Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Ζορζ, αν αλλαξεις γνωμη... ή δε φτανει η μπαλαντεζα... μου λες... 🐒
-
αααααααντε τωρα να κόψεις το φιδοκαλωδιο στις αποστασεις που θελεις...χρειαζεσαι σπαθι σαμουραι... 🐒
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ζορζ, αν αλλαξεις γνωμη... ή δε φτανει η μπαλαντεζα... μου λες... 🐒
-
αααααααντε τωρα να κόψεις το φιδοκαλωδιο στις αποστασεις που θελεις...χρειαζεσαι σπαθι σαμουραι... 🐒
Θα χαλάσει η γεωμετρία του των κρυστάλλων του χαλκού. Μονο με laser κατάλληλα πολωμένο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
λεει "σκοπ@τορε" απο τα 40 ετη ... επειδη εχει πεσει ο μ.ο. φτου φτου φτου χτυπα ξυλο και μακρια απο μας .... @daharis666 ακους;;;
-
... τεσπα επι του θεματως καλωδιων.... προσωπικα τα θεωρω αντιδεοντολογικα ολα αυτα τα ματζουνια... και η ενασχοληση με αυτα περα απο το αστειο... ακομα και αν εκαναν πραγματικα (με μετρησεις) τη μερα νυχτα... ειναι απλο το σκεπτικο "εδωσες χ λασπη(χρηματα) για μια συσκευη... και θα δωσεις ακομα ψ χρηματα για καλωδιο βελτιωσης -και χωρις ντροπη ;"
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Αυτή τη στιγμή έχω πάρει δυο βάσεις κοπής aptitlig απ'το ΙΚΕΑ (τις πιο βαριές-χοντρές) και τις έχω εδράσει σε 4 DIY λαστιχα.
Το ηχείο πατάει με τις ακίδες του επάνω στη βάση αυτή με τις ακίδες του.
Σε σχέση με το να πατάει κατευθείαν στο πλακάκι με τις ακίδες του....μεγάλη διαφορά φίλε μου.
Πολύ πιο καθαρός ο ήχος και καλύτερη ηχητική εικόνα.
Στεργιο δοκιμασε στην βαση και κωνους καουτσουκ 3 ποντους με 8Μ βιδα επισης και κοντρα πλακε θαλασσης 2 ποντους :drinks:
Με τα ηχεία.

Σιγά τα ηχεία κιόλας.
ηρεμα νεος ειναι ο ανθρωπος :drinks: :lol:
Με τα ηχεία.

Σιγά τα ηχεία κιόλας.
ηρεμα νεος ειναι ο ανθρωπος :drinks: :lol:
Αυτό θα συνεχίσεις να το λες για πάντα, μέχρι να πάρεις τα πρώτα 2 σαμπ, μετά δε θα σου λείπει, αρκεί να ενσωματωθούν σωστά, με ντιρακ και κανονικό bass management, μετρήσεις για τοποθέτηση και τα γνωστά.
ηρεμησεεεεε θα περασει η καραντινα ;)
 
Last edited:




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
η ντραμερ σου αρεσε μαιμουμου; :drinks: η κινεζα η γιαπωνεζα Ροζι
μολις μπηκα απο το γραφειο... τρεις τετοιες θελω για να γινω καλα... αγιατρεφτος.. ή μηπως τρεις τετχοιες δε μου φτανουν.. 🐒
το εχω πσακσει, ειναι ιδανικο 3 απο δαυτες, μιλανε και αλλη γλωσσα οποτε και δε θα τσακωθουμε, θα συνενοουνται αυτες αναμετακσυ τους εγω θα ειμαι μειονοτητα - θα τους τα λεω στα ελληνικα...θα τις χαζεψω ντιπ για ντιπ .. δε γινεται καλητερο...
 

