1cm ειναι οκ για κάτω από το ηχείο, και 5-10 φύλλα πίσω από το ηχείο, αναλόγως απόστασης από τον πίσω τοίχο και κατασκευής αυτού.

ΥΓ. Οι πυκνωτές του Κρος θέλουν αντικατάσταση.
 
Last edited:

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Μεγαλύτερη ισχύς στα τελικά στάδια, μικρότερη απόσταση ακρόασης, έντονο toe in, cross στους 80 Hz, σωστή ενσωμάτωση μίνιμουμ 2 σαμπ, Ντιράκ, ταργκετ κερβ, και για κερασάκι πετάς τα τριποντα καλώδια και βάζεις απλό μπελνενακι.

Έτσι, θα στρώσει.
Εγγυημένα 100%.

Βάσεις ακίδες πολυμπριζα κλπ αδιάφορα.
Λιγη απορρόφηση κάτω από τον πάτο του ηχείου και άμα είναι κοντά σε πίσω τοίχο θέλει κι εκεί.
3 φύλλα κοποπρεν ακουστικς 1cm ειναι οκ για κάτω από το ηχείο, και 5-10 φύλλα πίσω από το ηχείο, αναλόγως απόστασης από τον πίσω τοίχο.
Οκ ευχαριστω !
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κώστα πίσω από το ηχείο δεν είναι καλύτερα δύο φύλλα αριθερμ η πετροβάμβακα ας πούμε σε σχέση με το copopren;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
λαζαρακης στη πειραιως(αν θυμαμαι σωστα) ... οσο προλαβαίνεις... πριν παω εγω και δε του μεινει ουτε για δειγμα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Κώστα πίσω από το ηχείο δεν είναι καλύτερα δύο φύλλα αριθερμ η πετροβάμβακα ας πούμε σε σχέση με το copopren;
Πιο πρακτικό το κοποπρεν.
Πυκνό, λεπτό, στέκεται εύκολα, δεν είναι κι άσχημο αν φαίνεται λίγο.

Δουλεύει και σαν ελατήριο κάτω από σαμπ ηχεία κλπ, χωρίς να επιτρέπει μπρος πίσω μετακίνηση, λόγω των δυνάμεων που αναπτύσσονται από τη μετακίνηση του κωνου (καλά δε μιλάμε για 5-αρακια Μιντ-τουιτερ)
μακρια απο τον πισω τοιχο και απο τους πλαϊνούς .
Πολύ ωραία.
Σ'αρχηγος.

Αλλά άμα θες να βγάλει λίγο Μπάσο μόνο του, θα πρέπει να κολλήσει στον πίσω τοίχο, να αφήσεις 5-10 πόντους μόνο, που θα πρέπει να γεμίσουν απορρόφηση για να μαζέψουν τις μεσαίες.
 




Μηνύματα
74
Reaction score
34
Πιο πρακτικό το κοποπρεν.
Πυκνό, λεπτό, στέκεται εύκολα, δεν είναι κι άσχημο αν φαίνεται λίγο.

Δουλεύει και σαν ελατήριο κάτω από σαμπ ηχεία κλπ, χωρίς να επιτρέπει μπρος πίσω μετακίνηση, λόγω των δυνάμεων που αναπτύσσονται από τη μετακίνηση του κωνου (καλά δε μιλάμε για 5-αρακια Μιντ-τουιτερ)

Πολύ ωραία.
Σ'αρχηγος.

Αλλά άμα θες να βγάλει λίγο Μπάσο μόνο του, θα πρέπει να κολλήσει στον πίσω τοίχο, να αφήσεις 5-10 πόντους μόνο, που θα πρέπει να γεμίσουν απορρόφηση για να μαζέψουν τις μεσαίες.
Μια τελευταια ερωτηση αν παω σε λαμπατο ενισχυτή
Μεγαλύτερη ισχύς στα τελικά στάδια, μικρότερη απόσταση ακρόασης, έντονο toe in, cross στους 80 Hz, σωστή ενσωμάτωση μίνιμουμ 2 σαμπ, Ντιράκ, ταργκετ κερβ, και για κερασάκι πετάς τα τριποντα καλώδια και βάζεις απλό μπελνενακι.

