Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Το ίδιο (και περισσότερο) κι αυτοί για εσένα ξέρεις. :cool_11::cool_11:

Θα έγραφα πολλά (για να μηδενίσω κι εγώ με τη σειρά μου :happy_6:), αλλά με τέτοιες απαντήσεις... βαριέμαι. "happy_1"

Πολύ μηδενιστής έγινες τελευταία και εσύ και ακόμα διεροτούμε τι γυρεύει το όνομα σου ακόμα στην hi end κατηγορία αφού δεν σε εκφράζει. wall_1

Οι διαφορά του καλού από τον κακό ήχο κρίνεται περισσότερο από τέτοιες μικρές λεπτομερείς. Πως λέμε… άκουσες ποτέ σου ένα καλά στυμμένο σύστημα? Έτσι..

Φαντάσου να ήμουν και hi endas ακόμα να δεις τι θα έγραφα :happy_9:

:respect:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όλο απορίες είσαι... :cool_11:

Δηλαδή για να με εκφράζει το hiend (όπως εσύ προφανώς το έχεις εμπεδώσει) τι πρέπει να κάνω?

- Κατά τα άλλα ξέρεις, υποκλίνομαι στην εμπειρία σου... :happy_4:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Όλο απορίες είσαι... :cool_11:

Δηλαδή για να με εκφράζει το hiend (όπως εσύ προφανώς το έχεις εμπεδώσει) τι πρέπει να κάνω?

- Κατά τα άλλα ξέρεις, υποκλίνομαι στην εμπειρία σου... :happy_4:
Κοίτα είναι απλό, η παίρνεις τον δρόμο τις Ιθάκης που όπως λέει και ο Αναμουρλίδης ο όποιος είναι μακρύυυυυυυυς, η τα παρατάς και φεύγεις, μέση λύση δεν υπάρχει. Μικρός σε ηλικία είσαι από ότι βλέπω είσαι δεκαοχτάχρονο έχεις όλο το μέλλον στα πόδια σου. Εσύ αποφασίζεις. Και για να εξηγηθώ , δεν προσπαθώ να σε κάνω να παραιτηθείς από συντονιστής, αλλά προσπαθώ να σου πω ότι αφού η κατηγορία σε επέλεξε για συντονιστή είσαι υποχρεωμένος να την υποστηρίζεις. Είναι τόσο απλό. Ξανά, επαναλαμβάνω, εσύ αποφασίζεις… :smoking:
 



Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Εσύ ποιόν δρόμο έχεις πάρει?... :cool_11::cool_11::cool_11:
Εγώ? Δεν απορρίπτω τίποτα, ακούω από εκεί ακούω από εδώ, έχω εμπειρία, κρίνω, και όπου διαφωνώ έχω άποψη.

Πιο απλά να στο πω, εγώ δεν καλουπώνομαι:respect:
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Οι ακιδες ειναι μυτερες μπροστα.....:crazy_3:

μην αρχισετε να τις πετατε ο ενας στον αλλο )(

εγω στριβω μη φαω καμια αδεσποτη :happy_4:
 





Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Βρε σεις, αφήστε το θέμα με τις ακίδες να εξελιχθεί...:happy_9:
Στον δικό μου χώρο στα δικά μου ηχεία, οι ακίδες ανάλογα σε τι υλικό θα στηριχθούν, έχω αλλαγές στον ήχο, τόσο στο χαμηλό, ιδιαιτέρως όμως στην μεσαία περιοχή.
Υπόψιν ότι το πάτωμα είναι απο μαρμάρο.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Βρε σεις, αφήστε το θέμα με τις ακίδες να εξελιχθεί...:happy_9:
Στον δικό μου χώρο στα δικά μου ηχεία, οι ακίδες ανάλογα σε τι υλικό θα στηριχθούν, έχω αλλαγές στον ήχο, τόσο στο χαμηλό, ιδιαιτέρως όμως στην μεσαία περιοχή.
Υπόψιν ότι το πάτωμα είναι απο μαρμάρο.
+1000000
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Μια μελέτη του Bob Katz στο στούντιό του. Χρειάζονται ακίδες τα Kii;