N

nickmitro

Guest
Να σου πω την αλήθεια δεν εχω σκεφτεί κατι.εχεις κατι στο μυαλο σου?
Ο ενισχυτης σου ειναι πολυ καλος.Μην τον πουλησεις.Δωσε βαση σε μερικα σημεια.Πρωτον,βρες τη σωστη πολικοτητα.Ειναι σημειωμενη στον ρευματοληπτη.Δευτερον,μη χρησιμοποιεις τις "χωνευτες" εξοδους για τα ηχεια αλλα τις κανονικες μπορνες.Αυτα τα δυο θα σου δωσουν καλυτερο ηχο.Αν ειναι εκδοση που πατα σε μεταλλικα ποδια,,εχει καλως.Αν ομως ειναι η εκδοση με τα πλαστικα πατακια,θα χρειαστεις αντικραδασμικα.Οσο για αλλαγη πυκνωτων,μαλλον αποκλειεται να βρεις τους ιδιους. Βλεπω ομως οτι με προλαβες!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ο ενισχυτης σου ειναι πολυ καλος.Μην τον πουλησεις.Δωσε βαση σε μερικα σημεια.Πρωτον,βρες τη σωστη πολικοτητα.Ειναι σημειωμενη στον ρευματοληπτη.Δευτερον,μη χρησιμοποιεις τις "χωνευτες" εξοδους για τα ηχεια αλλα τις κανονικες μπορνες.Αυτα τα δυο θα σου δωσουν καλυτερο ηχο.Αν ειναι εκδοση που πατα σε μεταλλικα ποδια,,εχει καλως.Αν ομως ειναι η εκδοση με τα πλαστικα πατακια,θα χρειαστεις αντικραδασμικα.Οσο για αλλαγη πυκνωτων,μαλλον αποκλειεται να βρεις τους ιδιους. Βλεπω ομως οτι με προλαβες!
Γιατί ? τι έχουν οι χωνευτές ? παράλληλες έξοδοι είναι με τις κανονικές μπόρνες.
Οσο για την πολικότητα , τι θα αλλάξει αν είναι ανάποδα? θα μπαίνει το ρεύμα στον Μετ/στή ανάποδα? ε και?
Τα πόδια άν είναι πλαστικά δεν κάνουν , ενώ αν είναι μεταλικά κάνουν? γιατί?
 



N

nickmitro

Guest
Γιατί ? τι έχουν οι χωνευτές ? παράλληλες έξοδοι είναι με τις κανονικές μπόρνες.
Οσο για την πολικότητα , τι θα αλλάξει αν είναι ανάποδα? θα μπαίνει το ρεύμα στον Μετ/στή ανάποδα? ε και?
Τα πόδια άν είναι πλαστικά δεν κάνουν , ενώ αν είναι μεταλικά κάνουν? γιατί?
Γιατι μιλω ως πρωην κατοχος που τα εφηρμοσε ολα αυτα με θεαματικο αποτελεσμα οπως και ο νυν κατοχος.Για την πολικοτητα και τις μπορνες,τα προτεινει,και σωστα,ο ιδιος ο κατασκευαστης.Οσο για το πλαστικο,προσφερει μηδενικη αντικραδασμικη προστασια.Ειναι ομως παμφθηνο,γι αυτο χρησιμοποιειται κατα κορον στις συσκευες.
 


Μηνύματα
74
Reaction score
34
Γιατί ? τι έχουν οι χωνευτές ? παράλληλες έξοδοι είναι με τις κανονικές μπόρνες.
Οσο για την πολικότητα , τι θα αλλάξει αν είναι ανάποδα? θα μπαίνει το ρεύμα στον Μετ/στή ανάποδα? ε και?
Τα πόδια άν είναι πλαστικά δεν κάνουν , ενώ αν είναι μεταλικά κάνουν? γιατί?
Γιατί ? τι έχουν οι χωνευτές ? παράλληλες έξοδοι είναι με τις κανονικές μπόρνες.
Οσο για την πολικότητα , τι θα αλλάξει αν είναι ανάποδα? θα μπαίνει το ρεύμα στον Μετ/στή ανάποδα? ε και?
Τα πόδια άν είναι πλαστικά δεν κάνουν , ενώ αν είναι μεταλικά κάνουν? γιατί?
IMG-88d1ec3e5821acb0d35e081bd2c74e48-V.jpg

Είναι αυτούς με τα 3 μεταλλικά ποδαρακια. Ολα αυτα που λες τα αναφέρει στο manual! Ευχαριστώ😉
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Καλά , ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να γράφει ότι π@π@ριά θέλει στο manual του μηχανήματος που πουλάει .
Δεν σημαίνει ότι είναι θέσφατο.
Το AC ρεύμα δεν έχει ούτε φορά ούτε πολικότητα. Φυσική λυκείου.
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Καλά , ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να γράφει ότι π@π@ριά θέλει στο manual του μηχανήματος που πουλάει .
Δεν σημαίνει ότι είναι θέσφατο.
Το AC ρεύμα δεν έχει ούτε φορά ούτε πολικότητα. Φυσική λυκείου.
Οκ οτι πεις! Που ξέρεις μπορεί να έχουν αλλη φυσικη στην Γαλλία 🤣
 


Μηνύματα
74
Reaction score
34
Γιατί τσακώνεστε σαν τα κοκόρια βρε. Και να μη κάνει διαφορά η σύνδεση σε φάση, κακό δεν κάνει. Σημειώσατε "Χ"
Φιλε δεν τσακωνετε κάποιος.
Απλα αν διαφωνεις με τον κατασκευαστή του στέλνεις ενα mail με τις αντιρρήσεις σου. Δεν λες οτι λέει παπ@@@ες! Είναι προτιμότερο κάποιος να ακολουθει το manual απο το να ρωταει τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top