Έτσι, θα στρώσει.
Εγγυημένα 100%.

Βάσεις ακίδες πολυμπριζα κλπ αδιάφορα.
Λιγη απορρόφηση κάτω από τον πάτο του ηχείου και άμα είναι κοντά σε πίσω τοίχο θέλει κι εκεί.
2-3 φύλλα κοποπρεν ακουστικς 1cm ειναι οκ για κάτω από το ηχείο, και 5-10 φύλλα πίσω από το ηχείο, αναλόγως απόστασης από τον πίσω τοίχο και κατασκευής αυτού.

ΥΓ. Οι πυκνωτές του Κρος θέλουν αντικατάσταση.
Εαν χρειαζονται αλλαγη οι πυκνωτές που γινεται αυτο και με τι κοστος? εχεις υπ οψιν σου?
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Ευχαριστω για την προταση αλλα τα 600€ .....βαριά !
Με τι ενίσχυση και πηγή τα παιζεις?
Ενισχυτής ο Α1000 της musical fidelity 2Χ50 σε κλάση Α, εξαιρετικός, πεντακάθαρος και επαρκέστατος για να κουνήσει τα millenium II χωρίς ζόρι σε στάθμες οικιακής ακρόασης.
Είχα έναν ενδοιασμό για την παλαιότητα του αλλά τελικά έκανα λάθος καθώς τα πάει περίφημα!
Πηγή έχω ένα cdplayer adcom gcd 750 το οποίο έχει ψηφιακή είσοδο και λειτουργεί ως dac.
Ψηφιακό τράνσπορτ έχω το rapsberry based allo digione signature με το "καλό" τροφοδοτικό του (shanti).
Επίσης προσφάτως απέκτησα ένα rel T3 το οποίο έχω προσθέσει στο σύστημα με τις high level εισόδους του, οπότε το ηχείο παίζει full range και το σαμπάκι συμπληρώνει απο κάτω.
Τα REL τα είχα δοκιμάσει απο παλιά και είναι εξαιρετικά στο "δέσιμο" με τα κυρίως ηχεία.
Το αποτέλεσμα του συνδυασμού είναι απολύτως του προσωπικού μου γούστου: Γεμάτος ήχος με επαρκέστατη ανάλυση ακόμα και σε χαμηλές στάθμες, με κάνει να θέλω να ακουω μουσική με τις ώρες...

@Mello σε τι χώρο έχεις το σύστημα?
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Ενισχυτής ο Α1000 της musical fidelity 2Χ50 σε κλάση Α, εξαιρετικός, πεντακάθαρος και επαρκέστατος για να κουνήσει τα millenium II χωρίς ζόρι σε στάθμες οικιακής ακρόασης.
Είχα έναν ενδοιασμό για την παλαιότητα του αλλά τελικά έκανα λάθος καθώς τα πάει περίφημα!
Πηγή έχω ένα cdplayer adcom gcd 750 το οποίο έχει ψηφιακή είσοδο και λειτουργεί ως dac.
Ψηφιακό τράνσπορτ έχω το rapsberry based allo digione signature με το "καλό" τροφοδοτικό του (shanti).
Επίσης προσφάτως απέκτησα ένα rel T3 το οποίο έχω προσθέσει στο σύστημα με τις high level εισόδους του, οπότε το ηχείο παίζει full range και το σαμπάκι συμπληρώνει απο κάτω.
Τα REL τα είχα δοκιμάσει απο παλιά και είναι εξαιρετικά στο "δέσιμο" με τα κυρίως ηχεία.
Το αποτέλεσμα του συνδυασμού είναι απολύτως του προσωπικού μου γούστου: Γεμάτος ήχος με επαρκέστατη ανάλυση ακόμα και σε χαμηλές στάθμες, με κάνει να θέλω να ακουω μουσική με τις ώρες...

@Mello σε τι χώρο έχεις το σύστημα?
Εγω τα οδηγώ με τον YBA integre DT και marantz 6007 cd ο χώρος είναι περίπου 35 τμ
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top