Τα αποτελέσματα δίνουν τροφή για σκέψη. Είναι σαφές ότι οι δύο τρόποι στήριξης έχουν μετρήσιμη διαφορά στην απόκριση των ηχείων.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μια μελέτη του Bob Katz στο στούντιό του. Χρειάζονται ακίδες τα Kii;


Τα αποτελέσματα δίνουν τροφή για σκέψη. Είναι σαφές ότι οι δύο τρόποι στήριξης έχουν μετρήσιμη διαφορά στην απόκριση των ηχείων.
Δεν χρειαζονται και μετρησεις βεβαια αν εχεις παλιο ξυλινο δαπεδο-με λαστιχα σιλικονης αναμεσα σε αυτο και τα ηχεια,η καθαροτητα στον ηχο και ο αποσυντονισμος του δαπεδου ειναι πληρως αισθητα.
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Νεος στο forum επεσα πανω σε.....καυγα😀,
Ερωτηση εχω τα Chario academy millenium 2 με τις εργοστασιακές βασεις. Οι βασεις ακουμπάνε σε πλακάκι απο γρανίτη και τα ηχεια επανω στις βασεις. Ειναι το σωστο?
Αν οχι ποια ειναι μια καλη προταση? αυτη την στιγμη το αποτελεσμα ειναι καλο αλλα σαν κατι να λειπει!
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Νεος στο forum επεσα πανω σε.....καυγα😀,
Ερωτηση εχω τα Chario academy millenium 2 με τις εργοστασιακές βασεις. Οι βασεις ακουμπάνε σε πλακάκι απο γρανίτη και τα ηχεια επανω στις βασεις. Ειναι το σωστο?
Αν οχι ποια ειναι μια καλη προταση? αυτη την στιγμη το αποτελεσμα ειναι καλο αλλα σαν κατι να λειπει!
Συνάδελφε έχουμε τα ίδια ηχεία.
Εγώ το ηχείο το έχω πάνω στη βάση του παστωμένο με bluetack (ή ότι χρώμα έχεις τελοςπάντων).
Έχω κι εγώ πλακάκι στο πάτωμα.
Αυτή τη στιγμή έχω πάρει δυο βάσεις κοπής aptitlig απ'το ΙΚΕΑ (τις πιο βαριές-χοντρές) και τις έχω εδράσει σε 4 DIY λαστιχα.
Το ηχείο πατάει με τις ακίδες του επάνω στη βάση αυτή με τις ακίδες του.
Σε σχέση με το να πατάει κατευθείαν στο πλακάκι με τις ακίδες του....μεγάλη διαφορά φίλε μου.
Πολύ πιο καθαρός ο ήχος και καλύτερη ηχητική εικόνα.
Σε κάποια φάση θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο προϊόν εξειδικευμένο για να δω αν αξίζει τον κόπο. Τα Isoacoustics gaia δηλαδή αλλά με 600 ευρώ την 8δα κάνεις πολλά πράγματα που ίσως είναι καλύτερα για το σύστημα.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Γιατι ακιδες (με ελαχιστοτατη επιφανεια αμεσης επαφης με το πατωμα) κι οχι κυβους με μονωτικο υλικο; Τι προσφερει στην διαχυση των κραδασμών του ηχειου η "μυτη" της ακιδας εναντι μιας πιο μεγαλης επιφανειας; Γιατι η (αιωρουμενη) εξατμιση στερεωνεται με λαστιχο κι οχι με μεταλλικη επαφη; (μου ειχε κοπει το λαστιχο και έδεσα την εξατμιση με σύρμα, ξεκουφαθηκα! Γιατι; ). Η αναρτηση των αμορτισερ ειναι ελατηριο, οχι μονο αποσβεσης κραδασμων (για ανεση) μα και ευσταθειας ("κρατημα") - αρα ακιδα δεν...
Αληθεια, παιξατε ηχεια απ' ευθειας στο πατωμα και ...επιζησατε; Το δοκιμασα, και ηρθε τρεχοντας η κυρα απο το αλλο δωματιο ανησυχη για το ...βουητο;)
Η 8αδα των isoacoustics gaia iii (μεχρι 30 κιλα ηχειο) κανει 400€). Τα εχει φιλος σε audio physics virgo και τα συνιστα ... χθες!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top